18.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

מפתח שבדי

הפועל חיפה ספגה את מספר השערים הנמוך ביותר והבקיעה (כמעט) את מספר השערים הגבוה ביותר. זה מראה שאם יש לקבוצה דרך, סגנון ושיטת משחק, היא תצליח. אבל עם כל הכבוד להתקפה ולהגנה, חובה לציין את מרכז השדה של האדומים שנתן את הטון מול רעננה, במיוחד את הקשר האחורי רסמוס סטלאן, שמחבר את התלכיד הטוב של המאמן ניר קלינגר. ומה יהיה מול מכבי נתניה?

מאת: אלי לונטל , 1 בנובמבר 2017

אלי לונטל צילום: ארכיון "כוכב"

הפועל חיפה ממוקמת ראשונה בליגת העל, לאחר ניצחון 0:2 על הפועל רעננה. משחקים מסוג זה נהוג לכנות כמוקש, אך אני חייב לומר שאני לא אוהב את המושג הזה, בלשון המעטה. קבוצה כמו הפועל חיפה, שהוכח כבר שהיא יודעת מה היא רוצה מעצמה, שהיא יודעת מהן החוזקות שלה אל מול החסרונות של היריבה שלה, חייבת להמשיך לשחק את הכדורגל שלה ללא התחשבות והיערכות מיוחדת, למעט במקרים ספציפיים.

רסמוס סטאלן. מחפה וסוגר מאחור צילום: ראובן כהן

הדבר שמאפיין העונה את האדומים, היא היכולת להתקיף עם כמה שיותר שחקנים ולהגן עם כמה שיותר שחקנים. זה יוצר יתרון מספרי בכל חלקי המגרש, מה שמסביר את היכולת של השחקנים לתת את הטון במשחק, בכל רגע נתון. כאן מגיעות מחמאות למאמן הכושר, שמביא את השחקנים מוכנים לכל משחק. נדיר מאוד לתפוס את האדומים בהתקפות מעבר, בטח שלא בהתקפות מתפרצות. החיפוי ההדדי מבוצע בצורה יוצאת מהכלל, הן מבחינה הגנתית והן מבחינה התקפית.
אם ניקח לדוגמא את חנן ממן שיוצר ללחץ על שוער היריבה, אפשר להבחין שאלון תורג’מן מיד סוגר את האגף במקומו. התיאום בין השחקנים מושלם וזה מה שיוצר העונה קבוצה על סף המושלמת.

ניר קלינגר. יודע מה יש לו בקבוצה צילום: ראובן כהן

אל מול הנתונים הללו, אי אפשר שלא לשבח את הצוות המקצועי, שמגיע לו שאפו על העבודה עד כה. כאמור, לשחקנים יש כושר גופני גבוה, המאפשר להם לנוע בחופשיות על כר הדשא. כמו כן, עד כה לא נרשמו פציעות של מתיחת שרירים, כפי שאנו רואים אצל שחקנים מקבוצות בליגת העל.
צריך לומר את האמת: לראות את הפועל חיפה בפסגת ליגת העל, זה דבר שאף אחד מאיתנו לא חשב שיקרה. מעבר לאוהדים שבמשך שנים רבות לא רוו נחת, גם אנחנו העיתונאים והפרשנים לא האמנו שכך יהיה אחרי המחזור התשיעי.
אבל יש צדיק אחד בסדום, המאמן ניר קלינגר. אני זוכר שבאחת ממסיבות העיתונאים הוא אמר לנו שיש לו קבוצה נהדרת, שיש לו את הסגל הכי טוב שהיה לאדומים מאז עונת האליפות. אנחנו הסתכלנו אחד על השני כלא מאמינים למשמע אוזנינו, אך המציאות מראה לנו שדברים שרואים משם לא רואים מכאן.
הרי קלינגר נמצא עם החבורה שלו באימונים, הוא יודע מה יש לו בידיים, וזה כנראה מה שמנחה אותו מתחילת העונה, כאשר החליט להיענות לבקשתו הנשיא יואב כץ וזנח את משרת המנג’ר וירד לעמוד על הקווים.
היה לי בעבר מאמן גדול, ינקל’ה גרונדמן. אני זוכר שתמיד הוא אמר לנו באסיפות הקבוצה: “כל מה שאתה יודע לעשות טוב, תעשה הרבה פעמים. אבל כל מה שאתה יודע לעשות פחות טוב, תעשה מעט פעמים”. זה למעשה סוד ההצלחה של האדומים העונה, כאשר כל שחקן מביא את יכולותיו הטובות ונמנע לעשות פעולות אותן הוא לא יכול לבצע.
קחו לדוגמא את הקשר השבדי, רסמוס סטלאן. הוא לא דריבליסט, הוא לא טכני, הוא לא מחפש לעשות פעולות שהוא לא יודע לעשות. ייאמר לזכותו, שהוא מנצל את היכולות הטובות שלו בעיקר בחיפוי על חבריו. הוא תמיד ראשון לסגור את המגינים, הוא יורד לאחור כבלם שלישי כשזה נדרש, ומשחרר מהר את הכדור למובילי הכדור, מקסים פלקושצ’נקו ורוסלן ברסקי, שגם כבשו את שני השערים במשחק. בהחלט הפתעה נעימה מהשילוב של השבדי במערך. לפעמים זה נראה שהאדומים משחקים עם 12 שחקנים, בזכות הכושר הגופני הגבוה שלו, מה שמסביר את יכולתו לעלות ולרדת ללא הפסקה.
ובמחזור הבא, האדומים יוצאים למשחק חוץ קשה מול מכבי נתניה. אני לא יודע לומר איך ייגמר המשחק הזה, אך דבר אחד ברור לי, צפוי משחק טוב וכל תוצאה בו אפשרית. יחד עם זאת, אני יודע שהאדומים לא ינצחו את כל המשחקים ותוצאת תיקו או הפסד (חלילה) מתדפקים על הדלת.
גם אם זה יקרה מול נתניה, רגע לפני היציאה לפגרה של שלושה שבועות, האדומים חייבים להמשיך בדרך בה שיחקו עד כה, בסגנון האופייני להם, בשיטת המשחק ובסגנון שהתווה קלינגר. לי אין ספק, שאם כך יהיו פני הדברים, האדומים ימשיכו בעונה הנפלאה שלהם וישמחו את הקהל.

ציונים זה הכל:

סטקוס ארנסטס 6 יציב ובטוח בשער
דור מלול 6 מגלה שיפור בהגנה
ניסו קפילוטו 6 משקיען ומצליח
גבריאל תמאש 7 מנהיג אמיתי
שמואל שיימן 6 פעיל מאוד באגף
רסמוס סטלאן 7 משחק מצוין שלו
מקסים פלקושצ’נקו 6 פשוט תענוג
רוסלן ברסקי 7 המנוע של הקבוצה
חנן ממן 6 בישול נהדר לברסקי
ראדו גינסארי 6 עובד ללא ליאות
אלון תורג’מן 6 חלוץ 9 אמיתי
——–על ספסל המחליפים——–
עדן בן בסט 6 הנכס של הקבוצה
———————————
מאמן: ניר קלינגר 7 ממשיך בדרכו

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>