18.11.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

יקנעם עילית

חוקרי העתיד: תלמידים מיקנעם הציגו עבודות מחקר שהכינו ביריד היישובי

היריד היווה את שיאו של התהליך לפיתוח מיומנויות חקר מדעי וטכנולוגי, ופתרון בעיות. במהלך השנה בחרו תלמידי ט’ ו-ו’ נושאים למחקר וקיבלו הדרכה מצוות המורות למדעים

מאת: אדי גל , 24 בפברואר 2016

לאחר חודשים בהם העלו השערות, ניסחו שאלת חקר, הציגו מערכי ניסוי, העלו ממצאים, ערכו דיונים והגיעו למסקנות, התכנסו תלמידי שכבת ו’ מכל בתי החינוך ביישוב, ותלמידי ט’ מ”אורט אלון” יקנעם, ליריד חקר יישובי ה-3, והציגו את עבודותיהם השונות.
יום השיא של יריד החקר נפתח בתערוכה, בה הוצגו המחקרים השונים. התלמידים הסבירו על התחום אותו בחרו לחקור ועל המחקר שערכו, כמו כן מה המסקנות אליהן הגיעו. משתתפי היריד שעברו בין העמדות השונות נחשפו לשורה של עבודות מגוונות, כגון: השפעת סוגי נוזלים על גדילת רקפות, הקשר בן שתיית משקאות מוגזים וחומציות בפה, השפעת הגיל על שמיעת תדר הקול, השפעת צבע החסה המסולסלת על קצב הצמיחה ועל מסת החסה, השפעת צבע החולצה על מידת החדירה של קרינת UV, ועוד.

צילום: ארכיון "כוכב"

בחקר הטכנולוגי תוכננו מוצרים טכנולוגיים מקורים, כמו: “רצואה” – איסוף צואת כלבים מבלי להתכופף, “די לדמעות” – לחתוך בצל מבלי לבכות, כוס לשתייה חמה – המאפשר לשתות תוך כדי תנועה מבלי שהנוזל יישפך, מוצר המסייע לאנשים בעלי זעת יתר לכתוב לאורך זמן, טלפון נייד המבוסס על GPS ומנחה את העיוור לנוע ממקום למקום באופן עצמאי, ועוד.
לעיתון “כוכב” נמסר כי העבודות שהוצגו היו ברמה גבוהה מאוד. שתי עבודות שהכינו תלמידי חטיבת הביניים ואשר עסקו בהפקת חשמל ממכשירי כושר, והשפעת המייק אפ על גידול החיידקים במכשיר הסלולארי, יתחרו ביריד החקר הארצי. יצוין כי, יריד החקר היווה את שיאו של התהליך לפיתוח מיומנויות חקר מדעי וטכנולוגי, ופתרון בעיות. במהלך שנת הלימודים בחרו תלמידי ו’ ו-ט’ נושאים שברצונם לחקור. הם לוו וקיבלו הדרכה מלאה מצוות המורות למדעים. במסגרת היריד צפו התלמידים בהצגה ד”ר מולקולה.
יריד החקר היישובי התקיים במעמד מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום, מנהלת המחלקה לחינוך יסודי, איריס סלע, מנהלות בתי הספר, מנהלת אשכול הפיס אתי גולן, המנחה המחוזית למדעים במשרד החינוך, טובה גולן, מנהלת היחידה הסביבתית מיכל אולשינקה, צוותי הוראה, תלמידים, ועוד.
ראש העיר, סימון אלפסי: “אני שמח שיריד החקר הפך להיות מסורת יישובית של ממש. במהלך היריד אנו נחשפים להמצאות ותוצרים שמשפרים את חיי הכלל ומעידים על חשיבה מקורית. התלמידים הכינו עבודות נפלאות, ואני גאה בהם על כל התהליך שעברו, ומשוכנע שעם התמדה ואמונה התוצרים שלהם יכבשו שווקים רבים”.
מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום: “המילים ‘יריד’ ו’חקר’, לכאורה מייצגים עולמות שונים, אבל החגיגיות של היריד התחברה נפלא לרצינות של החקר, ונולד בקר שכולו גאווה למערכת החינוך. הילדים הפגינו מקוריות, שליטה בתהליך החקר והברק בעיניים שיקף למידה משמעותית”.
מנהלת “אורט אלון” יקנעם, עדה אברכהן שמש: “חינוך הדור הצעיר ללמידת חקר הינה דרך חיים באורט יקנעם. יום השיא שחווינו השבוע, שכלל את בתי הספר היסודיים, נתן תחושה של חגיגה נפלאה ובה אוסף של ילדים וילדות, נערים ונערות, מוכשרים ומוכשרות, שהברק בצבץ בעיניהם. אין ספק שדרך למידה זו, היא המשמעותית ביותר עבור הצעירים. תודה לכל השותפים לשירת החינוך הזו”.
מנהלת ‘אשכול פיס’, אתי גולן: “יריד החקר השלישי היווה את שיא הפעילות שלנו עם התלמידים, לשם פיתוח מיומנויות חקר מדעי וטכנולוגי. בראשית השנה נבנה צוות היגוי בראשותי, שכלל את רכזות המדעים, ויחד הוצאנו את היריד לפועל. העבודות היו יצירתיות ואיכותיות”.

עוד כתבות בתחום יקנעם עילית

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>