18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

ירידה לצורך עליה

המזל הולך עם הטובים, זה מה שחווה לאחרונה הפועל חיפה, לאור איבוד הנקודות של יריבותיה בצמרת, מה שמחזק את מעמדם של האדומים במקום השני. אבל צריך לומר את האמת: הקבוצה נמצאת בירידה, אמנם לא במדרון, אבל יכולתה הטובה מלפני הפגרה עדיין לא נראית בשטח. איך חוזרים למסלול הניצחונות?

מאת: אלי לונטל , 20 בדצמבר 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

אין ספק שהפועל חיפה נמצאת בתקופה פחות טובה, אבל זה קרה לכל היריבות שלה בפלייאוף העליון. הדבר הטוב מבחינתם של האדומים, שבו בזמן שהקבוצה מדשדשת עם תוצאות אנמיות, היא עדיין חזק בדבוקה של הקבוצות הטוענות לכתר.

ניר קלינגר צילום: ראובן כהן

אני חייב לומר כי אני לא מוטרד מהיכולת שהפועל מציגה לאחרונה. אני בטוח שהמאמן ניר קלינגר יודע טוב מאוד שהוא חייב לעצור את הנסיגה, בכדי לצאת לדרך חדשה, לפחות כפי שחניכיו עשו בסיבוב הראשון.
הפועל הגיעה למשחק החוץ באשקלון כשהיא לא מפוקסת, ולמה אני מתכוון: קלינגר לא הצליח להעביר לשחקנים את התובנה, שלנצח את חניכיו של יובל נעים בביתם, זה קודם כל לתפוס אותם לא מוכנים ולא מאורגנים בחלק האחורי. כמו כן, היציאה להתקפות מעבר כמעט ולא היתה קיימת.
אם ניקח לדוגמא את ראדו גינסארי, רוסלן ברסקי וחנן ממן, בכל פעם שהכדור הגיע אליהם הם השהו את משחק ההתקפה והעדיפו להניע כדור בעיקר לרוחב, במקום לאזורים המסוכנים ליד רחבת היריב. למעשה, זו לא הפועל חיפה שהורגלנו לראות העונה, קבוצה שיוצאת תוך מספר שניות מהגנה להתקפה תוך כדי צירופים נאים. מה שראינו זה עוד קבוצה אנמית בליגת העל, לא יותר מזה, וזה לא מה שאפיין את האדומים בחלק הראשון של העונה.
אי אפשר להתעלם מהנסיגה ביכולת של חנן ממן, שסחב את הקבוצה והיה הוסת והברומטר של הקבוצה. עכשיו, כשהקבוצות יודעות להיערך למערך של קלינגר, הן גם יודעות לנטרל את שחקן המפתח. כדי לצאת מהתקופה הפחות טובה, ממן חייב להיות ורסטילי במשחקו, כדי להפתיע את השומרים שלו. כלומר, ברגע שסוגרים אותו הוא אינו פנוי לקבל את הכדור ולכן שחקני הקבוצה מניעים את הכדור לאזור אחר. ממן חייב להיות הרבה יותר נייד ולהוציא את המגן שלו החוצה, כך יתפנה שטח לשחקן אחר של הקבוצה להיכנס לאזור המסוכן, כשלמעשה חנן אמור להניע את הקבוצה לפרקים מאחור.
כשחקן עבר אני יכול להעיד שלפעמים שחקן לא נוגע בכדור במשך עשר דקות, אז הוא יוצא מהמשחק. משמע, הוא לא מפוקס והכדורים גם בורחים לו מהרגל. ולכן, ממן חייב להכניס את עצמו למשחק בכח, גם אם חבריו לקבוצה לא עושים זאת עבורו.
גולת הכותרת העונה של הפועל היא ניצול המצבים. די אם ניזכר בשערים שכבשו אלון תורג’מן, עדן בן בסט ורוסלן ברסקי. זה יצר מצב בו האדומים קיבלו ביטחון והפעולות של השחקנים היו הרבה יותר קלילות. מנגד, הקבוצות היריבות נאלצו כתוצאה מספיגת השערים לצאת מהאזורים הנוחים להם כדי לנסות להבקיע, דבר שהקל עוד יותר על התקפות המעבר של הפועל, ששחקניה ידעו לנצל זאת עד תום. אבל מי שמבין בסטטיסטיקה, יודע שהדברים מתאזנים בסופו של דבר וזה מה שמאפיין לאחרונה את היכולת מול השער.
אני לא יכול לסיים בלי התייחסות למקסים פלקושצ’נקו. לדעתי, הוא חייב לשחק בכל משחק, גם על חשבונו של רסמוס סוייסטד, שמשחק 80/20 ולא 50/50 כפי שמתבקש משחקן קישור, במשחקים נגד קבוצות מרכז טבלה ומטה. אמנם השבדי משחק את הקשר האחורי, אבל הוא לא יוצא קדימה ואינו יוצר יתרון מספרי בהתקפה. לתפיסתי, מקסים יכול לסייע הן בהנעת הכדור והן באיומים על השער. כמו כן, זה יקל על החלק הקדמי.
אנחנו שומעים וקוראים כי הפועל חיפה מתכוונת להתחזק במספר שחקנים בחלון העברות שיפתח בינואר. אבל עד שזה יקרה, קלינגר חייב להבין שיש לו בסגל שחקנים טובים, שיכולים להחליף את חבריהם לפחות במחצית ולא רק בכמה דקות פה ושם. אני מתכוון לגל אראל ולירן סרדל, שכבר הוכיחו את עצמם. רוטציה זה דבר טוב, וטב יעשה המאמן אם יאפשר מנוחה לגינסארי וברסקי, כדי שיצברו כוחות להמשך.

ציונים זה הכל:

ארנסט שטקוס 6 שמר על השער
דור מלול 6 בהגנה ובהצקפה
ניסו קפילוטו 6 משחק יציב ובטוח
גבריאל תמאש 6 מנהיג אמיתי
שמואל שיימן 6 שומר על יציבות
רסמוס סויסטד 5 לא משחק קדימה
רוסלן ברסקי 5 עייפות החומר
ראדו גינסארי 6 שומר על הרמה
חנן ממן 4 לא משפיע לטובה
עדן בן בסט 4 לא מורגש במשחק
אלון תורג’מן 5 רץ ומשתדל
———–על ספסל המחליפים———
מקסים פלקושצ’נקו 5 להרכב ומיד
———————————
מאמן: ניר קלינגר 5 שחקו קדימה

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>