22.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

משחקים אסורים

גני המשחקים בעיר יקנעם הם בעלי תו תקן של משרד הכלכלה, הם עובדים על פי תקני הבטיחות. אז איך יתכן שתוך פרק זמן לא ארוך נפגעו כמה ילדים באותם מתקנים? חבר המועצה יאיר פריימן, שבתו היא בין אלה שנפגעו, לא אהב את תגובת העירייה שהכל תקין ודורש למפות את המתקנים בהם נפגעו ילדים, בכדי לראות מה לא בסדר ואיך משפרים את המצב. אורטופד בקופ”ח מכבי, אליו הגיעו ילדים שנפצעו במקום, אומר: “הטיעון של ראש העיר סימון אלפסי שהמתקן עומד בתקן הוא מגוחך לכל בעל הגיון בריא”. עיריית יקנעם בתגובה: “סולם שהותקן בין שני מתקנים יוחלף במנהרת זחילה סגורה”

מאת: אדי גל , 16 בדצמבר 2016

מתקני המשחקים בגנים העירוניים של העיר יקנעם בטיחותיים. הם בעלי תו תקן של משרד הכלכלה, עומדים בתקני הבטיחות, אז על פניו הכל בסדר. אבל אם זה המצב, איך יתכן שבתקפה האחרונה נפגעו מספר ילדים באותם גנים תקנים? למעשה, ריבוי הפגיעות גרם לאורטופד בקופ”ח מכבי (שמו המלא שמור במערכת, א.ג), תושב העיר, שטיפל בכמה מהילדים שנפגעו, להביע חשש כבד ממה שעוד עלול להתרחש באותם גנים. במכתב לחבר המועצה, יאיר פריימן, שבתו היא בין אלה שנפגעו באותו גן משחקים בשכונת “שער הגיא”, כותב הרופא כי: “המתקן הזה נראה כמו מתקן אימון צבאי ולא כמו גן משחקים לילדים קטנים. צריך לעשות דבר מה עם הגן, אחרת זה יגמר במקרי פציעה נוספים ויתכן שיהיו קשים יותר. הטיעון של ראש העיר סימון אלפסי שהמתקן עומד בתקן הוא מגוחך לכל בעל הגיון בריא”.

צילום: ארכיון "כוכב"

חבר המועצה יאיר פרימן, יו”ר סיעת הצעירים, הוא זה שמציף את הנושא בתקופה האחרונה. הוא דרש מראש העיר לעשות מיפוי של כל פציעות הילדים שהתרחשו בגני המשחקים בעיר, על ידי מחלקת הבטיחות בעירייה. וזאת, על מנת לוודא שכל גני המשחקים בנויים כהלכה ובבטיחות, תוך דאגה לבטיחות הילדים, כיוון שלדבריו, אישור של מכון התקנים לא מספיק ולא מגן על הילדים מפציעה. “ולראייה”, אומר פריימן, “ריבוי הפציעות של ילדים בגני משחקים שאושרו על ידי מכון התקנים”.
יצוין כי, פריימן ביקש לעלות לדיון במועצת העיר את נושא בטיחות גני המשחקים בעיר. וזאת, לאחר שבשבועות האחרונים גברו הפציעות של הילדים, ולפריימן הגיעה, כאמור, פנייה מאורתופד העובד באחת מקופות החולים בעיר, שחשף כי מספר רב של ילדים הגיעו אליו עם פציעות בגפיים. והוא לא סתם פנה לחבר המועצה: פריימן למד בדרך הקשה את הנושא, כאשר בתו נפצעה גם כן באותו גן משחקים, בשכונת “שער הגיא”, בו נפצעו גם ילדים נוספים.
במכתב מציין האורטופד, תושב שכונת שער הגיא: “הבנתי שהבת שלך שברה את המרפק ונזקקה לניתוח, בעקבות נפילה בגן המשחקים בכניסה לשכונה. כמו כן, הבנתי שרצית להיות מעורב בנושא הטיפול בגן הזה. אני יודע שעוד שני ילדים לפחות שברו גפיים בגן הזה, מאז שנפתח לפני כארבעה חודשים”.
ראוי לציין כי, לאחר שהנושא עלה לפייסבוק, בוצע כיסוי ברשתות של הפתחים והמתקנים הגבוהים. חלק מהרשתות האלה עפו כמובן ברוח מאז. כמו כן, יש מתקן נוסף במרחק כמה מטרים עם סלסלות פתוחות בגובה 3 מטרים.
אגב, לפריימן שפרסם את המקרה של הבת שלו בפייסבוק, התברר כי היא ממש לא לבד וכי רבים אחרים נפגעו באותם גנים. מה שעיצבן את ההורים הייתה טענת גורם בכיר בעיריית יקנעם, כי הגנים נבדקו ונמצאו תקינים. לדברי פריימן, אישור זה לא סייע לילדים שנפגעו זה מכבר, ואלו שנפגעו לאחר הפניות הללו.
בעקבות הפציעה של הילדה, נחסמו הפתחים של המקומות המסוכנים שבמתקן המשחקים, אולם בבדיקה שנערכה השבוע, התגלה שכל שלטי האזהרה והמחסומים שנתלו עליהם נפלו זה מכבר, והמתקן פתוח כפי שהיה לפני הנפילה ולפני החסימה של העירייה עצמה.

צילום: ארכיון "כוכב"

בעקבות המקרה הועלו בדף הפייסבוק “להיות הורים ביקנעם” עדויות של הורים, בדבר פציעות נוספות שהתקיימו בגני משחקים בעיר.
אחת האימהות כתבה כי: “לתשומת לבך רומן פרס, בהמשך לפוסט הקודם בו כתבתי והתרעתי כי יש בעיה במתקן הזה, מקרה מצער נוסף של ילדה שנפלה”. תושב אחר כתב: “זו לא הפעם הראשונה שנופל ילד בשיפוע הזה, זה מאוד מסוכן”. אימא נוספת כתבה: “רפואה שלמה למתוקה שלך. מסתבר שזה המקרה השלישי אם אני לא טועה, אכן מאוד מסוכן ונראה כי לא תוכנן כראוי”. אימא אחרת העידה: “גם אחיין שלי נפל בדיוק באותו מקום ונקע את הרגל, זה מפגע בטיחותי וחייבים לטפל בזה”. ועוד אימא העידה כי: “היא לא הילדה הראשונה ששברה שם את היד, חברה של בתי בת ה- 10 גם שברה את היד”.
במהלך בדיקה שערך השבוע חבר מועצת העיר, יאיר פריימן, עם מנכ”ל העירייה, נאמר לו בפירוש, כי כל גני המשחקים ב”שער הגיא” עדיין לא נמסרו לעירייה ונתונים עדיין באחריות משרד השיכון. לפריימן נאמר עוד כי: “משרד הבינוי והשיכון עדיין לא מסרו את האחריות על גני המשחקים לעירייה. מדובר במתקן בבנייה שאסור להיכנס אליו. זה לא באחריות העירייה לשים שלטי אזהרה, אלא על ידי משרד הבינוי והשיכון. המשרד צריך לעשות השלמות למקום ורק אז למסור את זה לעירייה”.
פריימן ההמום מתגובתו של המנכ”ל, אמר: “כיום, העירייה סומכת ידה על חברה חיצונית, המאשרת גני המשחקים באישור של מכון התקנים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

“למעשה”, טוען פריימן, “אישור מכון התקנים אינו מונע פציעה של ילדים ורוב הילדים שנפגעו בשבועות האחרונים שברו גפיים בגני משחקים שקיבלו אישור של מכון התקנים”.
פריימן הוסיף עוד כי: “רק השבוע הגיעה אליי פנייה של אורטופד באחת מקופות החולים בעיר, המעידה על ריבוי המקרים והסכנה שלדבריו יש בגני המשחקים בעיר, לאור מקרים של ילדים שהגיעו אליו לטיפול. לא ייתכן שהעירייה סומכת על חברה חיצונית ועל בדיקות של ‘מכון התקנים’ שלא אומרות שום דבר. ב’שער הגיא’ נפצעו ושברו ידיים ורגליים לפחות חמישה ילדים, וזה רק מן המקרים שהגיעו אליי ואל האורטופד שפנה אליי בתלונה. העירייה חייבת להבין שהיא צריכה לפעול בצורה אחרת לגמרי. אני מציע שמחלקת הבטיחות בעירייה תעשה מיפוי של כל המקומות וגני המשחקים בהם נפגעו ילדים, ותבחן יחד עם מחלקת ההנדסה כיצד ניתן לשנות את גני המשחקים, לשפץ ולשפר את המקומות המועדים לפציעות. לא ברורה לי ההתנגדות של העירייה ושל ראש העיר סימון אלפסי, שסומכים בעיניים עצומות באישור של מכון התקנים ומתעלמים בצורה בוטה בפציעות הרבות של ילדים בגני המשחקים בעיר. כנראה שצריך שיקרה אסון כדי שיבינו שאישור של מכון התקנים לא מונע פציעות ופגיעות של ילדים בגני המשחקים”.

צילום: ארכיון "כוכב"

תגובת עיריית יקנעם

מעיריית יקנעם נמסר בתגובה כי: “הנושא הנ”ל הפך לנדוש לאחר שכבר פורסם בפייסבוק ע”י חבר מועצת העיר, יאיר פריימן. העירייה אף נשאלה והגיבה, והיא תיתן תשובה דומה גם כאן: ב’שער הגיא’ יש שני פארקים מרכזים מובילים, שניהם תקינים ולשניהם אישור ממכון התקנים, ולילדים מותר בהחלט להשתמש בהם להנאתם. בפארקים אין ליקויים בטיחותיים ואין בהם מתקן כזה או אחר פסול, או ליקויי גומי. כל מתקני המשחקים בעיר מתוחזקים ע”י הקבלן ‘שעשועים וספורט בע”מ’ שזכה במכרז. הם מגיעים פעם בחודש, מסיירים בכל הגנים ובודקים את כל המתקנים. את כל זה חבר המועצה יאיר פריימן יודע. כמו כן, ראש העיר קיים דיון בנושא ונתן סקירה עליו. לעירייה ידוע על שני ילדים שנפלו בפארק ב’שער הגיא’, ממתקן מסוים שהוא בהחלט תקין. מאז המקרה בו הילדים נפלו, נסגר הקטע לשימוש. בנוסף לכך, העירייה הזמינה את מכון התקנים, יחד עם החברה שהתקינה את המתקן. בהתאם לבקשתו של ראש העיר, סולם שהותקן בין שני מתקנים יוחלף במנהרת זחילה סגורה, שהיא בטיחותית יותר עבור הילדים, והדבר אושר ע”י מכון התקנים. למעט שני המקרים הללו, לעירייה לא ידוע על עוד ילדים שנפגעו ועל המון פוסטים בעניין”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>