19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

למה לי פוליטיקה עכשיו

סוללה של פוליטיקאים השתתפה בשבוע שעבר בכנס “אם חקלאות כאן, מולדת כאן”, שאורגן ע”י המועצות האזוריות מגידו ועמק יזרעאל. ראשי הרשויות, אייל בצר ואיציק חולבסקי, הציגו חזית אחידה. השרים וחברי הכנסת שהביעו תמיכה בחקלאות ובחקלאים התחייבו לפעול לאלתר לקידום הטיפול בפשיעה החקלאית. ומה יהיה עם שדה התעופה?

מאת: זליג אהרונוביץ , 1 בדצמבר 2017

כנס “אם חקלאות כאן, מולדת כאן”, בסימן עידוד החקלאות והחקלאים, שאורגן ע”י המועצות האזוריות מגידו ועמק יזרעאל, בהובלת ראשי המועצה אייל בצר ואיציק חובלסקי, התקיים במשקי עמק יזרעאל ביום חמישי שעבר, בהשתתפות עשרות חקלאים, אנשי ציבור וראשי המועצות האזוריות.

דוד ביטן, איציק חולבסקי, אייל בצר ועו"ד גילי עוז צילום: ארכיון "כוכב"

במהלך הכנס נשאו דברים שר השיכון והבינוי יואב גלנט, שרת המשפטים איילת שקד, יו”ר הקואליציה דוד ביטן, וכן חברי הכנסת: איתן ברושי (המחנה הציוני) חייל ילין (יש עתיד) ואורלי לוי אבקסיס.

בצר וחולבסקי ביחד

עשרות החקלאים שהגיעו לכנס הביעו בפני חברי הכנסת דאגה עמוקה מהשחיקה ההולכת וגוברת במעמדה של החקלאות, ומכך שלאורך השנים בוחרות רבות ממפלגות הבית להתעלם במצען ובהסכמים הקואליציוניים שלהן מהמגזר החקלאי, זאת לאור סדרה מתמשכת של גזירות המוטלות על ענפי החקלאות השונים במגוון תחומים, בהם נושא הקרקעות, העובדים הזרים, המים ועוד. חברי הכנסת הביעו תמיכה בחקלאות ובחקלאים והתחייבו לפעול לאלתר לקידום הטיפול בפשיעה החקלאית.
איציק חולבסקי, ראש המועצה אזורית מגידו, תקף את דבריו של מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, שאמר לאחרונה: “אנחנו נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא”. חולבסקי קרא לכל תנועות ההתיישבות להיאבק ולהילחם באמירות המסוכנות וההרסניות האלו: “אני מגנה את האמירה החמורה הזאת מכל וכל, ומדגיש את הצורך של כולנו להתאחד לריסון ועצירת הותמ”ל שהינו כלי הרסני, דורסני ואלים, שעלול לחסל יישובים חקלאיים כלאחר יד”, הדגיש חולבסקי.
בהתייחס להחלטה על הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל אמר חולבסקי: “אנו נחושים למנוע הקמת שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל. שדה כזה עלול לחרב את העמק ואנחנו לא נאפשר זאת. זו תהיה בכייה לדורות”.
אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, הדגיש את חשיבות שילוב החקלאות במצעי המפלגות השונות: “חייבת להיות התחייבות מצד המפלגות, לא רק בדיבורים, אלא התחייבות מעשית, שתעגן את החקלאות היא כערך לאומי ולא אינטרס אזורי או מפלגתי. בשנה הקרובה אנו חוגגים 70 לישראל, אבל כבר מעל 100 שנים שיש פה התיישבות וחקלאות שהיו הבסיס להקמת המדינה. יש לנו מחויבות לדאוג לכך שיהיה דור ממשיך בחקלאות, שמפעל חלוצי וציוני בן למעלה מ- 100 שנים, לא יירד לטמיון”.
בצר הוסיף עוד כי: “בדיון במועצה הארצית בנושא תכנית לשדה תעופה, נחשפה התכנית האמיתית, שדה לתעבורת 20 מיליון נוסעים, זה כבר לא שדה תעופה משלים, אלא נתב”ג 2 ואפילו גדול יותר. אנחנו לא ניתן לזה לקרות”.
עו״ד גילי עוז, המייצג משקים ויישובים רבים במגזר החקלאי, בערכאות משפטיות שונות, אמר בכנס: “הלקח הכי חשוב שהחקלאים צריכים ללמוד משלוש השנים האחרונות, הוא שאנחנו צריכים לדעת איפה המפלגות עומדות בייחס לחקלאות חצי שנה לפני ההסכמים הקואליציוניים, ולא חצי שנה אחרי. בתהליך שינוהל נכון, נוכל לעבוד עם המפלגות ולדעת מה נכנס להסכם הקואליציוני הבא של כל מפלגה, חצי שנה לפני הבחירות. זה יעמיד את התאחדות חקלאי ישראל בעמדת כוח שבה היא לא הייתה עד כה”.
ח״כ איתן ברושי, המכהן כיו”ר משותף של השדולה החקלאית בכנסת, התייחס לחוסר השוויון בהשקעות הממשלה בין התיישבות ביהודה ושומרון לבין ההתיישבות החקלאית באזורי הארץ האחרים: “ממשלה שלא מוכנה לוותר על שום מאחז לא חוקי ומשקיעה בזה המון כסף, מוכנה לוותר עליכם ועלינו המושבים והקיבוצים”.
מזכ”ל תנועת המושבים ויו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, התייחס לבניית שדה התעופה, ואמר: “אם היו חושבים על האינטרס האמיתי והציבורי, אז היו מעבירים מלכתחילה את בניית שדה התעופה לנגב”. צור התייחס בדבריו גם לטרור החקלאי והוסיף כי: “היום הפשיעה החקלאית, האלימות והפחד הם בלתי מידתיים. אנחנו קרובים מאוד גם למצב שחס וחלילה תהיה פגיעה פיזית קשה. הגניבות החקלאיות הן באחריות מדינת ישראל. המדינה צריכה לקחת אחריות ולהגביר את המענה לכל שלבי הטיפול: אכיפה, מניעה וענישה”.

הפוליטיקאים בעד העמק

שרת המשפטים, איילת שקד, הדגישה כי נושא הפשיעה החקלאית נמצא במקום גבוה בסדרי העדיפויות של מפלגתה ושל הממשלה, וכי שר החקלאות מקיים פגישות חודשיות בנושא, יחד עם השר לביטחון פנים ועמה, ובהשתתפות נציגי הגופים האמונים על הטיפול בנושא, במטרה למצוא את הפתרונות המיטביים לתופעה המתגברת.
ח”כ דוד ביטן, יו”ר הקואליציה, התחייב בכנס לקחת על עצמו את נושא הטיפול בפשיעה החקלאית: “המשטרה פשטה את הרגל באופן מוחלט בנושא הגניבות החקלאיות. כנראה יש לה דברים יותר חשובים לטפל בהם. אני מוכן לקחת על עצמי את הטיפול בזה, זה טוב לי משני הצדדים”.
ביתן הוסיף ואמר: “יש היום רצון פופוליסטי להוריד את יוקר המחיה. מורידים מכסים על יבוא, הגופים הגדולים מרוויחים, הורסים את החקלאות ובסוף גם המחיר לא יורד. הגישה של האוצר מקדשת את הורדת המחירים, אבל אף רפורמה לא הגיעה לצרכן. אני אומר לאוצר, על מה אתם עושים רפורמות שלא מגיעות לצרכן? בואו נגן על החקלאות, יש נושאים שזה לא רק מחיר”.
ח״כ אורלי לוי-אבקסיס, אמרה כי: “המדינה מנסה להוריד את יוקר המחייה על ידי הגדלת הייבוא המקביל, שאינו נדרש לעמוד בדרישות האיכות של החקלאים בישראל. כמובן שאת פערי התיווך לא בודקים ולא מפקחים עליהם. במצב הזה אנחנו מפסידים את החקלאים, יורדים באיכות המוצר והצרכנים בכלל לא מרגישים את ההורדה במחיר. התוצאה הסופית היא שהחקלאים מרוויחים פחות ואנחנו משלמים יותר”.
דני עטר, יו״ר קק”ל, אמר: “אנחנו נמצאים בתקופה בה שוחטים את כל הפרות הקדושות והערכים של המדינה. ב-20 השנה האחרונות קיימת שחיקה לערכה של החקלאות והגיע הזמן לשנות את השיח, לשיח ערכי וציוני. החקלאות היא אינטרס של מדינת ישראל ולא האינטרס שלנו. כאשר עדיאל שמרון אומר שלא אכפת לו להרוס את ההתיישבות, זה בגלל שיש לו רוב ליישם את זה. ואם אנחנו לא נתעורר כבר יהיה מאוחר ואז כבר לא נוכל להגיד, אמרנו. מדובר באופייה של המדינה ובעתיד שלנו, של הילדים שלנו, של העם שלנו”.
מנכ״לית מועצת החלב, מיכל קראוס, התייחסה בדבריה לצורך הקריטי של המשק החקלאי בתכנון לטווח ארוך: “לבנות לוקח המון זמן אבל להרוס במחי יד. כשאנו מדברים על השמירה על התכנון, לישראל יש צרכים שונים מאשר במדינות אחריות בעולם. ביטחון המזון הוא דבר משמעותי עבורנו. ולכן, עלינו לשמור על הייצור בארץ עם כמות מוגבלת של ייבוא. אסור שיבוטל ענף התכנון”.
ח”כ חיים ילין, יו”ר משותף של השדולה החקלאית בכנסת, התייחס למאבק נגד הקמת שדה התעופה בעמק יזרעאל ופעילותו בנושא: “אין ספק שמדינת ישראל צריכה עוד שדה תעופה, אך צריך לחשוב טוב על מיקומו. כבר כראש מועצת אשכול לקחתי חלק בהחלטת מועצת הנגב, להקים את שדה התעופה בדרום. זו תהיה טעות ופגיעה חמורה להקים שדה במרחב הכפרי של העמק. כל סיעת יש עתיד עומדת מאחורי בהצעת החוק שהגשתי, שמטרתה להקים שדה בדרום. אני בטוח שנוכל למצוא מקום שיחבק את שדה התעופה ויפתח את האזור”.
באשר למקומה של החקלאות בהסכמים הקואליציוניים, אמר חה”כ ילין: מצע החקלאות של ‘יש עתיד’, שניסחתי יחד עם חה”כ עופר שלח, ייכנס להסכמים הקואליציוניים העתידים שלנו. בכוונתנו לפעול לשינוי הגישה בכל הנוגע לסוגיות הבוערות של החקלאות בישראל”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>