23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מים שקטים חודרים עמוק

אחרי שהוא מכהן שבע שנים כמנכ”ל תאגיד “מעיינות העמקים”, יהודה סיסו, נבחר ליו”ר פורום המנכ”לים של תאגידי המים והביוב בישראל. “פורום המנכ”לים עומד בקשר שוטף עם רשות המים ומשרדי הממשלה השונים, לטובת התייעלות ושיפור משק המים בישראל”, הוא אומר. וגם, מה אומרים עליו ראשי הרשויות המקומיות באזור. סיסו ושמחו

מאת: זליג אהרונוביץ , 24 ביולי 2017

מנכ”ל תאגיד מעיינות העמקים, יהודה סיסו, נבחר בבחירות שנערכו לאחרונה ליו”ר פורום מנכ”לים של תאגידי מים וביוב בישראל, בו חברים כל מנכ”לי תאגידי המים בישראל.

צילום: ארכיון "כוכב"

מדובר בפורום שדן בנושאים מקצועיים, הנוגעים לניהול השוטף של תאגידי המים בישראל, כאשר סיסו ימלא את תפקידו בהתנדבות בנוסף לתפקידו כמנכ”ל מעיינות העמקים, אבל לזה עוד נגיע בהמשך.

רזומה עשיר בחיל הים

סיסו (57) אל”מ במיל’, שירת בחיל הים. הוא נשוי פלוס 3, תושב זכרון יעקב ובעל תואר שני בבית ספר למנהל עסקים.
כשאני שואל אותו היכן החלה אהבתו הגדולה לים, סיסו לא מתבלבל ועונה: “זה כנראה בגלל שגרנו בחיפה, לא הרחק מהים. מאז שאני זוכר את עצמי אני אוהב ים. כבר בילדותי עסקתי בשייט והייתי מנהל מחלקת סנוניות באגודת השייט של הפועל חיפה. זה היה משהו עמוק בי ועובדה שגם כיום, שנים ארוכות אחרי, אני עדיין עוסק בתחום המים. אמנם מדובר במים מתוקים ולא מלוחים כמו שהייתי רגיל במשך שנים, אבל מים”.
סיסו נולד בחיפה, גדל בעיר ולמד בבית הספר המקצועי בסמ”ת. כשהגיע העת להתגייס הוא לא חשב פעמיים והלך לקורס חובלים של חיל הים, שם עבר את המסלול המפרך.
ההיסטוריה מלמדת כי במשך 62 שנים היה פעיל וביצע אין ספור תפקידים מלאי אתגרים: תפקידי פיקוד על ספינות טילים, על פלגות, על בסיסים של חיל הים. היו גם תקופות שפיקד על הים ותקופות שפיקד על החוף. רצף קשה ותובעני שנמשך שנים.
בתפקיד האחרון שלו שימש כסגן מנהל בסיס חיפה, אבל לפני כן הוא פיקד גם על בסיס אילת, בתקופה שהבסיס הזה – שבדרך כלל זוכה למעט חשיפה – עלה לכותרות לפני עשר שנים עם לכידת ספינת קארין A, אחת התפיסות הגדולות של אוניות נשק עוינות בידי חיל הים, אם לא הגדולה שבהן.
ייאמר מיד, סיסו היה מעורב בכל שלבי התכנון לפני ואחרי המבצע. יצוין כי, על המבצע עצמו פיקדו מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום (צ’יני) והמפקד הנוכחי של החיל, רם רוטנברג, שבאותה עת היה מפקד השייטת.
סיסו: “ היינו מעורבים במבצע הזה בכל שלביו. מהתכנון, התארגנות ליציאה ועד לקליטת הספינה בנמל ופירוקה. כל הקטע הלוגיסטי נוהל בבסיס אילת וזה היה מבצע מורכב מאין כמותו שהתנהל בזירת ים סוף, שהיא לא הזירה העיקרית של החיל. שמרנו על קשר רצוף עם הכוחות כל זמן המבצע עד שהאוניה הגיעה לנמל אילת. בנוסף, הגיעו גם יחידות מיוחדות של צה”ל כדי לפרק אותה וזה היה באמת משהו יוצא דופן. צוות האוניה הסתיר את התחמושת מתחת ליריעות ירוקות, מעליהם הונחו כל מיני צעצועים מן הסוג של שנים בעשרה שקלים, ומתחת לכל זה הוסתרו מיכלים מיוחדים, דמויי צוללות קטנות, בהם הוסתרו כמויות עצומות של תחמושת. היו שם 80 מיכלים כאלה ובהם 50 טון תחמושת. הכוונה שלהם הייתה לזרוק לים את המיכלים ופשוט “להשיט” אותם לכיוון חופי עזה, שם היו אמורים לאסוף אותם. הם תכננו לעשות שימוש חוזר במיכלים האלה וזה לא היה אמור להיות משהו חד פעמי, כך שלא קשה לשער מה היה קורה אילו כמות כל כך גדולה של תחמושת הייתה מגיעה לרצועת עזה”.

מבצעים חשובים בחיל הים. יהודה סיסו צילום: ארכיון "כוכב"

ראוי לציין כי עד אז זו הייתה התפיסה הגדולה ביותר בתולדות החיל.
בקריירה הצבאית שלו השתתף סיסו באין ספור פעולות מבצעיות וכיום קשה לו לקבוע מה היה המבצע המשמעותי ביותר ביניהן. תפיסת קארין A היה ללא ספק אחד השיאים, אבל לא היחיד.
כשאני שואל אותו באיזה מבצעים נוספים לקח חלק, סיסו לא נשאר אדיש ו”יורה” לכל הכיוונים: “השתתפתי כקצין באירוע השמדת סירת אויב באזור הים בצפון לבנון, השתתפתי בתפיסת ספינות אויב וסירות אויב. כמפקד סטי”ל השתתפתי במצוד אחר אונייה שבסופו של דבר נלכדה בחוף ניצנים, הייתי שותף לתפיסות מחבלים ותחמושת, היה לי שירות מלא אתגרים ועברתי לא מעט. בתפקיד האחרון שלי הייתי סגן מפקד בסיס חיפה שהוא הבסיס העיקרי של החיל ולאחר מכן החלטתי להשתחרר”.
כשאני שואל אותו איך היה המעבר לאזרחות הוא לא נשאר אדיש: “כמובן שזה היה לא קל, אבל הבנתי שאני מסיים פרק יפה בחיי ומתחיל פרק חדש”, אומר סיסו.
סיסו בוגר תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת חיפה ובוגר תואר שני במנהל עסקים באותו מוסד אקדמי. הוא נשאר גם באזרחות צמוד לים וכבר בתפקיד האזרחי הראשון שלו היה מעורב בפרויקט של גידול דגי דניס בתוך כלובים, במרחק עשרה קילומטרים מחוף אשדוד.

ממים מלוחים למים מתוקים

סיסו הקים את תאגיד “מעיינות העמקים” בשנת 2010 יחד עם אורי שמואל, יו”ר דירקטוריון מעיינות העמקים, ומ”מ מקום ראש עיריית יקנעם.
בתקופה זו, השקיע תאגיד מעיינות העמקים עשרות מיליוני שקלים בפיתוח תשתיות המים והביוב ביקנעם, קרית טבעון, רמת ישי וזכרון יעקב (הצטרפה בשנת 2016), תוך הכנסת טכנולוגיות חדשות והפחתה משמעותית של פחת המים למספרים חד ספרתיים, מה שהקנה לתאגיד ציונים לשבח בביקורות שונות שערכה רשות המים.
סיסו ציין, כי פורום המנכ”לים עומד בקשר שוטף עם רשות המים ומשרדי הממשלה השונים, לטובת התייעלות ושיפור משק המים בישראל.
יו”ר מעיינות העמקים, אורי שמואל, איחל בהצלחה לסיסו, ואמר: “גאווה גדולה לתאגיד מעיינות העמקים, שהמנכ”ל שלו מיום הקמתו, נבחר לתפקיד מרכזי במשק המים בישראל. מדובר בבחירה ראויה, באיש מקצוע מהדרגה העליונה, שמשרת בנאמנות ובמקצועיות את תושבי התאגיד. יהודה הוא מנכ”ל מקצועי, אדם שחי ונושם את התאגיד 24 שעות ביממה, ולא אחת פונים אליו מנכ”לים מתאגידים אחרים לעזרה ויעוץ, ותמיד מוצאים אצלו אוזן קשבת. העובדה ש- 55 מנכ”לי תאגידים בחרו בו לתפקיד, מדברת בעד עצמה. אין לי ספק שסיסו יתרום מניסיונו והידע שלו, לקידום משק המים בישראל, לטובת התושבים”.
כאמור, סיסו משמש כמנכ”ל תאגיד מעיינות העמקים מאז הקמתו. בתקופה זו רשם התאגיד בהובלת שמואל וסיסו, ובשיתוף ראשי הרשויות בעלי המניות, מספר הישגים, כמו: הפחתת פחת המים בצורה ניכרת בכל יישובי התאגיד, התקנת והטמעת מערכת קריאה מרחוק, שמתריעה על נזילות בזמן אמת. כמו כן, הכנסת אפליקציה ששיפרה את השירות לתושב, שיתוף פעולה עם פרויקטים טכנולוגיים דוגמת “אקווה רימט”, מערכת ניהול מים חכמה שהחלה כפיילוט ברמת ישי ומתרחבת בימים אלה לכל מבני הציבור בתאגיד.
ראוי לציין כי, בשנת 2015 קיבל התאגיד צל”ש כתאגיד מצטיין בביקורת שערכה רשות המים, בזכות הישגיו בתחום הפחתת הפחת.
פרויקט הדגל של התאגיד שקורם עור וגידים בימים אלה, הוא הקמת מט”ש (מכון טיהור שפכים) חדש ומודרני, שמוקם בצומת כפר יהושע, בעלות של עשרות מיליוני שקלים, שיאפשר השקיה לכל סוגי הגידולים ברמה שלישונית, ויאפשר את המשך הרחבת יישובי התאגיד. מדובר בפרויקט התשתיות הגדול מסוגו באזור.

שיתוף פעולה פורה עם אורי שמואל. יהודה סיסו צילום: ארכיון "כוכב"

במקביל, משקיע התאגיד מדי שנה עשרות מיליוני שקלים בקידום, פיתוח ותחזוקת מערכות המים והביוב ביקנעם, קרית טבעון, רמת ישי וזכרון יעקב.
ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי, אמר השבוע: “יהודה סיסו הוא מנכ”ל מוכשר, שמנהל את תאגיד מעיינות העמקים במקצועיות רבה, מוביל אותו להצלחה רבה, ואני שמח שהוא נבחר להוביל את פורום המנכ”לים של תאגידי המים והביוב בישראל. הפורום קיבל ללא ספק יו”ר מוערך ומוכשר, שימלא את תפקידו כראוי, יקדם אותו להישגים, ואני מאחל לו הצלחה רבה”.
ראש המועצה המקומית קרית טבעון, דוד אריאלי: “קבל את ברכותיי מקרב לב, לרגל קבלת המינוי ליו”ר פורום תאגידי מים בישראל. אין ספק שבין השיקולים לבחירתך לתפקיד, הייתה הערכה רבה להישגים שלך, למקצועיותך והכרה במחויבותך הבלתי מתפשרת לאיכות ומצוינות. מהכרות עמך ופועלך בשנים האחרונות, הנני סמוך ובטוח, כי תעניק ערך מוסף אמיתי לטובת כולם. אני מאחל לך הצלחה רבה בתפקיד”.
ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר: “ברכות ליהודה סיסו על המינוי. אין לי ספק כי המינוי ראוי, אני בטוח שיהודה ברוך הכישרונות ימלא את תפקידו בצורה מיטבית, ויהיה קטר לשיפור תפקוד התאגידים. אני גאה שיהודה מנכ”ל התאגיד שלנו נבחר לתפקיד, ומאחל לו הרבה הצלחה”.
חבלים ותראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא: “ברצוני לאחל בהצלחה ליהודה סיסו על היבחרו ליו”ר פורום המנכ”לים של תאגידי המים והביוב בישראל. המועצה המקומית זכרון יעקב, במסגרת הפעילות עם תאגיד המים ‘מעיינות העמקים’, קיימנו שיתופי פעולה נרחבים. מצאתי ביהודה סיסו שותף איכותי לעשייה ברחבי המושבה, ויש לשבח את ההשקעה, הרצינות, ואת שאר המעלות שהוא מביא איתו לתפקיד, שקצרה היריעה מלהכיל. בחירתו לתפקיד הינה בזכות ולא בחסד, כי יש לו את הכישרון הנדרש וזו ללא ספק בחירה מוצדקת. לא יכול היה להיבחר אדם ראוי יותר”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>