19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

לתפארת מדינת ישראל

לקראת יום העצמאות, בטקס חגיגי שנערך בבסיס פלמ"חים, קיבלה סגן אורן קריאף מבת חפר, תעודת הצטיינות והוקרה מהרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. בריאיון ל"כוכב עמק חפר", היא מספרת על שירותה הצבאי כמ"פ השלמת קצונה ומגלה מה היה הרגע שהכי ריגש אותה כשהתנדבה במד"א בעת לימודיה בביה"ס התיכון מעיין שחר

מאת: ניר אהרוני , 11 באפריל 2018

בטקס חגיגי ומרשים, שנערך לקראת יום העצמאות בבסיס פלמ"חים, קיבלה סגן אורן קריאף, בת 22 מהיישוב בת חפר, את פרס מצטיינת הרמטכ"ל, על הצטיינותה בשירות הצבאי, מידי הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. "הטקס היה מרגש במיוחד. עבורי, זה היה כבוד גדול לקבל את תעודת ההצטיינות", היא אומרת.

צילום: ארכיון "כוכב"

יצוין כי בטקס, שנערך מדי שנה, קיבלו עשרות קצינים ונגדים מרחבי הארץ ומחילות צה"ל השונים, תעודות הוקרה מידי הרמטכ"ל על הצטיינותם.

לידה בחודש השישי

אורן, בוגרת ביה"ס התיכון מעיין שחר שבקיבוץ עין החורש, משרתת כמ"פ השלמת הקצונה "מורג" – קורס השלמה חילית במסלול הקצונה, עבור קציני העורף. במהלך לימודי התיכון, היא התנדבה במד"א במשך ארבע שנים. "התאהבתי בתחום הסיוע לאדם והענקת טיפול רפואי, ובעקבות זאת עשיתי קורס מדריכים והדרכתי במשך שני מחזורים את הקורס של בת חפר. אני ממליצה מאוד לעבור את המסלול שעשיתי. ההתנדבות במד"א תרמה לי מאוד ברמה האישית. הרגשתי עשייה משמעותית", היא מספרת.
מהתקופה הזו זכור לה מקרה אחד במיוחד. "במהלך המשמרת הוקפצנו לסייע לאשה שהייתה בחודש השישי להריונה. לא חשבנו בכלל שתהיה לידה ותוך כדי הנסיעה התחלנו לראות רגליים שיוצאות והבנו מיד שמדובר בתחילתו של תהליך הלידה. אני בעצמי התמודדתי עם זה ויילדתי את התינוק. התחלנו החייאה של הפג ובזכות הטיפול המסור שהענקתי יחד עם הצוות, היולדת והתינוק הצליחו לעבור את זה בשלום".
היא התגייסה לצה"ל בנובמבר 2013 ועד מהרה עברה הכשרה כמדריכת אב"כ. "למען האמת, בהתחלה לא רציתי להגיע לתפקיד הזה. חלמתי להיות עתודאית, אבל בסופו של דבר, חיפשתי תפקיד ששם דגש על הסיוע לאדם ועבודה עם אנשים". כך מצאה אורן את דרכה אל משפחת פיקוד העורף, תוך שהוכשרה כמדריכת אב"כ. ההכשרה שלה כללה טירונות במשך שלושה חודשים וקורס שנמשך אף הוא שלושה חודשים. "למדתי על האיום הכימי והטיפול בכך, כמו גם על סמכות פיקוד העורף בעניין", היא אומרת. את ההדרכות היא העבירה לגדודי מילואים של פיקוד העורף ולגדודי משטרה. בתפקיד זה היא שימשה במשך ארבעה חודשים ולאחר מכן יצאה לקורס קצינים. "תמיד ידעתי שאני רוצה לצאת לקצונה. נלחמתי על זה למרות שלא היו לכך הרבה תקנים. רציתי להיות קצינה בעקבות אבי, שהיה קצין בחיל האוויר במשך המון שנים. פשוט לא הייתי מוכנה לוותר על זה. מכיוון שלא היו מספיק תקנים לכך, לא דורגתי בין הראשונים, אבל הייתי מספיק חצופה ועקשנית והגעתי עד לרמת מפקד הבה"ד. שלחו אותי להכנה לקצונה, שם הצלחתי להביא את עצמי לידי ביטוי ויצאתי לבה"ד 1. התקופה שם הייתה מאוד מלמדת ומשמעותית עבורי, זה היה כיף להכיר את הצבא הגדול". לדבריה, החוויה הכי עוצמתית בקצונה הייתה עבורה בהכנה עצמה. "קיבלתי התנסויות מאוד משמעותיות ותחומי אחריות שמפתחים אותי", היא אומרת. "בהשלמה ביום הראשון קיבלתי התנסות רוחב, זו התנסות שפרושה על חציון שלם והייתי צמודה למ"פ. הרגשתי שמאוד דוגלים בפיתוח אנשים והייתה לי השלמה מדהימה, הרגשתי תמיכה אדירה. בסיום ההשלמה הקראתי נאום בשם הצוערים וזו הייתה סגירת מעגל מדהימה עבורי".
בסיום ההשלמה היא שובצה להיות קצינת סיוע עצמי ראשוני למשך חמישה חודשים ולאחר מכן קודמה להיות קצינת צפ"ה של חטיבת החילוץ. היא שימשה בתפקיד במשך 9 חודשים ומשם עברה לגדוד הפיקוד והעבירה שני מחזורים כמפק"צית וכעת היא נמצאת במחזור השני כמ"פ השלמה. "עבורי, זו סגירת מעגל, כי במשך כל השירות בהשלמה הכי נהניתי", היא מדגישה.
היום היא משמשת מ"פ השלמה לקצונה בהשלמת מטה. על תפקיד זה היא מספרת: "אני מפקדת פלוגה של צוערים שמסיימים את קורס הקצינים בבה"ד 1 ומגיעים להיות קציני עורף במטה. אני עוברת איתם דרך רצינית במשך שלושה חודשים וגם עושה את המיון הראשוני ושלבי האיתור לקצונה, מלווה אותם לאורך כל התהליך עד לקבלת הדרגה. אני גם שומרת איתם על קשר בבה"ד 1 ואחראית להכשיר אותם להיות קציני עורף. הצוערים עוברים תהליך מאוד משמעותי בשיתוף עם הסגל".

צילום: ארכיון "כוכב"

על חוויותיה כקצינה עד כה היא מספרת: "כשהייתי קצינת צפ"ה, הייתה לי חיילת שהגיעה אלי כמש"קית. היא הגיעה כתפקיד קידום מכיוון שלא יצאה לקצונה. הזדהיתי איתה מאוד בגלל שהיא הזכירה לי אותי כחיילת, ולא היה לי ספק שאני הולכת להוציא אותה לקצונה. אותה חיילת הייתה חריגה ברמת הקב"א והדפ"ר. עזרתי לה, דחפתי ולימדתי אותה ובסופו של דבר היא הצליחה להגשים את החלום שלה ולצאת לקצונה. עם הזמן סגרנו מעגל והייתי מפק"צית שלה בהשלמה, הייתי גאה מאוד בה ובדרך שעברה. בסופו של דבר, היא הגיעה להיות קצינת צפ"ה, שזה גם תפקיד שמילאתי בעבר".
לדבריה, חיילת אחרת, שלא רצתה לצאת לקצונה ושימשה מש"קית צפ"ה, סיפרה לה שהושפעה ממנה מאוד כמפקדת ולמרות היותה חריגת פז"ם, היא יצאה לקורס קצינים ובסופו של דבר, סגן קריאף היתה המ"פ שלה בהשלמה.

השראה מהאח הגדול

מי שמהווה השראה לא קטנה עבור אורן הוא אחיה הגדול, תום, שנולד עם שיתוק מוחין. "לאחר שהוא נולד, המון רופאים אמרו שתום לא יצליח ללכת, אבל מאז ומתמיד ההורים נלחמו לקדם אותו ובימים אלו הוא מתנדב לצבא וגם סיים קורס במכללה. הסיפור האישי שלו מאוד מחזק אותי ומהווה השראה, אני תמיד אומרת שצריך לחזק אנשים ולעזור להם".
מתי נודע לך על הזכייה בפרס הרמטכ"ל?
"זה נודע לי סופית בערך חודשיים לפני הטקס. במשך ארבעה חודשים עליתי לכל מיני ועדות. מכיוון שהתמודדתי מול לא מעט קצינים, לא האמנתי שאני אבחר. מיותר לציין שכאשר קיבלתי את ההודעה, הייתי מאוד נרגשת".
במהלך הריאיון חשוב לה להדגיש שאת אות ההצטיינות, היא קיבלה לא מעט בזכות מפקדיה לאורך השנים, איתם היא נמצאת בקשר עד היום.
ביוני הקרוב אמורה אורן לסיים את תפקיד המ"פ, כאשר גם כאן מדובר עבורה בסגירת מעגל. "כצוערת בקורס חלמתי להיות מפקדת ההשלמה בעצמי, זו החוויה הכי גדולה שיכולתי לבקש לשירות הצבאי והצוערים שמחו מאוד בשבילי".
במסגרת תפקידה היא הוציאה מגוון חיילים לקצונה. "לאחרונה הוצאתי הרבה עולים חדשים לקצונה, זה מספק לראות את מגוון הקצינים ואת המשפחות של החיילות שמגיעות כל הדרך מחו"ל לסיום ההשלמה". מהתקופה האחרונה היא זוכרת חוויית פיקוד אחת במיוחד שהייתה מאתגרת ביותר עבורה. "הייתי קצינה של הקצין המוסלמי הראשון בפיקוד העורף", היא מגלה. "בתחילת הדרך, בהכנה לקצונה, לא היו לו נתונים הכי גבוהים והיה לי חשוב לעזור לו לאורך כל הדרך".
מה מהווה פיקוד העורף עבורך?
"מה שמיוחד בו בעיניי הוא הקשר ההדוק שלו עם האזרחים, כאשר כל המטרה שלו היא ליצור חוסן לאומי. הוא מתעסק באנשים יום-יום, שעה-שעה, וזה כל כך מדהים בעיניי".
כשאת מביטה קדימה, מה את עוד מתכננת לעשות בצבא?
"אני כאן כדי להישאר. הצבא נתן לי המון, אני רוצה להישאר ולהמשיך לתת לו בחזרה".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>