19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מר אל-סם

רואה החשבון אלי ליכטר, משמש מזה כמה שנים כיו"ר הנהלת עמותת אל-סם, הגוף העיקרי שמנהל את המלחמה נגד שימוש בני הנוער בסמים. עמותה ארצית, עם 14 סניפים וניסיון רב שלפני שליכטר לקח את המושכות, עמדה בפני שוקת שבורה. היום היא מאוזנת ואפילו בודקת להרחיב את הפעילות, בין השאר בתוך צה"ל. עם 70% הצלחה, זה גם מתבקש. אדי גל ערך עמו השבוע ראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד

מאת: אדי גל , 17 בינואר 2016

בשנת 2012 עמדה עמותת אל-סם, הגוף העיקרי שמטפל בבני נוער שצורכים סמים, הן בהסברה והן בטיפול פרטני, על סף קריסה. הרבה פעילות ומעט הכנסות הן מתכון בטוח לפשיטת רגל. אז החליטו חברי ההנהלה להפקיד את תפקיד היו”ר בידי רואה החשבון אלי ליכטר, שצבר לא מעט שנות ניסיון בתחום עבודת העמותות. בדיוק לפני שלוש שנים הוא נכנס לתפקיד והיום העמותה מאוזנת ואפילו שוקלת להרחיב את פעילותה כאשר הרצון של ליכטר הוא להעמיק את הפעילות בתוך צה”ל. לדבריו “ברור שגם בצבא יש צעירים עם בעיות של התמכרויות לסמים, אלכוהול או הימורים. לכן חשוב שנהיה גם שם ונערוך פעילות ענפה. יש לנו מגעים עם צה”ל, יש מו”מ על מנת לראות איך אנחנו משתלבים שם. בעיני זו משימה חשובה מאוד”.

הוא נולד בחיפה לפני 70 שנה, בן למשפחה מסורתית ואף למד בבית ספר של הזרם הדתי, גני יבנה. היום הוא מגדיר את עצמו לא דתי. לשאלה אם השינוי לווה בהליך מסוים, הוא משיב בפשטות: ”לא היה תהליך. זה פשוט קרה. ממש לא משהו דרמטי”.

הוא הבן הצעיר במשפחה, ויש לו עוד אחות גדולה שגרה בירושלים. בצבא היה בנחל ובין השאר שירת בהיאחזות הגלבוע, תקופה מסוימת ואחר כך בקיבוץ שדה אליהו.

אחרי הצבא הוא החליט להתחיל ללמוד באוניברסיטת חיפה, ראיית חשבון. והמסלול הזה שונה לגמרי מההובי שלו במהלך שנות הבגרות, נגרות. ליכטר: ”תמיד אהבתי ליצור דברים, אבל כהובי ולא כפרנסה. עסקתי בכמה תחומי יצירה, עבודת ידיים אבל התחום שהכי התחברתי אליו והייתי בו הכי הרבה שנים זה הנגרות. הייתה לי נגריה מתחת לבית ואהבתי ליצור דברים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

אז מה פתאום ראיית חשבון? מה משך אותך לשם?

ליכטר: ”שום דבר מיוחד. לא גדלתי על התשוקה לראיית חשבון בצעירותי, פשוט חבר הציע וקיבלתי את זה והלכתי וזהו. סיימתי את הלימודים והתחלתי התמחות במשרד בינוני בקנה מידה ארצי, בחיפה. אחרי ההתמחות התקבלתי כשותף ואני שם עד עצם היום הזה”.

אתה עוסק בתחום מסוים במשרד?

“התחום הבסיסי זו ביקורת חשבונות, ויש גם תחומים נלווים כמו יעוץ כלכלי, עסקי, יעוץ פיננסי. המשרד שלנו מתמחה בלקוחות  ממגוון ענפים:  קבלנים, תעשייה,  עמותות. אנחנו עוסקים בכל התחומים”.

אלי נשוי היום למרים, שהיא אשתו השנייה ועמה יש לה ילדה בת תשע וחצי. מהנישואין הראשונים יש לו שלושה בנים שהם כבר גדולים. רוב חייו התגורר בחיפה אבל לפני 16 שנים עבר לרמת ישי, ומאז הוא שם.

במקביל לעבודתו במשרד רואי החשבון, אלי החל לעסוק כבר בשנת 1980 בתחום הקהילה, הציבורי התנדבותי. באותה שנה הוא הצטרף לארגון שולחן עגול שסייע לנזקקים בכל אמצעי אפשרי. הוא גם היה מאוד פעיל באוניברסיטת חיפה,  שם כיהן כנשיא אגודת השוחרים, יו”ר וועדת הכספים ומרצה. בהמשך היה פעיל ברוטרי וכמובן באל- סם.

הרבה מאוד ארגונים התנדבותיים.

“ולא שמעת את כולם. כשהתחלתי בפעילות ציבורית בשולחן עגול, הבנתי עד כמה זה  נותן לי סיפוק. אתה  עושה דברים טובים למען הקהילה הנזקקת. לאט לאט הרחבתי את הפעילויות הציבוריות כי חשבתי שזה נכון לעשות את זה. קשה לי לומר כמה שעות בשבוע אני מקדיש לזה, אבל מקדיש מספיק. לא מסתכל בשעון. בשולחן עגול סייענו  לקשישים, לנשים מוכות, למעשה סייענו בכל מה שהתבקשו. היינו בודקים כל פרויקט ועוזרים גם כלכלית וגם התנדבותית אישית. בשולחן עגול יוצאים לפנסיה, נאמר כך, בגיל 41 ואז עברתי להיות חבר במועדון רוטרי חיפה. זה ארגון בין לאומי שיש לו בארץ 60 סניפים  ו-1400 חברים. גם בארגון הזה, בו מילאתי שורה של תפקידים, יש עיסוק קהילתי, עזרה לקהילה אבל גם יש שם אידיאולוגיה של שירות המקצוע. זאת אומרת שאם אני מחפש עורך דין, אעדיף אחד שהוא חבר במועדון מאשר אחד שאני לא מכיר בכלל. יש שם שיתופי פעולה עסקיים רבים ומגוונים”.

איך הגעת לאל סם, מתי?

“לאל סם הגעתי לפני כשבע שנים, כחבר בהנהלה הציבורית של הסניף בחיפה. יש לעמותה הזו 14 סניפים וביקשו ממני שאצטרף להנהלה בחיפה.  עם השנים נחשפתי לפעילות הארצית של העמותה. אל סם הייתה במשבר בשנת 2012, משבר כלכלי קשה ואז התבקשתי לקחתי את המושכות ולהוביל את העמותה להתייעלות והבראה. וזה בדיוק מה שעשיתי. נכנסתי לתפקיד בתחילת 2013 והיום העמותה מאוזנת ומתפקדת”.

למה הגעת לאל סם? הייתה סיבה?

“האמת שאני לא מחפש היכן להתנדב. אנשים מגיעים אלי. לא מחפש פעילויות קהילתיות אבל כשבאים אלי עם בקשה ורואה שהיא חשובה, אני  נרתם לזה. באל סם, בהנהלה הראשית, ישנם אנשים משני סוגים: חלק שעברו איזשהו משבר במשפחה בתחום הזה של הסמים וחלק שבאו, כמוני, לטובת הפעילות החשובה שלעצמה”.

אל סם עוסקת בבני נוער וצעירים, עד גיל  24. מטפלים באלה שנפלו לסמים או לאלכוהול ולאחרונה מטפלים גם בהתמכרויות כמו הימורים. הפעילות כוללת טיפול אינדיבידואלי עם  בני הנוער, טיפול יחד עם ההורים ועוד. היא גם עוסקת בהסברה. (על פעילות אל סם ראו מסגרת נפרדת, א.ג)

צילום: ארכיון "כוכב"

זה עולם שונה לגמרי ממה שאתה מכיר. איך אתה מתמודד עם זה?

“אני לקחתי על עצמי את הקטע היותר מקצועי, כלכלי. כרואה חשבון יש לי התמחות בעמותות ויש לי גם ניסיון לאור העבודות שלי בעבר בתחום הזה. אבל למרות זאת, גם אני נחשף למקרים הקשים שמטופלים באל סם. וזה לא קל בכלל. זה לא עולם שאני מכיר, אבל התחלתי להכיר מהיום שאני שם”.

מה הדבר הכי קשה שמתמודדים עמו בעמותה?

“התאבדויות של בני נוער. היו כמה מקרים כאלה. הכרתי חלק מהמקרים, מתוקף עבודתי בעמותה, וזה בהחלט קשה. אנחנו  מנסים למנוע את ההידרדרות, ולהציל את אותם בני נוער”.

המדינה עוזרת?

“אנחנו בפיקוח של משרד הרווחה ויש לנו תמיכה מסוימת שכמובן שלא מספיקה לנו לכסות את העלויות של ההפעלה. אנחנו מתרימים אנשים כדי להשלים את התקציב הרזה שלנו, כחמישה מיליון שקל בשנה”.

זה ממש לא הרבה אם להתחשב בעובדה שאתם פעילים בפריסה ארצית

“זה מה שיש. אנחנו לא היחידים בארץ שעושים את העבודה. יש עוד עמותות. נכון שהעמותה שלנו בפריסה ארצית אבל יש עוד כמה. גם רשויות מקומיות מפעילות יחידות לטיפול בבני נוער. אנחנו זכינו במכרז של משרד הרווחה ובקרוב יהיה עוד מכרז לגבי הפעילות שלנו”.

מהי ההצלחה הכי גדולה של אל סם?

“שאנחנו מצליחים להביא את בני הנוער להפסיק להשתמש. אחוז ההצלחה שלנו די גבוה, עומד על כ-70%. כך הנתונים מצביעים ובקרוב נעשה מחקר מעודכן כדי לראות את המספרים שוב ולדעת בדיוק היכן אנחנו עומדים”.

מדברים על לגליזציה של הסמים הקלים. מהי עמדתך?

“אני אגיד שני דברים : לגבי הקנאביס הרפואי, אין מחלוקת שזה נחוץ וזה עוזר לאוכלוסיות רבות שסובלות מכאבים . הבעיה היא נושא הפיקוח על חלוקת אותו קנאביס. היום יודעים שיש זליגה של כ- 30% וזה בלשון המעטה. בעיני סם הוא סם ויש גם הבדל אם מדובר בבן נוער שעדיין לא מגובש לבין מבוגר שמעשן סמים קלים. אני לא חושב שיש מקום להפוך את השימוש בסמים לחוקי ואני גם לא רואה את הכנסת הנוכחית מצביעה על דבר כזה. יש אנשים אינטרסנטיים שפועלים בתחום אבל עדיין אני לא רואה את זה עובד. אולי ירחיבו את השימוש בקנאביס הרפואי ויאמצו  שיטות חלוקה יותר נוחות, אולי”.

מה אתה רוצה לקדם באל סם כעת? מה הדבר הכי משמעותי לעשות?

“אחת הבעיות היא להביא את בני הנוער אלינו. הם לא מתנדבים לבוא. מי שמשתמש לא מודע שצריך טיפול והוא גם לא רוצה טיפול. אנחנו, כדי להתרחב ולהרחיב פעילות, צריכים כסף בשני תחומים: להגדיל את נושא הסברה בקרב ההורים ולהקים יחידות איתור שמסתובבות ואוספות ילדים אלינו מכל מיני מוקדים מוכרים. יש היום את הפעילות הזו אבל צריך להרחיב אותה עוד. זה לא מספיק ואנחנו צריכים עוד תקציבים לשם כך. אנחנו גם בוחנים את הפעילות מול צה”ל, התחלנו לעבוד עם הצבא. כידוע נושא ההתמכרויות קיים גם בקרב חיילים. התחלנו לעבוד, יש תהליך של מו”מ איך להרחיב פעילות בתוך צה”ל אבל אני מקווה שזה יצליח”.

איפה אתה רואה עצמך בעוד עשר שנים?

“אי אפשר לשאול אותי את השאלה הזו. אני לא עושה תחזיות לדברים כאלה. בכל יום עושה מה שחושב שצריך לעשות. לא מתכנן את פעילותי לעשר שנים קדימה. הכל יכול להשתנות מאה פעמים. לא אוהב את החזון הזה של עשר שנים. זה אני”.

 

מהי אל-סם

עמותת אל – סם היא עמותה רשומה בישראל, שנוסדה בשנת 1974 על ידי עדה מכנס. העמותה מציעה טיפול לבני נוער וצעירים עד גיל 24, שנפגעו משימוש לרעה בסמים ו/או באלכוהול.

חזון העמותה: “עמותת אל סם תפעל בקרב בני נוער וצעירים לצמצום תופעת השימוש לרעה בסמים ונזקיה ותאפשר קבלת טיפול מקצועי לכל נער ונערה המשתמשים בסמים, למשפחתם ולסביבתם הקרובה.”

עמותת אל-סם הינה עמותה ארצית. כיום לאל-סם 14 סניפים ברחבי הארץ, בהם ניתנים טיפולים, ייעוצים והדרכות לבני נוער, צעירים עד גיל 24 ולהוריהם, בבעיות הקשורות לשימוש לרעה בסמים ו/או באלכוהול.

מטרות הטיפול הן הקניית יכולת התמודדות עצמאית עם בעיות ומציאת דרכים אלטרנטיביות למיצוי עצמי ללא סמים ואלכוהול, וכן הפסקת השימוש וחזרה לאורח-חיים נורמטיבי, תוך המשך התפתחות והשתלבות תקינה בחברה ובקהילה.

מטפלי אל-סם הם עובדים סוציאליים, מומחים בתחומי ההתמכרויות והמתבגרים.

בנוסף לטיפולים, מקיימים סניפי העמותה פעילות מגוונת בקהילה, הכוללת מניעה באמצעות מרכז המניעה וההסברה הארצי, קבוצות מכוונות טיפול, פרויקטים לעולים ולילדי מכורים, באמצעות העובדים ובעזרת מתנדבי שטח וחברי ההנהלות הציבוריות.

המודל הטיפולי באל-סם מתבסס בעיקרו על טיפול פרטני המשולב בהתייחסות משפחתית-מערכתית. הטיפול הפרטני מתאפיין  בגישה המשלבת טיפול מקדם מוטיבציה, גישה ייעוצית ותמיכתית וטיפול קוגניטיבי דינאמי קצר מועד.

ברמה המערכתית, מתקיים קשר ושיתוף פעולה עם גורמים חינוכיים וטיפוליים במתכונת הרלוונטית לכל אחד ואחד מהמטופלים (שרות מבחן,יועצות ומב”סיות, עובדי פנימיות ועובדי קידום נוער).

מרבית הפעילויות מכוונות הטיפול התבצעו מחוץ למרכזים, כמו בבתי ספר ייחודיים, בכיתות מקדמות בבתי ספר רגילים, במועדוני קידום נוער ובמרכזי נוער ביישובים השונים.

מרכזי אל-סם מפוקחים ומבוקרים על ידי משרד הרווחה, במסגרת החוק לפיקוח על המוסדות לטיפול בנפגעי סמים.

מרכז המניעה וההסברה הארצי: מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם, הוקם מתוך כוונה לפרוש בפני בני הנוער, את תוצאות השימוש בסמים ובאלכוהול, מבלי להטיף ומבלי לשפוט. אנו חותרים ליצירת  דיאלוג פתוח וכנה בעניין ההתנסות והשימוש בסמים ובאלכוהול, ולחיבור  עם בני הנוער בשפתם ומתוך עולמם.  כך יוכלו בני הנוער, לקבל את המסרים בלי התנגדויות וחסמים. תקוותנו היא, כי בפעם הבאה שנער או נערה יעמדו בפני פיתוי או לחץ, הם יצליחו לשמוע גם את הקול הקטן, שיחזק ויזכיר את הסיכון אל מול הפיתוי.

מרכז המניעה וההסברה של אל-סם מציע תוכניות רבות ומגוונות, ומתאימות לקהלי יעד רבים.   (מתוך ויקיפדיה)

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>