22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

דעות

מי אשמים במצב? היהודים

מאת: הרב ד”ר מיכאל לייטמן , 29 באוגוסט 2017

צילום: מערכת "כוכב"

כשבוע לאחר האירועים האלימים בווירג’יניה, ממשיך הימין הקיצוני להרים את ראשו ברחבי העולם: מאות ניאו-נאצים צעדו בברלין ובבוסטון. לפי סקר חדש שפרסם ה”וושינגטון פוסט”, אחד מכל עשרה אמריקנים (כ-22 מיליון) מסכימים עם השקפות ניאו-נאציות, ואפילו רשת האופנה “מיו-מיו” החלה לשווק קולקציית בגדים עם טלאי צהוב. לפי מדד השנאה העולמי: היהודים עדיין במקום הראשון, והשד האנטישמי ממשיך להצחין את עולמנו.
אנשי הימין הקיצוני רוצים לממש רעיון אחד: אחדות. איזו? בינם לבין עצמם, על חשבון אחרים, מי שבעיניהם נחשבים נחותים ובזויים.

צילום: אילוסטרציה (Vitaliy Ragulin)

למה מתעוררות בימינו תנועות ניאו-נאציות? ואיך היהודים התמקמו במוקד השנאה, תופסים את מרב תשומת הלב העולמית בכל פעם מחדש? כדי לענות על השאלות הללו עלינו להבין תחילה את מנגנון הפעולה של העולם. לפי חכמת הקבלה, האנושות מטבעה שואפת לאחדות, דרכה מתגלה כל הטוב. זו התכלית שלה. הגורם שמניע את גלגלי החיים שלנו הוא הרצון. רצון לאוכל, מין או משפחה, רצון לכסף, כבוד או השכלה, במהותו הרצון שואף לקבלת תענוג והנאה. כדי להשיג את הטוב ביותר בעבורו, הרצון שבנו משתכלל ללא הרף ומניע אותנו להתפתחות. כדי לסחוט הנאה מקסימלית, טפח הרצון לממדים גלובליים, עד שהדביק את כל חלקי האנושות לרשת אחת. מצד אחד, הפכנו לעולם אינטגרלי. אולם מצד שני, הוא נבנה על חשבון הזולת באופן אגואיסטי, כשכל אחד עושה כרצונו. התוצאה היא חורבן והתנגשות. כשהטבע האגואיסטי שבנו מיצה את שלב ההתפתחות העיקרי שלו והתעגל, ואילו היחסים שהתהדקו בין בני האדם לא תוקנו ליחס הדדי נכון, אז הרצון קיבל עיוות צורה, כמו פרי בשל שלא נאכל בזמן, ונרקב. אותו ריקבון הצמיח משטרים פשיסטיים ונאציים, קיטוב ופילוג של כל מרכיבי האנושות.
מי אשמים במצב? היהודים. אנטישמים רבים לאורך ההיסטוריה ועד ימינו ממש, החזיקו בתת-המודע שלהם את ההכרה כי ליהודים יש תפקיד מהותי בעולם שהם לא מבצעים. התפקיד, מלמדת חכמת הקבלה, הוא להיות “אור לגויים”: להתחבר “כאיש אחד בלב אחד” ולתת דוגמה חיובית לחיבור האנושות כולה.
כשהאחדות בעם ישראל מתרופפת, הפשיזם והנאציזם מרימים ראש ומתחזקים. לכן, לא מפתיע כי “בדור כזה כל בעלי החורבן שבאומות העולם מרימים ראש, ורוצים בעיקר להשמיד ולהרוג את בני ישראל, כדברי חז”ל: ‘אין פורענות באה לעולם, אלא בשביל ישראל’. כי כמו שכתוב ב’תיקוני הזוהר’, ‘ישראל הם הגורמים: עוני, חרב, שוד, הרג והשמדות בעולם כולו” (“כתבי בעל הסולם”). בידי היהודים, מאז ומעולם, קיימת שיטה ייחודית לחיבור, יכולת לנווט את הקשרים שנרקמים בין בני האדם לעבר חברה מאוחדת, סולידרית, מועילה ומשגשגת. יכולת לעורר את הכוח החיובי שטמון בטבע ולשדרג את התוכנה שלנו לתוכנה הפועלת לפי עיקרון אלטרואיסטי, ולא לתת לתוכנת האגואיזם ליצור כנופיות אכזריות, כמו שאמרו חז”ל: “חיבור רשעים – רע להם ורע לעולם”. צורת היחסים בין בני האדם היא שקובעת את צורת המשטר ואת עתיד החברה שלנו. ולכן, הגיעה השעה להכיר בכך שהבחירה בידינו.
——————————-
הרב ד”ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון “קבלה לעם” העולמי, ומעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר kab.co.il. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת “קבלה לעם” התקשרו לטלפון 1-700-509-209.

עוד כתבות בתחום דעות

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>