26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

אולימפיאדה

חמש טבעות

טקס הפתיחה של האולימפיאדה בריו דה ז’נרו יתקיים בסוף השבוע, אבל הרגעים המרגשים יחלו כבר ביום ראשון, כאשר התחרויות למיניהם יצאו לדרך. אמנם חלק מהמשחקים כמו כדורגל וכדורסל כבר החלו, אבל עם כל הכבוד, עבור ענפים אלו הבמות הגדולות הן המונדיאל, הנ.ב.א והיורו, כנ”ל לגבי הטניס והאופניים, אך לא כך פני הדברים לגבי רוב הענפים האחרים: בשחייה, באתלטיקה ובעוד ענפי ספורט אחרים שלא מקבלים את הסיקור היומיומי בתקשורת העולמית. וגם, על הזווית הישראלית והתקווה לחזור עם מדליה, או כמה כאלה

מאת: לירן גורן , 2 באוגוסט 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

על אף נגיף הזיקה המאיים וכמה ביטולים שבאו בעקבותיו, כמו גם הרחקה של ספורטאים רוסים רבים (מהטופ העולמי) בגלל השימוש בסמים אסורים, צפויה לנו עדיין חוויה אדירה ומרגשת. למעשה, המשחקים האולימפיים, עם הצבעים והדגלים, שלל הארצות והספורטאים האדירים שמתכוננים כארבע שנים, תמיד מלאים בדרמות ספורטיביות ואנושיות מסמרות שיער, שרבים כל כך יכולים להזדהות איתן, חובבי ספורט מושבעים וגם כאלה שעוצרים לרגע לצפות באירוע המתוקשר והוותיק. לירן גורן מביא את הרגעים שאסור להחמיץ.

צילום: ארכיון "כוכב"

מסלול רקורטן משובח

100 מטר גברים: הספורטאי הצבעוני ביותר במשחקים האולימפיים הוא כמובן יוסיין בולט, עם החיוך הנפלא, תנועת החץ וקשת המפורסמת, כמו גם השחרור שהוא מביא את עצמו אליו קצת לפני הריצה, כשרבים לא יודעים בדיוק באיזה כושר הוא נמצא. הפנומן שמחזיק בשני השיאים הנראים בלתי שבירים בעליל, בשני הספרינטים, אמנם כבר מעבר לשיא מבחינה זו, אבל הוא רוצה להיכנס להיסטוריה, אולי כרץ הגדול בכל הזמנים, כשהוא האלוף האולימפי פעמיים ברציפות בדאבל ספרינט, הישג שאין דומה לו, ועוד שתי מדליות זהב ב-4 כפול מאה עם ג’מייקה. אין ספק שהוא ינסה לעשות זאת בפעם השלישית. משמע, לשלש את ההיסטוריה. ינסו להציק לו: האלוף האולימפי לשעבר, ג’אסטין גאטלין, שהפסיד לו במאית אחת בלבד באליפות העולם האחרונה ב-2015, ובעל תוצאת השנה ב-200 מטר ואצן גדול נוסף, רץ 400 שפנה עכשיו גם אל עבר ה-200, האלוף האולימפי ב-400 מ-2008, לשון מריט, שנמצא בכושר מעולה. כמו כן עוד צעירים נהדרים שעשויים להפתיע.

צילום: ארכיון "כוכב"

ייאמר מייד, קשה להמר נגד בולט במאני טיים, אלא אם הוא פוסל, אבל המאה קשה יותר להשגה מהמאתיים, שם הוא מפתח תאוצה אדירה. בכל מקרה, אין אדם בעולם שרוצה להפסיד את המלך של מלכת הספורט.
5000 ו-10000 גברים: למרות שהתוצאות של מו פארה לא מתקרבות לאלו של קנניסה בקלה הגדול, האס של האתלטיקה הבריטית מחזיק ב-6 מתוך 7 התארים העולמים החשובים בריצות הללו. הדאבל האולימפי בלונדון ושלוש אליפויות עולם מ-2011, כשבאותה שנה בטאגו, הוא מגיע רק שני ב-10000 וראשון ב-5000. מאז לא הפסיד כשהכסף על השולחן וזה מרשים מאד. הריצה שלו קלילה, הוא חכם וסבלני, עם טקטיקה יוצאת מן הכלל, כשהפיניש הידוע שלו עושה את ההבדל. יריביו בתחרויות הגדולות רצים זהיר, ובכך משחקים לטובתו, שהרי מדובר ברץ של 3:28:81 בריצת 1500. הם ינסו סוף סוף לנצח אותו, שלא לומר להכשיל אותו.

צילום: ארכיון "כוכב"

מדובר בלא מעט קנייתים איכותיים, אתיופים, אוגנדים ועוד. הם יכולים לעשות זאת רק אם ישיגו תוצאות טובות, אם “ינוחו” ויחכו לסוף כפי שעשו לא מעט פעמים. האם נראה שוב את מו שועט אל קו הסיום, מנשק את המסלול, מודה לאללה, ומתעטף כמו סבסטיאן קו הגדול ביוניון ג’ק. אם הוא לוקח את הדאבל, תהיה זו דחיפה מדהימה לעבר קריירה שהופכת אותו לאחד הגדולים, אם לא הגדול מכולם, מבחינת עיטורים עולמיים, כשאליפות העולם הבאה ב-2017 תיערך אצלו בבית בלונדון.
5000 מטר נשים: נקווה שמדובר אכן בתפוסה מלאה של הכוכבות, הווה אומר, אלופת העולם האתיופית אלמז איינה, שהדהימה באליפות העולם האחרונה את כוכבת נבחרתה, גנזבה דיבבה, אלופת העולם ב-1500, שרוצה לתקן עם תואר אולימפי כפול.

צילום: ארכיון "כוכב"

כמו כן, האלופה האולימפית הפנטסטית אך הלא יציבה, גברת מסרט דפאר, אלופת העולם לשעבר הקנייתית, וויוויאן צ’ריוט, ועוד תותחיות למכביר. המסלול יעלה באש, אם לא בהתחלה ובאמצע, אז וודאי לקראת הסוף. חלקן כמו צ’ריוט מתמחות גם ב-10000, שם נקווה שטירונש דיבבה האלופה האולימפית ושיאנית העולם חוזרת סוף סוף, אחרי היעדרויות בעקבות לידות, כמו גם וויואן צ’ריוט.
400 מטר גברים: דו קרב באוקיי קוראל. האלוף האולימפי הגבוה והלא יציב, אך המוכשר פלאים, קיראני ג’יימס מגרנדה, מול לשון מריט, אלוף אולימפי ואלוף עולם לשעבר, חזק כמו סוס, ווינר בנשמה ואתלט גדול, שעכשיו רץ גם את המאתיים. ובתווך, ווייד ואן ניקרק, אלוף העולם המכהן מדרום אפריקה. יהיה מרתק ועצבני.

צילום: ארכיון "כוכב"

קפיצה קטנה למים

100 מטר נשים: שלי אן פרייזר החיננית והצבעונית, עם בגדים בקלאס, פרחים צהובים בשערה וציפורניים בכל צבעי הקשת, תנסה לשלש את ההיסטוריה עם זהב שלישי בספרינט. טורי בואי האמריקאית תעשה לה חיים קשים, וכמובן גם דפני סחיפרס ההולנדית. ב-200, סחיפרס האלופה העולמית המכהנת היא האשה שאותה צריך לנצח, כשינסו לעשות זאת רבות וטובות, את חלקן הזכרתי כבר בפסקה זו.
100 פרפר, 200 פרפר גברים: לדעת רבים, הוא הספורטאי הגדול בהיסטוריה. הוא צולם מעשן גראס, השתכר, עשה שטויות לרוב וחיי האהבה והמין שלו נטחנו בצהובונים, אבל הלוויתן נמצא שוב בכושר מצוין ועל פי הדיווחים והתוצאות, מר מייקל פלפס, הספורטאי האולימפי המעוטר ביותר, יילך גם הפעם על -200 מעורב אישי, שם יפגוש יריבים ותיקים כמו חברו לנבחרת, ראיין לוכטה, ואת ההונגרי הבלתי נגמר, לסלו צ’ה, גם הוא בן 31. אבל כאמור, אין להחמיץ את הקרבות נגד הכישרון הגדול צ’אד לא קלוס מדרום אפריקה בשני משחי הפרפר. לה קלוס טיפוס צבעוני בפני עצמו, ארוגנטי, חתיך על ובעל קסם אישי ממגנט, כשאבא שלו מעודד ומוסיף עניין מהצד. יש לו פיניש גדול ואת המבט הצידה עם הראש בכדי לבדוק מה עם היריבים שלו, דבר המתנגש משהו עם הוראות מאמני השחייה, צפו למים סוערים.

צילום: אתר ONE

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>