29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

סביבה

יקנעם עולה להתקפה: היום תיערך הפגנה נגד אחסנת הקונדנסט באתר “חגית”

תתקיים היום (שישי) החל מהשעה 10 בבוקר בקניון G6 בכניסה לעיר. מטה המאבק: “נוביל בחודשיים הקרובים מאבק עיקש נגד התוכנית לאחסן את החומר המסוכן ליד הבתים שלנו”

מאת: אדי גל , 14 ביוני 2017

מטה המאבק נגד הקמת מתקן אחסון של חומר הקונדנסט באתר חגית, ליד יקנעם, מארגן היום הפגנת תושבים בקניון G6, בכניסה ליקנעם, החל מהשעה 10 בבוקר.
המטה מוחה נגד התוכנית להקים את האתר עם החומר המסוכן ליד יישובים בעמק המערבי, באתר “חגית” המהווה תחנת כוח לשעת חירום ושוכן בלב אזור מאוכלס, כ- 2900 מטר מיקנעם עילית, 1300 מטר ממושב אליקים וכ- 2400 מטר מרמות מנשה.

סימון אלפסי צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי, בדצמבר 2016 התקבלה החלטה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה, להעביר מתקן אחסון של קונדנסט לאתר “חגית”, הנמצא בלב האזור המיושב. אל מול החלטה זו, הוקם מטה מאבק אשר מתכוון להוביל בחודשים הקרובים את הקריאה להתנגד לבניית האתר המסוכן בקרבת אוכלוסייה, שינהל מאבק ציבורי, תקשורתי ואזרחי.
כפי שפורסם בשבוע שעבר בכתבת מגזין נרחבת בעיתון “כוכב”, הקונדנסט הוא תערובת נוזלית של חומרים מזהמים, הנוצרת בזמן הפקת גז טבעי או נפט, ומשמשת לדילול נפט כבד, כחומר גלם להפקת דלקים או כחומר בעירה. מדובר בתערובות נדיפות מאוד העלולות בדרך כלל להכיל חומרים רעילים ומסרטנים, כגון: ארסן, חומרים רדיואקטיביים, מתכות כמו כספית ועופרת, בנזן ושאר חומרים אורגניים נדיפים.
חשיפה לחומרים אלה מהווה סיכונים בריאותיים הכוללים פגיעה בכבד, בכליות במערכת החיסון ובמערכת העצבים המרכזית, סרטן ואף מוות. באופן ספציפי, בנזן הוא חומר אורגני נדיף שהוכח כמסרטן בבני אדם.
חברי המטה טוענים, כי מכיוון שהקונדסנט מכיל ריכוזים גבוהים של מרכיבים מזהמים נדיפים, הוא נחשב כמקור זיהום גדול בהרבה בהשוואה לנפט גולמי רגיל. עקב הנדיפות הגבוהה של רכיביו, אחסון הקונדנסט כשלעצמו ישחרר כמות גבוהה של אדים רעילים באזורים המאוכלסים, אשר יפגעו בבריאותם של אלפי תושבים.
משרד הבריאות קבע חד משמעית, כי הפקת הקונדנסט ואחסונו עשויים לחשוף את העובדים באזור ואת הציבור למגוון רחב של סכנות בריאותיות. ולמרות זאת, בישראל הקונדנסט אינו מופיע ברשימת החומרים אשר עבורם נדרש מרחק הפרדה ממוקדי אוכלוסייה.
מבדיקה של מטה המאבק עולה, כי היזם, חברת “נובל אנרג’י”, לא ביקש מלכתחילה לאחסן את הקונדנסט באתר “חגית”, אלא תכנן לבצע את הזיקוק כולו בלב ים, כ- 120 ק”מ מקו החוף. משרד האנרגיה יזם את קירובן של אסדות הזיקוק למרחק של כ- 10 ק”מ מהחוף ואת הובלתו של הקונדנסט ואחסונו באתר “חגית”, בלב ריכוז גבוה של אוכלוסייה, במטרה לנצל אותו בהמשך לייצור דלקים לייצוא ולשימושים נוספים.
במטה ציינו, כי הקמת מתקני האחסון של הקונדנסט ב”חגית” הם רק יריית הפתיחה ביוזמה של המדינה להקים בחצר האחורית שלנו אתר תעשייה פטרוכימית, שיהיה מזהם לאין שעור יותר מהאתר הקיים במפרץ חיפה. “מהלך זה יהווה שלב ראשון בתהליך הפיכת העמק הירוק לאזור מזוהם, הגורם תחלואה גבוהה לתושביו ובלתי ראוי למגורי אדם”, ציינו חברי מטה המאבק.
כאמור, ביום שישי הקרוב, מטה המאבק יוביל מחאה נגד כוונת המועצה הארצית לתכנון ובניה, ואדישותו של המשרד להגנת הסביבה, המפקירים את בריאות התושבים והאזרחים, בשל שיקולים כלכליים ואו לחצים פוליטיים.

צילום: ארכיון "כוכב"

בתוך כך, הוחלט שביום שישי הקרוב יתקיימו בשעה 10:00 בבוקר שתי הפגנות. אחת בצומת הכניסה לעיר יקנעם בכביש 70 בהשתתפות תושבי העיר, והשנייה במגידו בצומת אליקים בהשתתפות תושבי המועצה האזורית ותושבי הסביבה.
קודם להפגנה תתכנס עיריית יקנעם לישיבה אליה הוזמן ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי ונציגי המועצה, והוזמנו כל חברות וחברי מועצת העיר יקנעם. הישיבה תתקיים בהשתתפות נציגי מטה המאבק יקנעם.
ראש העיר, סימון אלפסי: "יקנעם נלחמה בעבר בהעברת הטיפול בגז לים, ותמשיך להילחם גם כנגד הקמת מיכל הקונדנסט באתר חגית. מיקומו של המיכל הוא בים, ואני אפעל בכל הדרכים החוקיות על מנת שהוא באמת יקום שם. אני קורא לתושבי העיר על מנת לשמור על הצביון הירוק ועל יקנעם כעיר ירוקה לבוא ולהשתתף בהפגנה שאנו מובילים, ולהזדהות עם המאבק".
מהעירייה נמסר, כי ראש העיר שישמש כיו"ר המטה, הטיל על עו"ד יוסף עזרא לרכז את עבודת המטה. עו"ד עזרא יעבוד בצמוד לראש העיר, והשניים יפגשו על בסיס קבוע להובלת המאבק.

עוד כתבות בתחום סביבה

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>