23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

סקר חדש קובע: יש קשר אפשרי בין הקירבה לבתי הזיקוק, לבין תחלואת ילדים

הממצאים נחשפו בחדשות ערוץ 2. קרית טבעון היא אחת משלוש רשויות שתושביהם חשופים יותר לזיהום, בשל משטרי הרוח באזור מפרץ חיפה. המועצה: “נמתין לתוצאות הסופיות”

מאת: אדי גל , 3 בפברואר 2016

קרית טבעון היא אחת משלוש רשויות באזור מפרץ חיפה, יחד עם קרית ביאליק וקרית חיים, שתושביהם חשופים יותר לזיהום בשל משטר הרוחות באזור. על פי ממצאים ראשונים של מחקר שנערך באזור, למדידת השפעת זיהום האוויר על רמות התחלואה, מתברר שיש קשר כזה. הסקר נחשף לראשונה השבוע בחדשות ערוץ 2, וגרם כצפוי, סערת רוחות עזה. יצוין כי, זה הסקר השני שמצביע על קשר בין תחלואה לרמות הזיהום באזור. אחרי פרסום מסקנות הסקר הקודם, בעיקר במה שנוגע לתחלואת ילדים, הממצאים שונו. גם הפעם טוענים אנשי איגוד ערים לאיכות סביבה, שקרית טבעון ונשר חברות בו, כי הממצאים שפורסמו לא מדויקים.
על פי הפרסום בערוץ 2, מחקר רחב היקף שנעשה בימים אלה באוניברסיטת חיפה, מצביע על שלושה מוקדי תחלואה עיקריים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון, ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה.

צילום: ארכיון "כוכב"

המחקר מבוצע על ידי קבוצה של 20 חוקרים, בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. מנתונים שהציגו לפני מספר ימים לחברי ועדת ההיגוי של המחקר, עולה תמונה מטרידה נוספת: באותם שלושה אזורים שבהם נרשמו שיעורים חריגים בסרטן, נולדו בשנים האחרונות תינוקות במשקל נמוך והיקפי ראש קטנים ב-20%-30% מאלה שביתר השכונות בנפת חיפה. אחד החוקרים, ראש מסלול בריאות וסביבה בביה”ס לבריאות הציבור, האוניברסיטה העברית, ד”ר חגי לוין, צוטט באותה כתבה אומר כי: “לטווח הקצר, משקל לידה נמוך הוא גורם סיכון לתמותה לאחר הלידה ולסיבוכים סביב הלידה. אפילו בגיל מבוגר יש השלכות- סכרת ויתר לחץ דם, בעיות נשימתיות כמו אסטמה ובעיות קוגניטיביות כמו ירידה באיי-קיו”.
לעיתון “כוכב” נודע כי הנתונים שעליהם מתבסס המחקר נאספו משנת 2012 ועד היום. העובדה שנולדו לאחרונה תינוקות במשקל והיקף ראש נמוכים, מעידה כי זיהום האוויר לא פחת, כפי שניסו לטעון אנשי המשרד להגנת הסביבה, ודאי לא בהיקפים שאינם מסכנים את האוכלוסייה. המחקר הוזמן על ידי איגוד ערים חיפה, והוא ממומן על ידי בתי הזיקוק וחברת החשמל, כחלק מבקשה שלהם להרחיב את פעילותם. הנתונים על היקף התחלואה אמורים להתפרסם בתחילת חודש מרס, במסגרת פרסום ממצאי הביניים של המחקר. מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר לעיתון “כוכב”, בעקבות פרסום הכתבה: “צר לנו על הנתונים הבלתי מדויקים שפורסמו. את המחקר מלווה פורום מקצועי שמורכב מנציגי משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה. כאשר יהיו תוצאות מתוקנות ומלאות, נשמח להביא אותן לידיעת הציבור. האיגוד ימשיך לפעול בכל הכלים המקצועיים, לקידום איכות הסביבה והאוויר במפרץ חיפה”. יצוין כי, הפרסום גרם לתגובות נזעמות של סיעות הירוקים באזור. בתגובה שפרסמו נאמר כי: “ושוב אנחנו עומדים בפני מציאות בלתי נתפסת, ממצאים חריפים על תחלואה גבוהה במפרץ חיפה. והפעם, מפי קבוצת מומחים נוספת, אשר מאששת את רמת התחלואה הגבוהה במפרץ, פי 5 מאשר הממוצע הארצי במחלות סרטן, והגדילו לציין פגיעה בתינוקות. הנתונים החמורים מתפרסמים מעת לעת בתקופה האחרונה וע”י מומחים שונים מדיספלינות שונות. אלה נתונים שהיו ידועים לחלק מארגוני הסביבה הפועלים באזור מזה שנים. בכל פעם אנו נשארים פעורי פה לנוכח המאמצים הרבים שמשקיעים השלטונות, בהם: משרד הג”ס, ראשי ערים, איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה, בכדי להסתיר, לדחות, להכחיש ולהמציא כל מיני סיבות כדי לסתור את הממצאים, כמו: ‘מחקר לא רציני’, ‘אנחנו לא מכירים את הנתונים האלו’, ‘לא שמעתי על כך’. נראה בברור כי נאטמו אוזניהם ועיניהם של מקבלי ההחלטות בממשלה ושליחיה, הפקרות בלתי נסבלת של בריאות הציבור. לשם מה בכלל יש מדינה? מגיע הרגע שבו התושבים יפעלו נגד מי שלמעשה פוגע בהם ובחיים שלהם. המדינה מכרה אותנו תמורת הכסף הגדול, צריך לעצור מיד את כל תוכניות הפיתוח במפרץ ואת אלו שנמצאים בהקמה, לחשב מסלול מחדש. אחריות מלאה מוטלת על ראשי הערים ועל הממשלה”.
יצוין כי, על הפרק עומדת החלטה לאשר את הרחבת בתי הזקוק. הממצאים שפורסמו ייתכן ויגרמו לדחיית הבקשה, או להצבת תנאים מחמירים הרבה יותר.
מהמועצה המקומית קרית טבעון נמסר בתגובה לעיתון “כוכב” כי: “הממצאים אינם סופיים ואנו מקבלים את המלצת איגוד ערים להגנת הסביבה – מפרץ חיפה, להמתין לדוח הראשוני שיגיע במהלך חודש מרץ 2016. קשה להתייחס לחלקי מידע שהודלפו בטרם הסתיימה עבודת המחקר, ואנו מציעים לכולם לחכות עימנו עד חודש מרץ ולראות את התוצאות המלאות”.

 

דעה / אייל פרדיס, סגן ראש מועצת טבעון

סרטן חריג בטבעון? אגדה או מציאות

 

כל הדלפה לא אחראית של ממצאים ראשוניים ממחקר שאיש אינו מכיר או יודע, מדירה שינה מאלפי הורים. והתקשורת, חייבת להתייחס ברצינות לתושבים המבוהלים.
זו ידיעה מבעיתה וחשובה ללא ספק: “ילדים בטבעון נולדים עם גולגולת קטנה יותר”, אבל האותיות הקטנות מלמדות כי מדובר בהדלפה שאיש אינו יודע את מקורה, טרם מסקנות מלומדות ורשמיות, הפרמטרים שנבדקו, שיטת המחקר ועוד.
כולנו חרדים לבריאותינו וכותרות מהסוג הזה למרות שאינן רשמיות כלל, מוכרות היטב ונותנות זמן שידור ללא מעט פוליטיקאים, שבנו קריירה סביב נושא הזיהום. וכמו כל דבר בישראל, כולם יודעים, כולם מומחים וכולם נותני עצות. כל עוד הם מתייחסים לנתונים רציניים אני מכבד אותם, הפעם זו שרלטנות. בכלל, הפיכת הדלפה של בעל עניין לתורה מסיני, פסולה בעיניי.

 

 

אייל פרדיס צילום: ארכיון "כוכב"

ד”ר ליטל קינן בוקר, הממונה על רישום הלאומי של מחלת הסרטן, שכתבה לראש מועצת טבעון, דודי אריאלי, בהמשך לבדיקת התחלואה בטבעון בין השנים 2010-2012, את המסקנה הבאה: “בקרית טבעון אין כל עדות לתחלואה חריגה בסרטן ואין כל שינוי בה”, הכותרת המרגיעה הזו נבלעה בעיתונים. “אין כל עודף או חוסר בתחלואה בסרטן בקרית טבעון, בהשוואה לכלל האוכלוסייה היהודית”, כתבה ד”ר ליטל קינן בוקר .
לאחרונה הודיע השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, שבשנת 2015 חלה ירידה נוספת של 11% בזיהום מהמפרץ. נתון זה מצטרף לעובדה שמשנת 2009 ל – 2014, לפי נתוני המשרד, ירד הזיהום מהמפעלים לשליש לעומת 2009 וכי התכנית הלאומית לטיפול בזיהומים הקשורים ב- 27 מפעלים באזור המפרץ עובדת.
ייאמר מייד, בטבעון מוצבת תחנת ניטור במרכז היישוב והיא לא זיהתה חריגה משמעותית זמן רב בנתוני זיהום האוויר. בדיקות נערכות כל העת גם סביב חוות המיכלים ובאדמות חוות המיכלים, והתוצאות מראות שאין זיהום משמעותי. אפילו את חברת האוטובוסים בטבעון החליפה המועצה, בין השאר משיקולי זיהום אוויר, מאחר והזיהום מכלי רכב הוא החמור מכולם.
הבעיה, לטעמי, בכל הקשור לאיכות הסביבה ותחלואה במפרץ חיפה, היא אינפלציה של חוקרים, אינפלציה של מכוני מחקרים, אינפלציה של פרשנים, פוליטיקאים מתמחים והתייחסות קדושה להדלפות ולא לנתונים רשמיים.
כל נתון שמוצג זוכה לפרשנויות וביקורות אין קץ: “החוקר לא אמין”, “המתודה לא נכונה”, “הם התייחסו לתקן האירופאי ולא האמריקאי”, “מי מימן את המחקר ?”, “הם לא בדקו את הגזים הנכונים”, “בעולם זה אחרת”. ככה אי אפשר להילחם באמת בזיהום, למעט בכותרות. אז במקום להתווכח על דקויות בשביל קרדיטים בעיתון, צריך לנהל מלחמה.
צריך כאן מנהיגות מקצועית מובילה ומוסמכת אחת של גורמים ממשלתיים בלתי תלויים, ולא שעמותות פרטיות או קבוצות מצב רוח ופוליטיקאים ינווטו את הנושא החשוב. התכנית הלאומית למניעת זיהום במפרץ חיפה היא הדבר הנכון, וכבר רואים הישגים משמעותיים.
אין שום הוכחה אמפירית לתחלואה חריגה בסרטן בטבעון, לפי הממונה הרשמית על רישום הסרטן בישראל. כל הנתונים בדבר זיהום האוויר רק מראים שיפור. נתקלנו כמו כולם בכותרות המבהילות שלא ידוע מי עומד מאחוריהן השבוע. בעוד חודש יתפרסמו הנתונים הרשמיים ואם אכן המחקר מגלה נתונים חדשים וחריגים, או מוצא קשר בין זיהום וכל סוג של תחלואה בטבעון והסביבה, אז כשהנתונים האמפיריים יהיו מולנו, נצא למלחמה חסרת פשרות, עד להפסקת ייצור במפעלים הפולטים את החומרים. לא נוותר . ובכל דרך: הפסקת ייצור, סגירת מפעלים, האשמות פליליות נגד מנהלי מפעלים והשבתת קווי ייצור של מוצרים מסוימים, אלה הפעולות המיידיות הניתנות לביצוע, והמשרד להגנת הסביבה כמעט והכפיל את היקף האכיפה.
מי שאומר “נסלק מכאן את כל המפעלים” זורק סיסמא יפה ותו לא. הפעולה צריכה להיעשות מייד ולא עוד עשרות שנים כשיימצאו המליארדים להעברת המפעלים.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>