18.12.18

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

קרית טבעון

חוות המכלים: חברי המליאה ביקרו במקום וקיבלו סקירה על מצב הבטיחות

ראש המועצה, דוד אריאלי: “הסיור היה מאד מקצועי ובמסגרתו הודגשה העובדה, כי תש”ן עושים הכל על מנת להבטיח שהמקום אינו מסכן את תושבי קרית טבעון”

מאת: אדי גל , 11 בינואר 2017

סיור מקצועי במתחם תש”ן – מתקני חוות המכלים באלרואי – נערך בשבוע שעבר לחברי מליאת המועצה המקומית קרית טבעון. הסיור נערך בהשתתפות ראש המועצה דוד אריאלי, מנכ”ל המועצה יאיר אודם, סגן ראש המועצה אייל פרדיס, וחברי המליאה: יהודה אסור, חן ויסמן וחנן זיסו.

צילום: ארכיון "כוכב"

כמו כן, צוות בכיר מהנהלת תש”ן, בראשות המנכ”ל רפי טטרקה, סמנכ”ל תפעול יעקב סופרין, מנהל מתקן אלרואי אריק טל, רא”ג קו מוצרי דלק, בטיחות וכיבוי אש שמעון אזולאי, והיועץ הסביבתי ד”ר צלי פולישוק.
מטרת הסיור הייתה להציג בפני חברי המליאה, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, את מערך הבטיחות במקום, וכן הדגמה קצרה של טיפול באירוע חירום.
בתחילת המפגש הסביר מנכ”ל תש”ן כי הוא מבין את הצורך להכיר מקרוב את הפעילות במקום, כולל את מערך הבטיחות, ולראות מקרוב כיצד מתמודדים עם אירוע חירום, כדוגמת אירוע השריפה האחרון בבז”ן. לדבריו, כמנכ”ל החברה חשוב לו להסביר ולשכנע, שאכן המקום בטיחותי, הן בהיבט של זיהום האוויר וזיהומי קרקע, והן מבחינת מוגנות המקום מפני שריפות. טטרקה הבהיר כי צוות העובדים בכל חוות המכלים בחברה, עוברים הדרכה וקורס כיבוי אש במרכז האוניברסיטאי קולג’ סטיישן הסמוך ליוסטון בארה”ב.
לעיתון “כוכב” נמסר, כי זהו בית הספר האוניברסיטאי הייעודי לנושא כיבוי אש, המכשיר את כל יחידות הכיבוי בארה”ב וכן יחידות כיבוי ממקומות רבים בעולם. כך מתרגלים העובדים במסגרת ההשתלמות, כיבוי דלקות באש חיה. בנוסף, כל מנהלי המתקנים עוברים אף קורס ניהול אירוע במקום, וכך נרכשת המיומנות הרבה ביותר לטפל באירועי שריפה וכיבוי ברמת הפיקוד ועד רמת אחרון העובדים, ובכל 5 שנים מתקיים רענון של התכנים והתרגולים. “היכולות של הצוות בתש”ן גבוהות מאוד, במטרה לספק מענה מהיר ויעיל לכל תרחיש אפשרי”, אמר המנכ”ל, שהוסיף עוד כי: “אנחנו טובים ומתורגלים בכל נושא כיבוי האש ובמוכנותנו לאירועים. ולכן, חשוב לי שתראו מה אנחנו עושים בתוך המתקן, במקרה של אירוע”. עוד הוצג בפני האורחים, כי לכל מכל יש מערכת כיבוי וקירור קבועה, ולכל מכל מאצרת נפרדת, בעלת נפח קיבולת של 110% מנפח הנוזל של מכל הדלק. כמו כן, במתקן קיים מערך תותחים נייד לגיבוי, הכולל עשרות תותחים ביניהם שני תותחי כיבוי בעלי כושר כיבוי של 12 אלף ליטר לדקה, וכמות הקצף המוחזקת בחווה מספיקה להכלה מלאה של אירועים מורכבים. בחוות המכלים באלרואי קיים מערך כיבוי אקטיבי, המרשת את כל שטח החווה ומתבסס על מערכות כיבוי וקירור קבועות, תוך יכולת לאפשר התחברות למערך נייד הפועל בלחצים גבוהים.
במסגרת הסיור, ביקרו האורחים במכל הגדול באלרואי (המכיל 50 אלף קו”ב) ובחדרי הבקרה והניטור של המתקן. הוצגו בפניהם חלק מהאמצעים למיגון והגנה, ניתן הסבר על “מים קלים” (קצף הכיבוי) וכן מכלול הכלים והמשאבות לטיפול בעת אירוע.
“אירוע, אם חלילה קורה, מסתיים במיידי”, הדגיש טטרקה, שציין כי: “אנחנו חברה ממשלתית ואותנו לא מודדים בסוף שנה ברווח והפסד. אין לי ארץ אחרת, לכן אנחנו משקיעים בבטיחות כמה שצריך באמת. אנחנו מהחברות הבודדות שיש לה מערך כיבוי אש משלה, וההערכות למניעת דליקות ומיומנות הלחימה באש הינן בראש מעיניה של תש”ן. וזאת, מהטעם שכל אירוע חריג יש להכילו טרם הפיכתו לאירוע מתגלגל בעל השלכות סביבתיות משמעותיות”.
חברי האופוזיציה ויסמן, זיסו ואסור: “הסיור היה מלמד ונוכחנו לאמצעים וההערכות בה נוקטת תש”ן. התרשמותנו כי על אף הנאמר והמבוצע, במקרה קיצון, ובהמשך לאירוע השריפה שהתרחש בבתי זיקוק אשר שינה את המציאות באזור, הנזקים עלולים להיות גבוהים הן ברכוש והן בחיי אדם. אנו כמייצגים את תושבי טבעון המודאגים מאפשרות התרחשות אירוע דומה בחוות המכלים, נמשיך לפעול להוצאת החווה מתחומי היישוב בהקדם האפשרי”.
ראש המועצה, דוד אריאלי: “הסיור היה מאד מקצועי ובמסגרתו הודגשה העובדה, כי תש”ן עושים הכל על מנת להבטיח שהמקום אינו מסכן את תושבי קרית טבעון בכלל ואת אלה הגרים באלרואי בפרט. התחזקה דעתי כי תש”ן לא פוגעים בבריאות הציבור בקרית טבעון”.

עוד כתבות בתחום קרית טבעון

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>