21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

זוגיות מתוקה

בשקט בשקט הפכו שרון וערן דה-בר למומחים בתחום סדנאות אפייה, בישול ושוקולד, בהן ניתן להשתתף במתחם דה-בר שהקימו בכפר חסידים, המושב בו הם מתגוררים. אז מה כל כך מושך אותם בשוקולד, האם הזוגיות מפריעה או מפרה אותם, ומה הם חושבים על תוכניות הריאליטי שעוסקות בבישול ובאפייה

מאת: ניר אהרוני , 15 במרץ 2018

שרון וערן דה-בר הם זוג מיוחד, שחי יחד, עובד יחד, וגם רקם יחד חלומות על עסק משפחתי, כאשר עם הזמן הם הפכו את אהבתם הגדולה לעסק, אותו הקימו בתוך ביתם במושב כפר חסידים שליד קריית טבעון. בעסק שהקימו במו ידיהם, הם עורכים סדנאות שוקולד, כמו גם סדנאות בישול ואפייה, אליהם מגיעים משתתפים מכל רחבי הארץ כדי לחוש את החוויה האיכותית והטעימה הזו. “השילוב בין הזוגיות האישית והעסק רק עושה לנו טוב”, הם אומרים.

שדות, מטעים וטרקטור מול הבית

ערן דה-בר הינו דור שלישי למשפחת מייסטר-קונדיטורים, שהקימה את העסק המצליח שלה בכרמל. עוד משחר ילדותו ניצל ערן כל רגע פנוי כדי ללמוד את רזי המקצוע מאביו גבי, מייסטר-קונדיטור ואומן בתחום הקונדיטוריה. ערן – קונדיטור המתמחה בין השאר ב”עוגות של פעם”, אותן לא תמצאו בשום מקום אחר – הוא למעשה דור רביעי למשפחה שעלתה ארצה רגע לפני עליית הנאצים לשלטון. סבו וסבתו הם שהקימו את “דה-בר” המיתולוגית, שם ינק ונשם ערן את עולם הקונדיטוריה.

צילום: שאול בכר

צילום: שאול בכר

בשנות ה-90 של המאה שעברה נפגשו ערן ושרון במועדון “החורבה”. באותה תקופה למד ערן במבואות ים ושירת בסטי”לים, ואילו שרון שירתה בצבא כמדריכה שלימדה התגוננות בבתי ספר, בחברות ובארגונים שונים. לאחר שחרורם למד ערן ראיית חשבון ושרון ניהלה מרפאה, אך בתוך תוכם, שניהם הבינו שמשהו אחר בוער בהם. “הגעתי מבית מרוקאי עם בישולים וריחות של אוכל, וזה היה חלק בלתי נפרד מאורחות החיים שלנו”, מספרת שרון. ערן, לעומתה, גדל אל תוך כל הסיפורים והחוויות של הקונדיטוריה-בית קפה המשפחתית, ששעריה נסגרו לפני 15 שנה. “בשלב הזה החלטנו ללכת על כיוון אחר ממה שהיה עד אז וחיפשנו משמעות חדשה לחיינו”, הם מספרים. “באותה תקופה ניסינו לתפעל את בית הקפה, אבל זה היה יותר כדי לקבל ניסיון ולא מעבר לכך, והבנו שזה צריך להיות הכיוון שלנו”.
ערן החליט לעזוב את עיסוקיו הקודמים ולהתמסר לתחום האפייה במקום חדש בו עבד. “זה לא היה בית קפה, אלא מקום סגור עם הזמנות לאירועים ולבתי קפה”, הוא מספר. “מצד אחד, הבנו שזה צריך להיות הכיוון, אבל מצד שני, הגענו למסקנה שאין בזה הרבה רווח, ואז התחלנו לחשוב על הסדנאות”.
בעקבות זאת עזבה שרון את כל עיסוקיה בתחום הפרסום, עם שכר מובטח, והשניים עזבו את העיר לטובת חיים במושב פסטורלי. עד מהרה לקחה שרון בשתי ידיים את תחום העוגות והעיצובים המודרניים, וערן את תחום ה”רטרו”. את מתחם דה-בר הקימו השניים בכפר חסידים, מושב חקלאי הממוקם בין קריית טבעון וחיפה, באווירה פסטורלית קסומה בין שדות ומטעים. השניים נישאו ונולדו להם שלושה ילדים: רועי (16), ליאור (12) ועמית (10).
לפני 18 שנה הם פתחו את סדנאות השוקולד והאפייה, איתם הגיעו לכל רחבי הארץ, לאירועים כימי הולדת, מסיבות רווקות, בת מצווה ואירועים חברתיים שונים. “זה היה חלום שלנו לגור במושב, לגדל שם את הילדים, ולהקים במקום הזה את העסק שרצינו”, הם מסבירים.
עם הזמן מאגר הלקוחות הלך וגבר, כאשר למתחם דה-בר הגיעו חובבי בישול ואפייה מכל רחבי הארץ, שחיפשו חוויה קולינרית ייחודית. “אלו היו אנשים שרצו לצאת מהעיר, להגיע לטבע ולגעת באדמה… מי שמגיע לכאן מרגיש כאילו הזמן נעצר, כמו שהיה לפני 60 שנה, כמו למשל הטרקטור שעובר מול הבית”, הם מספרים.

פרחים אכילים ועוגות של פעם

מאז שהחלו עם הסדנאות, בני הזוג דה-בר לא עוצרים וממשיכים ללמוד ולהעשיר את הידע הקולינרי שלהם. כך, לדוגמה, ערן היום הינו מומחה בניפוח סוכר, “שזה כמו ניפוח זכוכית, רק עם סוכר”, הוא אומר. בד בבד, שרון למדה את תחום הגבנות, ולמעשה למדה להכין גבינה מאפס. בין השאר קיבלו בני הזוג בקשות מיוחדות לסדנאות עבור אנשים עם מוגבלויות, כמו בעלי תסמונת דאון, חירשים וכבדי ראייה, סוג של אוכלוסייה שבדרך כלל לא מתאפשר לה להשתתף בסדנאות ייחודיות כמו אצל דה-בר.
מאיפה הגיע הדחף הזה לעסוק בתחום השוקולד?
שרון: “שוקולד הוא חומר גלם שאדם יכול לקנות ב’סופר’ ולאכול משהו מתוק, אבל אין בזה את החוויה להריח את הניחוחות, לגעת ולחוש. חשוב לנו שאנשים יצללו לעולם הזה וייצאו מהקופסה. אנחנו משלבים בשוקולד פרחים אכילים שנותנים טוויסט, מלח גס, פלפל חריף ותבלינים מיוחדים שהופכים את השוקולד למשהו מיוחד. אנשים צוחקים, נהנים מכל רגע, שוכחים מתלאות היום ומכאבי הראש של השגרה”.
שרון מספרת על משתתפת בסדנה בתחום הלחמים, שכתבה לה בהודעה פרטית, כי הרגישה שהיא בחו”ל. “היא כתבה שהתחילה לגעת בבצק ושהיא כבר לא מפחדת לאפות כפי שהיה בעבר”, היא מספרת. “אנשים עוצרים את עצמם מהפחד שייכשלו, וכאן אנחנו נותנים להם את הביטחון, שלא משנה אם נכשלת, מה שחשוב הוא לנסות שוב ושוב עד שמצליחים. כשאתה עושה משהו מתוך אהבה ותשוקה, זה בסוף מתחבר ומצליח”.

צילום: שאול בכר

צילום: שאול בכר

כמי שחיים יום-יום את התשוקה לקולינריה, חינכו בני הזוג דה-בר את ילדיהם באותה אווירה, תשוקה ואהבה לאוכל ולבישול. “זה נמצא בדנ”א שלנו וחילחל לילדים”, הם מספרים. “רועי הבכור השתתף כבר בגיל 9 בתוכניות בישול, ליאור יותר במתוקים ובקינוחים, ועמית הצעיר אוהב גם וגם. הם מגיעים הביתה, פותחים את המקרר וצ’יק-צ’ק מכינים לעצמם פסטה באמצעות מכונה, וגם רוטב. אנחנו דוגלים בהכנת אוכל טבעי ופחות אוכל מעובד. יחד עם זאת, יש גם חיבור לצד המרוקאי, בכל הקשור לסלטים, תוספות, בשרים וגם חלה מיוחדת מבית דה-בר”.

צילום: שאול בכר

השניים מספרים, כי השתתפו במהלך השנים בכמה תוכניות בישול ואפייה, גם כבוחנים. “זה ממש לא קל ויש סיטואציות בהן אתה נקרע מבפנים”, הם נאנחים. “עומד מולך אדם שנתן את כל כולו והוא מחכה לשמוע את חוות דעתך. זהו רגע גורלי ומשפיע עבורו הרבה מעבר למה שאנשים חושבים, ואנחנו צריכים לשקול מילים, בגלל שכל מה שאתה אומר יכול בקלות למוטט אותו”.
הזוגיות שלכם מפריעה או עוזרת לעסק?
“הזוגיות רק מחזקת אותנו ומאפשרת לנו להמשיך לצמוח ולהתפתח. זה מבחינתנו המפתח להצלחה וגם מה שמבדיל ומייחד אותנו מהאחרים. כזוג, אנחנו כמובן מכירים היטב האחד את השני, יודעים מתי להשתלב ומתי לפעמים לקחת אחורה, וכמובן שאנחנו תומכים ומפרגנים האחד לשני”.
איך מתבצעת חלוקת העבודה ביניכם?
“לכל אחד מאיתנו יש את הקו שלו. ערן יותר מחובר לעוגות רטרו ומתמחה באפיית לחמים, בנוסף להיותו שוקולטייר מקצועי ומוביל בתחום. אני (שרון) מתחברת יותר לעוגות בקו מודרני, יוצרת ומחברת בין אלמנטים מפתיעים ולא שגרתיים, שהופכים כל קינוח ומאפה ל’וואו’ אחד גדול”.
מה דעתכם על תוכניות הריאליטי שעוסקות בבישול ובאפייה?
“תוכניות ריאליטי מאפשרות לאנשים להגשים חלום, בין אם הצליחו להתברג לתוכנית כמשתתפים ולפעמים אפילו כצופים בלבד. תחום הקולינריה בארץ תופס תאוצה בשנים האחרונות וזה בהחלט כיף לראות שאנשים מפגינים יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, ולא מהססים ללכת על שילובים מפתיעים ולא שגרתיים”.
רבים מהמשתתפים בתוכניות הריאליטי בתחום הבישול והאפייה, נעלמים אחר כך. איך את מסבירה את זה?
“רבים חושבים שאם השתתפו בתוכנית כזו או אחרת, העבודה הסתיימה והם כבר ב’טופ’, אבל זה ממש לא מה שקורה בפועל. בחיים האמיתיים, אחרי שהמצלמות נסגרות, צריך להמשיך לעבוד ולתת את כל כולך. תוכנית כזו יכולה לפתוח דלתות, אבל אם אינך מכוון ל-100 אחוז עשייה ולמידה, אם זה לא משהו שבאמת בוער בך ומגיע מהנשמה – אתה עלול להישחק, להישבר ולהרים ידיים. מי שאוהב את התחום, יודע ומבין שיש רגעי שבירה, אבל מהם אתה רק צומח וגדל. מי שרוצה להצליח, צריך כל הזמן להיות פתוח לחידושים ולטכניקות, להיות יצירתי ולחשוב כל הזמן מחוץ לקופסה”.
נראה לכם שהילדים הפרטיים שלכם ימשיכו את הדרך שלכם?
“עדיין אי אפשר לדעת. הכי חשוב לנו שהם יעסקו במשהו שהם אוהבים, שייתן להם סיפוק והנאה. רועי כבר סימן לעצמו את הכיוון שלו, והוא רוצה לעסוק ברפואה, אולי אפילו להיות מנתח מוח. הוא רק בן 16 וכבר מדריך קורסים במד”א. לגבי ליאור, האהבה שלה לבעלי חיים כנראה תיקח אותה לכיוון הזה, אולי לתחום הווטרינריה. עמית מאוד מחובר לתחום הקולינרי וכבר בגילו הצעיר מכין ארוחות לכל המשפחה”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>