21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

לפעמים חלומות מתגשמים

אהרון כפיר, מקיבוץ הסוללים, לא חלם שדווקא ראיון שהעניק בחג סוכות האחרון לעיתון “כוכב יזרעאל”, בו סיפר כי היה רוצה לפגוש את נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, יתגשם בנסיבות אלה. כמה ימים לאחר מכן, לאחר שהגיע עותק מהעיתון אל משכן הנשיא, כפיר הוזמן לפגישה אליה הגיע עם זוגתו, ד”ר שושי בר-און. “יצאנו מהפגישה אסירי תודה על הזכות, הכבוד והעונג שנפלו בחלקנו, לקיים שיחה פתוחה עם הנשיא, בגובה העיניים”, הם אומרים

מאת: זליג אהרונוביץ , 8 בדצמבר 2017

בכתבת מגזין שפורסמה בעיתון “כוכב יזרעאל” בחג סוכות האחרון, במסגרת פרויקט בו התראיינו אנשי יחסי ציבור מאזור הצפון, הם נשאלו מספר שאלות. אחת מהן היתה משאלה אישית, בה התבקש כל מרואיין לציין שם של איש/ה אישיות שעמה היה רוצה להיפגש.

צילום: באדיבות דוברות בית הנשיא

אהרון כפיר, מקיבוץ הסוללים, הבעלים של משרדי “לוטם תקשורת”, שהציג בראיון איתו את הרקורד המקצועי שלו לאורך של כ- 30 שנה, שכלל דוברות ויעוץ תקשורתי בפרויקטים לאומים וכלכליים ברחבי הארץ, ענה בנונשלנט: “המשאלה שלי היא להיפגש עם כבוד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין”. חלפו ארבעה ימים בלבד מפרסום אותו גיליון חגיגי, והלא ייאמן קרה: נטע, מנהלת לשכת הנשיא, טלפנה אליו והזמינה אותו לפגישה אישית עם הנשיא. “הייתי כחולם, בילדותי חשבתי כי רק פיות טובות מגשימות משאלות, וגם זה רק בתנאי שמתנהגים יפה. בבגרותי אני נוכח שפיות טובות לא מגשימות משאלות, אבל נשיאים כן”, אמר השבוע כפיר, רגע לפני שנכנס למשכן הנשיא בירושלים.

שיחה טלפונית מנטע

לבקשתו של כפיר, נענה בית הנשיא לצרף לפגישה את זוגתו לחיים, ד”ר שושי בר-און, אשת חינוך מוערכת. “ציינתי באוזני מנהלת הלשכה, כי התרחש צירוף מקרים ויום הפגישה שנקבעה חל ביום הולדתי, בעוד יום הולדתה של זוגתי חל יום קודם לכן ב- 25 ו- 26 בנובמבר. להרגשתי זו הייתה אפוא מתנת יום הולדת מיוחדת לשנינו. אבל, יום לפני הפגישה המיועדת התבקשתי טלפונית ע”י נטע, לשנות את המועד בשבוע ימים, בשל אילוצים שונים. וכך, קבענו שניפגש ביום ראשון ה- 3 בדצמבר. בשיחתנו נאמר לי כי הנשיא הקציב לפגישה חצי שעה. החלטנו, שושי ואני, כי ננצל את הפגישה ליום כיף בירושלים, שיכלול, בין השאר, ביקור בעיר העתיקה.
גילוי נאות: אהרון כפיר נמנה על כותבי הטורים של רשת עיתוני “כוכב”. מידי חודש הוא כותב מאמרים אישיים במדור “השבוע בחדשות”, בנושאים שמעניינים אותו ונמצאים על סדר היום הציבורי. ולכן, שבוע לפני הפגישה שלו עם הנשיא ביקשתי ממנו לכתוב מאמר דעה בנושא החלטתו של הנשיא לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה, שללא ספק עוררה הדים ברחבי המדינה. במאמר אותו כתב כפיר הוא תמך בהחלטתו של הנשיא, בן השאר בכך שהיא מבטאת שמירה על ערכי צה”ל.
ספר על הפגישה, התרגשת?
“הפגישה הייתה חמה ולבבית. תוך כדי לחיצת היד הממושכת, ציין הנשיא שנפגשנו בעבר במעמדים שונים. הוא הכיר וזכר אותי”.
ועל מה שוחחתם?
“השיחה נסובה על נושאים שונים המצויים על סדר היום החברתי, על פניה של הנהגת המדינה, על תהליך מתמשך של ערעור על עקרונות הדמוקרטיה וקעקוע הלגיטימיות של מוסדותיה, על ההתקפות על שומרי החוק, ובעיקר, על ה”עליהום” המתבצע נגד ההתיישבות העובדת בכלל ועל החקלאות בפרט”.
מה גילית על הנשיא שלא ידעת קודם?
“שמחתי ואף התרגשתי להיווכח, כי הנשיא נחרץ בדעתו בעד החקלאות והחקלאים, ועל ההכרח לשמור לא רק על הזכויות ההיסטוריות שלהם, אלא על יכולתם להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד מיגיע כפיהם ומפרי עמלם (וירקותיו…)”.
ואיך השתלבה זוגתך בפגישה?
“הנשיא כרה אוזן מחודדת וקשובה לדבריה של זוגתי, ד”ר שושי בר-און, שסיפרה לו על עבודתה כמנחה של מנהלי בתי ספר וצוותיהם החינוכיים, בעיקר במגזר הערבי”.

צילום: באדיבות דוברות בית הנשיא

פרט, נמק והסבר.
“היא ציינה את הדגש החזק ששמים בהם על האדרת ערך המצוינות ועל השקעת מאמצים, בניית כלים, טיפוח שיטות ורכישת משאבים, כדי להשיג תוצאות מצוינות. היא ציינה את התמורות שחלות במערכת החינוך במגזר הערבי ואת החשיבות שמייחסים בה לרכישת ידע והשכלה”.
מדבריך לא שיעמם לכם.
“ממש לא. יצאנו מהפגישה אסירי תודה על הזכות, הכבוד והעונג שנפלו בחלקנו, לקיים שיחה פתוחה עם הנשיא, בגובה העיניים. הופתענו ואף התרגשנו לפגוש אדם ללא כל גינוני מעמד או שררה. יצאנו מהפגישה תחת הרושם שטבע בנו הנשיא, כדמוקרט מספר אחת, הער וקשוב להלכי הרוח של התושבים במדינה, מודאג מהפערים ההולכים וממעמיקים בה, מסדקים גדולים במכנה המשותף לנו, התושבים, נשיא חרד לעתידה של המדינה אבל בה בעת גם אופטימי”.

צילום: באדיבות דוברות בית הנשיא

רכשתם לכם חבר חדש?
“בהחלט, בתום הפגישה הזמין אותנו הנשיא להצטרף אליו בביקורו הצפוי והמתוכנן בצפון הארץ”.

שמו פתקים בכותל

תחת רושם הפגישה, יצאו אהרון ושושי ממשכן הנשיא ונסעו אל העיר העתיקה, שם סיירו בדרכם לכיוון הכותל. הם פסעו בין סמטאותיה הצרות והצפופות הגדושות למכביר בחנויות ביגוד ססגוניים בסגנון מזרחי, חנויות לחפצי נוי ומזכרות לתיירים, דוכני שתייה על טהרת המיצים הטבעיים, תבלינים, ניחוחות קטורת והמוני מטיילים, מבקרים דוברי שפות זרות.
“הצטרפנו לסיור מודרך ומרתק בן שעה במנהרות הכותל ואחריו, נהגנו כמנהג יהודים הפוקדים את המקום וייחדנו דקות אחדות: היא בעזרת הנשים ואני בגזרת הגברים, לעמידה דמומה מול אבני הכותל, ואף טמנו שני פתקים בין חריציהן ובהן הבענו את תפילתנו הפשוטה לנו ולבני ביתנו וצאצאנו. ביקשנו בריאות, שמחה בבית, פרנסה טובה, שלום ואהבה”.
אז אפשר לומר שלפעמים חלומות מתגשמים?
“לפעמים עיניכם הקוראות עדו, חלומות ומשאלות מתגשמים מהר יותר מכפי שמעזים לשער ולחלום. עובדה”.
חצי שעה בגן עדן?
“זו הייתה עבורי חצי שעה של זמן איכות מהחשובים והנעימים שחוויתי מעודי”.
פרט, נמק והסבר.
“חשתי כי גדולתו של הנשיא שלנו היא בפשטותו, בעממיותו, ביכולתו לשוחח עם כל אדם בגובה העיניים, בגובה הלב. פגשנו נשיא חם, אמפטי, סימפטי, מלא חום וחמלה, נשיא שהנשיאות תפורה בול למידותיו, והוא מתאים בדיוק למידותיה”.
ואיך זה בא לידי ביטוי לדעתך?
“נשיא שלא מהסס לנקוט עמדה ולהביע אותה, גם תוך כדי נכונות לשלם מחיר על חריגתה ממה שנראה כקונסנזוס. יותר מכל חשתי כי במקום שבו אין איש הממלא את תפקיד המבוגר האחראי, הנשיא הוא האיש הזה. אשרינו שזכינו”.
ומה הלאה, מה עוד תרצה להגשים?
“עכשיו אני מתחיל לחשוב על המשאלה הבאה”.

צילום: ארכיון "כוכב"

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>