27.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

חצי הכוס הריקה

משהו רע קורה להפועל חיפה במחזורים האחרונים. כשהיא משחקת נגד קבוצות איכותיות כמו מכבי תל אביב לדוגמא, היא מצליחה להציג יכולת טובה, אך לא מלקטת נקודות. כשהיא פוגשת קבוצות נחותות ממנה, היא מפגינה חולשה ומדשדשת. אז איך זה יבוא לידי ביטוי במאבקים של הפלייאוף התחתון? האדומים חייבים לסגור עניין מול הפועל אשקלון, בכדי להתחיל לתכנן את העונה הבאה כבר עכשיו. וגם, על סגנון המשחק 5-3-2 שכל כך תפור על חניכיו של המאמן דני גולן. הציונים בפנים

מאת: אלי לונטל , 16 במרץ 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה יצאה למשחק חוץ מול מכבי תל אביב הטוענת לכתר, במטרה לעצור את המומנטום השלישי בו היא נמצאת לאחרונה, וצריך לומר את האמת: חניכיו של המאמן דני גולן הציגו משחק טוב ועמדו יפה במגרש. האדומים הניעו את הכדור כפי שצריך ואף גילו עליונות לפרקים, במיוחד במחצית השניה, כמו שעשו במשחק מול מכבי פתח תקווה. אבל, הפועל חיפה נשארת עם המחמאות ובלי נקודות.

דור פרץ צילום: ראובן כהן

משהו רע קורה לאדומים. כשהם עולים לשחק מול קבוצות הפחות טובות, הם מציגים יכולת לא משכנעת, לפחות ע”פ המחזורים האחרונים, לעומת המשחקים הדי טובים מול הקבוצות החזקות, שכאמור על אף היכולת הסבירה פלוס, הם לא מצליחים ללקט את הנקודות.
ולאן אני חותר? לעבר המאבקים בפלייאוף התחתון, בו תשחק הקבוצה עם הקבוצות הפחות טובות, מולן האדומים מתקשים. אין לי ספק שזה גם מדיר שינה מהבעלים יואב כץ, שרגיל מדי שנה לשרוד המזורים האחרונים.
חשוב מאוד שהצוות המקצועי יפנים את זה ויערך בהתאם, אחרת הפועל חיפה תמצא את עצמה מהר מאוד נאבקת שוב עד למחזורי הסיום. הרי הגלגל האדום לא מסתובב בקרית חיים, ואי אפשר לומר על האדומים שפעם הם למטה ופעם הם למעלה, כי בכל עונה אנחנו חוזרים לאותה מנטרה, למטה למטה, הלמעלה אף פעם לא קיים, ואיזה מסכנים האוהדים.

צילום: ראובן כהן

ולגבי משחק ההפסד מול הצהובים: הפועל חיפה שיחקה בפעם הראשונה במערך שלדעתי הכי מתאים לקבוצה: 5-3-2 עם שלושה בלמים שכללו את אושרי רואש, ניסו קפילוטו וברונו פניירו, יחד עם שני מגינים: לירן סרדן (במקום דור מלול) ושמואל שיימן. כמו כן, חוליית קישור שמורכבת מדור פרץ (פנטסטי), חיים מגרלשווילי (טוב מאוד) וחנן ממן, כשבחוד שני חלוצים כמו עדן בן בסט ומהארן לאלא.
לתפיסתי, זה ההרכב הנכון, לצד סגנון שמתאים לסגל השחקנים שיש לקבוצה, לא לתפיסה האישית של המאמן שעד כה העדיף לשחק בשיטה של 4-5-1 שהוכחה כי היא לא מביאה לידי ביטוי את היכולות של השחקנים.
אם המנג’ר ניר קלינגר היה מתווה את הדרך לשיטת משחק וסגנון זה, בשלב מוקדם יותר, אני חושב שהאדומים לא היו סופגים כל כך הרבה שערים והיו מצליחים הרבה יותר. אין לי ספק שהם גם היו אוגרים נקודות נוספות, שבדיעבד יכלו להוביל את המועדון לעתיד טוב יותר.
ולעצם העניין, הפועל חיפה סגרה את האמצע ולא אפשרה לשחקני מכבי תל אביב, שנמצאת בכושר מצוין, להגיע למצבי הבקעה. היא לא אפשרה לצהובים לבעוט לשער, וזה אומר את הכל. תזכירו לי מי כבש את שער הניצחון למכבי תל אביב, אההה נכון, דור פרץ (אליו נחזור בהמשך) שזינק בוירטואוזיות לעבר הכדור במטרה לנגוח אותו החוצה, אך לרוע מזלו הכדור טס פנימה היישר לרשת של פיט פלטהוייזן.
אגב, היכולת של ברונו פניירו לצאת קדימה ולזנוח את העמדה שלו כבלם שלישי, הוסיפה נדבך חשוב ביציאה להתקפות מעבר. זה שחרר את שלושת הקשרים לשחק בחופשיות ולהניע את הכדור, בידיעה שהקבוצה לא מסתכנת מבחינה הגנתית ואינה מופקרת מאחור. זה היווה שינוי מרענן, אהבתי לראות זה.
קשה להתעלם מהעובדה שלאדומים יש בעיה בחלק הקדמי. שחקני ההתקפה לא מדויקים מספיק, אינם יוצרים מספיק מצבי הבקעה, לא בועטים לשער, ודומה כי לשחקנים אין את היכולת והשקט הנפשי להרים את הראש, בכדי לנצל את המצבים אליהם מגיעה הקבוצה, בכדי לכבוש שערים. ולכן, בשורה התחתונה, הפועל חיפה בפלייאוף התחתון. במשחק הראשון של הפלייאוף התחתון תגיע הפועל אשקלון לסמי עופר. ולכן, הקבוצה חייבת להיזהר שבעתיים ולהיערך בהתאם. הפסד חלילה עלול לגרום לכדור שלג שלילי, שיוביל את הקבוצה למאבקי הישרדות עד למחזור האחרון, ובזה אף אחד לא מעוניין. לדעתי, כבר השבוע צריכה הפועל חיפה לכלכל את צעדיה ולהחליט על צוות האימון של העונה הבאה, מי השחקנים שיישארו, מי יעזבו. צריך לקחת בחשבון דבר נוסך, לגבי דור פרץ. מאז שהצטרף להפועל חיפה הוא מציג יכולת גבוהה ואף קיבל זימון לנבחרת. אני בטוח שג’ורדי קרויף עוקב אחריו ונהנה לראות את התקדמותו.

חסר מרץ. בן בסט צילום: ראובן כהן

הרי כמעט לבד הוא עצר את כל ההתקפות של מכבי תל אביב והוא מקבל מחמאות מכל אנשי המקצוע וגם מהאוהדים. ולכן, אם למישהו בקרית חיים יש כוונות להשאירו בקבוצה, כדאי מאוד להזדרז ולנסות לרכוש את כרטיס השחקן שלו (אם מכבי תל אביב מוותרת עליו בעונה הבאה), או לסגור את האופציה של השאלה שלו לעונה נוספת כבר עכשיו, מאחר שיש קבוצות נוספות שבוודאי לוטשות עיניים לעבר הכישרון הצעיר. לדעתי, בכל שבוע שחולף, הוא מתרחק מהפועל חיפה, בגלל יכולתו הטובה. ולכן, כבר עכשיו צריך לנהל את המגעים ולא לחכות לסוף העונה.
אם הפועל חיפה לא תתעשת, בעונה הבאה נראה קבוצה פחות טובה ממה שאנחנו רואים היום. ולכן, ניצחון במשחק הקרוב על הפועל אשקלון ייתן את השקט התעשייתי למועדון.

ציונים זה הכל:

פיט פלטהוייזן 5 היה מחוסר עבודה
לירן סרדל 5 לא תקף מספיק באגף
אושרי רואש 5 עשה את המוטל עליו
ברונו פניירו 6 שיחק עם המון רצון
ניסו קפילוטו 5 משחק רגיל שלו
שמואל שיימן 5 לא מצליח להתרומם
דור פרץ 6 חוסר מזל בשער העצמי
חיים מגרלשווילי 6 היה טוב מאוד
חנן ממן 6 הברומטר של האדומים
עדן בן בסט 6 השתדל והשקיע
מהארן לאלא 6 משחק טוב כהרגלו
————מחליפים————
מקסים פלקושצ’נקו 5 לא משחק מספיק
אדילסון באיה 5 ניסה אך לא הצליח
עידן גולן 5 לא השפיע על המשחק
 —————————–
מאמן: דני גולן 4 קבוצה טובה, ללא נקודות

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>