26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

לדרבי חוקים משלי

מכבי חיפה כבר הבטיחה את מקומה בפלייאוף העליון ובחצי גמר גביע המדינה. וכעת, כל מה שנותר לה זה המאבק היוקרתי בדרבי, מול הפועל חיפה, שמצידה נאבקת על חייה בליגת העל. האדומים חייבים לנצח, רגע לפני שהם נכנסים למאבקי ההישרדות, לעומת הירוקים שחייבים לנצח בכדי להיצמד כמה שיותר גבוה, למקום שעשוי להוביל אותם לאירופה. אז מה יקרה הערב בסמי עופר? "מכבי הרבה יותר טובה מהפועל בכל פרמטר של כדורגל", אומר פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 6 במרץ 2016

 

הערב בשעה 20:00, יעלו שתי החיפאיות לכר הדשא בסמי עופר במטרה אחת, ניצחון. כל קבוצה תשאף לעשות זאת מהסיבות שלה: הירוקים שכשלו עד כה בליגה, ינסו לכבוש את המקום הרביעי. מנגד, האדומים שמגיעים כחיה פצועה, לא יוותרו וינסו ללקט נקודות חשובות במאבק ההישרדות שלהם, שככל הנראה יהיה עד למחזור הסיום של הליגה. אבל כדי שזה יקרה, הם צריכים לשנות פאזה. "משחקו הראשון של אלי כהן כמאמן הפועל חיפה, נגד הפועל רעננה, היה כישלון אישי שלו. למעשה, קבוצתו יכלה לנצח את המשחק, מכיוון שרעננה הגיעה לסמי עופר ולא התאמצה במיוחד כדי לצאת בתיקו 1:1, למרות שגם יכלה לנצח בקלות את המשחק", אומר פרשן הכדורגל, איציק אהרונוביץ.

צילום: ארכיון "כוכב"

 

למה כישלון?

"לתפיסתי, ההרכב שהעלה כהן למשחק זה היה הזוי, ואין לו קשר לכדורגל. הבושה היתה כל כך גדולה, כי האדומים נראו כמו קבוצה מליגה א', ואת זה אני אומר בלשון המעטה".

פרט, נמק והסבר.

"דומה כי השחקנים לא הבינו מה המאמן ביקש מהם. נראה לי שגם המאמן לא הבין מה הוא רצה לומר לשחקניו, במיוחד אמורים הדברים לגבי יאזו, שהיה קורבן מקצועי במשחק. למעשה, יאזו, שבדרך ככל מתופקד כמגן שמאלי, תופקד במשחק זה כקשר על כנף שמאל. הוא היה בכל מקום, אבל לא היה בשום מקום. הוא לא תרם מאומה למשחק, אלא הפריע. לא פלא שהוא הוחלף בתחילת המחצית השניה".

וזה מה שהביא את השינוי במשחק?

"צריך להגיד את האמת, אלי כהן הבין שטעה. לדעתי, הוא גם התבייש בצורת המשחק של קבוצתו. ולכן, הוא ביצע את החילופים הנכונים. בסופו של דבר, השחקנים המחליפים הם אלה שהביאו את השינוי המתבקש והשוו את התוצאה במשחק".

נגד מכבי חיפה זה יהיה סיפור אחר לגמרי, יש כאן גם מאבק יוקרתי.

"נגד מכבי חיפה אתה חייב לעלות עם הכלים הכי חזקים שישי לך. בשיטה ובסגנון המתאימים למשחק ספציפי זה, כי מכאן אי אפשר לחזור. מכבי חיפה, אם כל הכבוד לרעננה, זה סיפור אחר לגמרי".

אהרונוביץ צפה ביום חמישי האחרון באימון הפועל חיפה, שברובו היה טקטי. "נראה לי שאלי כהן הולך לשחק מאוד הגנתי ומאוד טקטי, וזה מובן לי. אבל, לא עם הכדורגלנים הטובים שיש לו בסגל, וזה נשגב מבינתי", הוא אומר.

אז שוב נראה הרכב הגנתי ונסוג? 

"אלי כהן חייב לתת לשחקנים הטובים ביותר שעומדים לרשותו בסגל, לפתוח בהרכב הראשון בדרבי. לפי מה שמסתמן, האחראים על שער השוויון נגד רעננה, ממן וקוראץ', כנראה יפתחו על הספסל".

 

קוראץ' עדיף על לאלה או סויסה?

"קוראץ' נמצא בפורמה טובה, הוא גם הבקיע נגד מכבי תל אביב. לדעתי, הוא חייב לפתוח במשחק כזה לצידו של ארביטמן, כי מבחינת פרמטרים, אולי הוא לא משלים את שלומי, אבל הוא יכול להוסיף יתרון משמעותי במשחק האווירי שלו. לפי השער שהוא כבש מול מכבי תל אביב, אפשר היה לראות שהוא גם שולט היטב בכדור ויש לו טכניקה גבוהה על הקרקע".

רבות דובר על באגה, איך אתה מתרשם ממנו עד כה?

"באגה הפך ל"באג" בהפועל חיפה. הוא משחק רק לרוחב ולאחור. לא ראיתי ממנו חילוץ כדור אחד במשחק שלם. בנוסף, רק כשלקבוצה לא היתה ברירה מול רעננה, ראינו אותו מנסה לעלות קדימה, אבל זה היה פוטו מונטז', כאילו הוא עושה את עצמו רוצה להתקיף, אבל בפועל לא יצא מזה שום דבר. אם אלי כהן מתכונן לשחק בשיטת 4-5-1, יוסי דורה חייב לידו שחקן שישלים אותו ועוד קשר שהולך לעומק. לכן, ממן חייב לשחק בהרכב ולידו סרדל, או רוצ'ט, במקומו של באגה, שמאכזב עד כה בגדול".

אז מה אתה מציע לאלי כהן, לקראת הדרבי?

"הוא חייב לשנות את שיטת המשחק ל-5 שחקני הגנה, 3 שחקני קישור ו-2 שחקני התקפה. רק בשיטה כזו יש לו סיכוי נגד מכבי חיפה. למעשה, שיטה זו משלבת בין יתרון גדול מבחינה הגנתית ומאפשרת לצאת להתקפות מתפרצות עם שני המגינים, חיים מגרלשווילי ודור מלול, מהטובים שיש בתפקיד זה לדעתי.

צילום: יוסף הירש

במכבי חיפה נושבת רוח נעימה ונינוחה. הקבוצה הבטיחה למעשה את השתתפותה בפלייאוף העליון, מחזור אחד לפני סיום הליגה הסדירה. הקבוצה אף העפילה למשחק חצי הגמר שיתקיים בחודש הבא מול באר שבע, באצטדיון סמי עופר.

נשאלת השאלה: האם מכבי חיפה תמשיך את הרצף של הניצחונות ותמשיך לשחק בסגנון המתאים לה? כפי שטוען אהרונוביץ מזה מספר שנים. "רוני לוי ושחקניו צריכים לחשוב טוב טוב מה קרה להם ב-30 הדקות הראשונות מול בני יהודה, כשאף שחקן לא הציג רמה נאותה ורובם גילו חולשה רבה, למעט נטע לביא", מדגיש אהרונוביץ.

אז מה אתה ממליץ להם לעשות?

"בכדי שהירוקים ינצחו בדרבי, הם חייבים להיות טובים מהדקה הראשונה. להיות חדים, רעבים, אגרסיביים וטקטיים. אני רק אזכיר להם את הדרבי הקודם בתקופתו של המאמן טל בנין, שתוך עשר דקות הפועל חיפה הוליכה 2:0".

אבל אנחנו גם יודעים איך זה נגמר.

"נכון, בגלל הטעויות שביצע בנין, מכבי חזרה למשחק. בל נשכח שהפועל חיפה שיחקה גם עם עשרה שחקנים ברוב שלבי המשחק".

מהי לדעתך נקודת התורפה אצל מכבי חיפה?

"אם חניכו של רוני לוי יעלו אפאטים ואדישים, והאדומים יעלו ליתרון מוקדם כפי שעשו זאת במשחק הקודם בין שתי הקבוצות, למכבי חיפה תהיה בעיה גדולה להשוות. אלי כהן מכין את קבוצתו להסתגר ולהפתיע בהתקפות מעבר מהירות (מתפרצות) שיסכנו את הגנת הירוקים, בכל רגע נתון".

ואיך הירוקים צריכים להתמודד מול סגנון משחק שכזה?

"כבר אמרתי בעבר שהמבחנים של הירוקים זה דווקא מול הקבוצות הנחותות מהם. קבוצות שמסתגרות, מצופפות ומחכות מאחור. לירוקים יש בעיה גדולה עם סוג משחק שכזה, כי אין להם את השחקן שיעשה מהלך מפתיע".

 

 

 

 

צילום: יוסף הירש

 

לא בשביל זה הביאו את גילי ורמוט?

"נכון, בדיוק בשביל זה הגיע גילי לכפר גלים, אבל עדיין זה רחוק מורמוט האמיתי שיכול לעבור בין שלושה שחקנים ולתת פס לגול. ולזה אני קורא מהלך בלתי צפוי שיכול לפרק הגנות".

זה נראה שגילי עדיין לא התחבר לקבוצה.

"ורמוט הבקיע שני שערים מאז שהגיע, אבל עדיין לא מעורב מספיק במשחק. הוא לא לוקח אחריות, הוא משאיר את זה ליוסי בניון. זה לא טוב לקבוצה ובוודאי לא ליוסי".

פרט, נמק והסבר.

"מצד אחד, אני מצפה מורמוט שיבקש אליו יותר את הכדור, שיהיה מעורב ויוציא את הקבוצה להתקפות מעבר. מצד שני, ורמוט חייב להבין שהוא שחקן קו ימני וכניסתו למרכז המגרש היא מוגזמת. יוצא שלא אחת המגן היריב שמשחק בצד שלו תוקף בצורה חופשית. מפעם לפעם מגיעים שני שחקני יריב מול אייל משומר, עושים עליו שניים על אחד, וזה יוצר בעיה במשחק ההגנה".

אז איך ורמוט צריך להפיק מעצמו יותר, ובתוך כך גם לעזור לחבריו?

"בכדורגל המודרני, ורמוט צריך להבין שעבודת הגנה חשובה לא פחות מכדורגל התקפי, וזה גם נותן לו יתרון. לדוגמא: במשחק מול בני יהודה, בפעמים הבודדות שורמוט ירד לאחור והיה בין הקשר הימני למגן הימני, הוא היה זמין לקבל את הכדור ברגע שהכתומים איבדו אותו. בכל פעם שהירוקים חילצו את הכדור וגילי היה בסביבה (כשהמגן נמצא הרחק ממנו), הוא קיבל את הכדור ומצא את עצמו פעם אחר פעם חופשי עם הפנים קדימה. כך הוא יצא להתקפות מעבר, חלף על כל שחקן יריב שעמד בדרכו ורק הכשלות (השופט שלף פעמיים צהוב) מנעו ממנו להמשיך קדימה ולנצל את היתרון המספרי בהתקפה".

אם כך פני הדברים, למה זה לא קורה יותר במשחקי הקבוצה?

"המשחק הזה הוא מבחן לרוני לוי. אני רוצה לראות האם הוא יהיה מסוגל להנחיל את הסגנון שכל כך עוזר לקבוצה בהבקעת שערים".

ואיך זה אמור לבוא לידי ביטוי על כר הדשא?

"השחקנים חייבים להיות ממושמעים ולחזור לעמדות המוצא שלהם מייד עם סיום ההתקפה. הם צריכים להוציא את האדומים מהאזורים הנוחים להם, בכדי לחכות להם ולחלץ מהם את הכדור, במטרה לתפוס אותם במתפרצות שיובילו להבקעת שערים".

אבל רוני לוי טוען שאין לו איזון בין ההתקפה להגנה. אז איך ניתן לפתור את הבעיה הזו?

"כשהשחקנים שלו מאבדים את הכדור ליריב, ויש הרבה ירוקים באזור, אז לקבוצה שלו אין שום בעיה ללחוץ בשטח של היריב, במטרה לנסות לחלץ את הכדור בחזרה. אבל זה יכול להתבצע רק עד 3 מסירות של היריב. אם חניכיו של רוני לא מצליחים לבצע את חילוץ הכדור מהיריב, הם חייבים להיות ממושמעים ולחזור כל אחד לנקודת המוצא שלו במהירות, כך מוצאים את האיזון".

דיברת על הפועל, הסברת על מכבי. איך לדעתך יסתיים המשחק?

"אני חייב לומר שמכבי הרבה יותר טובה מהפועל, בכל פרמטר של כדורגל. הירוקים בתנופה גדולה והאדומים בדעיכה גדולה. ולכן, בדרבי הזה אני בטוח שמכבי תנצח את המשחק, מה שיוביל לסיום הליגה הסדירה במקום הרביעי בטבלה".

מקום רביעי עשוי להוביל לאירופה, יש גם חצי גמר גביע. בסוף סופרים את הכסף במדרגות?

"אני ממליץ לכולם לא להתבלבל. העונה הזו של מכבי חיפה היא כישלון גדול".

 

 

 

 

 

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>