28.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ירוק חולה זה מכבי

אוי לבושה, אוי לביזיון. מכבי חיפה הובסה 3:0 ע"י חבורה נמרצת מרעננה, שלא ראתה ממטר את הירוקים, שנכנסו לפלייאוף העליון ברגל שמאל וקיבלו בראש. "לרוני לוי אין השפעה על השחקנים בקבוצה ומוטב בשבילו לזרוק את המפתחות לנשיא יעקב שחר, ויפה שעה אחת קודם. אני מציע לא לחכות לחצי גמר גביע המדינה", אומר פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ, שטוען כבר חמש שנים ברציפות כי הקבוצה חולה במחלה קשה, ועדיין לא הגיע איש המקצוע שייתן לה לפחות אקמול

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 21 במרץ 2016

 

פרשנות איציק אהרונוביץ

 

מכבי חיפה הציגה אתמול את אחד ממשחקי הנפל שלה בשנים האחרונות והקבוצה מרוסקת מקצועית, במיוחד אחרי ההפסד המשפיל להפועל רעננה 3:0, שבקלות יכול היה להיגמר בתוצאה גבוהה יותר. הקבוצה ירדה למקום השישי והמאמן רוני לוי סופג ביקורת מכל עבר. כמו כן, התחושות קשות הן אצל גורמים במועדון, הן אצל השחקנים והן אצל האוהדים. דומה כי המאמן גם החל לאבד את חדר ההלבשה, כי לא מעט שחקנים מבקרים אותו בשיחות פרטיות.

צילום: יוסף הירש

 

ייאמר מייד, הירוקים נראו קטסטרופה והציגו יכולת אנמית. דומה כי כל שחקני הקבוצה חסרי ביטחון, במיוחד לאור העובדה שמאז חזרתו של השוער ולדימיר סטויקוביץ להרכב, הקבוצה סופגת בסיטונות.

יחד עם זאת, רבים הביעו פליאה על כך שהמאמן החליט לעלות עם הרכב שכולל את רומאריו פירס, ולאחר מכן שיתופו של אופיר קריאף, שלא תרמו העונה כלום לקבוצה. כמו כן, על אי הכללתו בסגל של הקשר קובי מויאל, שמגלה יכולת טובה מאוד באימונים, אך פעם אחר פעם הוא מוצא את מקומו ביציע ולא מקבל הזדמנות להציג את יכולתו. יש אומרים כי לוי מעדיף על פניו את השחקנים שהוא הביא עימו לקבוצה, מה שמסביר ככל הנראה את הצ'אנסים שהוא נותן לשני הקשרים על פניו.

 

לא מתאים לירוקים. רומריו פירס צילום: יוסף הירש

 

"יש לנו מועדון גדול, אבל הקבוצה בינונית", אמר רוני לוי בסיום המשחק. שפת הגוף שלו שידרה אותות מצוקה וכי הוא כבוי. יתכן כי בגלל סיבה זו הוא העדיף להפיל הכל על שחקניו ואמר שהם עלו לכר הדשא ללא תשוקה, ללא התלהבות, ללא מחויבות. "שיחקנו רע מאוד, ראיתי חוסר מוטיבציה, זה מאכזב ומתסכל. יש עוד הרבה דברים, אבל אני מעדיף שלא להגיד אותם למצלמה. אמרתי לשחקנים שבכל שבוע אחליף שלושה או ארבעה שחקנים", אמר לוי, שגם ביקש להעביר מסר לקהל האוהדים ואמר שהוא מצטער על ההופעה המביכה. "אנחנו עושים שני משחקים טובים, שניים פחות טובים, אחד רע וזה חוזר חלילה, אין לנו רצף", אמר לוי, שציין כי הקבוצה הגיעה בקושי לפלייאוף העליון וכי אין הוקוס פוקוס בכדורגל. "אם אנחנו לא טובים בליגה, לא נהיה טובים גם בגביע", אמר המאמן.

ולכן, אחרי שהמאמן הפיל על שחקניו את האשמה, נשאלת השאלה מה חלקו של רוני לוי בכישלון הקולוסאלי? "במסיבת העיתונאים שהיתה אחרי הדרבי, שאלתי את רוני האם הוא מאמין בקבוצה? התשובה שקיבלתי היתה לא ברורה. לדעתי, מה שהוא אמר בסוף המשחק (אתמול) לגבי השחקנים הבינוניים, זו היתה התשובה האמיתית לשאלתי במסיבת העיתונאים לפני שלושה שבועות", אומר אהרונוביץ.

 

בלם מרכזי. איעד חבשי צילום: יוסף הירש

אבל בסיום העונה הסדירה אמרת שמכבי חיפה צריכה לזכות באליפות הפלייאוף העליון, אפילו אתגרת את רוני לוי.

"נכון. לאחר שהקבוצה נכנסה ברגע האחרון לפלייאוף העליון ונגמרו כל התירוצים וכל גניבות הדעת למיניהן, ביקשתי לאתגר אותו ולקרוא תיגר על הגדולות, כי יש ליגה חדשה של עשרה משחקים. הכוונה שלי היתה שאם הקבוצה שלו אכן תסיים ראשונה בליגה הזו ותצבור הכי הרבה נקודות, במצב כזה רוני לוי יהיה ראוי להמשיך עונה נוספת במכבי חיפה, כי הוא הוכיח שהוא מסוגל להתמודד ברמות האלה. אבל, כנראה שזה מעל ומעבר ליכולתו בהרבה פרמטרים".

פרט, נמק והסבר.

"לא יתכן ולא מקובל שבמשחק כל כך חשוב בטדי, אחרי 8 דקות בלבד, הקבוצה תהיה בפיגור של 2:0. בנוסף, איך שנפתחה המחצית השניה הקבוצה ספגה שוב שער מהיר. זה מוכיח שרוני לוקה לא רק בצד המקצועי, אלא גם בצד המנטאלי".

המאמן פגע בו. יובל יוסיפוביץ צילום: יוסף הירש

במשחק נגד רעננה שוב חזר הניגון?

"לפני שאתה מגיע למשחק ספציפי ולא משנה נגד מי, כל כדורגלן חייב להגיע למשחק מוכן מהבית. לצערי הרב, שחקני מכבי חיפה הגיעו בזלזול למשחק ובוודאי אמרו לעצמם מי זו הפועל רעננה. לדעתי, הם גם לא מכירים את שמות השחקנים של הקבוצה מהשרון. לקבוצה כזו, שמגיעה זחוחה ולא מוכנה, אין סיכוי נגד אף קבוצה. אבל כאן צריך לבוא הצוות המקצועי לידי ביטוי: להריח, להרגיש, להתריע. יכול להיות שהם עשו כך, אבל אם כך נראית הקבוצה לאחר שהצוות המקצועי מכין אותה למשחק על המקום הרביעי, זה חמור שבעתיים".

המאמן אמר שהשחקנים משחקים ללא תשוקה?

"זה אומר הרבה על הבעיה המנטאלית של רוני, כי לא יתכן שהקבוצה שלו תראה חדלת אישים, מופרעת ומופקרת. לי לא זכור משחק נפל כזה".

מכבי חיפה מידרדרת מהפח אל הפחת?

"מעניין איזה עוד שיאים שליליים יכולה הקבוצה הזו לשבור".

אתה חושב שרוני מנסה להסית את כישלונו לעבר השחקנים שלו?

"מבחינתי, האשם העיקרי הוא רוני לוי. במסיבת העיתונאים הוא אמר לי שהוא מאמן ברמה גבוהה, שהאימונים ברמה גבוהה והשחקנים מתאמנים ברמה גבוהה. ואז מגיע המשחק מול רעננה, ואני רואה את המרווחים בין החוליות שלא מתאימים לקבוצת כדורגל מאומנת בשום ליגה. אפילו בשכונה אין פערים כאלה גדולים".

מצד אחד הוא מעביר ביקורת על השחקנים שלו, מצד שני הוא עולה למשחק עם הרכב הזוי.

"רוני לוי צריך לעשות חשבון נפש אישי גדול עם עצמו. יושר מקצועי אין לו, ויש לכך הרבה דוגמאות. די אם נזכיר את החזרה המוקדמת של סטויקוביץ האומלל מייד לאחר הניתוח, למרות שלויטה החליף אותו בשלושה משחקים והציג יכולת טובה מאוד. כמו כן, חזרתו של אופיר קריאף לאחר פציעה ארוכה, כדי להיות המושיע שלו. ראינו לאן השחקנים שהוא צירף העונה לקבוצה דרדרו את מעמדו כמאמן בליגת העל".

 

רק ביציע. קובי מויאל צילום: יוסף הירש

הוא מעדיף את פירס וקריאף על קובי מויאל, לאן הוא נעלם?  

"ההתנהגות של רוני כלפי קובי מויאל שערורייתית. לפי מה שמספרים בתוך הקבוצה, הקשר שחזר מפציעה נמצא בכושר מצוין, אך מוצא את עצמו ביציע משחק אחרי משחק. מוזר מאוד שרוני מעדיף על פניו שחקן כמו פירס, שהגיע מקבוצה שירדה ליגה ומקבל את חולצת ההרכב, כאילו הקבוצה משחקת בליגה לשכונות".

רוני הרכיב את אעיד חבשי בעמדת המגן הימני, ואחר כך החליף אותו ביובל יוסיפוביץ. אפשר לומר שהוא "שרף" את שניהם במשחק הזה?

"התרגיל המסריח שהוא עשה ליובל יוסיפוביץ תמוה בעיני, במיוחד לאחר שהוא לא ספר אותו בכל העונה. למרות שמשומר ודגני לא נכללו בסגל, המאמן לא השכיל להבין (אחרי שהוא ראה נגד מכבי ת"א בבלומפילד) שחבשי לא יכול להיות מגן ימני, אבל בכל זאת העלה אותו בהרכב. אחרי שהוא ראה שהבלם לא מתפקד טוב באגף הימני, הוא הכניס את יוסיפוביץ למשחק, במצב שהקבוצה נראתה קטסטרופה ובעשרה שחקנים, כדי לגמור את המגן הצעיר באופן סופי. ולזה אני קורא חוסר יושר מקצועי, שלצערי אין למאמן הזה".

אתה אומר שלרוני אין יושר מקצועי, מה לגבי כבוד מקצועי?

"לרוני לוי אין השפעה על השחקנים בקבוצה ומוטב בשבילו לזרוק את המפתחות לנשיא יעקב שחר, ויפה שעה אחת קודם. אני מציע לא לחכות לחצי גמר גביע המדינה".

 

 

 

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>