26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

לא רוצים כלובים

פעילי העמותות למען בעלי חיים מנהלים בחודשים האחרונים מאבק עיקש נגד תוכנית מהפכנית שמתוכננת בענף הלול, במסגרתה ייבנו כלובי ענק בהם יוחזקו התרנגולות בצפיפות רבה. הפעילים טוענים כי מדובר בהתאכזרות מיותרת, ויצאו למאבק במטרה לסכל את התוכנית הזו

מאת: ניר אהרוני , 19 בפברואר 2018

זה מתנהל בשולי החדשות, בלי הרבה תשומת לב ציבורית. למדינת ישראל יש כמה וכמה נושאים בוערים על סדר היום וכלי התקשורת לא ממש משתוקקים לסקר מאבק למען תרנגולות. אבל עבור פעילי העמותות למען בעלי החיים זהו מאבק הכי צודק בעולם, מאבק נגד תוכנית שכל תכליתה, לטענתם, התאכזרות לבעלי חיים.

צילום: ארכיון "כוכב"

לפני שבועיים הפגינו פעילים למען בעלי-חיים מול ביתו של השר כחלון בחיפה, במחאה על תכנית להקצאת 340 מיליון שקלים מכספי ציבור לתעשיית הביצים לבניית לולי ענק, בהם יוחזקו התרנגולות בכלובים צפופים. הפעילים קראו: "לאיפה המיסים הולכים, לכיסי מתעללים", "לא רוצים יותר כלובים – צער בעלי חיים", "כסף לנזקקים – לא למתעללים". הרפורמה לא נכנסה להצעת חוק ההסדרים עליה הצביעה הממשלה לפני כשבועיים, אולם משרדי האוצר והחקלאות עדיין מבקשים לקדמה במסגרת התקציב. בעבר כבר הפגינו הפעילים גם מול משרד ראש הממשלה, אבל שוב, הסיקור התקשורתי די דל.
משרדי האוצר והחקלאות מבקשים להעביר, בחטף לטענת הפעילים למען בעלי החיים, רפורמה בתעשיית הביצים, תוך בניית לולי ענק בהם יוחזקו תרנגולות בכלובים צפופים. פעילים מעמותות אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ותנו לחיות לחיות משתפים פעולה במאבק הזה ומנסים לעורר דעת קהל.
לטענתם רפורמה דומה שניסה משרד החקלאות לקדם לפני קרוב לעשור נחסמה על ידי בג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים, וזאת מכיוון שמשרד החקלאות לא התקין תקנות על פי חוק צער בעלי חיים הקובעות את תנאי החזקת התרנגולות. לאחר החלטת בג"ץ, ניסה משרד החקלאות להעביר בוועדת החינוך של הכנסת תקנות המכשירות את הכלובים, אולם חברי הכנסת התנגדו לתקנות שהוצעו, בהיותן קובעות תנאים אכזריים.
חרף העובדה שלא חל כל שינוי מאז שבג"ץ בלם את הרפורמה בתעשיית הביצים, משרדי החקלאות והאוצר מבקשים, לטענת הפעילים למען בעלי החיים, לקדם רפורמה דומה לרפורמה שנבלמה. במסגרת הרפורמה מתוכנן מעבר הדרגתי ללולי כלובים "מאובזרים": כלובים בתקן מיושן, המקצים שטח של 750 סמ"ר לתרנגולת (מעט יותר מדף נייר, 25×30 ס"מ), הכוללים ציוד מסוים שאמור להקל על סבלן של התרנגולות, אולם בפועל כלובים אלו אינם שונים משמעותית מהכלובים הקיימים כיום. הרפורמה צפויה להציע תמריץ קטן להקמת לולים ללא כלובים, אשר לטענת העמותות הוא זניח ולא יהווה תמריץ ממשי להפסקת השימוש בכלובים המיושנים.

???????????????????????????????????? צילום: ארכיון "כוכב"

עו"ד יוסי וולפסון, עמותת תנו לחיות לחיות: "לא יתכן שמשרדים ממשלתיים מנסים להעביר בחטף רפורמה שלא תעמוד במבחן בג"ץ. בעולם ישנה מגמה ברורה של הפסקת השימוש בכלובים, ובישראל מבזבזים כספי ציבור על לולים אכזריים ומיושנים. שמחנו כששר האוצר אמר לנו שהוא קשוב לנושא, ובירכנו על החלטת הממשלה להוציא את הרפורמה מחוק ההסדרים ולאפשר דיון ציבורי מהותי, ואנו מקווים שלא נתאכזב ונגלה שבכל זאת הרפורמה תעבור במהלך מהיר ומעורר שאלות. אנו נחושים לפעול לכך ששום תרנגולת לא תיכלא בכלוב".
עו"ד שירה הרצנו, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים: "לפני שבועיים התעודדנו לראות שהממשלה שמעה את קולו של הציבור והבינה שלא ניתן להעביר במחטף קומבינה הגוזרת את דינן של 9.5 מיליון תרנגולות למאסר עולם בצינוק, ללא יכולת לראות אור יום, לפרוש כנף ובטח שלא להתעופף. ישראלים רבים בוחרים להימנע מצריכת ביצים מכיוון שגם ביצים מלולים ללא כלובים מגיעות מתעשייה אלימה שבה גורסים אפרוחים זכרים ומחשמלים תרנגולות למוות, אבל אפילו מי שעדיין אוכל ביצים, מתנגד לכליאת תרנגולות בכלובים האכזריים. אנו מקווים שהממשלה תעמוד מאחורי החלטתה ולא תשתמש בכספי המסים שלנו למימון התעללות".

זו כבר מגמה ישנה

לפני כעשור יזם משרד החקלאות רפורמה בתעשיית הביצים, שמטרתה הייתה הגברת הריכוזיות בתעשיית הביצים ובנייה-מחדש של הלולים הישנים, שכן מרביתם לא עומדים בסטנדרטים בסיסיים של בריאות וסביבה ואין להם רישיון עסק. מכיוון שרפורמה בתחום תקבע איך יראו הלולים בעשרות השנים הבאות, הרפורמה עלולה היתה להנציח את כלובי הסוללה במימון ציבורי. אנונימוס פתחה בקמפיין ציבורי והגישה עתירה לבג"ץ, בה נטען כי יש לקבוע בתקנות תנאים מינימליים להחזקת התרנגולות מתוקף חוק צער בעלי-חיים, לפני השקעת 350 מיליון שקלים מכספי ציבור בהקמת לולים חדשים, שלטענת אנונימוס, לא עומדים בדרישות החוק. לאחר שבג"ץ עצר את הרפורמה בהיעדר תקנות (נובמבר 2009), ניסה משרד החקלאות להעביר בכנסת תקנות המכשירות את כלובי הסוללה, אולם הצלחנו לשכנע את הח"כים להתנגד לתקנות שהוצעו, בהיותן קובעות תנאים אכזריים. עם זאת, משרד החקלאות לא תיקן את נוסח טיוטת התקנות, והן לא עברו עד היום.

תעשיית הביצים

בתעשיית הביצים מוחזקות למעלה מ-9.5 מיליון תרנגולות בשנה, המטילות יותר ממיליארד וחצי ביצים בשנה .
הפעילים למען בעלי החיים טוענים כי תרנגולת בלול כלובים תעשייתי דחוסה כל חייה בכלוב צר, שבתוכו אין לה די מקום ללכת או אפילו לעמוד מלוא קומתה. היא לא זוכה לחוש את האדמה תחת רגליה, אין לה אפשרות לנוע ולהתעופף, לנקר בקרקע ולברור לעצמה מזון, לקיים קשרים חברתיים נורמליים, או לבנות קן במקום מוסתר.
ישראלים רבים בוחרים להימנע מצריכת ביצים באופן גורף, ללא קשר לסוג הלול בו מוחזקות התרנגולות, וזאת מכיוון שגם בלולים ללא כלובים, תעשיית הביצים כרוכה בסבל רב: התרנגולות מוחזקות תנאי צפיפות קשים בכל סוגי הלולים; האפרוחים הזכרים, שהם חסרי ערך כלכלי עבור התעשייה, מומתים בסמוך לאחר בקיעתם במדגרה; התרנגולות עוברות חיתוך של המקור באמצעות להב מתכת לוהט; לתרנגולות אין כל קשר עם תרנגולים זכרים ולמרות המוני הביצים שהן מטילות, לעולם לא יהיו להן אפרוחים; כל התרנגולות מומתות לאחר שתפוקת הביצים שלהן יורדת.

המגמה בעולם- בלי כלובים

המגמה בעולם, לטענת הפעילים, היא להפסיק את השימוש בכלובים בלולים. כך למשל, שוויץ, אוסטריה, בלגיה, גרמניה, לוקסמבורג ובהוטן אסרו על כל סוגי הכלובים. אחוז התרנגולות בלולים ללא כלובים הוא 98% באוסטריה, 83% בשוודיה, 82% בהולנד, 58% בבריטניה, 55% בדנמרק, 49% ברומניה. בארה"ב מעריכים שעד 2025 רוב תעשיית הביצים יהיה מבוסס על לולים ללא כלובים, בהתאם להתחייבות של שורת תאגידי מזון מובילים להפסיק בהדרגה לשווק ביצי כלובים ומוצריהן, ביניהם וולמארט (הקמעונאית הגדולה בעולם), יוניליוור, ברילה, מקדונלדס, סאבווי, איקאה, סטארבאקס ובורגר קינג.
ומה זה עושה למחיר?
מבחינת מחירי הביצים, ביצי 'חופש' (ביצים מלולים המאפשרים לתרנגולות יציאה לחצר) אינן נתונות לפיקוח מחירים, ומחירן אינו משקף את עלות הייצור. בדיקה באתרי אינטרנט של רשתות שיווק באירופה, העלתה פערי מחירים גדולים בין רשתות ובין מותגים, אבל לא עלו פערי מחיר בין ביצי כלוב לבין ביצים מלולים נטולי כלובים וללא חצרות ("ביצי אסם").

ההבדל בין הלולים

לולי כלובים: לולי כלובים מונעים מהתרנגולות כל התנהגות טבעית: ניקור וחיטוט בקרקע, הליכה, התעופפות, התפלשות בחול, עמידה על ענף מוגבה ועוד. יותר מ-30 מדינות אסרו את כלובי הסוללה הצרים הטיפוסיים לישראל. בחלק ממדינות אירופה מותרים "כלובים מאובזרים" בתקן הנמוך בעולם, הכוללים ציוד מסוים ומותירים שטח של 750 סמ"ר (קצת יותר מדף נייר) לתרנגולת.
לולים ללא כלובים – "לול מעוף" הוא לול ללא-כלובים, שבו התרנגולות יכולות לנוע בשטח הלול, לנוח על-גבי מוטות מוגבהים ולהשתמש בתאי הטלה מיוחדים. לולי מעוף בנויים לגובה: התרנגולות מסתובבות הן על הקרקע והן על-גבי מערכות מדפים ומוטות מנוחה במספר מפלסים, כאשר מתחת לכל "מדף" ישנו התקן לאיסוף ופינוי הלשלשת. ניצול מימד הגובה מאפשר גם חיסכון בקרקע – השטח הנדרש זהה לשטח שדורשים כלובים מאובזרים. לולי מעוף מאפשרים לתרנגולות לבצע פעולות גופניות והתנהגותיות בסיסיות, כגון חיטוט באדמה, התעופפות, הטלה בסתר (ב"תא הטלה" חשוך ממנו נאספת הביצה אוטומטית) ואף "אמבטיית חול" לסילוק טפילים.
לולים ללא כלובים הכוללים חצר מכונים "לולי חצר" או "לולי חופש".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>