21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

טניס

מונדיאל? ווימבלדון! פ-ד-ר-ר!

לירן גורן מדרג לדעתו את שבעת הטניסאים הראשונים לקראת אליפות וימבלדון

מאת: לירן גורן , 4 ביולי 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

בעוד ניימאר, אלוף עולם 2018 להערכתי, בהנחה שפירמינו יקבל סוף סוף דקות משחק משמעותיות (הגליון ירד לדפוס, ועוד שחקני כדורגל רבים משחקים מצוין אך עושים הצגות, נפילות, וכו’.

צילום: freepik

ב-90 דק’ משחק, יעלו ויבואו לפנינו הגלדיאטורים שלא עוצרים לרגע, לעיתים בחום גדול(באנגליה פחות אמנם), במשחקים של שלוש שעות(במקרה הטוב) ומעלה, וכבר ראינו על הדשא כאן משחק של 11 שעות, וייתנו את הנשמה בטורניר היפה בעולם הטניס ואחד היפים בעולם הספורט כולו, באולד אינדלנד קלאב. הערה: גמר ווימבלדון מתחיל כשעתיים לפני גמר המונדיאל (15.7.18), גם שלוש מערכות של בייגלה לא ימנעו דאבל בוקינג מביש. ולא יהיו שלוש מערכות על האפס, מן הסתם… לדחות גמר המונדיאל לשעה מאוחרת יותר בערב ודחוף.
ווימבלדון 2018: לקראת מה אנו הולכים אם כן?
שום דבר מלבד טורניר מרתק במיוחד, כיוון שהרבה מהחברה נמצאים בכושר פשוט נהדר ומי שעדיין לא כבר בדרך לשם.
אז נתחיל כרגיל כאן בבלוג, להעריך את סיכויי המתמודדים, מן הסוף להתחלה.

7. אלכסנדר זברב: הסייח הגרמני הצעיר הוא לדעת רבים בראשות בום בום בקר כמובן, הדבר הבא בטניס העולמי. על פניו יש לו הכל: גובה, עוצמה, אתלטיות, קשר עין יד מעולה, סרבים, רשת, תנועה. אבל, השאלה הגדולה היא אם יש לו את זה בראש, והוא אכן מקבל הנחה כי הוא צעיר מאד, אבל לא נלאה אתכם בפרטים הידועים לגבי גילם המדויק של בקר ושארפובה בזכייתם הראשונה בווימבלדון. רמז.. צעירים מזברב בשנתיים לפחות, מינימום. נדמה לי שאם יש לו את זה בכלל במנטלי, הוא עוד לא בשל, אך עם כל הכשרון והדשא כמשטח מושלם עבורו זה הזמן להוכיח לי שאני טועה. סיכוי קלוש אך קיים, בקושי.

6. רפא נדאל: מספר אחד בעולם ואחד הספורטאים הגדולים בהיסטוריה מחזיר את המרדף המופלא בתולדות הספורט חי, קיים ובועט. רפא הרגע חזר מתצוגת תכלית בכור מחצבתו הוא הרולאן גארוס עם תואר 11 בצרפת!, 17 סלאמים בכללי, כשהוא מאבד מערכה אחת בלבד ושוחט את תים בגמר. אבל, רפא כבר זכה בווימבלדון והוא יכול, העניין הוא ששחקן כל כך פיזי, כל יהבו הוטל אל עבר הרולאן גארוס, גם המנטלי, ולזכות פעמיים רצוף בגראנד סלאם היום, ובמיוחד בגילו, ועוד על הדשא, המשטח הפחות מועדף עליו, יהיה פשוט הישג חלומי. לא רואה את זה קורה, אבל זה רפאל נדאל וסיכוי עדיין קיים.

5. דומיניק תים: האוסטרי הוא הבולט ביותר מהדור החדש או הבשל ביותר, גם מבחינת דיוק ואיכות החבטות, במיוחד תוך כדי תנועה, ובעיקר מהקו האחורי, וגם מבחינת האיכות המנטלית. ממש חסר לו רק הגרוש של הלירה. הוא היה נהדר ברולאן גארוס ובעונת החימר שלפני, ולצערו פגש רפא נדאל מפחיד בגמר. מבחינה מנטלית הוא יכל יותר, אך נדמה לי שאין חכם כבעל נסיון והוא בטוח לקח משם משהו. מה שכן הדשא אינו קלאסי גם עבורו מבחינת סגנון משחק. והוא גם הרגע טיפס גבוה עד לגמר סלאם. לא קל לשחזור מיידית. אך תים בהחלט מסוכן עכשיו בכל טורניר גראנד סלאם בו הוא משתתף. יש לו סיכוי, אך לא גדול במיוחד.

4. חואן מרטין דל פוטרו: הארגנטינאי האהוב שם סוף סוף את הפציעות מאחוריו וכשהוא טוב הוא פשוט ברמה של הגדולים. משום מה בדשא הוא לא בא עד כה לידי ביטוי, כמצופה ממגיש גדול בעל פורהנד כה קטלני. אך יש לו תואר גראנד סלאם אחד בקריירה על חשבון פדרר(ארה”ב), ואם הוא נכנס לזון הוא מסוכן גם כאן באולד אינגלנד קלאב, ויותר מכל הוא לוחם עצום והקהל חולה עליו בכל מקום בו הוא משחק. אולי הגיע זמנו להתקדם בדשא ואולי אף עד הסוף. הסיכוי קיים בהחלט אבל הוא יצטרך להתעלות יותר מאי פעם, לא פשוט בכלל.

3. נובאק ג’וקוביץ’: יאפ, תהליך החזרה של המנטליסט והאתלט הסרבי המופלא מורכב אמנם, אבל חדי העין כבר יכולים לראות שיפור משמעותי בחודשים האחרונים. גם הגיע הרגע לגמר בקווינס על הדשא, והפסיד בשלוש מערכות לאחד מרין צי’ליץ’, מייד נדבר עליו. כשאנחנו עוברים אל הדשא אותו ג’וקוביץ די מחבב, ועוברים לטוב מחמש, אפשר בהחלט לדמיין אותו עושה את הקאמבק המושלם בדיוק כאן ועכשיו. שאלה היחידה? האם הוא כבר יכול להגיע חד במאה אחוזים כדי לנצח את פדרר, צ’יליץ’, דל פוטרו, ותים? אין לי תשובה חד משמעית, הוא כשיר בריאותית, כושר משחק וזה כולל פיזיות, דיוק, וקבלת החלטת בלחץ, הוא עדיין שאלה קטנה, וראינו איך הוא מפסיד לאיטלקי במשחק ארבע מערכות ברולאן גארוס. אבל עבר חודש מאז. וזה נובאק ג’וקוביץ’, אחד הטניסאים הגדולים בהיסטוריה. לתחושתי הוא ממש קרוב לסוויץ’ בו הוא נהיה מפחיד וזה עלול להספיק, אבל כמעט… בארה”ב הוא יהיה כבר נובאק גו’קוביץ’ שאתם מכירים, כבר עכשיו כאמור מאד קרוב, כדאי לפדרר וצ’יליץ’ לאחרים לנצל את הרגע האחרון בו הוא עדיין פגיע. סיכוי טוב, אך חסר עוד קצת שפשוף אולי.

2. מרין צ’יליץ’: נכון, לא זכורה התפרקות מנטלית כזו בטניס, אחרי זמן משחק כה מועט, כמו בגמר ווימבלדון של שנה שעברה. אבל, צ’יליץ’ אני מאמין כבר מאחורי זה ולראיה גמר הרואי האוסטרליה השנה, בו הוא לקח את פדרר למרתון והיה במומנטום לקראת החמישית. מה לעשות שבשנתיים האחרונות באוסטרליה רוג’ר חזר לאהוב את הטורניר ומתעלה במערכה חמישית. צ’יליץ’ שנים בטופ 5, בעל תואר גראנד סלאם(ארה”ב) ושני גמרים נוספים. סרב עצום וחבטות עוצמתיות, והוא גם נהיה לעיתים ממש אקספלוסיב עם שאגות יפיפיות אחרי חבטות גדולות. הוא בגיל הנכון, הוא בשל, הוא אלוף קווינס לפני דקה על חשבון נובאק. הוא פשוט נורא מסוכן. והוא מאוד מאוד רוצה. יש לו סיכוי פשוט מצוין. האם יש סיכוי, בהנחה שפיפ”א הנודניקים לא ישנו את שעת גמר המונדיאל, שנראה 16 קרואטים במקביל בגמרים חשובים. התשובות להערכתי לא אצל רוסיה עם כל הכבוד ויש כבוד, אלא אצל שתי תוספות המורל המשמעותיות היגיטה וולדראמה, או אצל הארי קיין עם דחף כיבוש לא בר כיבוש. וצ’יליץ’ וודאי יכול להיות שם.

1. רוג’ר פדרר: הספורטאי הגדול בהיסטוריה לטעמי, מגיע מוכן היטב, אחרי ששוב נח את הרולאן גארוס בחוכמה רבה. לפני שנה זה נגמר בצלחת. עכשיו הפנומן השוויצרי רוצה תואר תשיעי על הדשא ו-21 בסה”כ מה שירחיק את נדאל בארבעה תארים, לא להרבה זמן… אך עדיין.
למרות היותו אתלט נהדר גם כשהוא כמעט בן 37, הוא ישאף לקצר נקודות, לעלות לרשת הרבה וגם בהפתעה כדי להפעיל לחץ על היריבים ולגרום להם לחשוב, ובשביל לזכות, ואני תמיד אומר זאת, להגיש באחוזים גבוהים את הראשון, ולתת את הסרבים השניים הטובים בעולם כשהראשון לא נכנס. וודאי שהבקהנד המשופר עוזר. הפורהנד המופלא והוותיק, ועוד מכות מומצאות תוך כדי משחק. אבל, עבור רוג’ר, אולי המגיש הגדול בהיסטוריה, מבחינת שילוב של דיוק, גיוון, ועוצמה, הסרב הוא מפתח אחושילינג תמיד. זהו הפייבוריט שלי באופן שאינו משתמע לשתי פנים.
מבחינת הנשים כרגיל: הכל פתוח וסרינה חולמת על תואר שמיני על הדשא וגם יכולה למצוא עצמה רוקדת עם פדרר. אפשרי. אבל הכל פתוח. תהנו!

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>