19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

ים של דמעות

ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, נקלע לאחרונה לסיטואציה לא נעימה עם הורי התלמידים של בית הספר “רמות ים”. עד פרוץ המשבר והמחאה, דומה כי החיים שלו היו תותים. הוא נהנה מחופש פעולה שמוביל אותו כל הדרך להצלחה, יש לו חזון, הוא הוכיח כי הוא יודע לפתור משברים, כך שאין לו ספק שגם עכשיו הוא יצליח להרגיע את הרוחות בכדי שכולם יהיו מרוצים. “הדרך לנהל את המשבר היא באחריות, בשיקול דעת, בהידברות ובסבלנות, כי אין כאן פיתרון של זבנג וגמרנו”, הוא אומר. וגם, מה הוביל אותו לעשייה ציבורית ומהם האתגרים בפניהם הוא ניצב. ראיון חגיגי, מיוחד לעיתון “כוכב”

מאת: זליג אהרונוביץ , 22 באפריל 2016

ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, סוגר תשע שנות כהונה. קורות החיים שלו מצביעות על רזומה עשיר ועשייה ציבורית, מה שמוביל אותו כל הדרך להצלחה, בכל מה שנגע. אבל דומה כי יש משהו שהשתנה בתקופה האחרונה, במיוחד אל מול העובדה שאידן רגיל לשקט תעשייתי. והכוונה היא למחאת הורי התלמידים והמשבר שפקד את בית הספר “רמות ים”.

מהים נפתחה הרעה

כזכור, ההורים הפנו אצבע מאשימה כלפי ראש המועצה, ואף השביתו את הלימודים לכמה ימים, אך חזרו בהם לאחר שאידן הבטיח שהדברים ישתנו. “הכל החל מהצורך לפנות את בית ספר ‘רמות חפר’ ממקומו בקיבוץ מעברות”, אמר השבוע אידן, שסיפר לעיתון “כוכב” כי לפני 7 שנים החליטה מליאת המועצה להעביר את בית ספר ‘רמות חפר’ לתוך כפר הנוער ‘מבואות ים’. “לאחר כל המאמצים של קודמי בתפקיד ושלי, למצוא אתר מתאים לבניית בית הספר, לא צלחו”, אמר השבוע אידן, בראיון שקיימנו איתו לקראת חג הפסח.

צילום: ארכיון "כוכב"

בדיעבד, אתה חושב שזו היתה טעות לחבר בין שני בתי הספר?
“הליך החיבור בין שני מוסדות החינוך לווה לאורך השנים בשקיפות מלאה, עם הרבה התלבטויות, ע”י הנהלת בית הספר, משרד החינוך, כפר הנוער, ההורים והנהגות היישובים. היה ברור לכולם שמדובר בתהליך מורכב, מעורר התנגדויות, אבל מאתגר וטומן בחובו יתרונות רבים”.
מה השתבש, מה הוביל למשבר?
“לפני שנה וחצי עבר בית הספר למשכנו החדש בתחום כפר הנוער ‘מבואות ים’, כשמנהלת בית הספר הוותיקה והמוערכת ניצחה על תהליך ההעברה והאינטגרציה בין המוסדות. בתחילה נראה היה שבית הספר הולך לכיוון הנכון, גם אם בדרך היו קשיים ומכשולים. לצערי, לקראת סוף שנת הלימודים הקודמת החליטה מנהלת בית הספר לפרוש, מהלך שהוביל למשבר בתוך חדר המורים ובקרב ההורים, והשלכותיו ניכרות עד היום”.
אתה מבין את התנהלות ההורים?
“מי כמוני מבין את המצוקה בה שרויים ההורים, וברור לי שהם מביטים אליי כמי שעומד בראש המערכת ומצפים שאתן להם פיתרון. אני מקבל את זה באהבה, אבל ביחד עם זאת אני חושב שמהלך השבתת הילדים מלימודיהם היה לא תקין, כי לדעתי זה היה ‘נשק יום הדין’ ואנחנו ממש לא שם”.
דומה כי לא הצגת להורים פתרון שיספק אותם.
“הדרך לנהל את המשבר היא באחריות, בשיקול דעת, בהידברות ובסבלנות, כי אין כאן פיתרון של זבנג וגמרנו”.
אז מה יהיה בהמשך, איך תפתרו את הפלונטר שנוצר?
“המינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך מינה מומחה לחינוך, את עידו ארגמן, מנהל בית ספר אזורי גדול ומפקח חינוכי בעבר, מומחה בניהול פתרון משברים בחינוך ובעל ניסיון מוכח בתחום. המומחה מקיים באופן אינטנסיבי פגישות עם גורמים רבים במערכת בית הספר, וביניהם כמובן, חברי ועד ההורים והורים מן השורה”.
יש כבר הצעות לסדר?
“סוכם כי עד כשבועיים מתום חופשת הפסח, תסתיים הכנת תכנית ההתערבות לבית הספר. עד אז אני מבקש לתת הזדמנות אמיתית למהלך”.
פרט, נמק והסבר.
“חובה על כולנו לפעול ביחד לשיקום בית הספר. רק בשיתוף פעולה מלא של כלל הגורמים, ובכללם כמובן ההורים, נצליח להביא את בית הספר לחוף מבטחים”.

הדרך לפעילות ציבורית

רני אידן (61) הגיע לפעילות ציבורית לאחר עשייה מוכחת בתחום החינוך והניהול. לפני שנבחר לראשות מועצת חפר הוא כיהן כמנכ”ל המרכז האקדמי רופין, שם רשם הצלחה גדולה, כאשר הצליח לשקם את המכללה ולהצעיד אותה אל חוף מבטחים, לאחר שנקלעה למשבר.
מה הוביל להחלטתך לעסוק בפעילות ציבורית?
“שנתיים לפני שנבחרתי לראשות המועצה, בהיותי מנכ”ל המרכז האקדמי רופין, ביקש ממני ראש המועצה דאז, נחום איצקוביץ, לעמוד בראש מטה הבחירות שלו. ליוויתי אותו לאורך הקמפיין ושם, קרוב לודאי, נדבקתי בחיידק”.
היה אירוע מסוים שגרם לכך שתיכנס לפעילות פוליטית?

צילום: ארכיון "כוכב"

“זה היה צירוף מקרים. כשנתיים לאחר מכן מונה נחום איצקוביץ למנכ”ל משרד התיירות. כתוצאה מכך הוכרז על בחירות מוקדמות, בהן התמודדתי ונבחרתי לראשונה לראשות המועצה”.
מה היה התפקיד הציבורי הראשון שמילאת?
“כבן לשורדי שואה, נכנסתי לפעילות בעמותת “בית טרזין”, להנצחת יהדות צ’כיה. בשנת 1985 נבחרתי ליו”ר בני הדור השני של העמותה, וראיתי כמשימה עיקרית לשנות את אופיו של בית טרזין, מאתר ההנצחה לבית חינוך, שמנחיל את נושא השואה בכלל ואת ערך האדם בפרט לילדים, נוער, חיילים ומבוגרים”.
איזה מערכת מצאת כשנכנסת לתפקיד?
“זכיתי משלושה ראשי המועצה שקדמו לי: חיים בן צבי ועמוס דגני ז”ל, ונחום איצקוביץ יבדל”א, שהיו ראשי מועצה מעולים, שהטביעו כל אחד בדרכו את חותמם על עמק חפר. קיבלתי מועצה מסודרת ואיתנה, ואני ממשיך בדרכם, תוך מתן ההדגשים העולים מתפיסת העולם שלי ובהתאמה למציאות המשתנה”.
אילו שינויים משמעותיים ביצעת?
“עם היכנסי לתפקיד הקמתי צוות להכנת תוכנית אב מפורטת בת 16 מסמכי יסוד. וזאת, בשיתוף הציבור ומומחים, לכל הנושאים שהמועצה עוסקת בהם, ובנושאים נוספים שהכנסנו לסדר יומה. פרקי תוכנית אב זאת משמשים אותנו כאבני דרך בהנהלותינו השוטפת”.
ואיך זה בא לידי ביטוי בפועל?
“הגדלתי בצורה משמעותית את תקציבי היישובים, בכדי להרחיב את האוטונומיה והאחריות של כל ישוב על חייו”.
ראשי רשויות אוהבים לומר שהחינוך נמצא בראש סדר העדיפויות שלהם, איך אתה רואה את זה?
“הרחבתי את מסגרות החינוך המיוחד בתוך בתי הספר הרגילים, תוך הנחייה מפורשת להכיל את כל ילדינו ולא לאפשר נשירה, ליצור מסגרות למצטיינים ולטפח את החלשים. שש שנים לפני ‘רפורמת טרכטנברג’, קיבלנו החלטה להקים גני ילדים לגילאי 3-4 בכל יישובי המועצה, ובתקופה זו בנינו והתאמנו יותר מ- 30 גני ילדים”.
אתה מתאר עשייה מבורכת, לא תפרגן לעושים במלאכה?
“לשמחתי, המועצה מתברכת בעובדים מקצועיים ומסורים, ובאלפי מתנדבים בכל תחומי החיים, שבזכותם מתאפשרת כל העשייה הברוכה הזאת”.
מה הדבר הכי משמעותי שהשגת מאז שנבחרת?
“אחד ההישגים הגדולים שלי הוא הכשרת הלבבות של רוב תושבי המועצה, לצורך והחובה להפחית את הפסולת שאנחנו מייצרים ומטמינים, וזאת למען ילדינו ולמען הדורות הבאים. ואכן, הטמענו את נושא המיחזור וההפרדה במקור בכל יישובי המועצה. אנחנו מהראשונים בארץ שנדרשנו לנושא, ומזה שבע שנים עמק חפר היא רשות מובילה בארץ בהפרדה במקור, ועל כך מקבלת המועצה מידי שנה פרסים ותעודות הוקרה. לצד זה, הצלחנו לרתום את כל מערכת החינוך, כולל תנועות הנוער, לנושא האחריות הסביבתית. כיום, אנחנו מהרשויות היחידות במדינה שהיקף המיחזור שלה דומה לנורמות המקובלות במערב אירופה”.

אוהב את חוף הים

ייאמר מייד, תפקיד ראש מועצה הוא אינו תפקיד שגרתי. סדר היום עמוס בפגישות, בניסיון לפתור בעיות, לעמוד ביעדים ובאתגרים שונים. כך גם אצל רני אידן, בדומה לאינספור ראשי רשויות, מקומיות ואזוריות, שמתחילים את עבודתם בשעת בוקר מוקדמת ומסיימים בשעת לילה מאוחרת.
אתה יכול לומר שאתה משלם מחיר משפחתי יקר בעקבות כהונתך כראש המועצה?
“מכיוון שיום העבודה שלי למעשה לא מסתיים, וכולל גם את סופי השבוע, אין ספק שיש לי פחות זמן לבלות עם רעייתי, ילדיי, נכדותיי ונכדיי האהובים. כמו כן עם חברים. אבל אני הוא זה שבחרתי לשרת את הציבור, ואין אני מלין על כך”.
אתה רואה את עצמך רץ לקדנציה נוספת לראשות המועצה?
“בוודאי. ישנן עוד תוכניות רבות שאני מקדם ועמל על ביצוען. אני בהחלט רואה את עצמי מיישם אותן בפועל. בנוסף, המועצה מתמודדת עם אתגרים משמעותיים, שאני צופה כי ימשיכו עוד מספר שנים. אני מרגיש מחויב להוביל את ההתמודדות איתם בדרך המיטבית, למען תושבי העמק”.
יש משהו שאתה מתגעגע אליו?
“חבריי הטובים אמרו לי שברגע שנבחרתי לראשות המועצה ‘הופקעתי לטובת הציבור’. והמשמעות היא, שאבדה לי הפרטיות. אולי זה הדבר היחיד אליו אני מתגעגע”.
היכן תהיה בעוד 10 שנים?
“אבלה עם בני משפחתי וחבריי, אהיה בים, מקום שאני כל כך אוהב, ובעיקר אחתור על הסאפ”.
ואיפה תחגוג את ליל הסדר?
“בימים אלה חוגגת אמי, ורה, את יום הולדתה ה- 90. לכבוד מאורע זה, ניסע בניה וכלותיה לטיול שורשים בצ’כיה, ונחזור בערב ליל הסדר, היישר אל שולחן החג, אותו נחגוג בחיק המשפחה המורחבת”.
ומה תאחל לתושבי עמק חפר לכבוד חג הפסח?
“חג הפסח, מלבד היותו חג מתן חירותנו, מסמל גם את עונת האביב, עונה המביאה איתה פריחה והתחדשות. בימי החג מתכנס עם ישראל, איש איש בביתו, כל עדה ומנהגיה, כל משפחה והמסורת שלה. המכנה המשותף הרחב לכולם הוא ה’ביחד’. זה זמן להיפגש, לנשום עמוק את האוויר הנקי לאחר ימות החורף, לנוח ולצבור כוחות להמשך מירוץ החיים. אני רוצה לאחל לכל אחת ואחד מקוראי העיתון חג פסח שמח וכשר, חג של התחלות, צמיחה ותקווה”.
בסיום הראיון התפנה רני אידן גם להמלצה על טיול חג בעמק חפר. רוצה לומר, מזמינים את תושבי הסביבה ומחוצה לה, להגיע לתחומי המועצה בכדי ליהנות ממה שיש לה להציע בעונה זו. “אחד הנושאים החשובים בתוכנית האב היה לעסוק בניהול הסביבה”, מסביר לי אידן, שמוסיף עוד כי: “ביחד עם רשות ניקוז ונחלים שרון, אנחנו מקימים פינות חמד לרווחת התושבים ברחבי המועצה. בימים אלה, אנחנו מסיימים את הכשרת אגמון עמק חפר, באזור בריכות הדגים של עין החורש. זהו פארק ביצתי, אקולוגי, עם שבילי הליכה, עשיר בצמחייה, ציפורים וחיות בר. אני מזמין את הציבור להגיע וליהנות מפארק זה, כמו גם מפינות חמד אחרות לאורך נחל אלכסנדר וממקומות נוספים”.

 

אלה הם חייו של רני אידן

רני אידן נולד בשנת 1949 בקיבוץ החותרים. כיום הוא מתגורר במכמורת, בעמק חפר. הוא נשוי ליונת, ולזוג יש שלושה ילדים: אורי, אלון וטל. אידן בעל תואר MA בחינוך ומינהל מאוניברסיטת תל אביב. את דרכו בתחום החינוך הוא החל בכפר הנוער “מבואות ים”, כמורה, והמשיך כמנהל התיכון, ומנהל כפר הנוער. לעיתון “כוכב” נמסר כי אידן הביא את המוסד החינוכי הזה להישגים חינוכיים וחברתיים רבי משמעות. במקביל, הוא היה מפקח ראשי במשרד החינוך, והקים במסגרת תפקידו זה מגמה ללימוד סביבת הים, בבית ספר מבואות ים ובמשרד החינוך. רני יזם והקים בחוף הים, במכמורת, את המכללה האקדמית ללימודי סביבת הים, מכללה יחידה בישראל, המעניקה תואר ראשון במדעי הים ואיכות הסביבה הימית.
לאחר מכן הוא נקרא לכהן כמנכ”ל המרכז האקדמי רופין, שעמד באותה עת לפני פשיטת רגל וסגירה. אידן היה שותף בכיר בהצלתו ובהבראתו של המרכז, והציב אותו בשורה הראשונה של המכללות בישראל. בתשע השנים האחרונות הוא מכהן כראש המועצה האזורית עמק חפר.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>