19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

בריאות

לראשונה ברמב”ם: חומר שיוצר עבור תעשיית החלל נכנס לשימוש אורתופדי

חומר חדשני שפותח על ידי סטארט-אפ ישראלי לשימוש בתעשיית החלל, נכנס לשימוש אורתופדי ברמב”ם

מאת: ניר אהרוני , 12 באפריל 2018

החומר הפולימרי החדש הותאם לניתוחי מפרקים בירך וצפוי להחזיק מעמד מעל 25 שנה ולחסוך ניתוחים חוזרים מיותרים שלושה מטופלים בסביבות גיל ה- 50 שסבלו ממחלה בעצם הירך עברו לאחרונה ניתוח אורתופדי להחלפת מפרק הירך עקב צליעה וכאבים עזים.

חומר שיוצר עבור תעשיית החלל נכנס לשימוש אורתופדי ברמב"ם צילום: ארכיון "כוכב"

בניתוח החדשני שנערך בקריה הרפואית רמב”ם, הושתל בירכם ליינר חדשני העשוי מחומר פולמרי שפותח על ידי מדענית ישראלית עבור נאס”א. ניתוחים של החלפה שלמה של מפרק הירך כטפול במחלה כמו ראומטיזם, נמק בראש עצם הירך או פגיעה חמורה בתאונות דרכים או בנפילה משקמים חולים נכים שסובלים מכאבים בלתי נסבלים ומקנים להם תפקוד נורמאלי לגמרי תוך פרק זמן קצר. חסרונות יחסיים של משתלים אלו הם השחיקה של הליינר הפלסטי לאחר 10-15 שנים של שימוש, והתרופפות הקיבוע של חלקי המשתל לעצמות האגן והירך ובכך חלה הגבלה בתוחלת חיי המפרק. שחיקה זו דורשת את החלפת המפרק בניתוח חוזר. עקב מגבלה זו רוב המטופלים הם אנשים מבוגרים מעל גיל 68 שנים. חסרונות אלו ניתנים לטיפול על ידי פיתוח ושדרוג הביו-חומרים המרכיבים את המשתל. הפיתוח ישראלי אשר יועד במקור עבור מיסבים למטוסי הסילון כתחליף לפלדה מנצל את התכונה של שימון עצמי ואי-שחיקה ומאפשר שימוש במיסב ללא צורך בשימון או תחזוקה. החומר – ששמו המדעי MP1™ , פותח על ידי עליזה בוכמן, כיום מנהלת הפיתוח של חברת הסטארט-אפ הישראלית M.M.A. Tech הממוקמת בנהריה, בשיתוף עם פרופ. רוב בריינט מנאס”א ארה”ב. MP1™ נחשב לחומר הפולמרי המתקדם בעולם והוא אידאלי בשימוש עבור תעשיית החלל אבל גם עבור עולם הרפואה. רופאים אורתופדיים ביקשו להסב את החומר לטובת ניתוחי מפרקים. לפני כ-12 שנה נעשה הניתוח הראשון באדם באמצעות החומר החדש, במסגרת מחקר קליני בניו זילנד ומאז נעשו כבר כ-80 ניתוחים נוספים כולם עם תוצאות מצוינות. חלק משמעותי מהמנותחים הם בגיל 40 שנה ולא 68 שנה כפי שהיה מקובל בעבר.
לפני כחמישה חודשים נכנס החומר לשימוש הראשון בארץ, כאשר ד”ר דניאל לוין, רופא בכיר במערך האורתופדי ומנהל השירות לכירורגיה של מפרק הירך ברמב”ם, ביצע החלפת מפרק ירך עם MP1™ בחולה שסבלה משבר בירך והשתיל בה מיסב מהחומר החדש. שלושת הניתוחים אשר נעשו ברמב”ם הסתיימו בהצלחה, ובתוך 3-4 ימים המטופלים התאוששו, החלו ללכת ושוחררו לביתם.
“המטרה היא לתת למטופלים שלנו את הטיפול הטוב ביותר”, מסביר ד”ר לוין, “יש כאן פיתוח שאמנם נמצא עדיין בשלב הניסוי, אבל על פניו מחזיק בתכונות שיכולות לתת תוצאות טובות יותר מהחומרים הקיימים. אחת הבעיות עם המשתלים הקיימים הוא נושא השחיקה והעמידות. עם הזמן המטופלים יאלצו לעבור ניתוחים חוזרים ולהחליף את המשתל בגלל התרופפות וסדקים. הציפייה מהחומר החדש היא עמידות לטווח זמן ארוך בהרבה ואפשרות למטופלים לחיות עם איכות חיים טובה יותר”.
הניתוחים שנעשים כעת ברמב”ם הם רק ההתחלה, צפויים עוד 65 ניתוחים ברמב”ם ובמרכז רפואי נוסף בבית חולים העמק בעפולה בהנחיית פרופ’ נמרוד רוזן, ראש מחלקת האורטופדיה. החומר MP1™ אומץ גם לחלקים מפרקיים נעים נוספים, לתחום השתלים הדנטליים ובימים אלו עובדים בחברה על פיתוח מסמר ופלטות עבור הטיפול בשברים ואיחויים לטובת רפואת הטראומה: “הקהילה המדעית והרפואית באירופה מאוד מאמינה בפיתוח שלנו”, מציינת עליזה בוכמן ומספרת כי החברה קיבלה מענק מחקר של מיליון וחצי יורו לטובת נושא זה “אנחנו בהחלט מעודדים מתוצאות הניתוחים עד כה ובטוחים באמינות החומר לשימוש הרפואי לטווח ארוך”.

עוד כתבות בתחום בריאות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>