29.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

לוזר או ווינר

מכבי חיפה הולכת מדחי אל דחי. נראה כי במועדון הירוק תולים תקוות גדולות בחלון העברות, עם צירופם של מספר שחקנים איכותיים לסגל של המאמן רנה מולנסטיין, שעד כה נכשל בגדול ומסרב להתפטר בטענה כי הוא אינו לוזר. עכשיו חובת ההוכחה עליו, להוכיח שהוא ווינר

מאת: איציק אהרונוביץ , 16 בינואר 2017

לאחר המשחק המביש בו הפסידה מכבי חיפה 0:2 למכבי פ”ת, שבוע שני ברציפות, שאלתי במסיבת העיתונאים את המאמן רנה מולנסטיין, האם הוא מתכוון להתפטר? התשובה של הקואץ’ היתה: ‘אני לא לוזר ולכן אני לא מתכוון להתפטר’. האמת, זו זכותו ואני לא מתכוון לערער עליה. אבל אם הוא אומר שהוא לא לוזר, יכול להיות שהוא חושב שהוא ווינר? נשגב מבינתי. אולי נקבל את התשובה במחזורים הבאים, אבל לזה עוד נגיע בהמשך.

אנימי על הקווים .רנה מולנסטיין צילום: ראובן כהן

בואו נקרא לילד בשמו: למולנסטיין אין השפעה על חניכיו, הוא לוקה בכל מה שקשור לטקטיקה וניהול משחק, כמו גם להצבת השחקנים ע”פי תפקידים. ולכן, כפי שאמרתי אחרי משחק הגביע, בו הפסידה מכבי חיפה 0:2 למכבי פ”ת, הוא צריך להתפטר אם הוא גבר, כי ינקל’ה שחר ג’נטלמן וכפועל יוצא מכך גם לא יפטר אותו.
אני שומע את רעשי הרקע ומבין גם את האוהדים שעושים למאמן הזר הנחות, אולי כי הוא נחמד מדי, אולי כי הוא סימפטי, אולי כי באנגלית זה נשמע יותר סקסי, אבל די לצביעות.
מולנסטיין כבר שישה חודשים עובד במועדון, והמאזן שלו דל מאוד. די אם נזכיר שבעשרת המחזורים האחרונים הקבוצה לא מספקת את הסחורה, בטח בחמשת המחזורים האחרונים, בהם הקבוצה מפסידה פעם אחר פעם, למעט ניצחון בזמן פציעות על הפועל תל אביב המתרסקת.
אבל המאמן ההולנדי לא לבד: מה חלקו של המנהל המקצועי תור כריסטיין קרלסן? אותו כנ”ל לגבי העוזרים שלו, שלא מפסיקים להגיע אליו לתיבת המאמן בכדי לעוץ לו עצה, ללחוש לו על האוזן, מה כדאי לעשות באותו רגע נתון. והאמת, לא רואים שום שינוי.
אז מה יש לנו על הקווים: מאמן עם אותה עמידת מוצא, ידיים בכיסים, אנמיות וחסר תשוקה. הוא לא מעביר מסרים לשחקנים תוך כדי משחק וזה נראה כאילו הוא מנותק מכל מה שקורה סביבו. למעשה, אין לו השפעה על הקבוצה וזה עומד לו לרועץ.
אני נזכר בתחילת דרכו כמאמן הקבוצה, אפילו החמאתי לו על התנהלותו, אבל דומה כי משהו כבה בתוכו ואת התוצאות אנחנו רואים בכל משחק. יכול להיות שיש משהו שאנחנו לא יודעים? אולי הוא ציפה שיהיו לו שחקני על בקבוצה שיביאו תוצאות על אוטומט? מה, הוא מחכה שיגיעו שחקנים חדשים לסגל ואז הכל יעבוד בהוקוס פוקוס והנה בא לציון גואל? זה לא עובד כך. נקודה. הרי תפקידו של מאמן לקדם את השחקנים, להתאים את שיטת המשחק לסגל העומד לרשותו, לתכנן את סגנון המשחק בהתאם ליריבה העומדת מולו, ללמוד את המאמנים היריבים שלו ואת זה אנחנו לא רואים מהמאמן ההולנדי, שמעבר לג’נטלמניות שלו לא הביא איתו כלום מאירופה.

עם הראש באדמה. לביא קינן ורוקביצה צילום: ראובן כהן

יחד עם זאת, מולנסטיין מראה מפעם לפעם צדדים נוספים באישיותו. אחרי השער השני שספגו הירוקים הוא תפס את הראש וירד לספסל חסר אונים. למסיבת העיתונאים הוא הגיע באיחור רב, אדום כולו. יכול להיות שהתפקיד הזה גדול עליו? אולי, ימים יגידו, מקסימום כמה שבועות.

חבשי הפתיע לטובה

ואם ניגע במשחק עצמו, מולנסטיין עלה לשחק בשיטה ובסגנון שלא מתאימים לסגל השחקנים שעומד לרשותו. אבו עבייד (בשמאל) וקגלמאכר (בימין) כשני מגנים שאמורים לשחק כקיצונים על הקווים, כאשר איעד חבשי שהפתיע לטובה במחצית הראשונה, תיפקד כקשר אחורי ולפרקים כבלם שלישי, במיוחד כאשר המגנים עלו למעלה, בכדי לחפות מאחור וליצור מצב של שלושה בלמים. חבשי היה זמין לקבל את הכדור, הניע אותו באופן חופשי, שלח כמה צ’יפים לחלק הקדמי והוכיח שהוא חייב לקבל הרבה יותר קרדיט ממה שקיבל עד כה.
אבל בתכל’ס זה לא עבד, כי אבו עבייד כל כך חלש בשמאל, שבכל פעם שהכדור הגיע אליו הוא היה צריך להעביר אותו לרגל ימין, באטיות מעצבנת, משם ניסה להגביה את הכדורים לשחקן התקפה, שבדרך כלל לא היה בנמצא והכדורים עפו החוצה, או היישר ליריב.

איבדו המון כדורים. גילי ורמוט ונטע לביא צילום: ראובן כהן

גם קגלמאכר הציג משחק חלש מאוד, למעשה משחקו הגרוע ביותר מאז הצטרף לקבוצה. בצד ההגנתי הוא היה חדיר מאוד וגם בצד ההתקפי הוא כמעט ולא תורם. כאחד שמחזיק ממנו מאוד, אני חושב שנגרם לגרי עוול (גם לאבו עבייד) גדול כי הוא מתפקד כמגן, במקום לשחק במרכז ההגנה כבלם, או כקשר אחורי כפי שעשה בתחילת העונה בהצלחה, משם הוא יודע להביא את המנהיגות שלו לקבוצה.
אני גם לא מתפלא שלאחר שדקל קינן (החלש והכבד) נשלח לספסל, הוא קיבל את סרט הקפטן. זה גם מראה מה חושבים על קגלמאכר בצוות המקצועי, ועל הערכה הרבה לה הוא זוכה במועדון.
אבל אם נבחן מקצועית מהם הגורמים הישירים להפסד, מדובר בשתי התקפות מהצד הימני של הגנת חיפה, שלא הסתדרה עם הנעת הכדור הפשוטה וחילופי המסירות והמקומות של המלאבסים, משם הדרך לרשת של עומרי גלזר הייתה קצרה.
פעמיים פרפרו את גקלמאכר, פעם אחת דקל קינן סובב את ישבנו ופעם נוספת אבו עבייד לא סגר נכון אלכסונית. ואיפה היה נטע לביא? במקום לסגור את גיא מלמד בדרך לשער השני, הוא הלך לסייע לקגלמאכר ומלמד נותר חופשי בדרך לשער. שתי דקות מדהימות של חניכיו של קובי רפואה, שעשו בית ספר לירוקים וקבעו 0:2 מוצדק.

אור בקצה המנהרה

למרות שהנשיא יעקב שחר עשה העונה הכל למען השינוי המיוחל, זז הצידה ונתן חופש פעולה מלא לצוות המקצועי, הביא מנהל מקצועי/סקאוטר, צוות זר מהולנד, שחקנים במיליונים, העסק עדיין לא מתקתק. אין לי טענות אליו, ההפך הוא הנכון. ולכן, הטענה היחידה שיש לי זה לצוות הזר, שעד עכשיו מציג כלום ושום דבר. ואני חוזר ואומר, אין צלם אנוש של קבוצת כדורגל. קחו לדוגמה את מכבי פתח תקוה, זו קבוצה מאומנת ומתורגלת, שעשתה צחוק מהירוקים פעם שנייה ברציפות, תוך שבוע ימים.

יוסיפו הרבה לקבוצה. הולמר איולפסון ועומר דמרי צילום: ראובן כהן

תראו לי שחקן ירוק אחד ש’התאבד’ על המגרש, שירד לגליץ’, שהביא איתו משהו מהבית. ולכן, אני לא מתפלא שכך הקבוצה נראית, ואני אומר את זה שבוע אחר שבוע.
אבל צריך גם לראות את נקודות האור. בשבת ראינו את הבלם הולמר איולפסון ואת החלוץ עומר דמארי, משתלבים לגמרי לא רע, במיוחד אמורים הדברים לגבי החלוץ, שאני צופה לו עתיד טוב בירוק.
ולגבי הבלם האיסלנדי: אם רק יצוותו לידו את גרי קגלמאכר (עדיף) או את מארק ואלינטה, ההגנה תהיה הרבה יותר מהירה, נחושה ואגרסיבית, תצא קדימה ותצמצם פערים, על מנת שהקבוצה תהיה דומיננטית בחלק הקדמי. בנוסף, השחקנים שיגיעו בחלון העברות אמורים לתת את מה שכל כך חסר לירוקים, בתקווה לימים טובים יותר.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 לא אשם בגולים
גרי קגלמאכר 3 ואני לארג’ איתו
הולמר אוילפסון 4 יש בו משהו
דקל קינן 3 חסר ביטחון ומבוהל
איעד אבו עבייד 3 נפל חזק
איעד חבשי 5 משחק טוב שלו
קאמיל ואצק 5 לא רע עד שנפצע
רועי קהת 3 מתפזר בכל המגרש
ניקיטה רוקביצה 3 החמצות נוראיות
גילי רמוט 4 נעלם בדקות רבות
מוחמד אוועד 4 בוגרים זה לא נוער
——–מחליפים——–
נטע לביא 3 איבד המון כדורים
עומר דמארי 6 נכנס טוב למשחק
מאמן: רנה מולנסטיין 2 לא משפיע

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>