19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

כרוניקה של אחות

האם בשנת 2016 יום האישה נחוץ לנו עדיין? הרי החברה הישראלית התרגלה לראות נשים מצליחות ובכירות בכל ענפי המשק. האם נשים עדיין מתויגות כפי שהיו לפני 30 או 40 שנה? “בבחינה מעמיקה של החברה שלנו, למרות כל ההישגים, עלינו להודות בכנות כי יש לנו הנשים ולחברה ככלל, עוד דרך ארוכה לעשות”, אומרת ציפי שדה, שמספרת איך הגיעה מאחות מתחילה עד לתפקיד מנהלת מחוז שרון-שומרון בכללית

מאת: זליג אהרונוביץ , 2 במרץ 2016

ציפי שדה התחילה את דרכה כאחות מן השורה. לאחר מכן, במהלך השנים היא התקדמה להיות אחות מומחית בדיאליזה, ויחד עם הידע והניסיון שרכשה בשנות עבודתה, היא מונתה למנהלת תוכנית ההכשרות המתקדמות בסיעוד, במשרד הבריאות.

המנכ”ל הרים את הכפפה

בראיון לעיתון “כוכב”, לקראת יום האישה הבינלאומי, מספרת לי ציפי על החלום שלה: “תמיד רציתי להיות אחות ולטפל באנשים”, היא אומרת.
אבל, לאורך הזמן ועם השינויים הדינאמיים במהלך החיים, החליטה שדה לסטות מהמסלול המסורתי וחזרה ללמוד לתואר שני במנהל מערכות בריאות. “הלימודים חיזקו את כישורי הניהוליים וסייעו לי לנהל פרויקטים בינלאומיים, להוביל פרויקטים ארציים, כגון הטמעת חוק זכויות החולה”, היא אומרת.
לימים שימשה כראש אגף סיעוד בתי חולים, ומשם סללה את דרכה לתפקיד האחות הראשית של כללית, וחברה בהנהלה הבכירה של הכללית בכפיפות למנכ”ל.
תחת ניהולה המקצועי עבדו אז למעלה מ-11 אלף אחיות. לאחר תקופת שינויים נוספת בארגון, החליטה בצעד יוצא דופן לפנות למנכ”ל החדש, ובישרה לו שהיא מוכנה לתפקיד הבא, כמנהלת מחוז. “המנכ”ל הרים את הכפפה ותוך מספר חודשים מוניתי למנהלת מחוז צפון, המונה למעלה מחצי מיליון לקוחות”, מספרת לי שדה, שמוסיפה עוד כי: “מסלול הקריירה שלי, מאחות לניהול סיעוד ומשם לניהול מחוז, הוא מסלול יוצא דופן ואינו שגרתי. שימשתי בתפקיד של מנהלת מחוז צפון בהצלחה במשך ארבע שנים”.
ומשם התקדמת לתפקיד הנוכחי?
“נכון, מוניתי למנהלת מחוז שרון-שומרון, המבטח כ-700 אלף לקוחות וחולש בין השאר על רמת השרון, הרצליה, רעננה וכפר סבא, אום אל-פאחם, פארדיס וישובים רבים נוספים. תקציב המחוז עומד על מעלה מ- 2.7 מיליארד שקלים ואנחנו מעסיקים כ- 3000 עובדים”.
גלי לנו מה הסוד שלך, איך הגעת עד הלום?

צילום: ארכיון "כוכב"

“תפקיד מנהל המחוז בו אני נמצאת היום, לא הוגש לי על מגש של כסף. הדרך שעשיתי והיוזמה שגיליתי, הובילו אותי בדיוק למקום בו אני נמצאת”.
עשית דרך ארוכה.
“את הדרך הזו עשיתי במשך כ- 30 שנה. שנים של ניהול קריירה בדרך יוזמת, מלאת מוטיבציה, תעוזה ונחישות”.
פרטי, נמקי והסבירי.
“כדי לסבר את האוזן, למי שלא מכיר אז מחוז שרון שומרון של כללית, זה הוא המחוז השני בגודלו בארגון הבריאות הגדול בישראל. ההחלטות שלי, כמנהלת מחוז, משפיעות כמעט באופן ישיר על בריאותם של למעלה מ- 53% (כ- 700 אלף מטופלים) מתושבי השרון והשומרון, ועל עוד כ- 2,700 עובדים הפועלים המחוז”.
ומה עם חיי משפחה, הם לא נפגעו כתוצאה מהקידום שלך וההשקעה בקריירה האישית?
“לא וויתרתי על חיי משפחה. גידלתי יחד עם בן זוגי את בני ובתי, תוך מעורבות מתמדת ואימהות נוכחת. גם כיום אני מעורבת מאוד בחיי ילדי וכן בחיי נכדי”.
את צדיקה אחת בסדום?
“במערכת הבריאות אליה אני משתייכת, יש נשים בכירות במספר תפקידים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

אז אפשר לומר שבכללית יש שוויון הזדמנויות הן לגברים והן לנשים?
“כללית לאורך השנים השכילה להעצים נשים, ולקדם אותן לתפקידים בכירים. יחד עם זאת, מתוך הנשים הרבות בארגון, ישנן שתי נשים שהגיעו מרקע של סיעוד וכבשו את התפקיד של מנהלת המחוז. זהו תפקיד שבדרך כלל שמור לרופאים, או לאנשי אדמיניסטרציה בכירים”.

הגשימה ומגשימה את עצמה

ציפי שדה מאמינה שלהיות אישה מצליחה, אין פירושו ויתור על חיי הבית והשתתפות מלאה בכל הקורה במשפחה, בדיוק כפי שאני מאמינה שכך הדבר גם לגבי גברים מצליחנים. ההצלחה צריכה להיות שלמה, ובשני התחומים. “כמובן שיש פשרות שחייבים לעשות לאורך הדרך, תוך כדי הניסיון לשלב בין שני העולמות”, אומרת ציפי.
כשהיא מסתכלת על התמונה הגדולה, היא יכולה לומר שהיא הגשימה ומגשימה את מבוקשה בשני תחומי החיים המרכזיים שלה. “אני מתייחסת בחשיבות רבה אל מעגל החברים שלי. שעות הפנאי מעטות, אך הן בהחלט קיימות ומלאות”.
ומה את ממליצה לנשים בתחילת דרכן המקצועית?
“ההמלצה שלי לנשים שנמצאות עכשיו בשלבים הראשונים של הקריירה שלהן, או בשלב מתקדם יותר, היא בעיקר לא לעצור”.
הכל טוב ויפה, אבל את יודעת שיש גם חיי משפחה.
“נכון שיש רגעים בחיים שצריך להוריד בהם הילוך ומותר להפחית קצב, אבל עצירה מוחלטת יכולה להיסב נזק לקריירה בטווח הארוך והקצר, ואת זה חשוב לקחת בחשבון”.
אז מה המסר שלך לאותן נשים?
“קחו את המושכות לידיכן, נהלו במחשבה קדימה את מסלול הקריירה וההשכלה שלכן, הפגינו חריצות אמיתית, רצון ויכולות לעשות מעבר לנדרש. יש לנו כנשים עוד דרך לעשות בשביל לצמצם את הפערים המגדריים. לא נכון לנו להמתין שההישגים שלנו יקרו מעצמם, או שהחברה תשתנה ותקדם אותנו”.
ובכל זאת, אי אפשר להתעלם שעדיין קיימים פערים בין הנשים לגברים.
“לתפיסתי, זה התפקיד שלנו, כנשים, להוביל את השינוי ולהיות נחרצות ונחושות מספיק, כדי לא לתת לנושא המגדרי לעמוד בדרכינו להצלחה”.
ולשאלת מיליון הדולר, את חושבת שבשנת 2016 יש לחגוג את יום האישה?
“כן, ודאי. ראוי לחגוג את ההישגים שהישגנו, ולזכור שתקרת הזכוכית עדיין קימת ושבכוחות משותפים לא נוותר וננפץ אותה”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>