26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

'מר תעשייה' של הצפון מסיים אבל לא הולך הביתה

לפני 21 שנה, כשנכנס אברהם ברקן לתפקידו כמנהל אזור התעשייה אלון תבור שבעמק יזרעאל, היו בו 20 מפעלים. כשהוא יסיים אותו, בעוד חודשים אחדים, ביום שבו ימלאו לו 70 (בשניים בנובמבר, יום הצהרת בלפור) הוא "יזדכה" על 75 מפעלים, שממלאים את השטח הקיים עד אפס מקום. בראיון לרשת ה"כוכב" מספר אברהם את סיפור ההצלחה של מנהל קיבוצי שקט וצנוע. אם ירצה, אל התפקיד הבא שלו הוא יוכל להיכנס כבר בשלושה בנובמבר

מאת: ניר אהרוני , 6 ביולי 2018

בשניים בנובמבר, יום "הצהרת בלפור", במירכאות ובלעדיהן, ימלאו לאברהם ברקן 70. ביום זה הוא יסיים 21 שנים כמנהל אזור התעשייה 'אלון תבור'. "אני מסיים בתחושת סיפוק. ההרגשה מצוינת. עם כניסתי לתפקיד היו באזור התעשייה אלון תבור 20 מפעלים וכיום, כשאני מסיים, יש בו 75. התפוסה מלאה עד אפס מקום. בימים אלה אנחנו עוסקים בתכנון מפורט של תכנית הרחבה שכבר אושרה. בשלב הראשון אזור התעשייה יורחב בשטח של 190 דונם ובשלב השני עוד 130 דונם. הביקוש גדול. יזמים עומדים בפתח וממתינים לקבלת אישור".

צילום: ארכיון "כוכב"

מה היה מאתגר במיוחד בתפקיד?
"אני בא מתחום התעשייה. הוא לא היה זר לי, אבל בשונה מהתפקידים השונים, כמנהל אזור התעשייה היה לי קשר שוטף עם משרדי כלכלה והתעשייה, עם תעשיינים ועם גורמי חוץ רבים, כגון רשות מקרקעי ישראל, מרכז ההשקעות, עבודה מול יזמים. זה תפקיד מעניין ומאתגר בצורה בלתי רגילה".
על אברהם ברקן נכון להחיל את הביטוי – חבוט כקלישאה ונכון ומדויק כמוה- "חי ונושם תעשייה 24/7". חלק הארי של שנות חייו כאדם בוגר טבועות בחותמה. הוא מכיר אותה לפני ולפנים. כחבר קיבוץ (אלונים) שהופרט זה מכבר אבל במשך שנים רבות היה קיבוץ שיתופי נקרא ברקן, הודות לכישוריו הרבים וליכולותיו המוכחות, למלא תפקידים שהקיבוץ נזקק לאדם מוכשר ומתאים למילויים. גם את מסלולי לימודיו, הראשון (הנדסאי מכונות) והשני (מנהל עסקים) בחרו עבורו בקיבוץ. החוש והנטייה הטכניים שלו אפשרו לו ללמוד ולהצטיין ברכישת המקצוע הראשון והניסיון שרכש עם השנים הקל עליו את לימודיו במסלול הלימודים השני.

צילום: ארכיון "כוכב"

ברקן, נשוי, אב לחמישה ילדים וסב לשבעה נכדים, ארבעה מהם, גרים באזור, השלושה האחרים גרים במנהטן (בתקווה שיחזרו לישראל), חבר קיבוץ אלונים, נולד בפולין. בגיל שבע עלה עם משפחתו לישראל. חודשים אחדים לאחר הגעתה לקריות, העתיקה המשפחה את מגוריה לקיבוץ אלונים. הוא סיים את לימודיו בקיבוץ, התגייס לקורס טיס, כשנשר, הוצב בגולני, סיים קורס קצינים ואף הדריך בקורס זה. לאחר השחרור עבד, כמו חלק הארי של בני הקיבוץ שהשתחררו לפנים מהצבא בעבודות מזדמנות. הוא קיבל את דין סדרן העבודה. גם את מסלול לימודיו התווה הקיבוץ, אשר ייעד אותו למסלול הנדסאות מכונות. באופן מקרי התיישבו החוש והנטייה הטכנית המולדת של ברקן עם צרכי הקיבוץ.
11 שנים עבד ברקן כמנהל טכני ומנהל פיתוח ואחזקה במפעל הקיבוץ "אלום- מוצרי פרזול לבניין' ואחריהן למד שוב "לפי בקשת הקיבוץ", כדבריו, מנהל עסקים במדרשת (כיום מכללת) רופין. עם סיום לימודיו התמנה לגזבר הקיבוץ תפקיד אותו עשה במשך 7 שנים. הוא היה שותף בהכנת תכנית ההבראה של הקיבוץ, אשר כמו קיבוצים רבים אחרים היה שרוי במשבר קשה באמצע שנות השמונים של המאה שעברה.
רבים מהקוראים מכירים, כצפוי וכמשוער, את מתחם הקניות והבילויים בצומת אלונים, מי כתושבי האזור ומי בדרכם לטיול בצפון או בחזרה ממנו. ברקן היה מבין יזמי הפיכת המינימרקט הקטן לקניון ('חוצות אלונים') שהוקם בשותפות עם חברת הנדל"ן 'אלוני חץ. ברקן: "קיבלנו החלטה שהתבררה כנכונה. היא ענתה על צרכי השעה ואם לדייק- על אילוציה. הקמת הקניון עם שותף חיצוני, רעיון לא מקובל לזמנו".
כשהקניון, אשר ברקן היה אחד מהחותמים על תכניות הקמתו ועל ההסכם עם השוכרים מתחמים בו, כבר עמד על רגליו, נקרא ברקן שוב, בפעם המי-סופר-כמה, לדגל הקיבוץ, כדי לנהל את המפעל הקיבוצי הנוסף, 'אלגת – שירותי גימור תעופתי.
ב-21 השנים האחרונות עסוק ברקן בשלשה תפקידי ניהול. מנכ"ל החברה הכלכלית של המועצה ומנהל אגף כלכלי במועצה אזורית עמק יזרעאל, בה הוא אחראי על הפעילות והפיתוח הכלכלי במרחב המועצה בתחומי התעשייה, חקלאות ומים, תיירות, מסחר ועסקים קטנים. נציג המועצה כדירקטור בחברות עירוניות וגופים כלכליים הקשורים למועצה. ברקן הוא גם מנכ"ל חברת "יזרעאל- עפולה", חברה עירונית בבעלות עיריית עפולה ומועצה אזורית עמק יזרעאל. הוא מנהל שלושה אזורי תעשיות, ביניהם פארק אלון תבור שהוא מבין הגדולים ביותר בצפון, ושני אזורי התעשייה בעפולה עילית.
בימים אלו מטפלת החברה בשיתוף עם עיריית עפולה ומועצה אזורית עמק יזרעאל בהקמת אזור תעסוקה חדש בשטח של כ 600 דונם במסגרת חתימת העיר עפולה על הסכמי הגג לבניית אלפי יחידות דיור, האזור יהווה מקור למקומות תעסוקה רבים.
באזור התעשייה "אלון תבור" פועלים כיום כ-75 מפעלים בתחומים שונים, בהם מועסקים כ-5,000 עובדים, המתגוררים ברובם בעפולה, יישובי עמק יזרעאל וביישובי הסביבה. הפארק, המשתרע על שטח של 2,500 דונם, מתוכם 1300 מיועדים למפעלי תעשייה כשכולם כבר מאוכלסים, מוגדר כאזור עדיפות לאומית א' ולכן נהנה מההטבות שבחוק לעידוד השקעות הון, מענק של 20% מההשקעות ברכוש קבוע ותשלום מס מופחת בשיעור 7.5%, כמו כן נהנה האזור מההטבות הגלומות במסלול התעסוקה.
מה מאפיין את התעשייה בצפון?
"רוב המפעלים בצפון שייכים למה שמכונה תעשייה מסורתית. אנחנו מצויים באזור עדיפות לאומית ויזמים ובעלי מפעלים נהנים ממענקים ומהטבות, כולל 20% מענק על השקעה ברכוש קבוע, הנחה משמעותית ביותר במס הכנסה, סבסוד הוצאות הפיתוח, תשלום מופחת לרשות מקרקעי ישראל ועוד. האזור אטרקטיבי מאוד למשקיעים ומאפשר לתושבים מהיישובים השונים למצוא בו תעסוקה".
על ההפרטה בקיבוצו ברקן אומר: "ההפרטה היתה כורח המציאות. היא עשתה טוב לקיבוץ שלנו ולתנועה הקיבוצית רובה. היא שיפרה את מצב החברים ואפשרה לכל אחד לממש את חופש העיסוק".
במסגרת חופש העיסוק, השתתף באחרונה ברקן, יחד עם עוד שבעה מנהלים של אזורי תעשייה וותיקים בארץ, בפיילוט ניסיוני של משרד הכלכלה והתעשייה ושל משרד הפנים להכשיר מנטורים שיחנכו מנהלים חדשים של אזורי תעשייה. "אני אמור למנטר אחד מהם, אבל מוקדם עדיין לדבר על כך". ברקן לא מתכוון לצאת לגמלאות. על הפרק – הצעות ניהול אחדות, שאף עליהן מוקדם לדבר.
בין לבין השלים ברקן קורס דירקטורים, קורס מנכ"לים לחברות עירוניות, קורס גזברי רשויות מקומיות ועוד.
אתה משאיר למחליף שלך נעליים גדולות?
" שאחרים יתנו את התשובה לשאלתך".
מה לאחל לך?
"בריאות, בגילי זה הכי חשוב. "ונכדים", מוסיפה, מהעבר השני של הטלפון אשתו, תחיה. אברהם: "יש לי שבעה אבל יש במשפחה פוטנציאל שטרם מומש לעוד נכדים. בספטמבר שעבר התחתנה אחת הבנות שלי ויש לי עוד ילד שעדיין לא נשוי. יש למה לצפות".

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>