26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

חולם בצרפתית

טורניר ה”רולאן גארוס” מקבל השנה את שחקני הצמרת של הטניס העולמי בכושר משחק שאינו מאפשר לצפות מראש מי יזכה בתואר הנחשק. ג’וקוביץ עובר תקופה קשה, מארי לא במיטבו, ווארינקה לא צפוי, פדרר ייעדר. כמה טוב שרפאל נאדל חוזר לעצמו בול בזמן, מה שעשוי להוביל אותו לזכייה בפעם העשירית בטורניר, אם לא עכשיו אז מתי?

מאת: לירן גורן , 24 במאי 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

ביום ראשון הקרוב (28.5.17) יחל טורניר “רולאן גארוס” היוקרתי בפאריז, המהווה את גולת הכותרת של עונת החימר שכבר בעיצומה. למעשה, מדובר באליפות צרפת הפתוחה, טורניר טניס שנחשב לאחד האהובים בעולם.

צילום: מיוטיוב

רוג’ר דה הול מייטי פדרר כבר הודיע שהוא ייעדר, כפי שעשה גם בטורנירי החימר הפחות חשובים, וכל זאת כדי לנוח לקראת ווימבלדון. לדעתי, זהו צעד חכם מאין כמוהו עבור הפנומן השוויצרי בן ה-36, שמחשב נהדר את צעדיו ושומר על גופו רענן וטרי. אגב, בפעם אחרונה שהוא החליט לנוח לתקופת משמעותית, זה נגמר להזכירכם בתואר גראנד סלאם מס 18 בקריירה, אליפות אוסטרליה 2017.

המועמדים לזכייה בתואר

אז מי הם המועמדים להניף את הצלחת הנחשקת בפאריז? אי אפשר שלא לפתוח את הרשימה עם אלוף השנה שעברה, נובאק ג’וקוביץ’, למרות שהוא עובר תקופה קשה וירד למקום השני בעולם אחרי זמן רב. נולה מתקשה לשחזר כרגע את היכולת המפורסמת לענות על כל כדור, או לעלות את עוצמת ודיוק החבטות בנקודות החשובות אותם היה מסיים בווינרים קטלניים אחרי ראלים ארוכים, במיוחד מהבקהנד, אך להערכתי זה משהו מנטאלי שהוא חייב להתגבר עליו.

צילום: מיוטיוב

לטעמי, הירידה הטבעית אחרי עונה מדהימה ב-2015 בהם זכה בשלושה תארי גראנד סלאם, ועונה סבירה בהחלט ב-2016 עם שני תארי גראנד סלאם, הובילה אותו עד הלום. אבל, כוחו הגדול של נולה, מעבר לאתלטיות, האלסטיות המופלאה שלו ולוורסטיליות ואיכות המכות שלו, הוא כמובן הראש החזק, שבעטיו זכה ממני לכינוי המנטליסט הסרבי, והוא אכן נראה כמחפש את עצמו בלא מעט משחקים שראינו אותו לאחרונה, עם זכייה אחת בלבד בתואר העונה עד כה (קטאר על חשבון אנדי מארי) ותעופה מהירה באוסטרליה.
הסרבי בוודאי מודע לכך ועובד על זה, ואת הראש אפשר בהחלט לסדר. השאלה שצריכה אולי להישאל, היא מדוע נעלם בום בום בקר מצוות האימון שלו? במיוחד אחרי שיחד הם נחלו הצלחות. במקומו, נובאק הביא עכשיו את אנדריי אגאסי הגדול לצידו, לתקופה הקרובה. מעניין איזו השפעה תהיה לזה, אם תהיה. נובאק הוא בכל מקרה מועמד לזכייה בכל טורניר גראנד סלאם בו הוא משתתף, אך הוא אינו המועמד המוביל בצרפת לטעמי, ואני מעריך שייקח לו עוד זמן לחזור לעצמו.
מי שמקדים את הסרבי בדירוג הוא פיינליסט השנה שעברה והמדורג מס 1 בעולם, אנדי מארי, שגם הוא לא במיטבו מתחילת העונה. די אם נזכיר כי באמתחתו זכייה אחת בלבד בטורניר דובאי (על חשבון וורדסקו) והרבה הפסדים לא מחויבים לשחקנים פחותים ממנו בהרבה, כמו גם הפסדים לחלק מהגדולים.
אמנם שחקני טניס רבים נוטים להחליף מאמנים באופן תדיר, אך אני מקווה מאד בשביל מארי, שאיוון האיום לנדל יישב בבוקס שלו, כי יחד עם הפוקר פייס שלו בואך פנים מאובנות אללה קלינט איסטווד, הגיע מארי להישגיו הגדולים ביותר, שלוש הזכיות בגראנד סלאם: 2 בווימבלדון, אחת בארה”ב, ולמקום הראשון בעולם.
ייאמר מייד, מבחינת יכולת כוללת של טניס, כושר גופני ועמידה בראלים ארוכים, וודאי שלסקוטי חמום המוח יש מה להציע, והוא גם מאד רוצה לזכות בצרפת, לראשונה, אך בוא נגיד שבכושרו הנוכחי הוא יצטרך להביא משהו אקסטרא ספיישל בשביל לעבור את ג’וקוביץ’, או את המועמדים הבכירים אליהם נגיע בהמשך.

צילום: מיוטיוב

מס 3 בעולם, סטן דה מן ווארינקה, לא זכה עדיין באף טורניר השנה, אבל הגיע עד לחצי הגמר במלבורן, כשהוא מפסיד בדרבי שוויצרי לרוג’ר פדרר, בחמש מערכות. לגבי סטן, אולי בניגוד לכל השחקנים בסבב, הוא אינו צפוי לחלוטין ויכול פתאום לתפוס טורניר גדול, בו הוא שוחט את כל הגדולים, כשהיחידי שנגדו הוא בדרך כלל מפסיד במעמדים החשובים, לדעתי מתוך נתינת יתר כבוד לא מודעת, הוא רוג’ר פדרר, שכאמור לא ישתתף הפעם. אבל אם להסתכל רגע על שלוש העונות הקודמות בהן זכה באוסטרליה, רולאן גארוס, וארה”ב, בהתאמה, אולי יהיה זה תורו לזכות סוף סוף דווקא על הדשא באולד אינגלנד קלאב בואך ווימבלדון, ובכך להפוך לאחד הגדולים בכל הזמנים, שהרי לא כל אחד זוכה בכל ארבעת התארים. אבל סטן, כאמור, לא צפוי לחלוטין.

השור הספרדי כבר מוכן

המועמד המוביל לדעתי לזכייה ברולאן גארוס, הוא כמובן רפאל נדאל, שסוף סוף נראה כשיר פיזית ובוודאי במומנטום מנטאלי לא רגיל, כדי לשחזר בפעם העשירית את הנפת הצלחת בפאריז. ברור שמדובר בשחקן החימר הגדול בכל הזמנים, ברור שלרפא שלא זכה בתואר גראנד סלאם מאז צרפת 2014 יש את כל הכלים לנצח במגרש “הביתי”.

צילום: מיוטיוב

צריך לומר את האמת: קשה לשחק נגד השור הספרדי בגלל הטופ ספין הקיצוני שהוא שם על הכדור. הוא מטריף את היריב שלו כשהוא מחכה לסרב שלו כמה מטרים מחוץ למגרש, שוב חזר העוקץ לפורהנד ולבקהנד השכונתיים, מלאי התשוקה. העוצמה שלו, ובעיקר זה שהוא חזר להאמין בעצמו אחרי שזכה בלא מעט טורנירים השנה, גם על חשבון ג’וקוביץ’ (בקלות) ושחקנים גדולים אחרים, עשויה להקל עליו עד לגמר. בל נשכח שגם באוסטרליה רפא היה ענק בכל המשחקים, עד שנכנע לפדרר, במרתון של חמש מערכות, כשבחמישית הוא כבר הוביל שלוש אחת, אך פדרר עקץ אחרון.
אז הנה משהו שלא חשבתי שאומר: היריב היחיד שיש לו כרגע יתרון מנטאלי על נדאל, זה שניצח אותו העונה (לא רק באוסטרליה) הוא מיסטר רוג’ר פדרר, שכאמור לא יגיע לפאריס. מבחינתי, זה בפירוש מפנה לרפא את המסלול לעבר זכייה עשירית.
אבל יהיו גם אחרים שינסו להקשות, ואולי להפתיע: זברב, נישיקורי, טים, דימיטרוב וצונגה. ואם אתם שואלים אותי על דל פוטרו? אם איני טועה הוא שוב פצוע. ולכן, אני מהמר על רפא נדאל, שאם יזכה בתואר בפעם העשירית ב”רולאן גארוס”, הוא גם יעבור את פיט סמפראס (14) עם 15 זכיות גראנד סלאם, שני רק לפדרר, ובהחלט לא רחוק ממנו (18).
זה טוב לטניס, כי במקרה של נדאל, להערכתי אם לא עכשיו אז מתי. כאחד שיודע להעריך יריב ראוי, ג’נטלמן ושור פראי כאחד, אני אומר וואמוס רפא.

צילום: מיוטיוב

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>