22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מחוף אל חוף

במד”א מציגים נתונים על אירועי הטביעה מפתיחת עונת הרחצה. הצוותים טיפלו ב-111 בני אדם שנמשו מהמים, מהם 19 שטבעו למוות. מנכ”ל מד”א, אלי בין: “על רקע ריבוי מקרי הטביעה עליהם דיווחנו בשבועות האחרונים, אני קורא לציבור הרוחצים לא להקל ראש בסכנות הים ולנקוט כל משנה זהירות”. מערכת “כוכב” מגישה טיפים שעשויים לעזור למתרחצים בעת הצורך

מאת: מערכת "כוכב" , 6 ביולי 2016

הקיץ כבר כאן ומאות אלפי ישראלים גודשים את חופי הים במדינה. אמנם הם מגיעים בעיקר בכדי לתפוס שמש ולהתרענן במים הקרים, אך הים גובה גם קורבנות בנפש. לעיתון “כוכב” נמסר מדוברות מד”א כי, מתחילת עונת הרחצה (9.5.16) ועד (23.6.16), עומד מספר בני האדם שנמשו מהמים וטופלו ע”י צוותי מד”א בחופי הרחצה, בבריכות ובמאגרי המים השונים, על 111 איש, בהם 18 אנשים שטבעו למוות, 4 נפגעו באורח אנוש, 6 נפצעו באורח קשה, 9 באורח בינוני ו- 74 באורח קל.

צילום: ארכיון "כוכב"

וחות מד”א ברחבי הארץ. במהלך ששת השבועות האחרונים, עמדו כוחות מד”א בכל רחבי הארץ בכוננות והעניקו טיפול רפואי, כאמור, ל- 111 בני אדם שנמשו מהמים.
החובשים והפאראמדיקים של מד”א העניקו טיפול רפואי ב- 87 מקרי טביעה, מהם: 67 בחופי הים התיכון, 5 בחופי ים המלח, 1 בחופי אילת, 3 בחופי כנרת, 7 בבריכות ציבוריות, 4 בבריכות פרטיות ומקרה אחד בגן השלושה.
במהלך 6 השבועות האחרונים (החל מה 9.5.16), עומד מספר בני האדם שטבעו למוות בחופי הרחצה, בבריכות ובמאגרי מים על 18, בהם: אישה כבת 29 בחוף שקמונה בחיפה (19.5.16), גבר כבן 72 בכנרת (23.5.16), אישה כבת 40 ונערה כבת 12 שנפטרה כעבור מספר ימים בבית חולים אחרי שטבעו בחוף טובגו בבת ים (24.5.16), גבר כבן 60 ואישה כבת 50 בחוף סירונית בנתניה (25.5.16), צעירה כבת 20 בחוף אכדיה בהרצליה (26.5.16), צעיר כבן 30 בחוף מרדיאן בחיפה (29.5.16), נער כבן 15 בחוף הדייגים בג’אסר א זרקא (30.5.16), גבר כבן 30 בחוף אכזיב סמוך לנהריה (6.6.16), צעיר כבן 24 בחוף מי עמי באשדוד (10.6.16), גבר כבן 66 בחוף פלמחים (11.6.16), גבר כבן 83 בחוף לאונרדו בים המלח (11.6.16), גבר בן 67 בחוף הדקל בנהריה (15.6.16), פעוטה כבת 3 בבריכה ביתית בשדרות (16.6.16), גבר כבן 70 בחוף קונטיקי בנתניה (18.6.16), אישה כבת 70 בחוף בת גלים בחיפה (20.6.16) וגבר כבן 73 בחוף ארגמן בעכו. כוחות מד”א ברחבי הארץ העניקו טיפול רפואי מציל חיים ל- 93 בני אדם נוספים שנמשו מהמים, בהם 4 במצב אנוש, 6 במצב קשה, 9 במצב בינוני ו- 74 במצב קל.
ראוי לציין כי השבוע טיפלו צוותי מד”א גם בטביעה של שני צעירים בחוף מכמורת.
מדובר בשני צעירים מהאזור, בשנות ה-20 לחייהם, בחורה שהצליחה להינצל ובחור שגופתו נמצאה ביום חמישי בשעות הבוקר המוקדמות, כאשר גופתו נמשטה מהים, בין חוף מכמורת לבין גבעת אולגה.

יצאו לחופש הגדול

השבוע החלה באופן רשמי חופשת הקיץ של בתי הספר התיכוניים והחטיבות. עשרות אלפי בני נוער וילדים מרחבי הארץ צפויים בחודשיים הקרובים לפקוד את חופי ישראל והבריכות הציבוריות. לאור זאת, קוראים במד”א לציבור הרוחצים לשמור על כללי הבטיחות, ומציגים נתונים מדאיגים חודש וחצי בלבד לאחר פתיחתה הרשמית של עונת הרחצה.
לאור הממצאים החליטו במד”א לרענן ולהדגיש את כללי הזהירות בחוף הים והבריכה, ובתוך כך, להדריך על אופן הגשת טיפול ראשוני לטובע שעשוי להציל את חייו.
במד”א פרסמו השבוע כללי זהירות בחוף הים ובבריכות: “יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל, ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה, אין להיכנס למים. כמו כן, יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה. בנוסף, יש להימנע ממשחקים מסוכנים ואין לשחק “משחקי הטבעה” במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה. דע את יכולותיך, שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל, אל תצטרף. קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח מעט בצל. אין לשחות באזור שובר הגלים, כי באזור זה עלולות להיווצר מערבולות חזקות שמושכות לקרקעית הים. הרחצה בים תחת השפעת אלכוהול אסורה מסוכנת”.

ואילו בבריכות פרטיות, נמסר ממד”א כי: “אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי. יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים. כמו כן, למבלים עם תינוקות וילדים בים, בבריכה, או סמוך לכל מקור מים אחר, שימו לב לכללי הזהירות הבאים: אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים”.
במד”א הדגישו כי תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר. ולכן, הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו’. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.
“טביעה מתרחשת תוך דקות בודדות. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים, ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצידם”, נמסר ממד”א, שמסבירים עוד כי, מצופים גלגלי ים ודומיהם, מקנים תחושה מוטעית של בטחון. “זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה, ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה. כמו כן, יש לוודא כי הילדים מוגנים באופן מלא מפני נזקי השמש, להקפיד למרוח אותם בקרם הגנה מתאים, ואף רצוי להלביש תינוקות בבגד ים מלא וארוך, על מנת להגן על גופם.
ממד”א נמסר כי במקרה של טביעה, יש לפעול על פי ההנחיות הבאות: “להוציא את הטובע מהמים. נסו למשות את הטובע מהמים במידת האפשר והימנעו מלסכן את החיים שלכם. במקביל, הזעיקו את מד”א בקו החירום 101. כמו כן, הישמעו להנחיות הפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד”א, אשר ידריכו אתכם כיצד להמשיך לטפל בטובע, עד להגעת צוותי מד”א למקום. בנוסף, אם הטובע איננו נושם (בית חזה אינו עולה ויורד) השכיבו את הנפגע על גבו הרחק מקו המים, והחלו מיד בביצוע עיסויי חזה עד להגעת צוותי מד”א למקום, ובהתאם להנחיות הפאראמדיקים במוקד. לאחר מכן, מומלץ שהטובע יתפנה לבית חולים, גם אם הוא מרגיש טוב יותר, להמשך מעקב ובדיקות בבית החולים.
מנכ”ל מד”א, אלי בין: “החופש הגדול הוא חג עבור תלמידי ישראל שכבר פוקדים את חופי ישראל והבריכות הציבוריות. על רקע ריבוי מקרי הטביעה עליהם דיווחנו בשבועות האחרונים, אני קורא לציבור הרוחצים לא להקל ראש בסכנות הים ולנקוט כל משנה זהירות. צוותי מד”א נערכים ופועלים מסביב לשעון למען הצלת חיים, אנא שימרו על ילדיכם. חופשה נעימה ורחצה בטוחה”.

במד”א מגייסים מתנדבים

לפרויקט “נאמני החיים” החדש של מד”א, נקראים להצטרף אזרחים בעלי הכשרה רפואית של לפחות 20 שעות, ביניהם: רופאים, אחים, פאראמדיקים, חובשים, חובשים צבאיים, מגישי עזרה ראשונה וכו’. המטרה: להעניק סיוע רפואי ראשוני לאירועים בקרבתם. כל המעוניין להירשם לפרויקט זה מתבקש לחייג ל- 6210* בימים א’-ה’, בין השעות 07:00 ל- 23:00 ובימי שישי בין השעות 07:00-14:00, או באתר מד”א בכתובת https://life.mdais.org והכל במטרה להציל חיים. ניתן לקבל פרטים ומידע נוסף על קורסי החייאה וקורסים נוספים במד”א, בטלפון 8101* או באתר מד”א בכתובת http://www.shops.mdais.org
מנכ”ל מד”א, אלי בין, אמר השבוע לעיתון “כוכב” כי: “כוחות מד”א נמצאים במהלך הקיץ בהיערכות מיוחדת לנוכח הסכנות הרבות בעונה זו, בהן גם סכנת הטביעה. הכוחות פרוסים עם רכבי הצלה ייעודיים, בהם רכבי שטח בחופי הים. אנו מוכנים וערוכים לכל תרחיש ואירוע בכל מקום, ועושים לילות כימים למען משימת הצלת החיים. אני קורא לציבור הרחב להישמע להמלצות מד”א, להימנע מסיכונים מיותרים ולהתקשר למוקד החירום של מד”א בטלפון 101 בכל מקרה בו יש צורך בסיוע רפואי”.

 

כך תתגוננו מפני המדוזות

ד”ר אליה לוינגר, מומחה לרפואת עיניים מהמרכז הרפואי “עיניים” מייעץ להורים ולילדים שיצאו לחופש הגדול, איך לשמור על העיניים מפני צריבות המדוזות. לעיתון “כוכב” נמסר כי, במידה שקיימת תחושת צריבה בעיניים, כתוצאה מחשיפה לרירית המדוזה, יש לשטוף את העיניים במים מלוחים מספר פעמים. שטיפה במים מתוקים עלולה לגרום להתבקעות תאי רירית המדוזה, המכילים את הארס הצורב, ולגרום להתפשטות הצריבה. אמנם שטיפה במי-ים עלולה לצרוב בפני עצמה בשל המליחות, אולם היא מסייעת לסלק את רירית המדוזה. כמו כן, אין לשטוף את העיניים בחומץ כי הוא טוב רק להרגעת עור שנצרב. לאחר סילוק רירית המדוזה מהעין, ניתן לשטוף את המלח במים מתוקים ולהרגיע את העין, בעזרת מגבת נקייה טבולה במים קרים, על גבי העפעפיים, כשהעניים עצומות. קירור המקום ירגיע את העיניים הצורבות ויאפשר לתחושת הצריבה לפוג. בנוסף, אם צריבת המדוזה פגעה בעור העפעפיים סביב העיניים, אין צורך לחשוש, כי כמו בכל מקום אחר בעור הגוף, הצריבה אינה מסוכנת והיא תחלוף כעבור זמן. יצוין כי, בכל מקרה של הרגשת עקצוץ או גרד, אין לשפשף את העיניים. השפשוף עלול להחמיר את האודם ותחושת הגרד. במקרה שהצריבה נמשכת מעבר לסביר, יש לגשת לרופא העיניים, או למיון עיניים בבית החולים, על מנת לקבל טיפול מתאים.

צילום: אילוסטרציה

כך תשמרו על חיי הילדים בבריכות השחייה הפרטיות:

השגחה צמודה, גידור ושימושנכון בכימיקלים לחיטוי הבריכה

בעקבות הטרגדיה בשדרות, בה מצאה את מותה פעוטה בבריכת שחייה פרטית ביישוב, ושורה של אירועים קשים נוספים שהתרחשו לאחרונה בבריכות שחייה פרטיות, המוסד לבטיחות ולגהות מרענן את כללי הבטיחות בנושא. הנהלים מתמקדים בהשגחה ראויה, גידור מתאים ושימוש נכון באמצעים חשמליים ובכימיקלים.
יצוין כי, לאחרונה נפוץ השימוש בבריכות שחיה המוצבות על פני השטח. נראה, לכאורה, שהסיכון בבריכה כזו נמוך יותר, אולם לא כך הדבר. לבריכות אלה יש להתייחס מבחינת הבטיחות כאל בריכת שחיה רגילה, על כל המשתמע מכך.
מנהל אגף הסברה במוסד לבטיחות ולגהות, אנדרי מטיאס, מסביר: “הבעיה המרכזית היא שעל בריכות שחייה פרטיות, לא חלים אותם חוקים ותקנות שאנו מכירים מבריכות השחייה הציבוריות. ברוב המקרים, ההסתמכות היא על מקצועיותם של מתקיני הבריכות ועל ערנותם של בעלי הבריכות עצמם. חשוב להבין, כי בסופו של דבר מדובר באחריות אישית של כל אדם, קל וחומר הורה. זה לא משנה בכלל אם הבריכה ממוקמת בבית פרטי, או בצימר בצפון. ההורים חייבים להיות ערים לסכנות הרבות, ולהיות כל העת עם האצבע על הדופק. שלא כמו בבריכות הציבוריות, או בים, שם בדרך כלל ישנם מצילים מקצועיים, בברכות הפרטיות אלו הם המבוגרים שמשמשים מצילים. אם הילדים במים, הנופש של המבוגרים מסביבם מסתיים אוטומטית, ועליהם להפנות את מלוא תשומת ליבם ליקר להם מכל”.

צילום: אילוסטרציה

להלן כללי הבטיחות המרכזיים עליהם ממליץ המוסד לבטיחות ולגהות:
השגחה מתמדת וצמודה של מבוגר אחראי. גידור מותאם למניעת כניסת ילדים לבריכה ללא השגחה, כאשר כל בריכת שחייה צריכה להיות מגודרת באופן כזה שימנע הגעת ילדים אל עבר שפת המים. הגידור יעיל אם הוא מונע באופן פיזי את האפשרות לטפס מעליו, לזחול מתחתיו, או לעבור דרכו. אם ישנו גידור קבוע, הרי שיש לוודא קיומו של מנעול עם יכולת לנעילה אוטומטית, שחייב להיות מותקן במקום גבוה, מעבר להישג ידם של הילדים. כמו כן, התקנת מערכת התראה בכניסה לשערי הבריכה. מומלץ להתקין אזעקה קולית, אשר תפעל כאשר דלתות הכניסה לברכה נפתחות באופן לא מבוקר. בנוסף, כיסוי הבריכה (כאשר היא אינה בשימוש) יכול לבוא במקום גידור, בתנאי שהוא מונע לחלוטין את הגישה למים.
גם מחוץ למים נשקפת סכנה: על המשטחים להיות מחוספסים בכדי למנוע החלקה. כמו כן, אסור להכניס צעצועים ניידים לסביבת הבריכה ואין לאפשר הימצאות של מתקנים ניידים, כגון: צעצועים בעלי גלגלים בסביבת הבריכה. ילד עלול ליפול בעקבותיהם למים.
חשוב גם להשאיר בסביבת הבריכה או בקרבתה כיסאות, שולחנות, ריהוט או מתקנים אחרים שניתן לטפס עליהם. בנוסף, מומלץ לשמור על שדה ראייה נקי לעבר הבריכה, בכדי לאפשר מבט חופשי, בכל עת, אל עבר כל חלקיה של הבריכה, גם מתוך הבית. יש להחזיק בהישג יד ציוד לחילוץ וארגז עזרה ראשונה, הכולל: מוט קל (מאלומיניום) באורך של 5 מ’ עם לולאה בקצה ומצוף אחד לפחות. ציוד העזרה הראשונה יכלול מכשיר “אמבו” ונתיב אוויר.
חשוב גם שימוש נכון בכימיקלים וחומרי ניקוי וחיטוי: יש לאחסן חומרים אלו במקום סגור, מוצל, מאוורר, נעול ומשולט. על בעל הבריכה להכיר את הסיכונים ואת דרכי השימוש בכל חומר כימי ולפעול על פי הנחיות הבטיחות הרשומות. יש לשטוף היטב את הידיים לאחר שימוש בחומרים השונים לניקוי או לחיטוי.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>