19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

יקנעם מפעל חייו

המגזין הכלכלי המוביל 'פורבס' דירג אותו כאחד מחמשת ראשי הערים הטובים ביותר בישראל. שר האוצר, משה כחלון אמר שביקנעם נעשו דברים גדולים ושסימון פשוט אדם אמיץ. שר הכלכלה, אמר שיקנעם היא העיר שאנו רוצים לראות כמודל. שר החינוך, נפתלי בנט, שהגיע לביקור פתע בתיכון אורט אלון אמר שהוא נפעם ממה שראה ושמע. יו"ר הכנסת בביקורו בעיר אמר שבעיניו זה המודל. מבקר המדינה בביקור נדיר בעיר אמר שאדם שנותן את כל כוחו ומרצו לעיר נשאר הרבה שנים. ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל שהכיר את סימון חזה את ההצלחה כבר בשנת 1992 ואמר ש"המפתח לחברה חזקה ולחברה מתקדמת הוא הנהגה טובה וסימון בטוח הנהגה טובה"

מאת: ניר אהרוני , 6 בספטמבר 2018

רגע לפני השנה החדשה ושני רגעים לפני הבחירות, נפגשתי לאחד על אחד עם ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי שנחשב שנים לאחד מראשי הערים הטובים ביותר בישראל. ראש עיר, שנשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל אמר עליו שהוא קוסם ושהוא אחד היוצרים הנפלאים במדינת ישראל.

צילום: ארכיון "כוכב"

אתה תמיד מצהיר שהחינוך הוא הדבר החשוב ביותר עבורך. מה נעשה בשנים האחרונות בתחום החינוך?
"החינוך הוא אכן הדבר החשוב ביותר עבורי. החינוך עומד אצלי תמיד בראש סדר העדיפויות. בתקציב העירייה החינוך תמיד במקום הראשון ולא בכדי. שמתי לעצמי למטרה לאורך כל הדרך לדאוג לכל ילד וילדה וכך אני עושה. השבוע נפתחה שנת הלימודים, והשנה לראשונה יישמנו במלואו את החזון שלי לרצף חינוכי. חזון שלמימושו אני פועל שנים רבות בדבקות ואני שמח שהוא מתקיים עתה הלכה למעשה.
אני מאמין גדול בחינוך מהגיל הרך. שנה שעברה פתחנו מעון יום בהצלחה רבה בעמק השלום, והשנה פתחנו אחד נוסף בשער הגיא. העשייה הרבה והפרטנית במעונות מביאה את הילדים מוכנים יותר לגן.
בנוסף למעונות, קידמנו את כל נושא הגנים הקהילתיים ומגן אחד עלינו כבר לאחד עשר גנים עם כ- 280 ילדים שלומדים במסגרות קטנות עם תנאים חינוכיים מעולים. הגנים הקהילתיים הם הצלחה גדולה ולעירייה ולהורים חלק מרכזי בכך.
כחלק מקידום הרעיון לבנות בתי חינוך בכל שכונה בעיר, אנו בונים בית חינוך יסודי חדש בשכונת הגגות הירוקים, ובודקים לפתוח אותו כבית ספר ייחודי לאמנויות. כל בתי הספר ביקנעם הם ייחודיים. אחד באמנות, אחר במדעים או בדמוקרטיה, אחד בתגבור לימודי יהדות וכיוצ"ב.
לאור גידולה של העיר חנכנו חטיבת ביניים חדשה לשכבות ז'-ח'. מדובר בבית ספר מצוין שהתלמידים וההורים מאוד מרוצים ממנו.
התברכנו בתיכון אורט אלון מצוין עם הישגים נהדרים. הגענו להישגים שכל עיר חולמת עליה. 91% זכאות לבגרות, 0% נשירה, קרוב ל-100% גיוס לצה"ל. המטרה שלנו היא להפוך את התיכון לאקדמי ושהבוגרים יסיימו את הלימודים באחת עשרה שנים, ואז שנתיים תואר ראשון וגיוס לצה"ל. בסקר שערכנו נמצא ש- 80% מהתושבים מרוצים ממערכת החינוך. יש לנו בהחלט במה להתגאות".

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

מה הסוד שלכם?
אני לא נח ודואג להשקעות ומשאבים. השקעתנו בכל תלמיד היא רבה. אנו מאמינים שלכל תלמיד יש את החליפה הייחודית שמתאימה בדיוק לו. כולנו משלבים כוחות כדי לתת לכל תלמידה ותלמיד את הטוב ביותר".
באיזו הצלחה אתה הכי גאה במערכת החינוך?
"בחינוך לערכים מהגיל הרך. אני מאמין שכל ההישגים הם בזכות הערכים עליהם גדלים הילדים".
מה חשוב לך מאוד בקידום העיר?
"להעניק איכות חיים גבוהה. יקנעם ידועה בהיותה עיר שמעניקה איכות חיים גבוהה. שלוש פעמים קיבלנו את פרס העיר הירוקה. פעמיים זכינו בדגל היופי והוכתרנו לעיר היפה בישראל בקטגוריית ערים קטנות ובינוניות. כל שנה אנחנו מקבלים חמישה כוכבי יופי. בקידום העיר אנו מקפידים לשמור על הטבע ועל הסביבה. התמהיל הוא ברור 65% ירוק, 35% בנייה. הבנייה מתוכננת כך שתשתלב באופי האזור. אנו בונים לרווחת התושבים ולרווחת זוגות צעירים בני היישוב שיוכלו להמשיך ולחיות בעיר שהם כל כך אוהבים. לצד זאת אנו מקבלים בזרועות פתוחות תושבים חדשים. בכל שכונה אנו בונים פארקים מרהיבים. השנה חנכנו פארק אקולוגי. חנכנו גם את מזרקת המפל שילדי היישוב נהנים ממנה מאוד. אנו מטפחים את הסביבה לטובת כלל האוכלוסייה.
זו הסיבה שאתה מנסה להגדיל את היישוב?
"יקנעם היא עיר מאוד מבוקשת. רבים רוצים לחיות בה. אין לנו יותר לאן להתפתח מאחר שבמערב יש את כביש 6, במזרח את עמק השלום וכולנו נגד בנייה שם, בצפון יש את המושבה, ובדרום את מגידו ואליקים. הרעיון בהרחבת היישוב הוא להגדיל את העיר מחוץ לעיר".
במועצה האזורית מגידו לא אוהבים את התכנית הזאת.
"בוא אני אגלה לך סוד. לא מעט תושבים באליקים, בעין העמק וביקנעם המושבה היו רוצים להיות חלק מיקנעם. אני מיוזמתי ויתרתי כבר לפני למעלה מחצי שנה על התכנית שהיישובים הללו יהיו חלק מיקנעם, ולמרות זאת יש מי שממשיך לטעון, ככל הנראה משיקולי בחירות אישיים, שאנו חפצים ביישובים הללו. לפי התכנית שהותמל אישר לאחרונה, יועברו כ- 1500 דונם ליקנעם. כמחצית מהשטח הזה ישאר ירוק. הותמל אישר את התכנית אחרי פגישות, דיונים ופשרות בין כל הצדדים. אם שר החקלאות תמך בה זה אומר דרשני. חשוב שנבין, למועצה האזורית מגידו יש יותר מ- 190 אלף דונם. שטחה של יקנעם הוא קצת יותר מ-8000 דונם בלבד. ביקנעם יש כ- 24 אלף תושבים. במגידו כמחצית מכך. באחד הפאנלים שעסק בנושא שאלתי את נציג המושבה לאן הוא רוצה שיקנעם תתרחב, וזה השיב תבנו לגובה כמה שיותר, תבנו בצפיפות וללא פארקים. את זה הם רוצים שנעשה כשאצלם כל יחידת דיור בנויה על שטחים רחבים. זה לא יקרה".
רבים טוענים שליקנעם אין התשתיות לכך. האמנם?
"בכל יקנעם התשתיות כל הזמן משתפרות ומשתדרגות. השנה האחרונה הייתה מיוחדת במינה. בשנה הזאת חגגה מדינת ישראל 70, ויקנעם 68, ובהחלט שמנו את יקנעם על המפה התחבורתית.
בתוך מספר שבועות נחנוך את מנהרות יקנעם בכביש 6. מדובר בפרויקט שיא בעלות של כ-2.5 מיליארד ש"ח. אני נלחמתי שנים רבות להביא את כביש 6 לכאן והצלחתי. בנוסף לכך פעלתי רבות מול משרדי האוצר, הבינוי והשיכון, והתחבורה, והבאתי להרחבת כביש 672 לארבעה נתיבים, כולל יציאה ישירה לכביש 6. שני הפרויקטים הללו ישחררו את הפקקים שיש בעיר בשעות העומס והתנועה תזרום. בזכות הפרויקטים הללו יקנעם היא המרכז. לחיפה אני מאמין שניתן יהיה להגיע תוך 20-15 דקות, ולטבריה תוך חצי שעה. מיקנעם לת"א לוקח 50 דקות. לירושלים כשעה ורבע. זהו חזון אחרית הימים".
מה נעשה בתחומי התרבות והספורט?
"כראש העיר אני מייחס חשיבות עצומה לקידום התרבות והספורט ביישוב. יקנעם בזכות פעילות תרבותית ענפה ותיאטרון אזורי הפכה למרכז תרבות אזורי. המתנ"ס והפועל נותנים מענה לכל נושא הספורט מהגיל הרך ועד לגילאים מתקדמים. בעיר יש שפע של אירועים, שפע של חוגים, קבוצות כדורמים, כדורשת, התעמלות אמנותית, ועוד ועוד. ילדינו, בני הנוער שלנו, והקבוצות השונות מגיעים להישגים רבים וזוכים בגביעים ובאליפויות. בהחלט גאווה גדולה".

צילום: ארכיון "כוכב"

צילום: ארכיון "כוכב"

ידוע הוא שביקנעם אין כמעט אבטלה בכלל. כיצד עושים זאת?
"אני שמח שיקנעם מצטיינת גם בתחום הזה. אני עושה לילות כימים על מנת להרחיב את מקורות התעסוקה בעיר. לשמחתי השכלנו לבנות פארק היי טק מוביל שיש בו כרגע כ- 130 חברות עם מחזור שנתי של כשישה מיליארד דולר. כמחציתן רפואיות. לפארק מגיעות כל הזמן עוד חברות מובילות שנהנות מאזור עדיפות לאומית א'. בשלב זה אנו בונים בו עוד 50 אלף מ"ר. הפארק שם את יקנעם במרכז המפה הלאומית והופך אותה לעמק הסיליקון של הצפון.
שר הכלכלה, ח"כ אלי כהן הכריז בביקורו בעיר על רצונו לקדם בהחלטת ממשלה את פארק היי טק שלנו כמרכז חדשנות רפואי.
בנוסף לפארק הזה, יזמתי לפני למעלה משני עשורים הקמת פארק משותף לנו, למגידו, לעוספייה ולדליית אל כרמל, והפארק כבר מצליח, ויש חברות שכבר נכנסו אליו. בשנתיים הקרובות יכנסו עוד כארבעים חברות. במקום יש כבר את חברת יוניפארם, ויהיה בו גם מכון לטסטים. אני יודע שקופת חולים מכבי רוצה להעביר את המעבדות שלה לפארק. אני לא נח וכבר עובד על הקמת פארק משותף עם המועצה האזורית עמק יזרעאל בסמוך לתחנת הרכבת יקנעם – כפר יהושע. כל הפעילות שלנו מביאה לכך שביקנעם על כל תושב יש 17 מ"ר תעסוקה. כמעט פי שניים מהממוצע הארצי שעומד על 7.9 בלבד.
יש לכך גם היבט כלכלי חשוב ביותר. כ- 65% מהארנונה היישובית מקורה בתעשייה. התעשייה מבטיחה את עתידה הכלכלי של העיר".
ומה קורה עם המסחר?
"אנחנו מעודדים עסקים קטנים. למרות גודלה הקטן יחסית של העיר עם כ-24 אלף תושבים, הצלחנו להביא לכאן יזמים שהקימו שני מרכזים מובילים ואטרקטיביים, ואנו כבר מקדמים בניית מרכז נוסף, קטן יותר, בשכונת שער הגיא. ביג יקנעם הוא המרכז הראשון שנבנה בתוך עיר. ביג וקניון G הם הצלחה גדולה. העובדה שבעיר יהיו 3 מרכזי קניות תוביל לעוד תחרות ולהוזלת מחירים.
בנוסף לאלו שידרגנו את המרכז המסחרי הישן בכ- 1.5 מיליון ש"ח. התחלנו בשדרוג וחידוש המרכז המסחרי החדש ובנינו במקום את כיכר הסרטים. בשנים הקרובות נמשיך להשלים את העבודות במרכז המסחרי והוא ייראה הרבה יותר טוב וימשוך קהלים נוספים".
תתאר בקצרה מספר פרויקטים שהובלתם ביישוב בחמש השנים האחרונות.
"לאורך השנים האחרונות ובכלל, אנחנו מקדמים פרויקטים בכל רחבי היישוב ובכל השכונות. בין הפרויקטים שהובלנו בשנים האחרונות יש בניית פארקי פנאי ומשחק בכל שכונות העיר, בניית קריית חינוך חדשה עם רצף חינוכי בעלות של כ- 40 מיליון ש"ח, בניית מעונות יום, שיפוץ ושדרוג בריכת השחייה היישובית בעלות של כ- 5.5 מש"ח, בניית פיאצה בשכונה הירוקה בעלות של כארבעה מיליון ש"ח, פיתוח טיילת היער ובניית שבילי הליכה ורכיבה על אופניים, בניית מבנה מפואר לשבט שחר של הצופים, בניית פארק אתגרי מוביל פאמפטרק ופארק נדנדות לכל גיל, בניית היכל ספורט בשער הגיא בעלות של כ-11 מיליון ש"ח, קידום פרויקט הקמת מרכז תרבות, ספורט ומוזיקה עם בתי קולנוע בעלות של כ- 40 מיליון ש"ח, פרויקט הרחבת כביש 6 צפונה ובניית המנהרות, פרויקט הרחבת כביש 672 לארבעה נתיבים, בנית פארק אקולוגי, בניית קולנוע קיץ ועוד ועוד. אנחנו נבנה גינות כלבים בכל שכונה".
כיצד אתה מתאר את שנות כהונתך?
"כ-30 שנים אני משרת את העיר ואת התושבים בנאמנות, באהבה רבה, ובמסירות אין קץ. אני נותן את כל כולי לעיר ולתושבים. אני כל יום כל היום חדור מטרה להוביל את העיר להישגים, ולעזור למי שצריך. זה לא סוד שהתלבטתי רבות אם להתמודד לקדנציה הבאה, וקיבלתי החלטה להתמודד בפעם האחרונה, ואני מבקש את אמון התושבים להשלים את מפעל חיי ולהכין תכניות ליישוב לעשרים ולשלושים השנים הבאות. מבחינת שכר, כבר בקדנציה הזאת אני עובד בהתנדבות מלאה כי הגעתי לתקרת הפנסיה, כך שהכספים הללו נחסכים נטו מהעירייה. השכר שלי הוא האהבה שאני מקבל. שום דבר לא דומה לחיבוקים שאני מקבל בגנים מהילדים, או בבתי הספר מהתלמידים.
אני אדאג בשנים הללו עוד למערכת החינוך, להביא עוד חברות מובילות לפארקי ההיי טק, להרחיב את היישוב מחוץ ליישוב כדי שדורות העתיד שלנו יוכלו לבנות כאן את ביתם. אני אפעל לדיור לצעירים. אני אפעל לסיום פרויקטים חשובים. אני אדאג להצעיד עוד את יקנעם אל העתיד. שאשלים את כל אלו אדע שהגשמתי את חזוני ואעביר את השרביט הלאה.
אני מאוד מתרגש מכמות ההערכה והאהבה שאני מקבל מהילדים, מבני הנוער ומהתושבים הרבים, וזה הדבר שנותן לי הרבה כוח. אם הצלחתי לעשות טוב לתושבים זכיתי. אני גאה שגם אחרי כמעט 30 שנה אני מחובר וקשור אישית לתושבים.
ביקנעם יש המון דברים מצוינים, והדבר שאני הכי גאה בו הוא שלצד גדילת היישוב מעיירה קטנה לעיר עם זרמים וקהילות רבות, הצלחתי להוביל לכך שכולם יהיו מאוחדים, וניתן מענה לצרכים של כולם. ביקנעם חיים בהרמוניה ובאהבת חינם".
שנה חדשה בפתח?
"אני רוצה בראש ובראשונה להודות לתושבים על הזכות שהם נתנו לי להיות ראש העיר שלהם, ואני מבקש את אמונם בבחירות הקרובות לקדנציה נוספת ואחרונה בה נבטיח את עתידו של היישוב לעשורים הבאים.
לרגל השנה החדשה אני מאחל לכל אחת ואחד מתושבי העיר שנה מאושרת, שנה שמחה, שנה של לבלוב ופריחה. שנה של שאיפות והגשמת חלומות. שנת בריאות. שנת שלום. שנה של אהבת חינם. שנה טובה ומבורכת".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>