26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

לצאת מהשבלוניות

הפועל חיפה מגיעה לדרבי לאחר 3 הפסדים רצופים, סוג של פרשת דרכים בדרך לתחתית, או בריחה משם. אבל, הבעיה של המאמן אלי כהן שקבוצתו תפגוש את מכבי חיפה בתקופה נהדרת

מאת: מערכת ספורט "כוכב" , 2 בנובמבר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

על הנייר, ברור שמכבי חיפה טובה יותר מהפועל חיפה. ולכן, אלי כהן צריך להתכונן בהתאם. די עם ניקח שחקן מול שחקן, מכבי חיפה עדיפה בכל הפרמטרים, בכל עמדה במגרש, והיא תגלה עליונות גם במשחק הקרוב. על זה אין עוררין, כי חניכיו של המאמן רנה מולנסטיין נמצאים במומנטום חיובי. אז מה צריך לעשות אלי כהן? ראשית, הוא חייב לשנות גישה ולהיערך נכון וחכם למשחק הזה. שנית, לצאת מהשבלוניות שלו, לשנות את מערך הקבוצה., לשנות את החילופים. נמאס כבר שבכל פעם הוא מחליף חלוץ בחלוץ, קשר בקשר, או מגן במגן. די, צא מהסטנדרט שלך, תתחיל לחשוב מחוץ לקופסה ויפה שעה אחת קודם.

צילום: ארכיון "כוכב"

ולעצם העניין: כהן חייב וצריך לשחק על פי היריבה, ולא כפי שהוא מאמין בדרך כלל. הרי הפועל חיפה לא תיתן את הטון במשחק זה. אלי כהן צריך לעבור למערך של 5-3-2, כאשר דור מלול וחיים מגרלשווילי אמורים לאייש את הקווים, בכדי לשמור על שני המגינים של מכבי חיפה, שמן הסתם יעלו להתקפה בדקות רבות של המשחק. זה יהיה מצ’-אפ מעניין וסגירת המגינים עשויה לחסל את ההגבהות הצפויות לרחבת ה-16, שם יחכו גליינור פלט ואלירן עטר לכדורים, במיוחד לאור העובדה שהגנת חיפה לוקה לאורך שנים במשחק הגובה.
כהן חייב לצוות שלושה בלמים במשחק זה: ניסן קפיולוטו, ברונו פניירו (אם יהיה כשיר) ואולי להחזיר את אושרי רואש כבלם נוסף לצידם. חניכיו חייבים לעשות הכל בכדי לא לספוג שער מוקדם. ובמרכז המגרש, לתת את המפתחות לשני השחקנים הצעירים והמבטיחים של המועדון: לירן סרדל ומקסים פלקושצ’נקו, אבל כל אחד במקום המתאים לו. סרדל בקישור האחורי לצידו של ג’וליו סזאר (אם יהיה כשיר) כבלוק באמצע, שימנע מעבר קליל של קשרי חיפה. במקביל, לחטוף כדורים בכדי לצאת להתקפות מתפרצות. ופלקושצ’נקו, שיתופקד בעמדה קדמית יותר, על מנת שיוכל להצטרף בכדי לסכן את השער בבעיטות מחוץ לרחבה, או תוך כדי הסתננות לרחבה, כפי שעשה כבר בעבר ואף כבש מספר שערים.
בל נשכח שלירן ומקסים הם שחקני בית ושחקני הנבחרת הצעירה, הגיע הזמן שהם יתעלו על עצמם ויתנו את הטון גם בליגת העל. לתפיסתי, אם האדומים יצופפו את המערך שלהם במרכז המגרש ולא ילחצו גבוה, ויחזרו לאחור, מכבי חיפה תאלץ לשחק על 40 מטר נגד 10 שחקנים שיעמדו מולם. כתוצאה מכך, מרחב המחיה של שחקני מכבי יהיה צפוף מאוד, מה שיקשה עליהם לבוא לידי ביטוי והסיכוי שלהם לחדור אל תוך הרחבה יהיה קטן. ובמשחק ההתקפה: אדילסון באייה ומהרן לאלה הם שני שחקנים מהירים שיכולים לסכן את שערה של מכבי חיפה, במיוחד בהתקפות מתפרצות. אם כהן יצליח להביא את שחקניו למצב בו הם יוכלו לנצל את נקודות התורפה של מכבי חיפה, ויש לה כאלה, בעיקר במרכז ההגנה, הפועל תוכל לכבוש. לאדומים יש מה להציע גם בספסל המחליפים: למאמן יש כלים טובים שהוכיחו את עצמם במספר משחקים, לאחר שהמחליפים נכנסו והביאו שינוי. אבל כדי שזה יקרה, חשוב שאלי כהן יעשה את החילופים בזמן הנכון, בהתאם למהלכי המשחק. די לחילופים שהמאמן בא איתם מהבית. החילופים הקבועים חסרי המעוף. המאמן חייב לעשות את ההתאמות הנדרשות בכדי לשנות את המשחק.

הקבוצה זקוקה לתמיכת קהל האוהדים צילום: ארכיון "כוכב"

אבל מעבר לטקטיקה יש גם את הפן המנטאלי: אני מאוד מקווה שבמשחק הזה נראה קבוצה לוחמת. לאחר 3 הפסדים, השחקנים חייבים להביא מהבית את רוח הלחימה, תשוקה, מלחמה, רצון, אמביציה ומחויבות. אני מקווה שכהן יחדיר בשחקנים את החשיבות של המשחק, כי דרבי זה גם משחק על היוקרה העירונית. ודבר חשוב נוסף, אני מקווה שהקהל האדום יגיע לסמי עופר בכדי לתמוך בקבוצה, במיוחד כשזה משחק בית. ברור שהקהל הירוק ישלוט, אבל כמה שיותר אדומים ביציעים יכולים להטריף את השחקנים. כשחקן עבר במועדון, אני רוצה בהזדמנות זו לפנות לשחקנים ולומר להם: אין לכם הרבה הזדמנויות לשחק מול קהל של למעלה מ-20000 צופים, או יותר. זה משחק שיכול לתת לכל אחד מכם את ההזדמנות להראות מה יש לכם ברגלים, בראש. תנו את הכל, תעשו את המקסימום, תביאו גאווה למועדון.
ולסיום, אי אפשר שלא להתייחס להתנהלות המועדון. אחת הבעיות הגדולות של הקבוצה היא הניהול. כל הסיפור עם רון פלדהיים והבעיות שאנחנו שומעים, סיפורים הזויים שלא מוסיפים כבוד למועדון כדורגל בליגת העל. מדברים שם על הכל, מלבד כדורגל. כדאי שיפנימו בקרית חיים שהבעיות הללו לא נותנות שקט לשחקנים ושאף אחד לא יספר סיפורים שזה לא פוגע בהכנות למשחקים.

הכנסת שיא. יואב כץ צילום: ארכיון "כוכב"

אבל הנשיא, יואב כץ, מרוצה בסה”כ. נשאלת השאלה, איך זה יכול להיות? לדעתי, הוא מבסוט שהקבוצה ניצחה בגביע הטוטו כי זה מכניס לו כסף. אבל מה קורה בליגה? אתם כבר יודעים. זה אבסורד שהוא מגבה את המאמן אלי כהן ומשאיר אותו, כי בליגה הקבוצה לא פוגעת.
רק שלא נגיע למצב שהקבוצה תזכה בגביע הטוטו ותכניס כסף רב לקופה של כץ, אבל בסופו של דבר תרד לליגה הלאומית.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>