23.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

מכבי פתח תקווה: קו פרשת המים

הפסד נוסף למלאבסים יוביל את מכבי חיפה לכאוס והמצב בקבוצה לא ישוב להיות כשהיה. הירוקים שעוברים מתיחת פנים בחלון העברות חייבים לשנס מותניים, בכדי להציל משהו מהעונה ולהתברג במקום שמוביל לאירופה. אבל בכדי שזה יקרה, המאמן רנה מולנסטיין צריך לשנות גישה ולהביא תוצאות. אם לא, שיהיה גבר ויתפטר

מאת: איציק אהרונוביץ , 11 בינואר 2017

צילום: ארכיון "כוכב"

הרבה שנים אני בכדורגל, אבל ביזיון כזה גדול עדיין לא חוויתי, בטח שלא ראיתי. ואני מתכוון כמובן למשחק הנפל של מכבי חיפה מול הפועל באר שבע בטרנר. נכון, התקופה בה הקבוצה נמצאת היא לא טובה בלשון המעטה ויעידו על כך המשחקים האחרונים, בה ניצחה מכבי חיפה רק פעם אחת, את הפועל ת”א בדקות הסיום. נשאלת השאלה: מי אחראי למחדל, לכישלון, ליכולת הדלה אותה מציגים השחקנים? והתשובה היא כמובן, המאמן רנה מלונסטיין.

האשם העיקרי. רנה מולינסטין צילום: ראובן כהן

לא יעזור כלום לאף אחד, המאמן הוא האשם העיקרי בכל מה שקורה לירוקים העונה. נכון, גם המנהל המקצועי תור קריסטיין קארלסן אשם, אבל מי שמעביר את האימונים, מי שמכין את הקבוצה מבחינה טקטית, מי שמתפקד את השחקנים על המגרש, הוא אך ורק מולנסטיין, שנכשל פעם אחר פעם בכל מה שציינתי.
ובמשחק מול באר שבע, הגענו לשיא: מערך שבלוני ואנמי על גבול הפתטי, קבוצה שחסרה כל צלם אנוש מקצועי. רק להזכירכם, שכבר כתבתי ואמרתי תחת כל עץ רענן, כי למאמן אין טביעת ציפורן בקבוצה, שאין לו השפעה על השחקנים, שהוא לא קידם אף שחקן ברמה האישית, בטח לא ברמה המקצועית.
מולנסטיין יכול לדבר עד מחר על תהליך. אבל ממה שאני הבנתי במשך חיי, תהליך הוא דבר המשכי לכיוון חיובי. אך מה שקורה למכבי חיפה, זה בדיוק הפוך והמגמה היא שלילית. דבר אחד אני חייב לציין, שהתהליך שהמועדון עובר העונה מבחינת הניהול, זה הדבר היחיד שנכון. הנשיא יעקב שחר נתן העונה את כל כולו, מה שטענתי במשך שנים שלא קורה. זה התחיל בתקציב האדיר, מינוי מנהל מקצועי, החלפת שדרת הניהול והצוות המקצועי. זה תהליך. אבל שלא ימכרו לנו סיפורים על תהליך מקצועי, די לגניבת הדעת, הרי גם אם זה נשמע סקסי באנגלית, זה עדיין נשמע גרוע כשמפרשים את זה לעברית.
ובחזרה למשחק מול באר שבע: לא ברור לי למה ההולנדי המעופף הושיב על הספסל את גילי ורמוט, השחקן היחיד בקבוצה שיש לו ביטחון ותמיד זמין לקבל את הכדור. במחצית הראשונה הירוקים כמעט ולא עברו את האמצע, ניכר היה שחסר שחקן שינווט את הקבוצה, שיקבע את קצב המשחק, שיפטם את חבריו בכדורים. ההולנדי הבין את זה רק בירידה למחצית.
דווקא במחצית השניה הקבוצה נראתה טוב יותר, במיוחד לאור העובדה שורמוט נכנס למשחק והחל להניע את הקבוצה. לפחות שלוש פעמים הקבוצה הגיעה למצבי כיבוש, אך חייבים לומר את האמת, באר שבע היתה עדיפה בכמה דרגות על הירוקים ורק בנס לא ניצחה בתוצאה גבוהה יותר.

שחקני מכבי חיפה איבדו את הבטחון צילום: ראובן כהן

מעניין מה עובר במוחו הקודח של המאמן? אחרת לא ניתן להסביר את התפקודים ההזויים, את הקיפאון שלו על הקווים, את התגובות שלו בראיון אחרי המשחק. ושוב, נראה שמולנסטיין לא מכיר את הקבוצות, או שהסקאוטרים שמקיפים אותו לא מספקים לו את הסחורה.
יממה לפני המשחק העליתי וידיאו לייב לפייסבוק, בו ציינתי במפורש כיצד ניתן לעצור את הבאר שבעים, דרך משחק החלץ על הקישור האחורי שלהם. לא ברור לי איך מולנסטיין לא השכיל להבין שכאשר ג’ון הוגו חלש, כל משחק המעבר של באר שבע תקוע. ולכן, כפי שציינתי, הוא היה חייב ללחוץ על הניגרי בכל פעם שהוא היה זמין לקבל את הכדור, אך הירוקים לא עשו כך ונתנו לאלופה את המגרש, למעשה חצי מגרש להשכרה, במטרה לסגור את רחבת ה-16 ולחזור עם תוצאת 0:0 עלובה.
אבל ברק בכר הוא שמקר לא קטן, מאמן גדול עם עתיד ורוד עוד יותר, שידע לנצל את נקודות התורפה של הירוקים, והצליח סוף סוף להוריד את הקוף מהגב, עם ניצחון 0:2 צודק לבאר שבע.
אני שומע על מסעותיו של המנהל המקצועי באירופה, כולי תקווה שהוא יחזור עם שלל, אבל קצת קשה לי להאמין שיגיעו לכפר גלים שחקנים שבאמת היינו רוצים לראות. ואם עסקינן בחלון העברות, אז טוב עשה ינקל’ה שסגר עם עומר דמארי, שיוסיף איכות לסגל המדולל. מדובר בסקורר ענק שהוכיח את עצמו בכדורגל הישראלי וגם בנבחרת. אמנם קשה לי להאמין שכבר העונה הוא יפרע את כל השטרות, אבל בעונה הבאה הוא ייתן את הטון ואני בטוח שיהיה אימת ההגנות.
כמו כן, הבלם הולמר איולפסון עשוי להוסיף מהירות, חדות ואגרסיביות בהגנה, דבר שחסר מאוד לירוקים. אני גם הייתי מסיט למרכז ההגנה (או לקישור עם יגיע שחקן זר) את גרי קגלמאכר, בכדי שמנהיגותו תוכל להוביל את הקבוצה לאורך 90 דקות, כי בעמדת המגן הימני היא בטלה בשישים.

יוסיף מהירות ואגרסיביות. הולמר איולפסון צילום: ראובן כהן

אבל עד שזה יקרה, למכבי חיפה יש שוב על הראש את מכבי פתח תקווה בשבת. ניצחון של הירוקים יקנה שקט ואולי הקבוצה תצא לדרך חדשה. אבל במקרה של הפסד נוסף, אני מצפה שההולנדי יגיע למשרדו של שחר, יחזיר את המפתחות של הרכב והדירה, יודיע לו שהוא מתפטר ויזמין טיסה ב-KLM לאמסטרדם. אם סטנוייביץ שהוביל את מכבי חיפה לעונת נפל, אבל עם כדורגל הרבה יותר טוב ממה שיש לנו היום, יצא גבר ויתפטר, אז מולנסטיין גם חייב לעשות את זה.

ציונים זה הכל:

עומרי גלזר 5 לא אשם בשערים
גרי קגלמאכר 5 לשכפל לאלתר
דקל קינן 5 חלק מהבעיה
מארק ואליינטה 6 חבל שהורחק
איעד אבו עבייד 5 גילה שיפור
נטע לביא 4 הוחלף בצדק
קאמיל ואצק 5 הכשלה מיותרת
יניב בריק 5 חסר ביטחון
רועי קהת 5 לא בשר ולא חלב
סאן מנחם 3 נעלם ונאלם
מוחמד עוואד 5 בוגרים זה לא נוער
——— מחליפים ———-
גילי ורמוט 6 כדור גדול לגול

רנה מולנסטיין 2 מבזה את הירוקים

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>