22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מה שהיה הוא מה שיהיה?

לקראת ראש השנה ביקשה מערכת רשת עיתוני “כוכב” מראשי הרשויות המקומיות באזור העמקים, לסכם את השנה שהייתה. כמו כן, לפרוס את התוכנית הכי משמעותית שהם מתכוונים לקדם בשנה הקרובה. ובנוסף, לברך את קוראי העיתון. איזה כייף להביט אל העבר, ליהנות מההווה ולתכנן את המחר. קבלו את סימון אלפסי מיקנעם, דוד אריאלי מטבעון, עופר בן אליעזר מרמת ישי, איציק חולבסקי ממגידו, אייל בצר מעמק יזרעאל ודב ישורון מזבולון. הברכות בפנים

מאת: אדי גל , 28 בספטמבר 2016

מה התוכנית הכי משמעותית שקידמת בשנה האחרונה? מה התוכנית הכי משמעותית שאתה הולך לקדם בשנה הקרובה? ומהי ברכת החג לקוראי העיתון ולכל תושבי הרשות? מערכת “כוכב” ביקשה מכל ראשי הרשויות המקומיות באזור העמקים לענות לשאלות הללו, והנה התשובות.

יקנעם עלית

ליקנעם הייתה שנה מצוינת ועתירת הישגים בתחומים רבים. גם בשנה זו המשיכה מערכת החינוך שלנו להצטיין והדבר בא לידי ביטוי בפרסומי משרד החינוך. מפרסום הנתונים עולה ש”אורט אלון” הוא בין בתי הספר המצטיינים והערכיים ביותר במדינת ישראל. מפרסום מדדי “התמונה החינוכית” ברשויות המקומיות עולה שיקנעם היא עיר מצטיינת עם 82% בגרות, ותלמידי היישוב מובילים בבגרות ב-5 יח”ל במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית.

ראש העיר סימון אלפסי צילום: ארכיון "כוכב"

ביקנעם 0.4% נשירה בלבד. יקנעם היא אחת הערים שהכי מצטיינות בגיוס לצה”ל עם 100% גיוס בנים. העיר נחשבת גם למובילה בעידוד למעורבות חברתית ואזרחית. תלמידי יקנעם הובילו השנה גם בבחינות המיצ”ב. ההישגים הללו הם פועל יוצא גם של החזון אותו אני מוביל כבר למעלה משני עשורים לרצף חינוכי, וכחלק מחזון זה, פתחנו בתחילת שנה”ל בקמפוס קרית החינוך, את בית החינוך היסודי, וכן גני ילדים בשכונת שער הגיא.
הדבר המשמעותי שנקדם השנה בנוסף לחינוך, הוא הנגשתה של יקנעם לצפון ולמרכז וגוש דן. וזאת, דרך המשך כביש 6 צפונה וחפירת המנהרות, ועלייתה למסלול של רכבת העמק.
בנוסף לכך, פארק “מבוא כרמל” שהקמנו נמצא בשלבי בנייה ושיווק מתקדמים. מיקומו המצוין של הפארק, בסמוך לכביש 6, והעובדה שקיבל אזור פיתוח א’ בתעשייה, הופכים אותו למבוקש במיוחד. בפארק חברות רבות, וביניהן: חברת “יוניפארם” שבונה את מתחמה על כ- 18 אלף מ”ר. החברה תעסיק בו מאות עובדים. וזאת, בנוסף להמשך כניסת חברות גדולות לפארקי ההיי טק ביקנעם.
יקנעם היא אחת הערים המובילות בישראל ועיר שמבוקשת בקרב משפחות צעירות רבות. וזאת, בין היתר בזכות הובלת החינוך, התעסוקה ואיכות חיים גבוהה.
לרגל השנה החדשה, אני בראש ובראשונה מודה לתושבינו היקרים על התמיכה והפרגון. התושבים שלנו הם הנכס הגדול ביותר של העיר. כל מה שהצלחנו, הצלחנו בזכותם. תודה לנבחרות ונבחרי העיר על שיתופי הפעולה, ועל כך שהם רואים עין בעין את התפתחות יקנעם. תודה מיוחדת לעובדות ועובדי העירייה שעובדים קשה, על מנת שנוכל להמשיך ולהעניק איכות חיים גבוהה לתושבים.
אני מברך את תושבות ותושבי העיר בשנה מאושרת, שנה של אהבת חינם. שימשיכו להיות כל כך מיוחדים ואכפתיים לחבריהם ולסביבה. שתהיה להם ולכל אשר להם, שנה טובה ומבורכת.

קרית טבעון

הדבר הכי משמעותי שקרה בקרית טבעון בשנה שחלפה הוא קידום מהותי בפיתוח פרויקט השכונה החדשה באלרואי, שכונת “שערי טבעון” (שם זמני). הפרויקט נמצא שבועות בודדים לפני יציאה למכרז ביצוע עבודות התשתית. במקביל, ברשות מקרקעי ישראל עתידים בקרוב להתחיל בשיווקו. יש לתת את הדעת, כי הדאגה לפתרונות דיור עבור זוגות צעירים בקרית טבעון מקבל ביטוי מוחשי, באמצעות השכונה החדשה. חשוב לזכור, כי 20 אחוז מיחידות הדיור בפרויקט מיועדות לתושבי היישוב.

ראש המועצה דוד אריאל צילום: ארכיון "כוכב"

בשנה הקרובה אנו מקדמים בכל רחבי הקריה מתן פתרונות תשתית לסוגיות כבדות משקל בתחומי הבטיחות, נגישות לנכים וכיבוי אש. אמנם מדובר בעשייה שאין לה נראות כמו הקמת שכונה חדשה בת 522 יח”ד, אך המשמעות האורבנית שלה היא חסרת תקדים. השקעה של מיליוני שקלים על מנת לבסס את קרית טבעון כמקום נגיש ובטוח לתושביו.
אני מבקש לברך מעומק ליבי כל תושב ותושבת מקרית טבעון, ואת בני משפחותיהם בברכת שנה טובה, שנה של בריאות, אריכות ימים ופרנסה טובה. אני מאחל לכולם לחיות בכבוד, חיים מלאי ערך ומלאי משמעות.

רמת ישי

מבין שלל הפרויקטים שמועצת רמת ישי מבצעת ומקדמת במסגרת תנופת הפיתוח של הישוב, אפשר לומר שהשנה החולפת עמדה בסימן קידום של שכונת פרדס וחיסכון, פרויקט שיש לו חשיבות רבה לגבי התפתחותה של רמת ישי בחמש השנים הקרובות.

ראש המועצה עופר בן אליעזר צילום: ארכיון "כוכב"

במהלך השנה האחרונה גייסתי סכום של כ-15 מיליון שקלים ממשרד השיכון לביצוע הפרויקט, לאחר מספר שנים של תכנון כולל ותכנון מפורט. אני גאה שהצלחנו לגרום להקצאת שליש מיחידות הדיור עבור בני רמת ישי מחוסרי דיור, מה שייתן אפשרות לבני המקום להמשיך להתגורר כאן. שכונת פרדס וחיסכון יצאה לאחרונה לשיווק ותכלול כ-100 יחידות דיור באדמות מינהל, ועוד כ-200 יחידות דיור באדמות פרטיות. העבודות בשטח החלו ואנו מתוכננים לסיים את שלב א’ של פיתוח התשתיות תוך שנה.
פרויקט נוסף אשר אני מקדם בחודשים האחרונים ומפירותיו יוכלו ליהנות התושבים במהלך השנה הקרובה, הוא פרויקט “שביל סובב ישי”, לו שותפים משרד התחבורה ורשות ניקוז הקישון. מדובר בשביל הולכי רגל היקפי (בשלב הראשון כ-3 קילומטרים) ולא הרחק ממנו שביל רכיבה לאופניים, שיגיע עד לתחנת הרכבת החדשה בכפר יהושע. השביל יהיה מסומן, מוסדר, מואר ולאורכו ספסלים. עלות הפרויקט כמה מיליוני שקלים והוא ישדרג משמעותית את תרבות הספורט והפנאי של תושבי רמת ישי. בפרוס השנה החדשה, אני מבקש לאחל לתושבי רמת ישי שנת שלום וביטחון, שנה של אושר ושגשוג. אני גאה לעמוד בראש קהילה שאלה הם תושביה. קהילה חמה, תומכת מעורבת ובעלת ערכים של נתינה והתנדבות. שנה טובה לתושבי רמת ישי.

מועצה אזורית מגידו

מאבק מרכזי שהובילה מועצה אזורית מגידו בשיתוף עם הישובים, התושבים, מערכות החינוך ועמותת “אור ירוק”, היה לשדרוג כביש 66 – כביש דמים מסוכן ביותר, שגבה קרוב ל- 40 הרוגים בעשור האחרון ומאות פצועים.
קיימנו הפגנות רבות בכביש, בכניסה להזורע, בכניסה למשמר העמק, בכניסה למדרך עוז, בכניסה להיוגב, בכניסה למגידו, הפגנת כלים חקלאיים לאורך הכביש, הפגנה בצומת מגידו יחד עם ח”כ עיסווי פרי’ג, שסייע לנו מאד במאבק. וגולת הכותרת: הפגנה במזג אויר סוער וגשום מול משרד התחבורה בירושלים, עם מאות תושבים ותלמידי תיכון מגידו. כמו כן, הפעלנו חברי כנסת רבים מכל המפלגות, והופעתי בדיוני ועדות הכלכלה וביקורת המדינה של הכנסת, שעסקו ספציפית בנושא כביש 66.
בסיוע של ח”כ איתן כבל, יו”ר ועדת הכלכלה, שנרתם כל כולו למאבק הצודק, התקיימה בתחילת ספטמבר 2016 פגישה שלי עם שר התחבורה וח”כ איתן כבל. בפגישה סוכם על מתווה לשדרוג הכביש, הכולל 3 רכיבים: שדרוג הכניסות ליישובים שמהווה את אחת הבעיות העיקריות של הכביש, תכנון מפורט לכל הכביש כדי להביאו לזמינות לביצוע, הסטת קטע כביש מול משמר העמק שיאפשר צמיחה כלכלית ודמוגרפית קריטית לישוב. זהו הישג חשוב ותוצאה מוצלחת למאבק נחוש ועקבי, על נושא חשוב וכאוב.
בשנה הנכנסת נרכז מאמץ יחד עם המועצה האזורית עמק יזרעאל, מועצה מקומית רמת ישי, מועצה מקומית קרית טבעון, ומטה תושבים מעורב ואכפתי, בהמשך המאבק נגד שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל. בנוסף, נמשיך להיאבק למען שדרוג כביש 672 מצומת יקנעם עלית מערב, עד קיבוץ דליה.

ראש המועצה איציק חולבסקי צילום: ארכיון "כוכב"

נמשיך גם את המאבק החיוני למניעת הקמת מתקני חומרים מסוכנים באתר חגית. במאבק הזה שותפים לנו יקנעם עלית ומטה של התושבים מהמועצה בת שלמה וישובים נוספים שמגלים מעורבות מדהימה ואכפתיות ראויה לציון.
בשנה הנכנסת זוכה מגידו לפרס של משרד החינוך, כרשות מצטיינת בתחום החינוך. זהו הישג חשוב ומרשים לכל מערכות החינוך במועצה, בבתי הספר וביישובי המועצה.
אני מאחל לכל תושבי המועצה האזורית מגידו והאזור כולו, שנה טובה ומוצלחת, שנה של עשייה ויצירה שגשוג כלכלי וחברתי, בריאות ואושר לכולם, שקט בטחוני וחתירה להסדרים מדיניים.

מועצה אזורית עמק יזרעאל

גם השנה העשייה המרכזית והמרגשת במיוחד של המועצה מתמקדת בתחום החינוך. יש לנו 13,500 תלמידים שלומדים ב- 100 מוסדות חינוך. כ- 80 גנים ו- 22 בתי ספר יסודיים ותיכונים. רק בקיץ האחרון השקענו 7.5 מיליוני שקלים בשיפוץ בתי ספר ומוסדות חינוך, המשך בינוי מוסדות חינוך ושדרוג בתי ספר ותיקים בני 90 שנים ויותר, בהם היום, לומדים בני הדור החמישי של העמק. העמק שלנו צומח, כל שנה מתווספות עוד 250 משפחות, המשמעות מבחינת היקפי הצמיחה שקולה לתוספת של יישוב חדש מדי שנה. אם לפני עשור, כשהתחלתי להיות ראש מועצה, עמד התקציב על 150 מיליון שקלים, הרי שהיום התקציב כבר הוכפל ועומד על 300 מיליוני שקלים, היקפי הפיתוח, הבנייה וההשקעות אדירים ואנו חשים זאת בכל תחומי החיים. לצד ההשקעה העצומה בחינוך ובבינוי, אנו נהנים מהישגים רבים במערכת החינוך ומנוער איכותי וערכי, שמתנדב כדרך חיים ויוצא לשנת שירות, מתגייס לשירות משמעותי לצה”ל ועושה חייל בלימודים. בשנה הקרובה מתחילה לפעול בעמק רכבת ישראל, הרכבת המיתולוגית הזכורה לכולנו מסיפורי הסבים וההורים חוזרת בגרסה משופרת כמנוע צמיחה לאזור כולו. אני משוכנע שכולנו נהנה מפירות הצמיחה הזו.

ראש המועצה אייל בצל צילום: ארכיון "כוכב"

בשנה הקרובה, נמשיך לעבוד מול משרדי הממשלה, בכדי לקדם את ירידת מחירי הדיור. אני מצפה מאוד שכל משרדי הממשלה יחברו יחד להפחית את מחירי הקרקעות, כדי שהצעירים שלנו יוכלו לחזור לעמק ולבנות בו את ביתם. המדיניות ורמת המחירים, נכון להיום, גורמת לכך שהבנים שלנו לא יכולים לעמוד במחיר הקרקעות. אנו נמשיך לפעול בנחישות לשנות זאת. גם בתחום החקלאות נמשיך לפעול בנחישות, גם השנה, בכדי לגרום לממשלה להבין שהחקלאות הינה ערך בפני עצמה ויש לתמוך בה, לקדם אותה ולשמר אותה לדורות הבאים, לשמירה על השטחים הפתוחים והירוקים, ולאספקת המזון הטרי לתושבים. לתושבי עמק יזרעאל והאזור אני מאחל שנה טובה, בריאה וגשומה.

מועצה אזורית זבולון

זו הייתה שנה היסטורית למועצה בנושא החינוך. חנכנו בית ספר על יסודי חדש לתושבי הכפרים הערבים במועצה: איבטין, חוואלד וראס עלי. מעולם לא היה בית ספר על יסודי למגזר הערבי במועצה והתלמידים נאלצו ללמוד בשפרעם, חיפה ובבתי ספר פרטיים רבים.

ראש המועצה דב ישורון צילום: ארכיון "כוכב"

התרוצצנו שנים רבות במשרד החינוך ונדחינו. האמנו שתלמידי הכפרים הערבים שלומדים בבתי ספר מחוץ למועצה, יוכלו להתקדם הן בתחום הלימודי והן החברתי קהילתי, רק אם נקים בית ספר מועצתי. עם האמונה הזאת הצלחנו לשכנע ואישרו לנו תקציב. מרגע זה לא עמדו מכשולים בדרכנו. התכנון היה מהיר והבניה אף היא לא התעכבה. פרויקטים נוספים שבוצעו במהלך השנה: תוספת כיתות בבי”ס ניצני זבולון, שיפור תשתיות בשער העמקים, הקמת מגרשי ספורט בכפר חסידים ובקיבוץ אושה, כמו גם פרויקטים רבים נוספים.
ומה בשנה הבאה? אנחנו כבר כמה שנים נמצאים תחת “איום מתמיד”, “תחת התקפה” של המדינה, וכוונתה להפקיע מאתנו שטחים חקלאיים לבינוי. לאורך אותן שנים התחלפו לא אחת הנימוקים, למה לוקחים מאיתנו, אבל תמיד דאגו להפוך אותנו למעכבי בנייה למגורים. בתאריך 29.7.2014 קיבלה הכנסת את חוק הותמ”ל, שתפקידו אישור תכניות נרחבות למגורים בלוח זמנים קצר, כאלמנט אחד בסל של פתרונות המוצעים על ידי הממשלה, להתמודדות עם משבר הדיור. נשמע מבטיח, נשמע נכון ונשמע חשוב. ישנה רק בעיה אחת, שהגוף הזה היה כל כך נלהב למלא את תפקידו, שהוא מפקיע ומורה על הפקעות מכל הבא ביד. לא דואג לבדוק לעומק פרטים רבים על נחיצות ההפקעה ולא על ההיתכנות המעשית, אלא הניף את הגרזן והתחיל לכרות. החקלאות לא כל כך מעניינת, הפרנסה של מאות ואלפי חקלאים הפכה להיות שולית, העיקר להפקיע כדי להוזיל את מחירי הדירות (כדבריהם), בעיקר לזוגות צעירים. ובשורה התחתונה, הסטטיסטיקה מראה שמחירי הדירות ממשיכים לעלות, וכל עיתוני הכלכלה תמימי דעים שהמחירים רק ימשיכו לעלות והבעיה בכלל לא במחסור קרקעות. אבל זה לא מעניין כנראה את הותמ”ל, ולאחר שנלקחו משטחי המועצה מאות דונמים, הם ממשיכים להגיש תכניות להפקעת שטחים מהמועצה, כששטחים רבים בתוך הערים בכלל לא מנוצלים. זוהי מלחמה יום יומית ואנו עושים ככל שניתן כדי שיישובי המועצה לא ייפגעו.
אני תומך בגישה שצריך לבנות ולהוזיל את הדיור, אבל עם שכל. לא לבנות אלפי דירות צמודות קרקע בעיר במקום בנינים גבוהים, לשמור על החקלאות ועל פרנסת החקלאים. אנחנו במועצה החלטנו שצריך להראות שאפשר אחרת, אנו מוציאים כספים רבים על תכנון שלנו של חלופות לתכנון העירוני הבזבזני.
ולתושבי המועצה אני מאחל שאפשר יהיה להפיק את הטוב ביותר מכולנו יחד, כשכולנו נהיה תמיד יחד. שנה טובה.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>