19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

"כל יהודי הוא יהלום, רק צריך ליטוש קטן"

כך אומר הרב אפרים בן צבי, מגיש תוכנית “אור הזוהר והקבלה”, המשודרת מידי מוצ”ש ברדיו קול רגע וברדיו צפון ללא הפסקה. אמנם רבים ממאזיניו שעולים לשידור חושפים בפניו סיפורים קשים ומורכבים, אך הוא תמיד יודע לתת את הסיוע הנכון, באהבת חינם. לקראת חג השבועות, הוא התפנה מעיסוקיו הרבים לראיון עם זליג אהרונוביץ, בו הוא מספר מה הוביל את הנער שהיה אלוף ישראל בקארטה ושיחק כחלוץ במכבי נתניה עד הלום. “ניצלתי את חכמת הקבלה לעשות חסד עם עם ישראל. הדבר המרכזי בחיי הוא לגשר, לקרב ולאהוב כל אדם באשר הוא אדם”. וגם, על נסיעת הישועות לאומן. תארזו את המזוודות

מאת: אדי גל , 26 במאי 2017

רבים מתושבי האזור מכירים את הרב אפרים בן צבי, בעיקר כמגיש תוכנית הרדיו “אור הזוהר והקבלה”, המשודרת מידי מוצ”ש ברדיו קול רגע וברדיו ללא הפסקה. למעשה, מאות אלפים מאזינים לתוכנית המרתקת, בה מסייע הרב לאינספור אנשים בתמיכה רוחנית, הפותחת צוהר אל עתיד טוב יותר.

צילום: ארכיון "כוכב"

הרב אפרים בן צבי נשוי לתהילה, ואב לעשרה ילדים. הוא נולד בנתניה וכיום מתגורר בירושלים. הוא ממשיך את דרכו של סבו מצד אמו, המקובל הצדיק, הרב פנחס משאש ז”ל.
הרב בן צבי מתעמק בלימוד תורת הקבלה וחכמת הנסתר. כמו כן, מתמחה ברפואה אלטרנטיבית, גוף ונפש, תוך כדי מתן ייעוץ ועזרה לאנשים במצוקה, בנושאים: זיווג, פרנסה, שלום בית, הסרת עין רעה, מזל וברכה, ופתיחה בספרים הקדושים.
כיום מעביר הרב בן צבי הרצאות וסדנאות בארץ ובעולם. נוסף על תכניתו ברדיו, הוא מעביר שעות קבלה באמצעותן ניתן להגיע אליו, כדי להתייעץ בשירותיו. ראוי לציין כי, הרב מקבל מידי חודש אלפי פניות למתן יעוץ ועזרה, וכל זה בפגישה אישית, ללא תשלום.
בין לבין, הרב גם מוביל את טיסת הישועות לאומן, “נסיעה של פעם בחיים”, כהגדרת המארגנים. אגב, הנסיעה הקרובה לאוקראינה תצא בתאריך 14.6.17 עד 18.6.17 וההרשמה בעיצומה.

נמשך לחוכמת הקבלה

ייאמר מייד, הרב המקובל מתנהל ביום יום ברוח התקופה. הוא קשוב לצרכי הציבור ומנהל דף פייסבוק פעיל, דרכו הוא מגיע לקהלים רבים. כמו כן, הרב פותח את הבוקר בהודעת ווטסאפ יומית, בה הוא מברך את חברי הקבוצה ושולח להם את הפתגם היומי שלו.
בראיון לקראת חג השבועות שאני מקיים עם הרב אפרים בן צבי, אני מנסה להבין מה הכח שמניע אותו, איפה הכל התחיל. “הבנתי שזה הכיוון שלי בחיים דווקא לאחר השירות הצבאי שלי, לאחר שנכנסתי ללמוד בישיבה בירושלים, בעיר העתיקה. ליבי נמשך לחוכמת הקבלה, ואז הבנתי שיש בי כח שטמון בתוכי, שאני אפילו לא מכיר אותו”, הוא אומר לי בשיחה שקיימנו השבוע.
פרט, נמק והסבר.
“התחלתי להבין שאני מבין דברים במהירות אדירה, למדתי את חוכמת הקבלה במהירות על טבעית. וגם, הרגשתי וראיתי דברים מוכחים. אחרים אמרו את זה עלי, לא אני אתן את הציונים לעצמי, בישיבה אמרו לי את זה”.
ולאן זה הוביל אותך?
“ניצלתי את חכמת הקבלה לעשות חסד עם עם ישראל. הדבר המרכזי בחיי הוא לגשר, לקרב ולאהוב כל אדם באשר הוא אדם”.
היו גם סימנים נוספים?
“כן, קיבלתי את הבום הראשוני דווקא עם פטירתו של דוד בן גוריון, בשנת 1973, כאשר ראיתי את מסע ההלוויה. אז הבנתי שכל אדם בעולם הזה מוקצב בזמן. נכנס בי משהו מיסטי-רוחני שאני לא יכול להסביר אותו, וזה נתן לי כח. אמנם הייתי ילד קטן, אך הבנתי שבעתיד אנצל את הזמן לעשיית חסד למען הזולת, ולהישמע לאלוקים”.
ואיך הפעילות שלך באה לידי ביטוי בחיי היומיום?
“החל מעלות השחר אני מתחיל בלימוד תורה ולימוד הקבלה. לאחר מכן אני יוצא למקווה ולתפילת שחרית. כמו כן, אני נפגש עם ילדי ומכין אותם לגנים ולבתי הספר. אחר כך אני מקבל קהל בין השעות 09:00 בבוקר עד 15:00, במרכז הרוחני בירושלים, בתיאום מראש”.
איזה קהל מגיע אליך?
“למפגשים האלה מגיעים אנשים שמקבלים ממני ייעוץ בכל מכמני החיים בהם אני עוסק, כמו: זיווג, פרנסה, שלום בית, הסרת עין רעה, מזל וברכה, ופתיחה בספרים הקדושים, כמו כן ברפואה. לאחר מכן אנחנו מתפללים מנחה וערבית עם יציאת הכוכבים. כשאני מסיים את התפילות אני זמין לעם ישראל במתן סיוע באמצעות הטלפון, פקסים, מיילים ופייסבוק”.
כמה שנים התוכנית שלך משודרת ברדיו?
“התוכנית משודרת ברדיו כבר 4 שנים, אבל קודם לכן שידרתי בערוצים פיראטים במשך 8-9 שנים בנושאים: יהדות, קבלה, פנימיות התורה, חסידות ועוד”.

צילום: ארכיון "כוכב"

של מי היה הרעיון להפיק את התוכנית?
“של אשתי תהילה. היא ראתה שאני עושה כל כך הרבה חסד לעם ישראל, גם בשיעורי תורה, בקירוב לבבות, בכנסים. היא היתה הראשונה לזהות את הפוטנציאל שלי, כי לאחר כל כנס אנשים היו שואלים אותי שאלות ודרך ערוץ תקשורת אפשר להגיע לכל כך הרבה קהלים. ואז, באחד הכנסים היה אדם מסוים ששאל אותי שאלות. תוך כדי הבנתי שהוא מנהל תוכן באחד הערוצים ברדיו הפיראטי, והוא הציע לי לבוא לשידור ניסיון. אשתי התלהבה מאוד ודרבנה אותי ללכת על זה, אבל גם אמרה לאותו מנהל תוכן, שמבחינתה זה לא ניסיון, אלא יהיה קבע, וכך היה”.
אתה מקבל פניות רבות מאנשים שזקוקים לסיוע, מה השיקול שלך או של ההפקה בהעלאת התכנים לתוכנית הרדיו שאתה מגיש?
“ראשית כל, פיקוח נפש. זה יכול להיות מחלות, אנשים שנזרקים מהבית, עיקולים והוצאות לפועל, אנשים חסרי אונים שאין מי שיכול לעזור להם. כאן אני נכנס לתמונה בניסיון לתת עצות. כמו כן, בעיות קשות של ענייני משפחה, בזוגיות, אלימות, סמים ועוד. זיווגים, עין הרע, כישופים, רוחות, אנשים שמרגישים חסומים, עיכובים בחיים ועוד”.

נסיעת הישועות לאומן

רבים מהמאזינים שעולים לרדיו ומספרים את הסיפור שלהם לרב אפרים בן צבי, מתבקשים לבחור מספר מ-1 עד 72 ולהמתין. אז מתנגנת מנגינה דרמטית ברקע והציפיה גדולה. “הנושא של המספרים זה ערוצי אנרגיה וערוצים אנרגטיים של 72 שמות קודש, שהם צירופים אנרגטים בספר הקבלה. אבל, הם באים רק לסייע. למעשה, האינטואיציה והכח מגיעים מהבורא ומהצדיקים”, אומר לי הרב בן צבי.
לא פעם עולות נשים לתוכניתך ומספרות על בעיות בזוגיות, לדעתך משהו השתנה אצל הדור הצעיר?
“דבר ראשון צריך סבלנות, כי אנחנו בעידן שכולם רוצים הכל ומהר. כמו שאדם צריך סובלנות עם אחרים, עם עצמו הוא צריך יותר. דבר נוסף, היום אין מודעות והכנה למוסד הנישואין שערכו ירד ונהיה זול. רבים מהזוגות אומרים לעצמם ‘מקסימום נתגרש’, ולכן גם בסופו של דבר מגיעים למצבים קשים”.
ספר לקוראים על מקרה שהצליח להפתיע אותך בשידור.
“מרוב שאני שומע כל כך הרבה סיפורים קשה להפתיע אותי, אבל תמיד יש יוצא מהכלל. עלה לשידור מאזין שלפני הרבה שנים שוחח איתי בערוץ הדתי. הוא סיפר לי כי הוא עיוור ושהוא חזר בתשובה. היתה לו יראת שמים. הוא בכה לי ושאל: ‘נראה לך שאתחתן אי פעם?’, אז עניתי לו כי הפתרונות לאלוקים. הצעתי אותו כמועמד לנישואין תוך כדי שידור, והשם יעשה את שלו. לפתע התקשרה מישהי ואמרה שהיא מעוניינת להיפגש איתו. היא גם ציינה שהיא בריאה ואין לה בעיה כלשהי בראייה וכי הכל תקין אצלה. לאחר כמה זמן הם נישאו, יש להם היום ארבעה ילדים והם גרים במודיעין. לאחר כמה שנים הוא עלה אצלי שוב לשידור, וסיפר לי שהוא בעניות גדולה. כמו כן, שהוא ואשתו מתכוננים לקראת בר המצווה של הילד הבכור, אבל אין להם יכולת לממן את כל הכרוך באירוע. זה הפתיע אותי מאוד. ביקשתי מקהל המאזינים של התוכנית להרים תרומה, והתרגשתי מאוד לארגן לילד מסיבת בר מצווה כהלכתה”.
איך אתה מסביר את ההצלחה הגדולה של התוכנית שאתה מגיש?
“הכל מתחיל מאהבת ישראל שיש לי. אין אצלי פרומיל שאני רואה חלילה את החרדי יותר מהחילוני, בשבילי כולם שווים. יש לי את האני מאמין שלי, שכל יהודי הוא יהלום, רק צריך ליטוש קטן. האהבה שיש לי לכל אדם היא כל כך גבוהה ועמוקה, עד כדי כך שאני מבין את כל תעלומות ותהפוכות החיים. למעשה, אני שוחה בבעיות החיים, ללא הפרדה בין קהלים כאלה ואחרים. אני בא עם אהבת אמת שלי למען עם ישראל”.
ומה עם הגויים?
“אסור לנו לשנוא את הגויים. אני מאמין בשבע מצוות לנוח, שיביאו שלום לעולם. מגיעים אלי דרוזים, ערבים מוסלמים ונוצרים, שמקבלים את אותו היחס שמקבלים ממני היהודים, ואני מקבל אותם בסבר פנים יפות”.
בוא נעבור לפוליטיקה, מה דעתך על מה שקורה בשנים האחרונות בין הימין לשמאל?
“לא ימין ולא שמאל. האכזבה הגדולה שלי זה דווקא מהפוליטיקאים החרדיים. הם לא יודעים לעשות מסע הסברה וגישור בין הדתיים לחילוניים. המצווה שלהם לקרב את עם ישראל, לא להרחיק ביניהם”.
יש לך שאיפות להיכנס לפוליטיקה הישראלית?
“אף פעם לא חשבתי על זה, אני משתדל להתרחק מפוליטיקה, כי זה לא הולך ביחד עם תפיסת עולמי”.
יש לך 10 ילדים בלי עין רעה. לאור כל הפעילות הציבורית שלך, אתה מספיק גם ליהנות איתם?
“אני מנסה בסופי שבוע לתת להם את המרב. בחגים ובחופשות של הילדים אני נמצא איתם רוב הזמן ומתנתק מכל מיני פעילויות למיניהן. ובנוסף, יש לי חוק: פעם בשבוע, משעות אחה”צ ועד לשעות הקטנות של הלילה, אני מבלה זמן איכות עם המשפחה”.
יש לך גם זמן לתחביבים?
“בהחלט. אחד מהדברים שאני אוהב זה דווקא קראטה ורפואה. בעברי הייתי אלוף ישראל לנוער בשיטת ‘שוטוריאו’, ואיך אפשר בלי כדורגל. אגלה לך סוד, בעברי שיחקתי כדורגל במכבי נתניה, בעמדת החלוץ. הבקעתי הרבה שערים”.
בתוכניתך מושמעת גם מוסיקה, גלה לקוראים איזה שירים אתה אוהב לשמוע.
“האמת שאני לא משתתף בבחירת השירים, כי זו החלטה של המפיקים. אני אוהב את כל הסגנונות, אבל מתחבר הכי הרבה לשירים של שנות ה-80. לדעתי, רוב הזמרים הטובים ביותר היו באייטיז, ואלה השירים שאני אוהב”.
בקרוב אתה מוביל משלחת נוספת לאוקראינה, לאומן. ספר לקוראים למה כדאי להם להצטרף לנסיעה כזו.
“קודם כל זו לא עוד נסיעה לאומן. זו חוויה רוחנית מדהימה, מסודרת ומאורגנת לפרטי פרטים, לצד תפילות ותיקונים שאני עורך בקברי הצדיקים. כמו כן, אני נותן טיפים וסגולות למצטרפים. העובדה שבשנה האחרונה זכיתי לחתן 45 זוגות (יש את הכל בוידיאו) מדברת בעד עצמה”.
פרט, נמק והסבר.
“זה טיול לבעל שם טוב הקדוש, למעיין הרפואה. לרבי נחמן מברסלב, מאומן, שאמר בפירוש שמי שיקרא את התיקון הכללי, הוא מבטיח לעשות לו טובה נצחית. כמו כן, רבי לוי יצחק מברדיצ’ב, סינגורם של עם ישראל, שבסגולת הקבר שלו אנחנו מקבלים אהבה ורחמים לזולת”.
וכמה זה עולה?
“זה עולה 970 דולר ל-4 לילות כולל אוכל, טיולים, הדרכה וכמובן את האירוח”.
איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
“בבית המקדש, בירושלים. למען ישראל, באהבת חינם. מוודא שכל אחד מסייע לשני ומכבד את השני, שכל אחד מחפש לעזור לשני”.
אי אפשר לסיים את הראיון ללא משפט לחיים.
“אם אתה מאמין שאפשר לקלקל, תאמין שאפשר לתקן”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>