29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

דעות

לא עוזבים את הבית

מאת: הרב ד”ר מיכאל לייטמן , 15 במרץ 2018

צילום: מערכת "כוכב"

אני מבין לליבם של המדענים ושל אנשי האקדמיה שעוזבים את ישראל – “בריחת מוחות” הוא שמה של התופעה. בשנת 1974 עליתי מליטא לישראל. וינה הייתה תחנת מעבר זמנית בדרכי. כל הקרונות היו מלאים ביהודים שבחרו להגר לארצות הברית, לקנדה או למדינות מערב-אירופה, אולם משפחתי ומשפחה גרוזינית נוספת היו המשפחות היחידות שבחרו לעלות ארצה.

צילום: מערכת "כוכב"

“המשוגעים היחידים” כפי שנתפסנו בעיני שאר המהגרים.
הייתי מדען צעיר ושאפתן. לא תיארתי לעצמי שבשנת 2018, אהיה עֵד לישראל אחרת. ישראל שבה גופים רשמיים-למחצה מצליחים לפתות “מוחות מבריקים” לנטוש את המזרח התיכון, ויתרה מכך גם את הישראלי המצוי. וזאת מסיבה אחת פשוטה – הרווח שיצמח להם כשיעזבו את ישראל. לכן, כל עוד מדינת ישראל היא שוק פרטי גדול וכל איש הטוב בעיניו יפרסם, יש פרצה לפתות “מוחות מבריקים” לקום ולעזוב את הארץ המובטחת. כאשר אין הפרדה בין סמכויות השלטון לרשויות נפרדות ועצמאיות – הותרו המושכות, אין איזונים ואין בלמים. הכול מכור. ומי שמתפרנסים מכך “בכבוד” הם בעלי האינטרס, שלולא כך ספק אם היו נשארים כאן.
אילו הייתי מודע למצב הקלוקל כבר אז לפני ארבעים וארבע שנים, הייתי ממריא עם כולם לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, או במקרה הגרוע סב על עקבותיי.
אז מה בכל זאת משאיר אותי פה, בארץ הזאת? הפוטנציאל הרוחני שקיים בעם שלנו. כל יהודי לעת עתה הוא נטל, מפני שהוא עושה לביתו בלבד. וכשנדאג לזולת ונהיה ערבים זה לזה כשם שאנו דואגים לבני משפחתנו, ישראל תפרח – תקרין אור לגויים. האחווה, האחדות והרעות הן הכוח שלנו מאז ומתמיד. ברגע שנתלכד מעט, תהיה מדינת ישראל מגדלור לעולם; מרכז עלייה לכל יהודי העולם ולכל אדם שבליבו מפעמת התקווה לחיים מאושרים.
וקודם ל”בריחת המוחות” מתרחשת “בריחת הלבבות”. לכן, כדי למנוע מכל יהודי לנטוש את אדמתו, חובתנו לספק לו את האפשרות למימוש עצמי ולהכשיר עבורו את הקרקע שיוכל לתרום לכולנו מהייחודיות הטמונה בליבו. לשם כך עלינו לפעול במספר מישורים:
בראש ובראשונה לאסור על כל פרסום ממומן המעודד עזיבה. אין כוונתנו לאסור על יציאה מהארץ, אלא שלא ישווקו זאת בריש-גלי.
שנית, עלינו לצאת בהסברה רחבה על תפקידו של העם היהודי: לספר ולפרט כיצד בעזרתם של יסודות חכמת הקבלה סייע אברהם אבינו לבבלים להתקשר ביניהם כאיש אחד בלב אחד; להדגיש כי הקבוצה החדשה שנוצרה מאנשים זרים ומנוכרים זה לזה הפכה לעם ישראל. עלינו להתחקות אחר ציר הזמן ולהדגים תקופה אחר תקופה כיצד היהודים שמתלכדים ביניהם זוכים להצלחה מסחררת, ומנגד כשהם מפורדים צרות גדולות נופלות עליהם.
שלישית, לחזק את תחושת הפטריוטיות למדינה, לעודד ערכים של אהבת ישראל ותרומה למולדת – כי בית לא עוזבים!
רביעית, להעניק כבוד ראוי לאנשי האקדמיה והמחקר שנשארים ופועלים בארץ. לתגמל אותם היטב ולהביא את פועלם ואת תרומתם למדינת ישראל להכרה ציבורית נרחבת, הן בעיתונות הכתובה והן בהענקת זמן-מסך לתוכניות טלוויזיה שונות בתחום מחקרם.
ישנם עוד רעיונות רבים וטובים, אך תחילה יש לתת ליבנו לבעיה ולעורר את הפתרון; הבה לא ניתן לאחינו לזלוג אל מחוץ למחנה. בדאגתנו זו יש כדי למנוע “בריחת מוחות” מישראל. אלו הן מקצת ממחשבותיי, פרי מוחי – מוח שלעולם יבקש את אֶחיו.
____________________________
ד”ר מיכאל לייטמן (PhD) מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת “קבלה לעם” התקשרו לטלפון 1-700-509-209.

עוד כתבות בתחום דעות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>