26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

אירועים

מחאת נשות עמק חפר בעקבות ההזמנה לאירוע “יום האישה הבינלאומי”

בחודש האחרון התחוללה בעמק סערה בעקבות חשיפת ההזמנה לאירוע “יום האישה הבינלאומי למנהיגות יישובי עמק חפר”

מאת: ניר אהרוני , 8 במרץ 2018

כארבעים נשים המתנדבות ופועלות למען העמק בתפקידן כיו”ריות ועדי היישובים, חברות הנהלת המועצה ועוד, זאת בחסות ובצירוף לוגו המועצה וקופת החולים כללית. בגוף ההזמנה הכותרות מבטיחות למשתתפות “הרצאות מעשירות ומעשיות מעולם התוכן הנשי”, אך פירוט הלו”ז מעלה תחושות קשות ופוגעניות: איפור, בגדים, ניתוחים פלסטיים והמלצות לבוטוקס.

ההזמנה ליום האישה הבינלאומי צילום: ארכיון "כוכב"

ההזמנה פורסמה לראשונה בפוסט של הדר פרנקו גלאור בפייסבוק ועוררה הד ציבורי רב, שכלל מאות תגובות מתושבי העמק וביניהם נשים בעלות ניסיון עשיר בעשייה לקידום מעמד האישה בארגונים ציבוריים. ידוע לנו כי חלקן אף התקשרו למנכ”לית המועצה רינת זונשיין וליועצת המגדר ענת שבזי וביקשו לשנות את ההזמנה ואת תוכן האירוע לאור המסר הבעייתי העולה ממנו ומחזיר את העיסוק בנשיות שנים רבות אחורה. לאחר שכל הפניות לא הצליחו להוביל עדיין לשינוי, קבוצת נשים מובילות בעמק שלחו מכתב מחאה רשמי לראש המועצה רני אידן בבקשה לשנות את תכני יום האישה הבינלאומי מתוך כבוד למנהיגות העמק ולכלל הנשים באשר הן. הודגש בפנייתן כי “האירוע שתוזמן ליום האישה הבינלאומי עוסק באופן בוטה בעיצוב המראה של נשים, בלבושן ובגופן. תוכן האירוע מביך ומביש ואינו עולה בקנה אחד עם ייעודו של יום האישה הבינלאומי. מטרותיו של יום זה הן למחות נגד אפליה, הדרה, אי שוויון ואלימות נגד נשים ולהציג את ההתקדמות וההישגים שהושגו בזכות פעילותן של נשים פמיניסטיות לקידום מעמדן של נערות ונשים. יום זה מיועד להעלות על נס נשים פורצות דרך, לספר על נשים מנהיגות, מוכשרות, חכמות ומעוררות השראה בכל התחומים, נשים שהן מודל לחיקוי לנערות, לנשים ולחברה כולה”.
עוד נוספה במכתב קריאה למנהיגות העמק המוזמנות, אשר חלקן כבר הביעו אי שביעות רצון מול המארגנים- “להדיר את רגליהן מאירוע זה ולמחות נגדו” וכן קריאה “למועצת עמק חפר לתכנן במקומו אירוע מכובד וראוי, כיאה ליום זה ולמעמדן, לעשייתן ולפועלן של הנשים המנהיגות בעמק חפר”.
על המכתב אשר פורסם ושותף לכלל הציבור בפייסבוק לאחר שליחתו, כולל פרסום של פרלמנט הנשים הארצי, חתומות פרופ’ אסתר הרצוג יו”ר תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים; מיכל זאבי, חברת הנהלת פרלמנט נשים; עו”ד אלה גרא לשעבר מנכ”לית שדולת הנשים בישראל; ד”ר הדר פרנקו גלאור קרימינולוגיה פמיניסטית; אטי שינדלר יו”ר הנהגת הורים ברופין; מיטל סולימני, יו”ר ועד היישוב אחיטוב; רותי ברמן עיתונאית; מעיין ברקמייר חברת ועד ההנהלה מקיבוץ העוגן; דפנה שפר-הרולד ממכמורת ודפנה פרנק בית יצחק, כאשר הן מייצגות נשים רבות וזכו לתמיכה רבה במחאתן.
בין מאות התגובות ציינו חלק מהנשים כי אין להן בעיה עם תכני האירוע ביום שמוגדר כיום פינוק וכיף נשי, אך השילוב בין ההרצאות המפורסמות, לוגו המועצה, מסרים המדגישים כי זהו עולם התוכן הנשי וחיבור כל החבילה יחד תחת הכותרת של יום האישה הבינלאומי הינו שגוי והציפייה היא כי המועצה תפעל לתיקון הטעות בהקדם האפשרי. מחאת הנשים מבטאת קול נשי רועם ובהיר, אחווה וסולידריות נשית בעמק חפר ומחוצה לו. תגובת המועצה: מדובר במפגש סגור לקבוצת נשים – מנהלות יישובים בעמק חפר. קבוצה זו משתתפת באופן קבוע במפגשים בהובלת המועצה העוסקים בהכשרה, העצמה ולמידת עמיתים. המפגש הנדון הינו פרי יוזמה של הפורום כולו. שתי נשים מתוכו, העוסקות בתחומי הטיפוח הנשי לצד ניהול היישוב, התנדבו להעניק מזמנן למען שאר המשתתפות. רובן המכריע של נשות הפורום שמחו על המפגש ואישרו הגעתן. אכן, הכותרת שניתנה בהזמנה מטעה ולא מדויקת. הכוונה הייתה ל”יום כיף” סגור ולא לאירוע הרשמי שמקיימת המועצה לכבוד יום  האישה הבינלאומי שיתקיים ב 8 במרץ.

עוד כתבות בתחום אירועים

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>