26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

"כח האדם ליצור שינוי"

הפסיכותרפיסטית אורית אופיר אלדר, בעלת קליניקה בחדרה, שהינה מומחית לטיפול בהתנהגויות כפייתיות, פיתחה במהלך השנים שיטת טיפול ייחודית, במסגרתה הובילה לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ביצירת איזון במעגלי החיים. בריאיון ל"כוכב עמק חפר", היא מסבירה מה גורם להתמכרויות מסוגים שונים ומתריעה בפני ההתמכרות לכסף, אותה היא רואה כ"התמכרות של המאה הבאה"

מאת: שלמה דהן , 14 בפברואר 2018

את הפסיכותרפיסטית אורית אופיר אלדר אני פוגש בקליניקה שלה שבקומה ה-16 בשכונת עין הים בחדרה, הנמצאת מול הנוף הקסום של הים. בהחלט מקום נעים לטפל בעצמך… בחוץ קר וגשום, אך בפנים חם ונעים, ואורית מניחה שתי כוסות קפה על השולחן, מישירה מבט ואומרת: "אני מאמינה בכוחו של האדם ליצור שינוי".

צילום: ארכיון "כוכב"

זהו המוטו איתו היא פותחת את הריאיון לעיתון "כוכב עמק חפר".

 פיתחה שיטת טיפול ייחודית

אורית, בוגרת מכון אדלר, הינה מומחית לטיפול בהתנהגויות כפייתיות, כגון קניות, אוכל, הימורים, עבודה ומסכים. כמו כן, אורית – שהינה גם בוגרת סמינר הקיבוצים בהוראת תיאטרון – היא גם מנחת סדנאות בדימיון מודרך, ושיטת הטיפול אותה פיתחה במהלך השנים, הובילה לאחוזי הצלחה מהגבוהים בארץ ובעולם ביצירת איזון במעגלי החיים. "אני מאמינה ביצירתיות של האדם וביכולתו לברוא מחדש", היא מסבירה. "האדם משול בעיניי לעץ עם שורשים וגזע. השורשים הם האמונות והתפיסות שלו על החיים, והגזע הוא עמוד השדרה. כשגזע נגדע, הוא צומח מחדש, וכך גם האדם יכול ליצור שינוי ולסלול דרך חדשה".
לדבריה, בעבודתה עם אנשים, היא מאפשרת להם לראות שניתן לבחור בדרכים אחרות כדי להשיג את אותן המטרות בדיוק – הצורך בשייכות, להרגיש רצוי ואהוב, כמו גם הצורך שיראו אותי ושיהיה לי מקום. "לעיתים אנשים מאמצים הרגלים שגויים שמזיקים להם ולסביבה כדי להשיג את אותן מטרות, אך התוצאות מובילות לסבך, כאב, כעס ותיסכול. כל אדם הוא עולם של יצירה. הוא צריך להאמין ביכולות שלו ולאפשר לעצמו לבוא לידי ביטוי. הטיפול הוא חקירה, הבנת סגנון חייו של האדם, מהן האמונות והתפיסות בהן האמין, ושהובילו אותו עד הלום. לאחר הבנת סגנון החיים, ניתן להביא לשינוי המסלול".
איך הגעת לטיפול בהתנהגויות כפייתיות?
"את דרכי בטיפול התחלתי לפני כ-20 שנה. כאשר הבנתי שעישון סיגריות פוגע בכל חלקה טובה בחיי. התחלתי לטפל באנשים באמצעות הילינג ודימיון מודרך, ופיתחתי שיטה המאפשרת לראות את החלקים העמוקים של האדם דרך התבוננות פנימית. דרך מציאת שלווה ואיזון, גיליתי שניתן לשנות הרגלים באמצעות יצירת מקום לפעילות שהיא תורמת ומועילה. עם השנים הוספתי לארגז הכלים שלי לימודים של 5 שנים, בתחום ייעוץ וטיפול בהתנהגויות כפייתיות, ומאז ועד היום טיפלתי במאות אנשים ובני משפחותיהם. הטיפול הינו הוליסטי ונוגע לכל רבדי האדם – משפחה, זוגיות ותעסוקה. אני מאמינה שאם יימצא איזון במעגלים הללו, האדם מסוגל לפעול מתוך היגיון ובחירה מודעת, כאשר ההרגלים שלנו עפ"י רוב מונעים מתוך רגש, ולכן מדובר בטיפול משולב".
אורית מוסיפה, כי החזון שלה הינו להעביר הלאה את הידע שרכשה במהלך השנים. "אני מעבירה סמינרים מקצועיים לאנשי טיפול והרצאות להורים, יועצים ומנהלים, בנושא מניעה והסברה, בכל הקשור בהתמכרות למסכים, הימורים וקניות. לא פעם אנו נתקלים בחיים באתגרים או במשברים הדורשים מאיתנו היערכות מחדש. ברגעים הללו, אנו זקוקים למישהו שיהיה שם עבורנו – שיבין אותנו, יקשיב, יכוון ויעבור איתנו את המסע ביחד. הייחודיות שלנו מתבטאת ביצירת תהליך טיפול המותאם אישית ואשר נוגע בכל מסלולי החיים. באמצעות הענקת כלים פרקטיים היוצרים איזון, החזרת האמון ומציאת משמעות וערך, חווים המטופלים שיפור, תוך פרק זמן קצר, בכל מעגלי החיים".
איך אדם בכלל אמור לדעת ולהבין שהוא צריך להגיע אליך לטיפול?
"אני פוגשת אנשים שסף הכאב שלהם עולה על סף הרווח. נניח, אדם שמכור לעבודה ושורת הרווח הכספי אצלו גבוהה. הוא מקבל הערכה  מהבוסים ולא חסר לו כלום מבחינה חומרית, אך המחיר הנפשי-בריאותי שהוא משלם, הינו גבוה מאוד, מבלי שהוא יהיה מודע לכך".
תני דוגמא לכזה טיפול.
"היתה לי לקוחה שהתמכרה לקניות באינטרנט, היא היתה בחופשת לידה, משועממת בבית, וחיפשה עניין. האשה הזו היתה יושבת שעות מול המסך וקונה דברים ב'E BAY' ובאתרים נוספים. כל מבצע היה נראה לה אטרקטיבי. זה הגיע למצב שהיא מילאה חדר שלם בקניות שהיא עשתה, ומדי יום היתה הולכת לדואר כדי לאסוף חבילה. בתחילה היא שיתפה בכך את בעלה והיתה אומרת לו: 'תראה איזה יופי, קניתי לתינוק את זה ואת זה', אבל עם הזמן, הבעל לא אהב את מה שראה בכרטיס האשראי והחל להעיר לה. מבלי שהוא ידע על כך, היא פתחה חשבון בנק נוסף וקיבלה עוד כרטיס אשראי, וכך יכלה 'לחגוג' ללא ידיעתו. את רוב הדברים היא הצליחה להסתיר, או שהיתה מספרת שמדובר בדברים ישנים שקנתה מזמן ושהוא לא זוכר. ביום שמנהל הבנק התקשר אליו, הוא הבין שהם בבעיה והביא אותה לטיפול. הבעיה היא שהמתמכר לא שם לב שהוא נסחף, וכשמגלים – זה בדרך כלל כבר מאוחר מדי. לכן חשוב שלאנשים תמיד יהיה ערך מוסף בחיים, משהו שיש לו ערך ומשמעות ותחושת שייכות. אותה לקוחה קנתה את המוצרים הללו מבדידות".
איך אדם הופך פתאום מכור לקניות, למסכים או לכל דבר אחר?
"אני רואה באנשים הפונים אליי מכנה משותף: כולם רוצים להצליח, להיות יפים, רזים ובעלי רכוש, להיות מקובלים, שייכים ואהובים, ולעיתים הם מוכנים לעשות הרבה מאוד כדי להשיג את זה, גם אם הדבר פוגע ב'well been' שלהם. הם לא מודעים לתכונה ההרסנית שמתפתחת אצלם עם הזמן. הם מתחילים להיות מודעים לכך רק ברגע שזה באמת פוגע בהם ובסביבה. החברה בה אנו חיים מעודדת הישגיות ומצוינות, אלו מילים שאנחנו שומעים כבר בבית הספר, 'חוג למצטיינים'. אז מה זה אומר על אלו שלא מצטיינים? ואז יש צורך מתמיד להוכיח את עצמי. השאפתנות והחומריות הפכו לערכים עליונים. נראה שהערכים הללו גרמו לנו להפוך מאנשים תורמים ויצרניים בחברה, לאנשים תחרותיים, רכושניים ומרוכזים בעצמנו".

ההתמכרויות המסוכנות ביותר

על אלו התמכרויות את מתריעה, או חוששת שיהיו מקובלות ונפוצות יותר?
"התמכרות לכסף, ללא ספק. הצורך הגדל להשיג יותר ויותר כסף, יביא אנשים לחפש אחר 'כסף קל' דרך הימורים, רכישת מטבעות ביטקוין או כניסה לבורסה, כמו גם דרך קניית רכוש. כסף שווה כוח, ואנשים אוהבים להרגיש בעלי השפעה. אני מדברת על כל התנהגות הקשורה לכסף – עבודה, קניות, בזבוזים. זו תהיה ככל הנראה ההתמכרות של המאה הבאה: יותר נגישה, יותר מקובלת, יותר אופנתית, אך קטלנית בתוצאותיה. כבר היום אנו עדים למשפחות שלמות שנהרסו וליחידים שאיבדו את עולמם בשל ההתנהגויות הללו. מה שעל פניו נראה כדרך הקצרה ביותר אל העושר, לרוב מסתיים באסון אישי ומשפחתי. מטפלים ועובדים סוציאלים, רופאים ופסיכולוגים, צריכים להיות ערים לתופעה החברתית החמורה שמתפתחת ברוב שכבות האוכלוסייה, ולהיערך אליה. הכי אני מודאגת לגבי הנוער, שחשוף היום לכל הדברים הללו, ולצערי, אני פוגשת אותם בחדר הטיפולים. אני מדברת בין השאר על נערים ונערות בני 17-16 שהתמכרו לקניות, הימורים או מסכים, מתוך רצון להשתייך, להיות 'אין' ולהצליח במשימות החיים, בתוך עולם תחרותי ולא שוויוני.
"החזון שלי הוא להיכנס לבתי ספר ולדבר עם כל אותם נערים רגע לפני שהם יוצאים לחיים האמיתיים, תוך מתן כלים עבורם כדי שיוכלו להתמודד, להראות להם כמה הם בעלי ערך ויפים גם בלי הכסף והחומר".
במהלך הריאיון עם אורית, הבנתי כמה רחבה היריעה בה היא מטפלת בתחומים שונים ומגוונים, וכמובן שלא ניתן לדחוס הכל לתוך כתבה אחת. לכן, סיכמנו שבגיליונות הבאים היא תכתוב בעיתון מדור אינפורמטיבי, בו תרחיב בכל פעם בנושא אחר. עד אז, ניתן להתעדכן באתר: www.compulsivegambling.co.il.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>