21.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

משכמו ומעלה

מינויו של מנהל רשת המתנ”סים נשר, וינו טרפה, אושר לאחרונה לאחר שעמד בהצלחה בכל המבחנים. במסגרת תפקידו הוא חולש על ארגון בעל 250 עובדים ומופקד על הכנה, יישום ובקרה של תקציב שנתי, העומד על כ-25 מיליון שקלים. בראיון שהעניק ערב החג לעיתון “כוכב”, הוא אומר: “לי, כפעיל חברתי, קל מאוד להזדהות עם מערכת שמקדמת את הפרט”. ומה חושב עליו ראש העיר? אבי בינמו: “הוא איש איכותי ומוכשר, בעל תודעת שירות גבוהה, שבמהלך תקופה קצרה כל כך הצליח לחולל שינוי של ממש”

מאת: זליג אהרונוביץ , 2 באוקטובר 2017

רשת המתנ”סים נשר עלתה בשנה שחלפה לה על מסלול המראה וצמיחה, לא מעט בזכותו של ווינו טרפה, האיש שנקרא לדגל לנהל את המתנ”ס על שלוחותיו השונות, לאחר סיום עבודתה של מנהלת המתנ”ס הקודמת. בשבוע שעבר, ולאחר שעמד בהצלחה בכל המבחנים, אושר מינויו של טרפה ממעמד של ממלא מקום למנהל רשת המתנ”סים בעיר.

צילום: ארכיון "כוכב"

“ווינו טרפה הוא איש איכותי ומוכשר, בעל תודעת שירות גבוהה, שבמהלך תקופה קצרה כל כך הצליח לחולל שינוי של ממש, לייצב את המערכת, לטפל בתכנית ההבראה של המתנ”ס, ליצור פעילויות נוספות וחדשניות, ולהצעיד את רשת המתנ”סים לשיאים חדשים”, אומר ראש העיר נשר, אבי בינמו.

בהתחלה הרימו גבה

לקראת החג שוחחתי עם טרפה כדי להבין מאיפה הוא צמח, איך הגיע לאן שהגיע. והאמת, מיד מבינים שמדובר באדם איכותי שכל עתידו עוד לפניו. ווינו בן 29, נשוי, אב לילדה בת שנה וחצי, בעל תואר ראשון ב”שירותי אנוש ורב תחומי”, מטעם אוניברסיטת חיפה. השנה החל ללמוד לתואר שני באוניברסיטת חיפה, במסלול של “שלטון מקומי תוכנית מנהלים”.

אבי בינמו צילום: ארכיון "כוכב"

טרפה יליד אתיופיה, עלה לישראל בשנת 1991, גדל והתחנך בעיר נשר. הוא דובר שלוש שפות: עברית, אנגלית ואמהרית. שפה נוספת ששגורה בפיו היא השפה הרוסית. “אשתי היא יוצאת חבר העמים. אנחנו נשואים 5 שנים וכך למדתי להכיר גם את השפה הרוסית, את התרבות ואת המנהגים שהם כיום חלק מהחיים שלי”, הוא אומר לי בחיוך אופייני.
כשהגיע טרפה לנהל את רשת המתנ”סים נשר, היו גם כאלה שהרימו גבה, למרות שמאחוריו עשייה חברתית וניהולית ענפה, הן במסגרת “קרן אייסף” והן במסגרת רשת המתנ”סים נשר. בין השאר, שימש קודם לכן בתפקיד רכז מתנ”ס “אדמס”, ואחר כך התקדם לתפקיד רכז מחלקת נוער ומנהיגות, ברשת המתנ”סים נשר.
במקביל, הוא שימש במשך שלוש שנים בתפקיד מנהל פרויקט “נבחרת האקדמיה של נשר” – פרויקט חינוכי משותף לעיריית נשר ולקרן אייסף. ווינו עצמו הוא מלגאי של קרן אייסף ופעיל חברתי למען צמצום פערים בחברה הישראלית. השקט שהקרין, הסמכותיות ונועם הליכותיו, הובילו לכך שתוך פרק זמן קצר הפך אהוד על עובדיו.
ראוי לציין כי, במסגרת תפקידו כמנהל רשת המתנ”סים נשר, טרפה חולש על ארגון בעל 250 עובדים, ומופקד על הכנה, יישום ובקרה של תקציב שנתי העומד על כ-25 מיליון שקלים.

נותן אמון בעובדים

רשת המתנ”סים העירונית היא למעשה הזרוע הביצועית של העירייה בכל הנוגע לתכלול והפקת אירועים עירוניים, פסטיבלים, אירועי תרבות ופנאי, הפעלת חוגים לילדים, בני נוער ומבוגרים, והפעלת מערך הקייטנות והצהרונים, שמהווים כיום את גולת הכותרת של העשייה החינוכית-תרבותית של נשר. למעשה, רשת המתנ”סים המקומית מופקדת על כל חיי החברה והקהילה בעיר.
“פרויקט הצהרונים שמפעילה רשת המתנ”סים נשר בעידודו, תמיכתו ובהתאם לחזונו של ראש העיר, הוא פרויקט שאין שני לו בכל מדינת ישראל”, אומר טרפה.

חגי טנדלר צילום: ארכיון "כוכב"

פרט, נמק והסבר.
“הצהרונים בנשר הם ביטוי לכך שרווחת התושב נמצאת בראש מעייניו. לי, כפעיל חברתי, קל מאוד להזדהות עם מערכת שמקדמת את הפרט וחוסכת ‘משכנתא שנייה’ לתושבים שנושאים בנטל התשלומים. בנשר זה אחרת, ראש העיר מוביל כאן שינוי חברתי מהותי. עובדה שרק היום, 4 שנים אחרי שבנשר הפחיתו את מחירי הצהרונים, נזכרו גם בממשלה לחשוב על זה. אם יש דבר שאני גאה בו, הוא שלמרות התעריפים הנמוכים, לא חסכנו באיכויות והצהרונים שלנו ידועים באיכותם הגבוהה”.
ואיך זה בא לידי ביטוי?
“אנו מקפידים על תכנים חינוכיים ועל אוכל מזין ובריא. לא התפשרנו על האיכות למרות המחיר האטרקטיבי והתושבים יודעים להעריך זאת. בנוסף, ראש העיר, אבי בינמו, מאפשר לרשת המתנ”סים לממש את החזון, תומך בנו ונותן להו רוח גבית לכל המיזמים החברתיים והקהילתיים שאנו מקדמים לתועלת התושבים”.
מה פילוסופיית הניהול שלך? אתה אדם ריכוזי או מבזר סמכויות?
“אני בעד ביזור סמכויות. אני אדם שנותן אמון בעובדים, מעניק להם אוטונומיה ומאפשר להם לחשוב מחוץ לקופסא וליזום רעיונות עצמאיים. רוב ההחלטות שאני מקבל, הן למעשה החלטות שנגזרות מההצעות של העובדים ומהחשיבה המשותפת שלי ושל העובדים יחד”.
לקראת השנה החדשה, שנת תשע”ח, מה הבשורה הגדולה שרשת המתנסים נשר מביאה היום לתושבים?
“עובדי רשת המתנ”סים נשר עושים לילות כימים למען תושבי העיר. אנו נמצאים כעת בתנופת עשייה ובעיצומו של תהליך, שנועד לשתף את הקהילה במיזמים החדשים שאנו מקדמים. אנו שוקדים בימים אלה להגדיל את היצע החוגים, האירועים והשירותים שאנו מציעים לתושבים, ומקדמים אירועי תרבות ופסטיבלים נוספים. אני יכול לומר בפה מלא כי בשנה הקרובה הבאה עלינו לטובה, דברים טובים יקרו כאן בעיר”.

מפרגנים כל הדרך

ראש העיר, אבי בינמו: “ווינו טרפה, יחד עם חברי דירקטוריון המתנ”ס, בראשותו של יו”ר הדירקטוריון, חגי טנדלר, הצליחו להשלים מהלך המבטא נאמנה את המדיניות העירונית, שמקדמת שיפור ושינוי בתחומי החינוך, התרבות, הספורט והפנאי, לטובתם ורווחתם של תושבי העיר”.
יו”ר דירקטוריון רשת המתנ”סים בנשר, חגי טנדלר: “רשת המתנ”סים נשר מחוללת בימים אלה שינוי חברתי וערכי. תרבות הפנאי היא נדבך חשוב מאין כמוהו בחיי העיר, ויחד עם הנהלת המתנ”ס וחברי לדירקטוריון, קידמנו מערכת של תרבות פנאי, המהווה מקור גאווה לעיר ולתושבים. לווינו טרפה ולצוות העובדים היה חלק חשוב ומכריע בכך. יחד עם עיריית נשר והעומד בראשה, נמשיך ליזום ולקדם אירועים כמו אירועי הקיץ שהיו השנה מוצלחים במיוחד. ‘פסטיבל שבועות’, למשל, כבר הפך למסורת ונשר הפכה למוקד משיכה, ליצירה ופעילות תרבותית מגוונת, גם לבני הנוער וגם למבוגרים”.
מנהל מחוז חיפה והעמקים בחברה למתנ”סים, רחמים נינו: “העירייה והנהלת רשת המתנ”סים נשר ביצעו צעדים משמעותיים בשנה האחרונה, ליצירת תשתית לצמיחה ולפיתוח חברתי וקהילתי בעיר. אנו ממשיכים את השותפות ומביאים את הערך המוסף שלנו למרחב העירוני”.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>