16.12.19

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

כדורגל

מרוב עצים לא רואים את היער

"לרוני לוי שנכשל בשנים האחרונות ולא מצליח לשחזר את הצלחתו מהעבר, יש פוזה של מיליון דולר", אומר פרשן הכדורגל איציק אהרונוביץ, שמעניק לו את הציון 10 על ההופעה. אבל מה עם הצוות שעובד סביבו? "מדובר בחבורה של לוזרים", הוא אומר

מאת: איציק אהרונוביץ , 23 בפברואר 2016

צילום: ארכיון "כוכב"

בדרך כלל אני מעביר ביקורת מקצועית על מאמנים, שחקנים ומשחקים, לפני ואחרי. אבל, הפעם החלטתי להביע את דעתי על הסגל המקצועי של מועדון הכדורגל, מכבי חיפה.

אין ספק שמדובר באחד המועדונים המפוארים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, שזכה באינספור אליפויות, הביא הישגים בזירה הארצית והבינלאומית, הסב נחת לקהל האוהדים הכי טוב בארץ, וריגש מאות אלפי אוהדי כדורגל בישראל.

אבל, כל ההישגים הללו לא היו יכולים לבוא לידי ביטוי ללא צוות מקצועי מיומן, כולל מעטפת של אנשי מקצוע מהמדרגה הראשונה, שאתגרו את המערכת בכל הפרמטרים, בכדי שהקבוצה תגיע לפסגות הגבוהות אליהן שאפה.

ולכן, נשגב מבינתי למה זה לא קורה בשנים האחרונות? אמנם מבחינה מקצועית זה ברור לי לחלוטין, ואני מתריע על כך כבר חמש שנים ברציפות. אבל, דומה כי המעטפת של הקבוצה הפכה להיות עקב אכילס של המועדון, והיא אשמה לא פחות מהשחקנים, שלא מצליחים להביא את עצמם במועדון הירוק.

רוני לוי והצוות צילום: יוסף הירש

ולמה אני מתכוון: מה נשאר מהמאמן המעוטר (רק במכבי חיפה) רוני לוי, שנכשל בשנים האחרונות ולא מצליח לשחזר את הצלחתו מהעבר? נכון, הפוזה של מיליון דולר. הוא לובש חליפה של ארמני, מתחתיה חולצה של ורסצ׳ה עם חגורה של רוברטו קוואלי, ונועל נעליים מעור של תנין. אם נוסיף לכך את התסרוקת של אלביס, לפי ההופעה הוא מאמן ברמות הכי גבוהות, ועל זה אני מעניק לו ציון 10, הוא נראה מדהים. כבר כיניתי אותו בעבר מוריניו הישראלי.

אבל מה שמצחיק (וגם מעציב אותי) אותי יותר, זה הצוות שמסביבו של המאמן, ואני קורא להם היסמנים: גיורא אנטמן עם האוזנייה נראה כעובד בשב"כ, או ביחידה ללוחמה בטרור או באבטחת אישים. מעניין את מי הוא מאבטח בספסל. גוסטבו בוקולי יושב ביציע ומעביר לו מלמעלה מידע, שמה שלא רואים מלמטה גם לא רואים מלמעלה. לפי מה שהשחקנים מציגים על כר הדשא, ניכר שלקשר העבר אין מושג, למרות שכשחקן הערכתי אותו מאוד.

ומה עם בוקי ירון, שהפך להיות הרופא ומאמן הכושר? תפקידו לשקם פצועים, אז מאוד מעניין לדעת מי אשם שיש כל כך הרבה פצועים בכפר גלים. וד"ר ברבר, שאסור לו, לכאורה, לתת אקמול בלי אישור של בוקי, ואני יודע על מה אני מדבר.

בספסל של הירוקים צילום: יוסף הירש

ובכן, מהי גולת הכותרת אתם שואלים? מבחינתי, עוזר המאמן רונן גבאי. הוא הגיע כעסקת חבילה עם רוני מנתניה. הוא האדם הכי קרוב אליו, אבל אין לו חוט שדרה ואין לו עצמאות מקצועית. אמנם הוא מתנהג כסוג של אבא עבור השחקנים, אבל לא בשביל זה צריך עוזר מאמן. מי שמחזיק בתפקיד זה חייב לחשוב מחוץ לקופסה, לאתגר את המאמן מקצועית, לראות דברים שהמאמן לא רואה בשעת לחץ תוך כדי ניהול משחק. אבל גבאי נותר בצל, שקט, מופנם ונראה כחסר אישיות מקצועית. לא בשביל זה הגעת עד הלום רונן, הגעת כדי לתת כתף במעמסה שיש על המאמן, ובטח שלא להסתפק בסידור קונוסים על כר הדשא.

דממת אלחוט על הספסל הירוק. אנטמן, גבאי ולוי צילום: יוסף הירש

ויש צדיק אחד בסדום: אני מתכוון לאורי הראל, שלדעתי הוא מאמן כושר מצוין, אבל ממודר. אפילו את החימום לפני המשחק בוקי מעביר, כשלצדם מעביר אנטמן אימון לשוערים ונראה שיש הרבה מאמנים על כר הדשא שעושים אולי הרבה, אבל משיגים מעט מאוד. ובשפה ציורית, מרוב עצים לא רואים את היער.

בנוסף, יש מערכת דוברות, שיווק ויחסי ציבור. על השיווק אני נותן ציון גבוה במיוחד, לא פלא שמעל 17000 מנויים נמכרו. על יחסי הציבור 50/50, ועל הדוברות בראשות דודו בזק, שהעונה לקח צעד קדימה בהתנהלותו, אני נותן ציון מספיק בקושי, כי מה שלא רואים משם, אני רואה מכאן.

לסיכום, זו מכבי חיפה 2016, שכוללת חבורה של לוזרים, שהכל מתחיל מלמעלה ומחלחל לכר הדשא הגרוע באצטדיון סמי עופר.

עוד כתבות בתחום כדורגל

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>