24.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

מכבי חיפה חייבת להיפטר מעשרה שחקנים אם היא רוצה לחזור לצמרת

איציק אהרונוביץ מסביר למה רועי קהת הפך לבלוף הגדול של מכבי, לא מבין איך זה שרז מאיר לא קיבל הדרכה על דברים בסיסיים בתפקיד המגן ומגלה מיהם חמשת השחקנים הישראלים שצריכים להגיע לקבוצה בעונה הבאה

מאת: איציק אהרונוביץ , 1 במרץ 2018

צילום: ארכיון "כוכב"

לאחר ההפסד הביתי של מכבי חיפה נגד מכבי נתניה, אני רוצה לפנות ליענקל’ה שחר ולומר לו: אני מאוד מעריך את מה שאתה עושה כבר 25 שנה בעיר הזו בכלל ובמועדון הכדורגל בפרט, אבל לא נמאס לך? לא כואב לך? מה אתה מרגיש כשאתה רואה את השחקנים האלה עולים לכר הדשא? אתה לא חושב שזה זיוף אחד גדול ושהם לא מתאימים למועדון המפואר הזה? איך אתה מגיע למצב שאתה יושב כל פעם ביציע ואוכל את הלב? עדיף לך להיות בבית עם הנכדים, אלא אם תחליט לעשות שינוי רציני.

הפך לבלוף הגדול. רועי קהת צילום: ראובן כהן

הרי אי אפשר להמשיך עם אותם שחקנים שמרוויחים מיליונים משחק אחרי משחק, על חשבון הכסף שלך או של העסק. תחשוב מה היה קורה אם במשרדי וולבו-הונדה ברח’ יפו בחיפה, היו לך עובדים כאלה, שלא מסוגלים למכור רכב אחד? האם היית משאיר אותם בעסק? הרי אי אפשר לשלם כסף בלי סוף לאנשים שלא מביאים תשואה או רווח למועדון, זה נשגב מבינתי איך אתה מוותר להם. אם אתה שואל אותי, אתה צריך להטיל קנס של 30 אחוז מהמשכורת על כל שחקן, לא משנה מיהו. אולי צריך להכאיב להם איפה שבאמת כואב, כי הרי הם מכאיבים לך כל הזמן. מדובר בשחקנים שלא ראויים ללבוש את החולצה של מכבי חיפה, ואם אני הייתי המנהל המקצועי של המועדון, הייתי משחרר 11-10 שחקנים. כשאני שומע שהמנהל המקצועי, מו אלאך, מרוצה מ-90-80 אחוז מהשחקנים ומשאיר אותם במועדון, אני פשוט לא יודע מה להגיד, אולי אנחנו לא רואים את אותם משחקים… קח לדוגמה את הבלם רמי גרשון. האם זה הגיוני ששחקן בגילו מקבל חוזה ל-5 עונות? מי אחראי לדבר הזה ואיזה שחקן מחתימים היום ל-5 עונות, אלא אם מדובר במסי?
ואם לחזור ליענקל’ה שחר, חבל לי שהוא נותן יד לכל ההתנהלות השכונתית בקבוצה, ואני אומר לו: תעשה מעשה, תחתוך בבשר החי ותזרוק שחקנים. האם הוא לא רואה שמכבי חיפה זה בלון נפוח שאין בו כלום?
גם במשחק נגד מכבי נתניה, ראינו את אותם תחלואים שהיו במשחקים הקודמים. באופן טבעי, מכיוון שמדובר במשחק חוץ, מכבי נתניה הגיעה עם חששות, ומכבי חיפה פתחה טוב, הגיעה למצבים והובילה 0:1. הבעיה היא שברגע שהקבוצה סופגת שער, הכל מתהפך, מכיוון שלשחקני הקבוצה יש בעיה מנטלית חמורה.
אני לא מבין למה החלוץ היווני, קלאוס, פתח בהרכב, ולמה קאיו בכלל נכנס כמחליף, ממש כמו שאני לא מבין למה שניהם לא נשלחו כבר מזמן במטוס הראשון הביתה. אם נוסיף לכך את סנטיאהו סולליך וניקיטה רוקאביציה, שלא פגעו במשחק הזה, ואת רועי קהת, שמסתמן כבלוף הגדול של מכבי חיפה, אפשר להבין למה הם נראים כך וממשיכים להפסיד. אגב, לגבי השער שכבש בן הרוש, אפילו אז הכדור פגע לקהת במקרה בברך לאחר הקרן של שלומי אזולאי, ובסופו של דבר הגיע לבן הרוש, שהבקיע את שער היתרון. ועוד דבר לגבי קהת: כמו במשחק נגד סכנין, כשפיראס מוגרבי הגביע כדור, גם נגד נתניה, קהת עמד 5-4 מטר מהשחקן שהרים כדור ולא הפריע לו. בכל שבוע מכבי חיפה מקבלת את אותו שער וזה סימן שבצוות המקצועי לא עובדים איתם על זה ולא מפיקים לקחים. ואם כבר הגנה, אפשר היה לראות שגם רז מאיר לא יודע דברים בסיסיים בכדורגל שמגן חייב לדעת, כמו סגירה אלכסונית בין הכדור והבלם. איפה הוא היה כשערן לוי השחיל כדור בין הבלמים כמו חוט אל תוך חור של מחט? רז מאיר שמר על ילד בן 18, יונס מלדה, שערך את הופעת הבכורה שלו בהרכב הפותח של נתניה, ונכשל טוטאלית. איך יכול להיות שנותנים לשחקן להיות מגן ולא מסבירים לו איך לעשות עמידת מוצא וסגירה אלכסונית? הרי רז מאיר לא נולד להיות מגן.
השחקן היחיד שיכול לתת שער במכבי חיפה הוא אופיר מזרחי, וחבל שהוא פיספס את ההזדמנות הנהדרת אליה הגיע, בדקה ה-90, כשבמקום לנגוח לרשת, הוא נגח מעל השער. למרות ההחמצה הזו, אני עדיין טוען שאופיר מזרחי חייב לשחק, וגם בהחמצה הזו, הוא הגיע בתנועה נהדרת מאחורי החלוץ. אגב, אם נבדוק את כמות השערים ששחקנים כובשים ביחס למספר הדקות בהן הם משחקים, הרי שמזרחי הוא מלך השערים של מכבי חיפה, עם 4 שערים אותם כבש בפרק זמן קטן מאוד יחסית בו הוא משחק. אחד הדברים הבעייתיים במכבי חיפה, הוא שלקבוצה אין מנהיג או מאמן על המגרש, כזה שדוחף את השחקנים, תומך בהם ואפילו מקלל ומאיים כשצריך. במכבי נתניה אפשר היה לראות את ערן לוי בתפקיד הזה, שגם היה מעורב בשני השערים של הקבוצה וגם מתנהג כמו מנהיג אמיתי, רואים שבאמת אכפת לו מהקבוצה שלו. לצערי, במכבי חיפה אין את זה לאף שחקן.
לקראת העונה הבאה, הייתי מייעץ למכבי חיפה להביא 5 ישראלים ברמה גבוהה, ועליהם הייתי “מלביש” 5 זרים חדשים ואיכותיים. הייתי מביא את המגן הימני של בני יהודה, מאור קנדיל, שהוא שחקן נהדר, ובנוסף, הייתי מחזיר את אלמוג כהן מגרמניה ואת ניר ביטון מסקוטלנד, ומביא את גדי קינדה ודיא סבע. שחקן נוסף ששווה לחשוב עליו הוא עלי מוחמד מנתניה. מכבי חיפה חייבת להגיד שלום ל-10 שחקנים לפחות, אם היא רוצה לחזור לצמרת הגבוהה לאחר 6 שנים של דשדוש.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 4
רז מאיר 3
רמי גרשון 4
אליסון דוס סנטוס 4
עומרי בן הרוש 5
גל אלברמן 3
רועי קהת 2
שלומי אזולאי 4
סנטיאהו סולליך 3
ניקיטה רוקאביציה 3
קלאוס 2
——-על ספסל המחליפים———
אופיר מזרחי 5
קאיו 2
עומר דמארי 3

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>