23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מי ייקח אחריות

בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדה מיוחדת לזכויות הילד, בעקבות החלטת משרד הרווחה לבטל את מימון הסייעות המלוות, עולה כי במעונות מסרבים לקבל את הפעוטות, נוכח דרישה לליווי במסמכיהם הרפואיים. אם לפעוט אלרגי: “מה אני עושה בספטמבר, מי ייקח אחריות על מקרה מוות?”. משרד הרווחה: “מקדמים הכשרות והכנסת מזרקים למעונות, אין לנו לוח זמנים”. יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון: “שר הרווחה ומנכ”ל המשרד - אם אתם לא מסוגלים לטפל בגילאי לידה עד 3 תעבירו את התחום למשרד החינוך”. וגם, איך מתכוננים לכך ברשויות המקומיות והאזוריות באזור העמקים. ילדים בסיכון

מאת: זליג אהרונוביץ , 21 ביולי 2017

הוועדה לזכויות הילד קיימה בשבוע שעבר דיון בנושא “מענה לילדים אלרגיים וזקוקי השגחה בגילאי לידה עד שלוש”. הדיון, הרביעי בחודשים האחרונים בנושא, התקיים על רקע החלטת משרד הרווחה, כי החל משנת הלימודים הקרובה לא יתוקצב עוד מערך הסייעות המלוות את הילדים במסגרות החינוך.

ח”כ יפעת שאשא ביטון צילום: ארכיון "כוכב"

לעיתון “כוכב” נודע, כי יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון, שלחה מכתב לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ, ולמנכ”ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ד”ר אביגדור קפלן, בו כתבה, בין היתר: “נדהמתי לגלות דרך אמצעי התקשורת, כי בניגוד גמור לבקשת הוועדה המיוחדת לזכויות הילד, כפי שזו הובאה בסיכום ישיבת המעקב האחרונה מיום י”ב בסיוון התשע”ז (6 ביוני 2017) בנושא ‘מענים לילדים אלרגיים וזקוקי השגחה בגילאי לידה עד שלוש’, החליט המשרד לבטל כליל את מערך הסייעות לילדים אלה, וזאת ללא מציאת פתרון הולם ורוחבי לסוגיה קודם לביצוע ההחלטה”.
ד”ר אביגדור קפלן שלח מכתב תגובה לח”כ שאשא ביטון, בו כתב: “בהמשך לפנייתך, אבקש לציין כי המענה שניתן עד היום בדמות סייעת צמודה לשעתיים ביום, אשר ייפסק בתחילת שנת הלימודים הבאה, הינו אליבא דכולי עלמא מענה חלקי שאינו הולם את הבעיה. לאור זאת, ובהתאם לחוות הדעת המקצועית שהוצגה בוועדה בראשותך, אנו נפעל בשיתוף עם משרד הבריאות לגיבוש מענים הולמים והנחיות מקצועיות לשילוב ילדים עם אלרגיה מסגנת חיים במעונות היום. בכלל זה ייבחנו הדרכות לאנשי הצוות ואספקת מזרקי אפיפן למעונות היום.

דיון נוקב בוועדה

יו”ר הוועדה, ח”כ יפעת שאשא ביטון, פתחה את הדיון ואמרה כי היא מקבלת אין ספור פניות מהורים לילדים אלרגיים עם שאלה אחת: מה אנחנו עושים עוד חודש וחצי? היא ציינה כי היא מקבלת דיווחים על מעונות שמסרבים לרשום ילדים. “בדיון האחרון נכח פה מנכ”ל משרד הרווחה והיה נראה שאנחנו בפני כיוון חיובי, היה ברור ששעתיים של סייעת אינם מענה ראוי, אך הדגשנו שהדבר נותן שקט להורים, עד למענה מערכתי טוב יותר וקראנו לקדמו”, אמר ח”כ שאשא ביטון, שהוסיפה עוד כי: “לצערי, במקום מענה רחב ואמיתי, החליט משרד הרווחה לבטל את הסייעות, בלי לתת פתרון אחר. בהיעדר התייחסות ראויה מצד מנכ”ל המשרד, אני מקיימת את הדיון”.
יצוין כי, ח”כ שאשא ביטון מציעה מתווה לפתרון המשבר, במסגרתו יממנו משרד הרווחה והבריאות את העסקת הסייעות ל-3 חודשים נוספים, במהלכם יושלמו ההכשרות לצוותי המעונות ברחבי הארץ: “שר הרווחה ומנכ”ל המשרד – אם אתם לא מסוגלים לטפל בגילאי לידה עד 3 תעבירו את התחום למשרד החינוך”, היא אמרה.
חגי פורגס, ממשרד העבודה והרווחה, אמר: “הנושא של הסייעות החל מהשנה הבאה לא בתחומי הפעילות של המשרד. מבחינתנו, הורים שנרשמים למעון ומבקשים להתקבל, כל עוד אין חוות דעת רפואית לגבי סייעות, המעון חייב לקבל אותם ולעשות את ההכשרות שלו. ההנחיות הן, שאם ילד לא חייב בסייעת, המעון חייב לקבל אותו. אם יש פניות פרטניות נשמח לקבל ולטפל”.
ח”כ שאשא ביטון הדגישה כי הם יודעים שהרבה מאוד רופאים מכסים את עצמם וכותבים שיש צורך בסייעת לכל ילד אלרגי. ולכן, המעון דורש בהתאם לאישור הרפואי, שתהייה סייעת, אחרת הילד לא יוכל להתקבל.
ד”ר רמי גריפת, ממשרד הבריאות, אמרה: “לסייעת אין ערך מוסף מעבר להכשרת הצוות. כל אדם יכול לטפל במקרה אלרגי, להזריק זה מאוד פשוט”.

הדיון בוועדת הכנסת צילום: ארכיון "כוכב"

לדברי עו”ד ולרי זילכה, בית איזי שפירא: “על משרד הבריאות לייצר הנחיה ומדרג מול הרופאים, שיגדירו איפה יש סכנה המצריכה סייעת ואיפה לא. מצד אחד אתם טוענים שלא צריך סייעות, ומצד שני הרופאים קובעים להורים במסמכים רשמיים שיש צורך בסייעת צמודה, וכובלים אותם מול המעונות”.
ח”כ שאשא ביטון, ענתה לו ואמרה: “הוצאנו הנחייה כזו בתום הדיון הקודם ולא קיבלנו עדכון על הדבר”.
חגי פורגס: “שיש חוות דעת שצריך סייעת לשעות מסוימות, היא מחייבת. אנחנו לא אנשי מקצוע ואנחנו חייבים לקיים את חוות הדעת הרפואית”.
ח”כ שאשא ביטון שאלה את הנוכחי בדיון מה הם רוצים שהורים יעשו במצב הזה? “זו לא בריחה מאחריות? מצד אחד מבטלים את הסייעות ומצד שני אומרים שצריך סייעת אם הרופא מורה. מה ההורים אמורים לעשות?! איפה הילדים יהיו בתחילת השנה?”.
פרוגס: “ילדים שאין להם סייעות, נפעל כפי שפעלנו ביתר שאת. נקדם פתרונות עם משרד הבריאות שיש לו ידע וסמכויות, שייתן לנו כלים. נפעל להוסיף הכשרות לצוותי המעונות לעניין אלרגיות, אנחנו רוצים לספק מזרקים למקרי אלרגיה לצוותי המעונות. אני לא יודע להתחייב על לו”ז. אנחנו רוצים להרחיב את המענים במקרים הרבים בהן אין חובה לסייעת, שיש צורך בסייעת, אין לנו כיצד לטפל”.

ההורים מאוד מודאגים

ח”כ שאשא ביטון ציינה כי היא לא מכירה מקרה של ילד אלרגי שלא מצוין צורך בסייעת. “מה אני אומרת להורים בעוד שעה וחצי שאני יוצאת מכאן? תביאו סייעת על חשבונכם או שתישארו בחוץ? אני פונה לשר הרווחה והמנכ”ל, אם אתם לא מסוגלים לטפל בגילאי לידה עד 3 תעבירו את התיק למשרד החינוך. לא מסוגלים לקחת אחריות? פנו את התחום. אם אני מרגישה חסרת אונים, מה מרגישים ההורים שם בחוץ?!”.
הדר, שהגיע לדיון עם בנה נעם, הסובל מאלרגיה, אמרה: “מספיק שהוא נחשף לאדים של האוכל הוא בבעיה. קרה לנו שילד פלט והוא נגע בפליטה והיה בלאגן. מה אני עושה בספטמבר?! מי ייקח אחריות על מקרה מוות? גם אם יקבלו אותו, זה או שאני שולחת אותו והוא בסכנת חיים, או שאני לא שולחת אותו”.
ריקי רוזמרין, מפקחת חינוכית, נעמ”ת: “זרקו את התינוק עם המים, השאירו אותנו להתמודד עם הבעיה. אי אפשר לבטל בלי חלופה. לפני כמה ימים קיבלנו מכתב רפואי לגבי ילדה שהייתה אצלנו עם סייעת, הרופאה כתבה שהיא עדיין זקוקה לסייעת צמודה ומזרק. מה אנחנו אמורים לעשות?!”.
הדר ראדה, מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות, אמרה: “בסוף הפיקוח של משרד העבודה, שלא ינסו להעביר למגרשנו. יש שיתוף פעולה מעולה, אבל האחריות שלהם”.
ח”כ שאשא ביטון הדגישה שכשיש דברים טובים, המשרדים רבים על הקרדיט. היא ביקשה שמימון הסייעות יהיה בשיתוף שני המשרדים למשך 3-4 חודשים, במהלכם יוחל מהלך כולל להכשרת הצוותים במעונות, על כל הדרוש במסגרתו”.
במהלך הדיון ציינה ורד כרמון, מפקחת ארצית לגיל הרך במשרד הרווחה כי: “ישנם כ-350 ילדים אלרגיים הדורשים טיפול במעונות היום”.
ח”כ שאשא ביטון, ענתה לה: “ואתם רוצים ש-350 ילדים יישארו בבית? כדי לייצר פתרון אמיתי במערכות יש צורך בזמן ובמענה. גם אם הסייעות זה לא מענה מושלם, זה מענה חלקי וזה השקט של ההורים, עד להכשרת כלל הצוותים והכנסת המזרקים”.
מאיה ניר אליעז, מעמותת יה”ל: “חודשיים לפני שנת הלימודים אין שום סיכוי בעולם שתצליחו להדריך כל כך הרבה מעונות. אני מסכימה למתווה של סייעות, עד להכשרת הצוותים, אך לדעתי תידרש חצי שנה להיערכות. לצד 350 ילדים יש רבים אחרים שלא מוגדרים תחת השגחה מתמדת”.
עו”ד רחלי הכהן, מהמועצה הלאומית לשלום הילד, אמרה: “ברגע שגילאי לידה עד 3 עברו לתחום האחריות של משרד הרווחה, יש להם מחויבות מלאה כלפיהם. השאלה האם הנושא מצוי בליבה של המשרד או לא, איננה רלוונטית”.
יו”ר הוועדה סיכמה את הדיון, ואמרה: “אני מבקשת פתרון תוך שבוע, כדי לתת מענה לחודשים הראשונים של השנה בצורת סייעות ממשרד הרווחה וגם ממשרד הבריאות, שאינו יכול להתחמק מהנושא, כאשר אנחנו במצב חירום. אדבר עם המנכ”לים. במקביל אני מבקשת שנצא לתוכנית מהירה, הכוללת הכשרות של כל צוותים, הכנסת אפיפן, רשימה של איזה ילדים יוחרגו וכן יקבלו ליווי של סייעות. תנו לנו תוכנית מסודרת ונלחם עליה. את התוכנית לטווח הארוך אני מבקשת תוך חודש. זה יעבוד רק יחד וברור לכולם שלא ניתן למאות ילדים להישאר בבית ונקרקע גם את ההורים שלהם”.

איך הרשויות נערכות למצב החדש

מועצה האזורית זבולון

"הגיל הרך היא התקופה החשובה ביותר בחייו של כל ילד. מחקרים מוכיחים, כי שנותיו הראשונות של האדם בגילאי 0-5 הן הקריטיות ביותר להתפתחותו הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית, ולפיתוח כישורי הלמידה שלו. ילדים שזכו לחינוך איכותי בגילאים אלו נזקקו פחות לטיפולים התפתחותיים, למדו יותר במוסדות להשכלה גבוהה ונסמכו פחות על קצבאות בבגרותם. מימון הסייעות הצמודות לילדים הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים, מאפשר לילדים להשתלב במסגרות חינוכיות מגיל צעיר למרות המגבלות הבריאותיות, וליהנות מיתרונות החינוך האיכותי. המשמעות המידית של החלטת משרד הרווחה להפסיק את מימון הסייעות הצמודות לילדים אלו, היא שעלות העסקת הסייעת תהייה על ההורים, ואם לא יוכלו לעמוד בכך, הילדים יאלצו להישאר בבית עם הורה שלא יעבוד, משום שתקן הצוותים העובדים כיום במעונות היום לא יכול לתת מענה ותחליף לסייעת הצמודה. לא יתכן מצב שמימון סייעת רפואית יאושר רק החל מגיל 3 במסגרות החינוכיות של משרד החינוך. אם יש הצדקה למימון, היא לא מתחילה בגיל 3 שנים, אלא ביום מתן האבחנה הרפואית. ראש המועצה אזורית זבולון, וצוותי מחלקות החינוך, השירותים החברתיים והשרות הפסיכולוגי, משתפים פעולה בתכניות עבודה ואיגום משאבים בכל הקשור בגיל הרך, מתוך תפיסת החשיבות של יצירת רצף ואחידות בכל המענים הניתנים לילדים. אנו מצפים שמשרדי הממשלה יובילו התייחסות דומה".

עיריית יקנעם

“ידוע הוא שלתקופת הגיל הרך השפעה עצומה על חייו של הילד, ושהשנים הללו הן הקריטיות ביותר להתפתחותו. בשל כך, חמור מאוד בעינינו, שמשרד הרווחה החליט על ביטול מימון הסייעות המלוות לילדים הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים במעונות היום, מגילאי לידה ועד 3. מדובר בנושא חשוב מאוד. הממשלה ומשרד הרווחה חייבים למצוא פתרון למימון. וזאת, מבלי להפיל אותו על ההורים שממילא נושאים בנטל כלכלי רב. ביקנעם ידוע לנו על מקרה אחד, ולאור מצבו של הפעוט, העירייה הסכימה באופן חריג לסייע”.

מועצת רמת ישי

“ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר, אומר כי הממשלה ממשיכה במדיניותה, להטיל את האחריות לשירותים הממלכתיים, אותם היא צריכה לספק, על הרשויות, ובפועל יוצא מזה על האזרח. לא מתקבל על הדעת שהשלטון המרכזי מתנער משירותים אשר הוא אמון עליהם, ובכך השלטון המרכזי אינו מבצע את תפקידו. הדבר בא לידי ביטוי באופן מובהק בחינוך, על אף שעל פי החוק האחריות על הטיפול בחינוך היא חד משמעית של השלטון המרכזי. בפועל, כולנו יודעים כמה הרשויות המקומיות משקיעות בחינוך על מנת לתת את המענה ההולם הראוי. כמו כן, הדברים אמורים לגבי ההחלטה בנוגע להפסקת הסיוע לילדים אלרגניים, החלטה אותה גלגל השלטון המרכזי שוב לפתחם של הרשויות, תוך שהיא משאירה את הנושא פרוץ. אגב, במערכת החינוך ברמת ישי ישנו ילד אלרגני אחד עד גיל 3, שזקוק לסיוע”.

מהמועצה האזורית עמק יזרעאל, מהמועצה האזורית מגידו וממועצת קרית טבעון, לא נמסרה התייחסות לנושא.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>