19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

מו אלאך הוא האדם הנכון בזמן הנכון ובמקום הנכון

כשהמנהל המקצועי של מכבי חיפה הגיע למועדון, רבים זילזלו בו ולא הבינו את כוונותיו האמיתיות. וגם: למה מכבי חיפה לא מסוגלת לנצח אפילו ב”סמי עופר”? ואיך יכול להיות שהקבוצה שיחררה את השחקן היחיד שלה שיכול לתת פס לגול?

מאת: איציק אהרונוביץ , 31 בינואר 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

רבים נטו לזלזל בהבאתו ובהגעתו של המנהל המקצועי החדש של מכבי חיפה, מו אלאך, וטענו כי הוא אינו עושה מאומה מאז שהגיע. אותם אנשים גם טענו, כי הקבוצה לא מספקת את התוצאות על כר הדשא, וכי למרות ניצחון גדול על הפועל ת”א בשמינית גמר גביע המדינה ב”סמי עופר”, היא עדיין נראית רע מאוד במשחקי הליגה.

הצוות המקצועי של מכבי חיפה צילום: ראובן כהן

בעניין זה, מחובתי לציין בהגינות וביושר, שהמנהל המקצועי החדש לא הביא ולו כדורגלן אחד מבין 25 השחקנים שנמצאים בסגל הקבוצה. במסיבת העיתונאים הראשונה בה הוצג אלאך, הוא אמר כי הדבר הראשון שחשוב לו להביא הוא “תקווה ותוצאות”. בעניין התקווה, אלאך מתחיל לגלות סימנים ראשונים וחיוביים לכך שהוא הולך לבנות במכבי חיפה מועדון חדש, כאשר הדוגמה הטובה ביותר היא הגעתו של המאמן החדש, פרד רטן, שהוא ללא ספק המאמן עם הרזומה המרשים והאיכותי ביותר שנחת כאן. אלאך סיפר שהוא חיכה וציפה זמן רב לרטן, וזו הסיבה שבגללה התמהמה בהבאת מאמן, ולבסוף הוא למעשה הביא את האופציה היחידה בה רצה.
אין לי ספק שמו אלאך – ממנו אני מחזיק מאוד – הוא האיש הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון, כדי לבנות את מכבי חיפה החדשה. בקרוב אלאך יתחיל להיכנס עמוק אל תוך מחלקת הנוער של הירוקים, כדי לעשות סדר במחלקה הזו, שכושלת מזה שנים (והיא כושלת למרות תארים כאלה ואחרים בהם זכתה קבוצת הנוער של המועדון בשנים האחרונות). נראה לי שאלאך יפעל כדי לצמצם את כמות הקבוצות והשחקנים במחלקה, כאשר רק השחקנים הטובים והאיכותיים ביותר יישארו. גם מאמני המחלקה יצטרכו ליישר איתו קו וללכת עם הדרך והראש שלו. עושה רושם שאלאך שואף לגדל ולהצמיח במועדון כדורגלנים מוכשרים, שיוכלו להשתלב בעתיד בקבוצה הבוגרת, כפי שקרה בעבר הלא רחוק. זו אחת ממטרותיו המרכזיות, כדי לבנות את מכבי חיפה החדשה. בראש מעייניו של אלאך עומדת הקמת אקדמיה לכדורגל – כפי שעשו מועדונים מהולנד כאיאקס ואיינדהובן – אשר אליה יגיעו שחקנים מוכשרים מכל רחבי הארץ, שיודרכו ע”י המאמנים הכי טובים.
במקביל, אלאך אינו מזניח את הקבוצה הבוגרת, וכרגע הוא נמצא בשלבי הכנה של מערך סקאוטינג חדש, במסגרתו פיתח תוכנה חדשה המאתרת את השחקנים המתאימים ביותר למועדון, הן מקצועית והן מנטלית. בעניין זה חשוב להדגיש, שאחד הכישלונות הגדולים של המועדון בשנים האחרונות היה הבאת זרים שלא התאימו לקונספציה המקצועית ול-D.N.A שלו. בעניין זה, המטרה של אלאך תהיה להביא זרים תותחים בכמה תפקידים, שיוכלו לגרום למכבי חיפה להתחרות בצורה שווה עם קבוצות כמו הפועל ב”ש ומכבי ת”א, בשנים הקרובות. מי שחושב שאלאך רק מארגן את המועדון ומתכנן את השנים הבאות, יש לי חדשות בשבילו: גם בצד המקצועי יש לו המון מה לומר, וזהו בעצם תפקידו של מנהל מקצועי אמיתי ורציני. אמנם כרגע התוכניות לא נראות בשטח וזה ייקח זמן, וכפי שהדברים נראים כרגע, העונה תשחק הקבוצה בפלייאוף התחתון, לראשונה מזה שנים.
כעת אעבור לסוגיות מקצועיות נטו. מקצועית, למכבי חיפה יש בעיה גדולה. היא אינה מסוגלת לנצח קבוצות באיצטדיונה הביתי, “סמי עופר”. למרות שעד כה עברו 20 מחזורי ליגה, מכבי חיפה רשמה עד כה 4 ניצחונות ביתיים בלבד. אין ספק שזה מעט מדי, ושמדובר במתכון להסתבכות רצינית ואמיתית עמוק בתחתית. אם ניקח בחשבון שהקבוצה מתקשה להשיג נקודות גם במשחקי החוץ שלה, הרי שמדובר בתכונה המתאימה לקבוצת תחתית מובהקת.

רוקביצה מודה לבורא עולם צילום: ראובן כהן

האמת היא שכרגע אני לא רואה בכלל מצב בו הקבוצה תנצח משחקים, מכיוון שאין לה “גולר” וגם אין לה שחקן שמוסר פס לגול, וכל השליטה שלה במשחקי הבית ב”סמי עופר”, הינה שליטה אופטית לחלוטין. הקבוצה לא מגיעה למצבים חופשיים, אלא למצבים מקריים לחלוטין, בהם היא נהנית ממזל, או לחילופין סובלת מחוסר מזל. כפי שזה נראה כרגע, אין שום דבר מתוכנן במשחק של מכבי חיפה. הם יכולים לשחק טוב עד 25 מטר משער היריב, ואז נסגר לקבוצה ה”תריס” והם לא מצליחים להביא את עצמם לידי ביטוי.
בדיוק כאן המקום לשאול איך במצב עניינים שכזה, מכבי חיפה הרשתה לעצמה לא לשתף שחקן כמו גילי ורמוט, שבפס אחד יכול לבשל שער, שלא שיחק 5-4 משחקים, ועל כך אני זועק מזה זמן רב. בסופו של דבר, בקבוצה החליטו לשחרר אותו בחלון ההעברות, ומי שתיהנה מהשחקן היא קבוצת נעוריו, הפועל חיפה. הדבר הזה פשוט נשגב מבינתי, ורב הנסתר על הגלוי.
משחק החוץ ב”טדי” נגד בית”ר ירושלים, שייערך בשבת, ייתן את התשובה האמיתית לאן פניה של מכבי חיפה. ניצחון ב”טדי” ישחרר אותה מלחץ התחתית הגועשת, והפסד יוריד אותה ביגון שאולה, כאשר במצב כזה, הקרקע תתחיל לבעור מתחתיה.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>