21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

בריאות

לראשונה בישראל גינת מרגוע טיפולית במחלקת יולדות

הגינה-ראשונה מסוגה בבית חולים בישראל , נחנכה במרכז הרפואי הלל יפה

מאת: מערכת "כוכב" , 4 ביולי 2018

לראשונה בישראל – גינת מרגוע טיפולית במחלקת יולדות, העושה שימוש באלמנטים מן הטבע, תוך דגש על תשומת לב לצרכי היולדת הטריה. הגינה, שעלות בנייתה הייתה כ- 1.5 מיליון ש”ח בתרומת הקרן הקימת לישראל בהולנד (JNF), ממוקמת בטבורה של מחלקת יולדות של המרכז הרפואי הלל יפה, והיא פרי עיצובו הייחודי של האדריכל צביקה קנוניץ. השבוע היא נחנכה בטקס חגיגי ולרווחת היולדות. השבוע נחנכה במרכז הרפואי הלל יפה גינת מרגוע טיפולית – ראשונה מסוגה בתוך מחלקת יולדות בבית חולים בישראל.

גינת המרגוע צילום: ארכיון "כוכב"

הרעיון ליצור גינה שכזאת עלה במהלך השיפוצים הנרחבים של מחלקת יולדות שהסתיימו בשנה החולפת אשר במהלכם נוצר הצורך למצוא מרחב חיצוני נעים, מזמין ואישי ליולדות במחלקה, שבו יוכלו להתאושש מהלידה באופן פרטי ומזמין. לציין כי הרעיון לגינות מרגוע טיפוליות אינו רעיון חדש והוא קיים במרחבים ציבוריים ולא ציבוריים בישראל ומחוצה לה. עם זאת, טרם נבנתה גינת מרגוע טיפולית במחלקת יולדות בבית חולים בישראל.
בטקס השתתפו פרופ’ משה קון נשיא JNF, ומר פרדי רוזנברג, מנכ”ל JNF, אשר הגיעו במיוחד לחנוכת הגינה, נציגי קק”ל ישראל, הנהלת המרכז הרפואי הלל יפה, סגל אגף האימהות ועוד.
במהלך הטקס נשתל עץ סימלי ע”י נציגי קק”ל בשיתוף הנהלת בית החולים, וכן התקיימה הסרת לוט רשמית בגינה על ידי המשתתפים המכובדים.
על גינת המרגוע – חוויה מרגיעה ופרטית בתוך מחלקת יולדות
גינת המרגוע בנויה כולה ממוטיבים עוטפים ומאוששים לנשים אחרי לידה- המיועדים בלעדית ליולדת. החל משבילי טיול מחופים חלוקי נחל המיועדים לעיסוי רפלקסולוגי לכפות רגליים נפוחות מבצקות, דרך פינות חמד מוצלות ואינטימיות, נוחות לישיבה משולבות צמחיה היוצרת מיקרו אקלים מצל ומגן, וכלה בבריכת מים קטנה למרגלות קיר צמחיה ירוקה המושך אליו פרפרים וציפורים.
הגינה ממוקמת בלב מחלקת יולדות, בחצר סגורה, שכאמור משמשת רק את היולדות ותינוקן הטרי והכניסה אליה נעשית אך ורק מתוך מחלקת יולדות, עניין הנשמר בקפידה כדי לספק ליולדות תחושת נוחות וביטחון ולספק שקט ורוגע ליולדת בימים שאחרי הלידה ולפני חזרתה הביתה. בתכנון החצר נלקחו בחשבון היבטים מקצועיים של צרכי היולדת מיד אחרי הלידה כגון שבילי הליכה מרוצפים חלוקי המאפשרים הליכה מדידטיבית בדריכה המהווה עיסוי רלפקסולוגי להמריץ את זרם הדם ולהקל על בצקות, פינות מוצלות ועוד.
נשאו ברכות: “פרופ’ משה קון- נשיא קק”ל הולנד (JNF): אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה שהניב גינה שהיא לא סתם גינה, אלא פיסת גן עדן. כרופא, אני מבין את החשיבות של סביבה מרגיעה ומבריאה ואני גאה בתוצאה. קק”ל הולנד תמשיך לתמוך בפרויקטים נהדרים חברתיים שכאלו בהמשך עבור “הלל יפה”, מתוך שליחות ומחויבות”.
ד”ר מיקי דודקביץ, מנהל המרכז הרפואי הלל יפה: אנו מאמינים שהטבע מהווה גורם בעל משמעות וחשיבות רבה בתהליך ההחלמה ובבריאות הפיסית והנפשית של מטופלנו. אנו גאים בכך שיש לנו יכולת להעניק ליולדות שלנו לא רק צוות מקצועי ומחלקה נוחה ומאובזרת, אלא גם גינה פרטית המותאמת לצרכיהן ומיועדת רק להן”.
אין ספק שפינת חמד שבה הטבע הוא שחקן מרכזי – יש בה בכדי להעניק את הרובד הנוסף, שאליו אנו מתכווננים כל העת. אני רוצה להודות מקרב לב ל JNF הולנד על התרומה הנדיבה ותודה לקק”ל על הדרך המשותפת”.
דניאל עטר, יו״ר קק״ל, שנבצר ממנו להיות בטקס, אך שלח את ברכתו ציין: ״זו אינה תרומה, זו השקעה. אין נכס משתלם יותר מהנכס האנושי. אין השקעה טובה יותר מהשקעה בחברה, ואין דבר חשוב יותר מהשקעה בבריאות ציבורית ושוויונית. לכאן מגיעות משפחות שבעיניים דומעות מסתכלות אל השירות הציבורי בתקווה לזכות במובן מאליו – בבריאות טובה. אני לא רואה בגינה הזו ובהשקעה של קק”ל בבתי החולים בכל הארץ- תרומה, אני רואה בזה לקיחת אחריות. לקיחת אחריות חברתית היא משימה שאינה מסתיימת, אתגר שיש לעמול בו בכל בוקר מחדש. במקום הזה בו אנשים מרגישים את חולשתם, במקום הזה בכל עץ, בכל ספסל, בכל מסדרון ובכל מיטה צריכים להרגיש אנשים שיש מאחוריהם מושג הנקרא מדינה. ואין מדינה חזקה ללא קהילה חזקה ותומכת. אני מרגיש זכות שהארגון בראשו אני עומד לוקח על עצמו חלק ממשימת הקהילה, חלק מאחריות המדינה״.

עוד כתבות בתחום בריאות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>