18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

"יקנעם זה הבית שלי"

אומרת לאה פדידה, שיודעת מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה. אבל עד שזה יקרה, היא עסוקה בעיקר בעשייה מקומית-קהילתית במסגרת מתנ"ס יקנעם, מפיקה אירועים גדולים עבור קק"ל, ומתקדמת בצעדי ענק בפוליטיקה הארצית והמקומית. בראיון לזליג אהרונוביץ שנערך ביום הבוחר לראשות מפלגת העבודה, היא מתלבטת בין ישן לחדש, למרות האג'נדה הברורה שלה: "חשוב לי להדגיש שאני לא פוסלת אף אחד משני המועמדים, זו בחירה קשה. האמת, כל אחד מהם מביא משהו אחר למועמדות". אבל למרות כל העשייה המבורכת שלה, הקשר החם למשפחתה, מה שריגש אותה השנה במיוחד היה המפגש עם השחקן ריצ'רד גיר. "הגשמתי חלום ילדות", היא אומרת

מאת: זליג אהרונוביץ , 14 ביולי 2017

המשנה לראש עיריית יקנעם ויו"ר הנהלת המתנ"ס, לאה פדידה, יכולה לסמן לעצמה וי נוסף בדרך העשייה שלה. היא נבחרה השבוע לכהן כחברה בבינ"ה – בית נבחרי ההסתדרות. מדובר באחד המוסדות העליונים של ההסתדרות, המהווה סוג של דירקטוריון מנהל ובו חברים 171 איש.

לאה פדידה צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, בית נבחרי ההסתדרות מוסמך לקבוע את מדיניות ההסתדרות, לאשר תקציבים ושינויים בחוקה, וגם לבקר את פעילותה. למעשה, היא מחזיקה בסמכויות נרחבות בעיצוב מדיניות, בקרה ופיקוח על פעולת ההסתדרות, כארגון היציג הגדול ביותר בישראל.
פדידה התמודדה כנציגה מטעם מפלגת העבודה, אליה עוד נחזור בהמשך. בתום הליך הבחירות הנערך אחת ל-5 שנים, זכתה פדידה לכהן כנציגת סיעת העבודה, המחזיקה ב-14 מושבים בבית הנבחרים. כמו כן, היא נבחרה כנציגה במרכז נעמ"ת. "אני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי לייצג את העובדים ולפעול לטובתם ולטובת כלל חברי ההסתדרות בישראל", אמרה השבוע פדידה, בראיון שהעניקה לעיתון "כוכב".
נפגשנו ביום שני בבוקר במשרדי מערכת העיתון, לאה הגיעה בול בזמן. נראה שאצלה הכל מתוקתק על פי זמנים. "יש לי בשבילך שעה וחצי במקסימום", היא אומרת לי בנונשלנט. "אחר כך אני צריכה להתייצב במגרש הטניס, כדי להצביע בבחירות לראשות מפלגת העבודה", היא מדגישה שזהו יום מיוחד ולא שגרתי.
השעה היתה 09:00 ואנחנו יושבים במשרדי לכוס קפה, מעלים נושאים שהעסיקו אותה השנה. אבל לאה מתחילה מהסוף ואומרת כי: "אני מאמינה שהתאגדות עובדים היא האמצעי הטוב ביותר, ואולי היחיד שנותר בידינו, להבטיח את עתיד העובדים, לשפר את הביטחון התעסוקתי ולהיטיב את תנאי העסקתם, ההולכים ונשחקים מדי שנה".
ככה זה כשאתה יושב מול פוליטיקאית משופשפת, שיודעת לנצל את המומנטום החיובי בו היא נמצאת, עם בחירתה לתפקיד החשוב מבחינתה, כהונה כחברה בבינ"ה, לפתיחת הראיון.

מאמינה בתרבות פנאי

עם כל הכבוד לפעילות הענפה של פדידה בזירה הארצית, מבחינתה הבית זה הדבר החשוב ביותר, ובעדיפות עליונה. בתפקידה כיו"ר מתנ"ס יקנעם, היא פועלת ללא ליאות ומנסה לחדש כל הזמן. "בשנה האחרונה החלטנו להפעיל פעילות של פנאי ותרבות למבוגרים, דבר שבשנים קודמות לא קיבל דגש", היא אומרת.

חלום ילדות. ריצ'רד גיר ולאה פדידה צילום: ארכיון "כוכב"

ואיך זה בא לידי ביטוי?
"בעקבות הגידול באוכלוסיה של העיר, השנה החלטתי לשים את הפוקוס על ההורים, בכדי לתת להם מענה של צריכת תרבות פנאי בעיר".
פרטי, נמקי והסבירי.
"קח לדוגמא את שישי-שבת תרבות, שזה פאנל של מיטב מובילי דעת הקהל בארץ, שהגיעו ליקנעם לשיח מפרה במגוון נושאים על סדר היום הציבורי".
יש לזה קהל ביקנעם?
"בהחלט, ההיענות היתה גדולה מאוד. ניכר כי תושבי יקנעם מביעים התעניינות בצריכת תרבות במקום, ואל תשכח שהכניסה חופשית".
מה עוד ברפרטואר שהיה השנה?
"ערבי שירה בציבור עם להקת "חלום ראווה", זמרים שהגיעו מחוץ לעיר. כמו כן, סדר ט"ו בשבט בליווי נגינה ושירה, ערב שירי ירושלים".
כוכב נולד זה כאן?
"ניסינו לגעת במגוון תחומים ונושאים, אבל מעבר לשירה היה גם את אירוע קפה חברותא, שזה מעגלי שייח, בכל חודש בנושא אחר, הקשור לזהות היהודית בהובלת מחלקת "יחד" יקנעם, שקיבלה השנה תאוצה ומחברת בין חילונים, מסורתיים ודתיים".
פדידה מספרת לי גם על קבוצת תיאטרון חדשה למבוגרים, המונה מגוון כישרונות בקרב תושבי העיר, שמצליחים להגשים חלום ישן. אבל גולת הכותרת מבחינתה, קורס של מנהיגות והעצמה נשית. "אני מאוד גאה שהשנה סיימו 61 נשים קורס של שלושה וחצי חודשים. כל משתתפת שילמה מחיר סמלי של 300 שקלים עבור כל הקורס, ואני גייסתי תקציבים נוספים, על מנת לאפשר לכל אחת לחוות, ללמוד ולצייד את עצמה בארגז כלים, שיסייע לה בדרכה העצמאית, מקצועית או אישית. למרות שהקורס הסתיים, הקבוצה ממשיכה להיפגש וליזום פעילויות בעיר, כמו: סדנאות נשים, קורס להעצמה אישית, סיורים ועוד. יש יותר טוב מזה?"
פדידה מציינת עוד כי בשנה האחרונה נפתח במתנ"ס המרכז הקולינארי, שמזמן סדנאות מאסטר שף בנושא בישול ואפיה, למבוגרים ולילדים.
למעשה הגדלת את ההכנסות למתנ"ס.
"הגדלנו את היקף הפעילות. הרבה נושאים קשורים להשקעה והפעילות שציינתי קודם, רובם בחינם. כך שלמראית עיין זה נראה לכאורה שההכנסות גדלו, אך בפועל מדובר בגידול בהיקף המשתתפים בפעילויות השונות".

מפיקה אירועים בקק"ל

השנה עברה פדידה לתפקיד חדש במסגרת עבודתה בקרן קיימת לישראל, בה היא שכירה מזה 28 שנה. פדידה שהיתה רכזת קהילה ויער באזור הצפון, מונתה לפני כשנה לתפקיד בכיר בקק"ל, ניהול אגף קשרי ציבור וקהילה ויו"ר מינהלת שנת ה-115 של קרן קיימת, מה שמאלץ אותה לנסוע למשרדה בירושלים, שלוש פעמים בשבוע. "זו היתה שנה מאתגרת ואני מאמינה שצפויות לי עוד שנים נוספות בתפקיד החשוב הזה", היא אומרת.
ספרי קצת על התפקיד.
"התפקיד שלי זה לקחת את נושא המדיניות של קרן קיימת, שהיא ציונות חברתית, חיזוק הפריפריה ושמירת היערות והשטחים הפתוחים, ולהנגיש אותם לציבור במגוון מתודות, כגון: סיורים, אירועים, פעילויות של שיתוף ציבור, פרויקטים עירוניים ובינעירוניים, לצד ציון יום הולדתה של קק"ל, ה-115, שנוסדה למען העם היהודי ופועלת למענו".
זה נשמע בומבסטי, תוכלי לפרט יותר?
"השנה הייתי מעורבת במספר אירועים חשובים, ביניהם: 'יער של חוויות', בחודשים יולי אוגוסט, פעילות ערכית וחווייתית שתתקיים בערים: קרית ים, נשר, חדרה, קרית אונו, נס ציונה ואשקלון. הפעילות כוללת מתחמי יצירה מחומרים ממוחזרים, שעת סיפור, מרוץ וניווט, מופעים, אומנים, ג'ימבורי ועוד".
לי דווקא חרוט שקק"ל זה ט"ו בשבט.
"אתה צודק, אירועי ט"ו בשבט התקיימו לאורכה ורוחבה של המדינה, וכללו: נטיעות, סדרי ט"ו בשבט. כמו כן, היו גם הפעלות והגענו לקהלי יעד שאינם יכולים להגיע לשטח, אז אנחנו הגענו אליהם. הכוונה לילדים בבתי חולים".
מעבר לאירועים הססגוניים, מה היה חלקך בהתמודדות של השריפה הגדולה בחיפה?
"צריך לקחת בחשבון שהשנה חגגנו את ט"ו בשבט בצילה של השריפה הגדולה בחיפה. כחלק מהאגף אותו אני מובילה, קלטנו אלפי מתנדבים שיצאו איתנו לשטחים השרופים, כדי לשקם את הנזקים. גולת הכותרת של סיום אירועי ט"ו בשבט בסיום טקס 'מחדשים את חיפה' במעמד נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין, ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ויו"ר קק"ל, דני עטר".

צילום: ארכיון "כוכב"

אפרופו עטר, פדידה מציינת כי מאז שהיו"ר נכנס לכהונתו בתפקיד, הוא שם דגש חזק מאוד על חיזוק ההתיישבות בגליל ובנגב, חיזוק החינוך הבלתי פורמאלי ותנועות הנוער. כמו כן, לדבריה הוא קבע את המושג ציונות חברתית, עשייה למען החברה בישראל. "אני חייבת להודות שהשנה הזו, המשמעותית אולי בחיי, מבחינה מקצועית, היא בזכות ההזדמנות שניתנה לי בקק"ל. העשייה המשמעותית שלי בחברה, היא הודות להנהגתו של דני עטר את קק"ל, והתווית הדרך לחיזוק החברה הישראלית".

מעדיפה את עיריית יקנעם

כשיושבים עם לאה פדידה, אי אפשר שלא לדבר על פוליטיקה, הן מבחינה ארצית והן מבחינה מקומית. כזכור, בבחירות האחרונות לכנסת היתה פדידה כפסע מכניסה למשכן. בלילה ההוא היא נרדמה כמספר 27, מקום ריאלי כחברת כנסת, אך למחרת בבוקר כשהתעוררה, היא גילתה להפתעתה ולהפתעת רבים מתושבי יקנעם והמדינה, היא נדחקה החוצה מאחר ו"המחנה הציוני" זכה בסופו של דבר רק ל-24 מנדטים, מה שהותיר את פדידה בבית שלה, תרתי משמע, בעיריית יקנעם. "ראשית, יקנעם זה הבית שלי, כל השאיפות הפוליטיות שלי זורמות ומתנקזות לעיר אותה אני אוהבת".
ואם סימון אלפסי יחליט שלא להתמודד בבחירות שיתקיימו בשנה הבאה לראשות העיר, את תרוצי לתפקיד?
"אני מאמינה שסימון אלפסי ירוץ לעוד קדנציה, הוא ראוי. כוחו עדיין במותניו ואני אשמח להיות לצדו לאורך כל הדרך. רק במקרה ומסיבות שלו הוא יחליט לפרוש, בוודאי שאתמודד לתפקיד ראשות העיר".
את חושבת שאת מתאימה לתפקיד הזה?
"אני פעילה בעיר כ-18 שנה בהתנדבות מלאה, אני מכירה כל אבן שהפכו בעיר, כל פינה אסטרטגית. יש לי את הניסיון, יש לי את הידע ויש לי מורה דרך שאני לצדו מתחילת דרכי הפוליטית בעיר".
אבל הבחירות לכנסת גם באופק, מה תעדיפי להיות חברת כנסת או ראשת עיר?
"היות והשאלה הזו היא היפותטית ואינה מונחת לפתחי, אני יכולה לומר לך בפה מלא, שאם היו על המאזניים כנסת ועיריית יקנעם, ללא ספק עיריית יקנעם היא הבחירה המועדפת עלי".
כאמור, הראיון התקיים ביום שני בבוקר, יום הבוחר של מפלגת העבודה. המתח הרב ששורר אצל חברי המפלגה בשבועות האחרונים מתנקז ליום מיוחד זה, בו ייבחר מי שינהיג את המפלגה בבחירות הבאות לראשות הממשלה. פדידה לא מסתירה את המתח, היא יודעת שכל תרחיש אפשרי. כשאני שואל אותה אם הפוליטיקה החדשה תנצח את הפוליטיקה הישנה היא מהססת תחילה, אבל עונה כפי שרק פדידה יכולה. "ראשית אני חייבת להודות שהתאכזבתי מתוצאותיו של הסיבוב הראשון. תמכתי בבוז'י הרצוג והאמנתי שהוא יעפיל לסיבוב השני, וימשיך את הדרך בה החל באיחוד המחנה הציוני והוביל את המפלגה ל-24 מנדטים. חשוב לי לציין שיצא לי לפעול לצדו של בוז'י, היות שאני חברת מזכירות (יחד עם סימון אלפסי, ז.א) לשכה של מפלגת העבודה. כמו כן, אני יו"ר אגף החברות של מפלגת העבודה הארצי. לעצם השאלה, קשה לי עם אנשים שבאו ללא רקורד של עשייה פוליטית והאידיאולוגיה שלהם היא תעלומה. אני בוחרת מנהיג על פי האידיאולוגיה והרקורד שלו, כמו כן אני יותר מחוברת לניסיון".
אז מי עדיף לדעתך, אבי גבאי או עמיר פרץ?
"חשוב לי להדגיש שאני לא פוסלת אף אחד משני המועמדים, זו בחירה קשה. האמת, כל אחד מהם מביא משהו אחר למועמדות, והצטרף לשקול בשעות הקרובות למי אני מצביעה ובמי אני תומכת".

הגשימה חלום ילדות

לאורך כל שנות עבודתה, פדידה קיבלה הצעות לתפקידי ניהול בכירים, אך זה דרש ממנה להעתיק את מקום עבודתה לתל אביב או לירושלים. "זה היה מונע ממני את היכולת להיות מעורבת בחיים של הילדים שלי וללוות אותם ברגעים הכי יפים והמשמעותיים שלהם בחיים. ולכן, בחרתי להיות בסביבה הקרובה", היא אומרת.
אז מה השתנה בשנה האחרונה?
"כשבתי יובל סיימה את התיכון, קיבלתי את ההצעה לניהול האגף בירושלים. ממש באותו זמן הבן שלי עידו השתחרר מהצבא, כך שזה התאים לי לציר הזמן והרגשתי בשלה לתפקיד החדש".
ומתי יש לך זמן לזוגיות?
"בשישי שבת. בעלי יהודה יצא השנה לפנסיה מהצבא ופתח בקריירה עצמאית חדשה, כך ששנינו עסוקים מאוד במהלך השבוע. בסופי שבוע אנחנו משלימים פערים ומפצים אחד את השניה בזמן איכות.
כשאני שואל את לאה אם יש משהו שזכור לה במיוחד מהשנה הזו, היא עונה מיד: "חיכיתי לשאלה הזו, תהיתי מתי היא תגיע". כשצמרמורת עוטפת את גופה, אומרת לי לאה: "כן, הגשמתי חלום ילדות, להיפגש עם השחקן ריצ'רד גיר".
ואיך זה יצא אל הפועל?
"קיבלתי שיחת טלפון ממשה אדרי, הבעלים של 'סינמה גלילות', שהזמין אותי לקוקטייל בלתי נשכח עם ריצ'רד גיר. זו היתה חוויה. יש לו חיוך משגע, מדובר בגבר חתיך. למרות כל השנים שעברו, לא נראים אצלו סימני הגיל".
לפעמים את צובטת את עצמך ושואלת איך הגעת לאן שהגעת?
"אני מודעת לעצמי, אני מאמינה ביכולות שלי. רק עם התמדה ועקביות אפשר להגשים חלומות. בלי קשר, זו היתה שנה אישית נפלאה מבחינתי, בה הכרתי אנשי מפתח, דמויות מובילות ומעצבות דעת קהל במדינה. זכיתי להוביל את וועידת השלטון המקומי מטעם קק"ל, הייתי בפתיחת המכביה שזה אירוע הספורט הגרנדיוזי בעולם לעם היהודי. זה היה מטורף, מרגש, מעצים. זה הזמן גם להודות לקבוצת 'חיפושיות יקנעם', קבוצת הכדורשת שלנו, שהשתתפה במשחקים והביאה כבוד לעיר".
איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
"בפן המשפחתי אני מקווה שאהיה כבר סבתא. בפן הפוליטי, ראשת עיריית יקנעם".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>