19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מוא"ז מגידו

מצוקת עובדי האדמה: כ-1000 חקלאים הפגינו על מדיניות הממשלה

ראש המוא”ז מגידו, חולבסקי: “הפגנת החקלאים מבטאת נחישות ורצינות במאבק קריטי”. ראש המוא”ז עמק יזרעאל, בצר: “החקלאות היא נכס כלכלי ואסטרטגי בכל מדינה”

מאת: אדי גל , 12 בדצמבר 2016

למעלה מ- 1000 חקלאים הפגינו ביום ראשון השבוע בחמישה צמתים ברחבי המדינה. וזאת, בעקבות המדיניות החד צדדית של הממשלה, בכל הנוגע לפתיחת יבוא פרוע וחופשי, מחירי המים הגבוהים לחקלאים, פערי התיווך ועוד. בהתאחדות חקלאי ישראל דורשים מהממשלה, לטפל במיידי וללא כל דיחוי בכלל הנושאים החקלאים הבוערים, אחת ולתמיד. המפגינים החזיקו שלטים: “החקלאות מתייבשת – ישראל מתביישת”, “מדינה אוכלת חקלאיה”, “העם דורש פרי ישראלי”, “עגבניות ישראליות א לא להיות”. אחד ממוקדי ההפגנות היה בצומת יקנעם, שם הגיעו כ- 500 מפגינים בשיירות איטיות של טרקטורים מכל רחבי הצפון, ישירות אל הצומת, חלקם עם סוסים. הם חסמו כבישים, שפכו חציר ושפכו חלב.

צילום: ארכיון "כוכב"

כזכור, החקלאות מצויה מזה מספר שנים במשבר קשה, אשר הולך ומחריף, כאשר משקים חקלאיים נמצאים בסכנה קיומית ומוחשית, וחקלאים רבים איבדו את חדוות היצירה בשל חוסר רווחיות, בירוקרטיות, בשל מיסים מיותרים המושתים עליהם, ובשל שחיקה במעמדם וחלקם אף מוצאים עצמם סוגרים את מפעל חייהם.
יצוין כי, בשנה וחצי האחרונות ניהלה התאחדות חקלאי ישראל מו”מ עם משרד האוצר והחקלאות, על תכנית אסטרטגית ל- 15 שנה על כלל נושאי החקלאות. המו”מ הגיע לידי מבוי סתום, לאחר שמשרד החקלאות והאוצר הודיעו, כי הוא מתנה את כל ההסכם בפתיחת יבוא פרוע ובביטול התכנון בענפי ההטלה והחלב. בהתאחדות חקלאי ישראל מביעים התנגדות: “על הממשלה להתעשת, להציב את החקלאות על סדר היום הלאומי ולהכריע מיידית את כלל הנושאים החקלאיים העומדים על הפרק עד לסוף שנת 2016, ללא כל דיחוי”.
לעיתון “כוכב” נודע, כי ראשי התאחדות חקלאי ישראל דורשים ממשרד האוצר והחקלאות לטפל באופן מיידי בבעיות החקלאות, לרבות: הורדת מחירי המים וביטול הלאמת אגודות המים החקלאיות, עצירת הייבוא הפרוע וטיפול בפערי התיווך. וזאת, לצד בניית שוק סיטונאי חדש, טיפול בכל סוגיית העובדים הזרים, תמיכה בייצוא החקלאי, הסדר בענף ההטלה, הסדר בקרן הביטוח של החקלאים – קנט ומנהלת השקעות. ח״כ איתן ברושי ויו”ר הלובי החקלאי בכנסת, אמר: “החקלאות הגיעה לנקודת זמן, בה היא חייבת להיות מאוחדת ונחושה, על מנת להיאבק על המשך קיומה. זהו יעד לאומי ואינטרס קיומי למדינה. אנחנו נמצאים ערב אישור תקציב דו-שנתי, והמשימה היא להבטיח מדיניות ברורה, ודאות ויציבות לחקלאים ולחקלאות כולה. אם לא נקבל תשובות מספקות, תוך ימים, לשאלות המרכזיות, נצטרך לנקוט בצעדים חסרי תקדים, כולל השבתת מזון”. ראש המועצה האזורית מגידו, איציק חולבסקי: “הפגנת החקלאים היום מבטאת נחישות ורצינות במאבק קריטי על עתיד החקלאות והחקלאים במדינת ישראל. ההתיישבות קבעה את גבולות המדינה והחקלאות יצרה את אחד הבסיסים החשובים לקיומה ולכלכלתה. אני קורא לממשלת ישראל, לשנות את סדר העדיפויות שלה ולקבוע מדיניות העדפה תמיכה וסבסוד החקלאות והחקלאים. אנו נמשיך להיאבק כתף אל כתף עם החקלאים בארץ בכלל וביישובי המועצה בפרט. לא נהסס בהמשך המאבק לחסום צמתים, לעצור אספקת מזון ולשבש מערכות במדינה, עד שממשלת ישראל תתמוך מאסיבית בחקלאים”. ראש המועצה אזורית עמק יזרעאל, אייל בצר: “החקלאות היא נכס כלכלי ואסטרטגי בכל מדינה. אספקת מזון טרי וזמין היא בעלת חשיבות מיוחדת בעיקר בישראל. 120 שנים של פיתוח, מיומנות והישגים המוכרים בכל העולם, עלולים לרדת לטמיון בגלל מדיניות ממשלתית צרת אופקים וקצרת רואי ובורות. פגיעה בחקלאות היא פגיעה בתשתית האקולוגית של המדינה. ייקור מחירי המים יגרום להרס החקלאות. חקלאי עמק יזרעאל, דור חמישי לחקלאים, קוראים לממשלה להימנע מפגיעה בחקלאים ובחקלאות, למען כלל אזרחי המדינה ולמען הדורות הבאים.
חקלאי ורכז חקלאי העמק, איתם בירגר: “כבר שנים שאנו החקלאים, עובדי האדמה, נרמסים תחת מדיניות ממשלתית מרושעת ונבזית, שמנסה למחוק אותנו ולחזק טייקונים ומונופולים. היום, בהתייצבות מרשימה וגדולה של חקלאים, עם רוח קרב, מכל המגזרים ומכל הענפים, אנו אומרים עד כאן ומתחילים מאבק נחוש, להחזרת השפיות לממשלה ולעתיד החקלאות”.

עוד כתבות בתחום מוא"ז מגידו

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>