16.12.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

יאללה אלי, לך הביתה

הפועל חיפה תחת הדרכתו של המאמן אלי כהן הגיעה לשפל הגדול ביותר שידע המועדון בשנים האחרונות. הקבוצה נראית כבויה, חסרת חדוות משחק, לא מחוברת ומככבת בתקשורת בבעיות ניהוליות ומשמעתיות. יואב כץ פועל נכון בנוגע למאמן, ומציאת צוות מקצועי חדש היא הכרחית, בכדי להצעיד את המועדון הזה למקום הראוי לו בליגת העל

מאת: אלי לונטל , 6 בדצמבר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

יש מספר דברים במועדון הכדורגל הפועל חיפה שהפכו לטאבו. לדוגמא, מקסים פלקושצ’נקו, שחקן בית צעיר ומבטיח, שמככב גם בנבחרת הצעירה, כדורגלן שהשאיר את האדומים בעונה החולפת בליגת העל בזכות שערים מרהיבים שכבש, אך תחת המאמן אלי כהן לא מוצא את מקומו ולא מצליח להביא את יכולותיו האמיתיות, משלם בריבית דריבית על כשלונו של המאמן. נגד קרית שמונה הוא אף הוחלף במחצית, ולא ברור לי למה זה היה כל כך נחוץ למאמן לוותר עליו.

בדרך הביתה. אלי כהן צילום: ראובן כהן

לתפיסתי, גם אם הוא בתקופה פחות טובה, צריך לדעת לחבק אותו, ללטף אותו, לחזק אותו, לעזור לו לחזור לעצמו, בטח לא להוריד לו את המורל. זה השחקן שאמור להוביל את הקבוצה בשנים הבאות וטוב יעשו במועדון אם ידעו להתנהל איתו נכון. צריך לתת לו את המושכות, בכדי להפיק ממנו את המקסימום “תרתי משמע”. כמו כן, הוויתור על חנן ממן (בגלל הרחקת השוער) שבתקופה האחרונה הפך להיות המנוע של הקבוצה. הרי זה השחקן היחיד שמסוגל לתת פס לגול ואף להבקיע, וגם הוא מוצא את עצמו בחוץ? אז מה הפלא שמרגע זה האדומים נעלמו מהמשחק? לדעתי, המאמן רק רצה לסיים את המשחק בשלום, משמע ספיגת מינימום שערים בזמן שנותר לסיום. לעומת זאת, לירן סרדל שבשבוע שעבר כלל לא היה בתוכניות של המאמן, פתאום פותח בהרכב ומשחק 90 דקות ולא מוחלף.
ולעצם העניין: במשחק עצמו ראינו קבוצה כבויה, חסרת שמחת חיים ונכונות להשיג משהו בהתמודדות בין שתי קבוצות שעלו בשבועות האחרונים לכותרות, בגלל הבעלים שלהן ולא בגלל היכולת על המגרש. אז מה היה לנו במשחק? כלום, נאדה. לא היתה הנעת כדור, לא חילופי מסירות, לא היתה תנועה מספקת. למעשה, זה מה שהקל על הביתיים להשתלט על המשחק ולנצח בו 0:2 מוצדק.

חייב לשחק 90 דקות. מקסים פלקושצ'נקו צילום: ראובן כהן

האדומים הציגו חלק אחורי חלש מאוד, בעיקר המגן השמאלי חיים מגרלשווילי, שעם כל הכבוד לכך ששיחק בקבוצות גדולות בארץ, וגם בקבוצות בחו”ל, הוא אינו מתאים. בגילו הוא כבר לא יכול לשחק בליגת העל וכבר עדיף לשחק עם דור מלול בשמאל ועם סרדל כמגן ימני. מגרלשווילי אשם בגול הראשון, הוא לא חזר לעמדת המוצא שלו והפקיר את האגף, משם הדרך לכיבוש השער היתה קצרה, מאחר וקפילוטו נאלץ לצאת לכדור שהוגבה, מה שהותיר את מרכז ההגנה דליל, לשם הסתנן הקשר שלומי אזולאי שנגח בעוצמה מקרוב פנימה והעלה את המקומיים ל-0:1 מוצדק, שער שאולי השוער רובי לבקוביץ יכול היה למנוע, אם רק היה בפלייסינג טוב יותר ברחבת ה-5.

מצליח עם שחקני הבית .יואב כץ צילום: ארכיון כוכב

זה לא סוד שהפועל חיפה לא נראית טוב ויש לה בעיות מקצועיות בתוך המגרש ומחוצה לו. הכותרות השליליות במדיה הכתובה והאלקטרונית רק מוסיפים אש למדורה, שממילא קיימת בקרית חיים. אין ספק שהקבוצה חייבת זעזוע מקצועי, מאחר וזה משפיע גם על היכולת של השחקנים, ואולי זה מה שמסביר למה הקבוצה עם שבעה הפסדים. אין סדר וארגון, אין הנעת כדור, אין פרגון, המגינים לא מנסים לעלות קדימה. כמו כן, השילוב בין שלושת הקשרים: ממן, פלקושצ’נקו וסזאר לוקה בחסר. במתכונת הנוכחית, קשה לי לראות איך הקבוצה מרימה את עצמה. כידוע, אני כבר קורא מעל חודש ימים ליואב כץ להחליף את אלי כהן במאמן אחר, כי נמוך מזה הפועל חיפה לא יכולה לרדת. אני לא רואה איך הקבוצה מרימה את עצמה, אלמלא שינוי וזעזוע. לדעתי, הפועל חיפה לא פחות טובה מעוד שש או שבע קבוצות בסביבה שלה, למעט קבוצות הצמרת. היא יכולה להתמודד שווה בשווה עם כל אחת מהקבוצות הללו וחבל שאנחנו לא רואים את זה עד כה. בל נשכח את הניצחון ההירואי על בית”ר ירושלים, אז אלי כהן אמר שהם יכולים להיות כמו לסטר באנגליה. אבל עכשיו, כשיש להם רק 13 נקודות בקופה, קרוב לתחתית הטבלה, הוא אומר שהמצב לא רע ושהכל עוד יכול להשתנות לטובה. תשכח מזה, הקבוצה שלך חולה.

ציונים זה הכל:

רובי לבקוביץ 5 לא הוסיף ביטחון
דור מלול 5 היחיד שיציב מאחור
ניסו קפילוטו 5 משתדל ונלחם
ברונו פניירו הורחק
מגרלשווילי 3 לא מתאים לליגת העל
ג’וליו סזאר 4 נעלם לפרקי זמן
לירן סרדל 5 מגלה מחויבות
מקסים פלקושצ’נקו 5 אסור להוציא אותו
חנן ממן 6 היחיד שמנסה למשוך
אדילסון באיה 4 שכח איך מבקיעים
פיליפ יאזביץ 4 מתמקד רק בהגנה
מהרן לאלא 4 הרע במיעוטו
אלי כהן 2 די, לך הביתה

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>