24.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

יש חלוץ מטרה

קבוצת כדורגל שמארחת בביתה את הפועל אשקלון, הידועה בכך שהיא לא קוטלת קנים, במיוחד הפועל חיפה שמארחת ב”סמי עופר” עם קהל האוהדים שלה, חייבת ללחוץ החל מהדקה הראשונה, על מנת לנסות לכפות את סגנון משחקה על היריבה. אז למה זה לא קורה בפועל? המפתחות אצל ניר קלינגר

מאת: אלי לונטל , 23 באוגוסט 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

האדומים פתחו את המשחק חלש, במערך של 5-3-2 עם 3 בלמים ושני שחקני קישור דפנסיביים, שלדעתי אינם טובים מספיק לשיטת משחק זו. הקבוצה הייתה אנמית, חסרת ארגון ולא מסודרת.
צריך לומר את האמת: תכנית המשחק של האורחים עבדה מצוין, חניכיו של המאמן יובל נעים נכנסו טוב למשחק והם הגיעו למספר מצבים, שאחד מהם היה גם שער היתרון המוצדק. רק חוסר מזל מנע כיבוש שערים נוספים לזכות האורחים.

מרוצה מהתוצאה. ניר קלינגר צילום: ראובן כהן

אני טוען כבר תקופה ארוכה ששיטת המשחק בה מאמין המאמן ניר קלינגר אינה מתאימה להפועל חיפה. הוכח כבר שכאשר הוא מצוות 3 בלמים, זה לא עובד לטובת קבוצתו. ולכן, המעבר לרביעייה אחורית הכרחי, למערך של 4-3-3 שלתפיסתי מתאים יותר לסגל השחקנים של חיפה.
במצב כזה, הקבוצה תיזום יותר ושחקני הקישור יוכלו להיות יותר אפקטיביים, לספק כדורים לשחקני ההתקפה על מנת לסכן את השער. לעומת זאת, כאשר הקבוצה משחקת רק עם 2 שחקני קישור באמצע, זה פוגם במשחק ההתקפי.
בל נשכח שאשקלון שיחקה עם חלוץ בודד. לכן, לא ברור לי למה קלינגר מתעקש על 3 בלמים, שאחד מהם תמיד חופשי לצאת קדימה. אם כך פני הדברים, ברור לגמרי שעדיף היה לשחק כפי שהצעתי כדי לעבות את מרכז השדה וליצור יתרון מספרי במיסמץ’ שנוצר בין שתי הקבוצות.
מעבר לכך, שמואל שיימן (בשמאל) ודור מלול (בימין) אינם באים לידי ביטוי בסגנון המשחק הזה. אין להם את המהירות והיכולת לשחק כל הזמן גבוה בחלק של היריבה. ולכן, אני פונה למאמן ואומר לו: הם לא מתאימים לשיטה והשיטה לא מתאימה להם, הפנם.
ייאמר לזכותו של קלינגר, במחצית השניה הוא הכניס שני שחקנים טריים ורעננים, ששינו את פני המשחק. מקסים פלקושצ’נקו על חשבונו של לירן סרדל החלש והנרפה, ואלון תורג’מן במקומו של דור מלול, הפיחו רוח חיים והקבוצה החלה להניע את הכדור בחופשיות, לזכות בקרבות מגע ולחלץ מהיריבה את הכדורים, על מנת לצאת להתקפות מעבר מסודרות ומתוכננות.

חוגג צמד. אלון תורג'מן צילום: ראובן כהן

במצב שנוצר, האדומים החלו להשתלט על המשחק והפגינו ניצוצות של כדורגל איכותי, תוך כדי מהלכים טובים, שתורגמו לכיבוש שערים, מה שהקנה לקלינגר ניצחון גדול.
אי אפשר להתעלם מאלון תורג’מן, שידע עונות יפות במכבי חיפה, אך לא התעלה לרמה גבוהה בשנים האחרונות. להבקיע שני שערים ב-45 דקות ראשונות שקיבל בקבוצתו החדשה זו מתנה. אני חושב שזה ייתן לו המון ביטחון וחבריו יודעים שיש להם חלוץ מטרה, שיכול לספק את הסחורה.
לא ברור לי למה פלקושצ’נקו לא מקבל את המושכות מקלינגר. מדובר בשחקן שיכול לעשות את ההבדל מקבוצה חסרת יצירתיות לקבוצה שמהווה איום על היריבה. אני מקווה שקלינגר כבר מבין את זה ומקסים יתפוס את מקומו ב-11 באופן קבוע.
הפועל חיפה נראתה טוב, נראתה בחצי השני כקבוצה. אם הקבוצה תמשיך להציג את היכולת מהמחצית השניה גם בהמשך, הנשיא יואב כץ יכול בהחלט לפנטז על פלייאוף עליון.
ובמעבר חד למשחק הבא מול מכבי פתח תקווה: האדומים חייבים לבוא עם ביטחון על מנת לשחק כדורגל פתוח ומהנה. אין עליהם לחץ, הם בהחלט יכולים לעשות תוצאה טובה מול חניכיו של קובי רפואה, שאמנם ניצחו את אשדוד, אך שיחקו לא טוב. לדעתי, שתי הקבוצות ביכולת שווה ואפשר לגבור על המלאבסים, בתנאי שקלינגר ישנה את השיטה, בתנאי שהשוער הליטאי, סטקוס ארנסטס, יפגין יכולת גבוה כמצופה משוער נבחרת. נגד אשקלון הוא גילה יכולת פושרת למדי, זה לא יספיק לקבוצה בעתיד. ניצחון חוץ נוסף יקנה לקבוצה 6 נקודות בפסגת הטבלה, מה שלא קרה הרבה זמן. זו הזמנות נפלאה עבור האדומים ואני מאמין שהם מסוגלים לעשות זאת.

ציונים זה הכל:

טקוס ארנסטס 4 חסר ביטחון בשער
דור מלול 4 חלש מאוד והוחלף בצדק
ניסו קפילוטו 6 גילה יציבות ומשחק טוב
רסמוס סטלאן 5 תעלומה גדולה
גבריאל תמאש 6 בטוח ומשרה ביטחון
שמואל שיימן 5 לא מספיק דרוש שיפור
רוסלן ברסקי 5 משתדל ורץ המון
לירן סרדל 4 חלש ולא מתאים לתפקיד
חנן ממן 6 השקיע וגם בישל שער
עדן בן בסט 7 גורם משמעותי בניצחון
ראדו גינסארי 6 ניצוצות של שחקן
—על ספסל המחליפים—
מקסים פלקושצ’נקו 6 חייב לשחק
אלון תורג’מן 7 חלוץ מטרה מצוין
—————————-
מאמן: ניר קלינגר בראשונה 2 בשניה 8

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>