23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מדור לדור

כשרב״ט נמרוד אנטה התגייס לחיל השריון הוא לא העלה בדעתו איזו מורשת מרשימה הוא עומד להמשיך. הוא כלל לא ידע שהבחירה להתגייס לחטיבה 7 תקרב אותו לסבו, נפתלי, לוחם התש״ח שלחם ופיקד בחטיבת השריון הראשונה. בראיון לרשת ה"כוכב" מספר נמרוד ״שנינו התרגשנו מאוד כשהבנו שאני ממשיך את המורשת של סבא״

מאת: ניר אהרוני , 15 באוגוסט 2018

רב״ט נמרוד אנטה, בן 19, משרת כטען בגדוד 75, גדוד ״רומח״. נמרוד למד בתיכון רופין והרחיב ביולוגיה וגאוגרפיה. מכיתה ז׳ הצטרף לשיעורי קרב מגע ולאורך השנים התמקצע והפך למדריך קרב מגע. ״לקרב מגע יש חלק משמעותי בחיים שלי״, הוא מספר, ״כשעברתי לבת חפר, בכיתה ז׳, ראיתי את החוג ביריד החוגים והתלהבתי. אחרי תקופה קצרה הצטרפתי לשיעורי קרב המגע יחד עם אחי הגדול״.

טקס השבעה. נפתלי, נמרוד ואימו של נמרוד צילום: ארכיון "כוכב"

באוגוסט 2017, התגייס נמרוד לשריון. ״כשהתגייסתי לשריון לא ידעתי מה מיוחד בכל חטיבה. חבר טוב המליץ לי לבקש שיבוץ בחטיבה 7״, מספר נמרוד, ״עברתי מספר חודשי טירונות ומספר חודשים של אימון מתקדם בשיזפון, בסיס ההכשרות של שריון. ההכשרה של חטיבה 7 מאתגרת מאוד וברמה גבוהה במיוחד. זו הייתה תקופה מעניינת מאוד״.
חטיבה 7, עוצבת סער מגולן, היא חטיבת שריון סדירה תחת פיקוד הצפון. החטיבה היא חטיבת תש״ח שהוקמה עם הקמת המדינה. היא לקחה חלק משמעותי בכל מלחמות ישראל. בתחילה לא הייתה חטיבת שריון אך עם השנים הפכה לאחת משלוש חטיבות השריון הסדירות בצה״ל.
ללא כל תכנון מקדים, השיבוץ של נמרוד בחטיבה 7 קיבל משמעות נוספת. נפתלי ארבל, סבו של נמרוד, הוא לוחם תש״ח שלחם במלחמת העצמאות בקרבות על הקמת המדינה. נפתלי שירת כמ״פ בחטיבה 8, חטיבת השריון הראשונה, ובהמשך אף שירת במילואים בחטיבה 7. ״נולדתי בארץ והתגייסתי לפלמ״ח באוקטובר 1947 כשקראו לי להתייצב במצובה. הייתי בן 18 ורבע״, מספר נפתלי, כיום בן 89, ״בהמשך נקראתי למקום בו החלו להקים את הגדודים, הצטרפתי לגדוד 21 שבחטיבת כרמלי. יצאתי עם הגדוד לקרבות בגבול הצפוני, כמעט לילה לילה. כל הסיפורים והקשיים לא הזיזו אותנו מהמטרה לרגע. הקרב הקשה ביותר שהיה לנו היה הקרב על ג׳נין, שהתרחש בתחילת יוני 1948. זו הייתה פעולה חטיבתית גדולה שלא צלחה, בסופה נאלצנו לסגת. במהלך הקרב נפצעו מפקד הפלוגה וסגנו ואני קיבלתי את הפיקוד על הפלוגה. הייתי אז בן פחות מ-19״. נפתלי, שקיבל את הפיקוד על הפלוגה באופן בלתי צפוי היה מפקד הפלוגה הצעיר ביותר. הוא השתתף בקרבות רבים נוספים וכשרצו להקים את חטיבה 8 במאי 1948 ואת גדוד 89, גדוד הקומנדו הראשון שבחטיבה, התנדב נפתלי לעבור לגדוד הייחודי. ״המטרה שלנו הייתה לעשות פעולות מיוחדות. קיבלתי פיקוד על פלוגה. יצאנו למבצע דני ולפעולות כיבוש בית גוברין, כיבוש מצודת יואב, כיבוש הנגב המערבי ועוד״.

לאחר קרב עוג'ה אל חפיר צילום: ארכיון "כוכב"

יצחק שדה עמד בראשה של חטיבה 8. בנוסף לגדוד 89 הוקם גדוד נוסף, גדוד הטנקים הראשון. בחוסר אמצעים, עם מעט טנקים קטנים ולא יעילים הוקמה חטיבת השריון הראשונה בצה״ל. ״בגדוד שלנו לא היו טנקים. אצלנו כל חייל היה טנק״, מסביר נפתלי, ״בהמשך הדרך קראו לי למילואים בחטיבה 7 ואז התחלתי גם אני את השירות עם טנקים. במבצע קדש לחמתי בחטיבה 7, לאחר מכן גם בששת הימים הייתי בחפ״ק של החטיבה. במלחמת יום כיפור כבר הייתי באוגדה. ואפילו במבצע שלום הגליל מילאתי תפקיד צבאי. שירתתי במילואים עד גיל 54-55״.
סיפורו במיוחד של נפתלי ממשיך עם נמרוד לאורך הדרך והמורשת הייחודית ממשיכה לזרום בדם המשפחה. ״רק אחרי שהתגייסתי הבנתי שסבא שלי, נפתלי, שהוא אבא של אימי היה בחטיבת השריון הראשונה ועשה מילואים בחטיבה 7״, ממשיך נמרוד, ״ידעתי שסבא נלחם בהרבה מלחמות אבל לא ידעתי שהיה מדובר בחטיבת שריון. זו הייתה תחושה מיוחדת מאוד לגלות זאת. אני מכיר את הסיפורים המדהימים של סבא על השירות שלו. שנינו התרגשנו מאוד שאני ממשיך את המורשת ומשרת בשריון ובאופן ספציפי בחטיבה 7. סבא הגיע לטקס ההשבעה שלי, ולטקס קבלת סיכת הצפרגול בסוף האימון המתקדם, אירוע שחרוט בראשי כאירוע משמעותי מאוד- סוף ההכשרה״. נפתלי מוסיף: ״התרגשתי מאוד כשהבנתי שנמרוד ממשיך את הדרך שלי. זה היה לא צפוי, אבל הוא רצה ללכת ליחידה קרבית והגיעה לחטיבה שהיא חטיבת הדגל״.
נמרוד משרת בגדוד 75 בתפקיד טען בטנק. ״קיבלתי את תפקיד הטען ברגע שהתחלנו להתאמן עם הטנקים בטירונות, בסוף מסע התג. עכשיו אני שמח מאוד על התפקיד״, ממשיך נמרוד לספר על שירותו, ״יש ארבעה תפקידים בצוות טנק. מפקד- שאחראי לנהל ולפקד על הטנק, הוא דואג לקשר חוץ ולהכוונה. תותחן- שיורה את הפגזים ויודע איך ולאן לכוון. טען- התפקיד שלי,

נפתלי ארבל צילום: ארכיון "כוכב"

שמשמעותו לטעון את הפגז, להיות אחראי על הקשר ולעזור למפקד כשצריך. ונהג שנוהג ומתמרן את הטנק״.
גם מעבר ליופי ולסמליות שבהמשך המורשת, השירות בשריון מספק מאוד: ״התפקיד והשירות מעניינים מאוד. אני יודע שאני עושה הרבה. הייתי בקו טנקים בצפון ועכשיו אני נמצא באימון״, נמרוד ממשיך, ״בחטיבה יש אנשים מדהימים והוואי כייפי. כשחיים עם אותם שלושה אנשים בצוות טנק חייבים להתחבר. אם יש תרגיל אנחנו יכולים להיות במשך שבוע יחד בחדר צפוף. חייבים לדבר ולהכיר אחד את השני באמת. אלו קשרים שלא נוצרים במקומות אחרים״.

נמרוד אנטה צילום: ארכיון "כוכב"

החוויות של נמרוד שונות מאוד מסיפוריו של סבו. במשך עשרות השנים שעברו השתנה חיל השריון והתפתח מאוד. ״הטנקים של היום לא קרובים לטנקים של פעם״, מסביר נפתלי ארבל, ״הטנקים של היום הם משהו יוצא מגדר הרגיל. אני עדיין בקשר תמידי עם אנשי השריון אז אני מכיר את השינויים ואת התפתחות הבלתי רגילה. אני שמח שנמרוד נמצא בטנק כזה״.
נמרוד שואף לצאת לקורס מפקדי טנקים ולהתקדם: ״חוויתי את התפקיד כלוחם בפלוגה המבצעית ועכשיו אני מרגיש מוכן לצאת לפיקוד. אני אוהב להוביל. באזרחות אני מדריך קרב מגע וחשוב לי גם בשירות הצבאי להמשיך להוביל ולהדריך״.
לכבוד שנת השבעים למדינה הופיע נפתלי, כיום סופר ועורך, בעשרות מקומות ושיתף בסיפוריו. ״חשוב לדעת את העבר, ולהבין את ההבדלים. קשה להבין איך לחמנו בתנאים שהיו, אבל הצלחנו כי היינו מאמינים גדולים- לאורך כל הדרך האמנו שנצליח״.
נמרוד מחייך ומדגיש: ״תמיד צריך לזכור שיש לכל אחד מאיתנו אחריות גדולה בתפקיד, שצריך לסמוך על עצמינו, להשקיע ולעשות את הכל הכי טוב שאפשר״.
כמעט 70 שנה מפרידות בין הגיוס של נפתלי לגיוס של נמרוד. לאורך השנים התנאים והנסיבות השתנו ולמרות שהאנשים לא אותם אנשים הרוח היא אותה רוח וההשקעה והמוטיבציה נשארו זהות בין הדורות.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>