24.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

משפחת השריון

"שריון זה לא רק כמו משפחה, זאת באמת המשפחה", סמ"ר ריף פולק מבית לחם הגלילית משרת בחטיבה 188 של שריון ונכנס השבוע לתפקיד חדש כרס"פ פלוגת כפיר. ריף הוא לא הראשון במשפחתו שמשרת בחטיבה, בראיון לרשת ה"כוכב" מספר ריף: "אני ממשיך את המסורת המשפחתית ויודע שאני חלק ממעגל של הלוחמים בהסטוריה שמגנים על המדינה״

מאת: ניר אהרוני , 12 ביולי 2018

סמ"ר ריף פולק, בן 21, מבית לחם הגלילית, משרת כלוחם בגדוד 71, פלוגה כפיר, שבחטיבה 188 של שריון. ריף נולד בבית לחם הגלילית ולמד בבית הספר היסודי בטבעון. לאחר מעבר דרומה, לאילת, חזר ריף לעמק יזרעאל ולמושב יחד עם המשפחה ועד היום הוא גר שם עם סבתו. ריף למד בבית הספר התיכון בנהלל והרחיב מזרח תיכון וגיאוגרפיה. לאורך השנים, מכיתה ט׳ ועד י״ב לקח חלק פעיל בתנועת הנוער של בית לחם הגלילית. הוא הדריך וביצע תפקידים רבים נוספים ביניהם רכז.

ריף אימו וסבתו צילום: ארכיון "כוכב"

במרץ 2016 התגייס ריף למסלול לוחמה בשריון. ״רציתי להגיע לשריון וספציפית לחטיבה 188״, הוא מספר, ״זאת מסורת במשפחה שלי, הרבה קרובים שירתו בחיל ובחטיבה. אבא שלי, ינאי, היה לוחם בגדוד 53, דוד שלי היה מ״פ בפלוגת זאבים, בן דוד של אבא שירת גם הוא בחטיבה, הבעל של בת דודה שלי היה מפקד בהכשרות וגם הגיס של דוד שלי שירת באותו הגדוד בו אני נמצא, גדוד 71״. ריף, הבן היחיד להוריו, בחר להמשיך את הקו ולהגיע למשפחת השריון של 188. ״היה לי ברור שאני הולך לקרבי, זאת לא הייתה שאלה. המשפחה שמחה מאוד כשרציתי להמשיך את הרצף״, משתף, ״רציתי לעשות שירות שהוא מעניין. הבנתי שבשריון יש שילוב מיוחד בין להיות לוחם לבין למידה על מכונות ושימוש בכלי עוצמתי- הטנק״. גם במקומות לא צפויים נזכר ריף במשפחה השריונרית שלו, ״לפני חצי שנה כשהייתי מפקד בצמ"פ (אימון מתקדם בשריון) ראיתי על אחת המיטות את השם של הבעל של בת דודה שלי, שכבר השתחרר״. החיל עם הכומתה השחורה הפך לחיל מרכזי גם בשכבה של ריף במושב ורוב הבנים בשנתון שלו התגייסו לשריון.
ריף עשה טירונות של ארבעה חודשים בבסיס שיזפון, במהלכה הכיר את המסגרת הצבאית, את השימוש בטנק והחל את ההכשרה כלוחם. לאחר מכן המשיך את הכשרתו בארבעה חודשי אימון מתקדם (צמ״פ) ולמד לפעול בשיתוף פעולה כפלוגה וכגדוד טנקים. ״בצמ״פ הופכים ללוחמים- נמצאים הרבה בשטח, מכירים כל פינה בטנק, מתמקצעים בעבודה ולומדים איך לעבוד כצוות וכמחלקה״, הוא ממשיך. בסוף הצמ״פ יצא ריף באופן ישיר לקורס מפקדי טנקים. ״החלטתי לצאת לקורס מפקדים כי רציתי לתת מעצמי יותר ולפקד על חיילים״, מסביר, ״תמיד אהבתי להשפיע ולקחת אחריות. לאורך ההכשרה היו לי מפקדים שהיו משמעותיים עבורי. עומר, המפקד שלי באימון המתקדם היה דמות חשובה בשבילי. הוא דחף אותי לצאת לפיקוד ולהתפתח. אמרתי לעצמי שאני רוצה להיות מפקד כמוהו. לקחתי ממנו את החשיבות שבלאהוב באמת את החיילים שלי״.

סמ"ר ריף פולק צילום: ארכיון "כוכב"

לאחר הקורס שובץ ריף כמפקד בצמ״פ. במשך תקופה היה חלק מהסגל הפיקודי ולקח חלק בהכשרת הדור הבא של לוחמי השריון. ריף ביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר ואף קיבל הצטיינות גדודית. משם המשיך כמפקד, סמל מחלקה, בפלוגת כפיר גדוד 71 חטיבה 188. תפקיד בעל חשיבות שכולל ייעוץ למפקד המחלקה, ארגון הציוד המחלקתי ודאגה למשמעת ונראות. סמל המחלקה הוא מפקד הטנק הותיק במחלקה.
‎חטיבה 188, עוצבת הברק, היא חטיבת שריון סדירה שנמצאת תחת אוגדה 36, השייכת לפיקוד הצפון. מאז מלחמת ששת הימים, החטיבה השתתפה במרבית ממלחמות ישראל ולקחה בהן חלק משמעותי. בחטיבה שלושה גדודי טנקים – גדוד סער 74, גדוד סופה 53, גדוד רשף 71, בו משרת ריף, וגדוד ההנדסה המח"ץ 605.
‎חטיבה 188 הוקמה על יסודיה של חטיבת החי"ר והתש״ח כרמלי. החטיבה ממשיכה לפעול במרץ בכדי לשמור על בטחון המדינה.
ריף, שהכיר את חיל השריון והטנקים מגיל צעיר ושמע סיפורים רבים מאביו על החטיבה, גילה מקום ״משפחתי עם האנשים הכי איכותיים שיש״. לאורך הדרך פיקד ריף על 6 צוותי טנק שונים. ״זאת חוויה מדהימה לחיות בצוות של טנק. לומדים להכיר אחד את השני לעומק ויש אווירה משפחתית. כשמחליפים צוות יש עצב מעורב בשמחה. קשה להיפרד אבל זוכרים שכולם מתקדמים וכך יכולים למצות את עצמם״. כל צוות של טנק כולל 4 חיילים, שלכל אחד מהם תפקיד ייחודי בתפעול הטנק: נהג, ‎שתפקידו לדאוג לתנועת הטנק ולתזוזתו, כולל תמרון בתנאי שטח קשים ומורכבים הדורשים מיומנות מעבר להפעלה בסיסית של מערכות הנהיגה. תותחן, שתפקידו ‎ העיקרי הוא להפעיל את מערכות הירי בטנק, כיוון ושימוש במערכות האופטיקה. טען, ‎ שאחראי לטעון את הפגזים לתותח כדי שהתותחן באמת יצליח לירות, לתפעל בעיות קשר ותחמושת בטנק ולהיות יד ימינו של המט"ק. ומפקד הטנק (מט״ק), שדואג להפעיל את אנשי הצוות בכל פעילות ולהיות מפקדם גם ברמה האישית.

פלוגת כפיר צילום: ארכיון "כוכב"

״כמפקד חשוב לי שכל חייל ידע שאם הוא רוצה הוא יצליח, שכל הסגל ומי שסביבו בעדו ויעזרו לו אם יצטרך״, מדגיש ריף, ״חשוב לי שיזכרו שזה כבוד להיות לוחם. חוויתי חוויות משמעותיות רבות כמפקד. אני לא אשכח את אחד החיילים שהיה תחתי בתקופה שהייתי מפקד בהכשרה. הוא היה בתפקיד נהג והגיע אלי מיואש, כשהוא מרגיש לא טוב בתפקיד ולא יודע איך להשתפר. גם אני הייתי נהג טנק לפני שיצאתי לקורס פיקוד. ידעתי שיש לו את כל הכלים שצריך ושהוא רק היה צריך שמישהו יגיד לו שהוא יכול. המשכתי להאמין בו, עודדתי אותו, והוא הצליח לסיים ואפילו קיבל הצטיינות לאורך השירות. את הסיפור הזה אני לוקח איתי להמשך. יש הרבה רגעים שאני לא אשכח. ראיתי אנשים שמגיעים ממקומות קשים ולמרות זאת הם מסיימים הכשרה, נחושים להיות לוחמים ומצליחים לעשות זאת בצורה מדהימה״.
רגע משמעותי נוסף שריף זוכר מהשירות, דווקא מתחילתו- מסוף ההכשרה, הוא הרגע של קבלת סיכת הלוחם. ״הרגשתי שאני ממשיך את המסורת המשפחתית״, נזכר בהתרגשות, ״היה טקס גדול בלטרון עם כל המשפחה, ידעתי שהגשמתי את עצמי ושאני מצטרף למעגל של כל הלוחמים בהיסטוריה- מדוד המלך ועד לסבא ולאבא- אתה מגן על המדינה״.
את תפקידו כסמל מחלקה סיים ריף בשבוע שעבר וכעת הוא נכנס לתפקיד הרס״פ הפלוגתי. ״בחרתי לחתום קבע של שנה כדי להמשיך ולתרום. הרס"פ הוא האבא של כל הפלוגה. הוא אחראי על הלוגיסטיקה. הרס״פ הוא המפקד הבכיר בפלוגה. עכשיו אני כבר לא מפקד טנק, יש שלושה חיילים שהם תחתי במפל"ג- החובש הפלוגתי, הקשר והאחראי על הרכבים של הפלוגה. מאוד מעניין להיכנס לתפקיד. יש בו שילוב של אינטנסיביות והרבה אחריות, הוא דורש עבודה מול הרבה גורמים. אני רוצה להמשיך בצבא ולהתקדם בפיקוד. אני עושה את זה בשביל החיילים, ואני יודע שאני יכול להמשיך ולתרום פה״, מספר ריף כשברקע הוא ממשיך לעזור לחייליו, לענות על שאלות ולתפעל את הפלוגה.
השריון ממשיך עם ריף גם בהגעה הביתה, עם המשפחה והחברים: ״בבית ובארוחות חג יש דיבור על שיריון וגם בסופי שבוע עם החברים במושב. כולנו, החברים, אבי וקרובי המשפחה השונים, מבינים את השפה ויודעים שהגענו לחיל מיוחד״.
מה הדבר הכי מיוחד בשריון?
״האנשים. המוטו של חיל השריון הוא האדם שבטנק ינצח. אני מתחבר מאוד למשפט הזה. המכונה, הטנק, היא טובה וחזקה אבל האנשים הם העיקר. הכרתי אנשים מיוחדים ואיכותיים. שריון זה לא רק כמו משפחה, זאת באמת המשפחה״. הגדוד של ריף תופס קו בתקופה האחרונה בחטיבה המרחבית עציון. מדובר בתעסוקה מבצעית מורכבת מאוד שדורשת יכולות חי״ר גבוהות מאוד. ״זו תקופה משמעותית עבורנו. אנחנו ששומרים יום יום על תושבי הגזרה. זו תקופה מאתגרת אבל כיפית וממלאת״.
בחודש הקרוב, במהלך גיוסי הקיץ, יצטרפו למשפחת השריון לוחמים נוספים. ריף מוסיף טיפ לכל המתגייסים לשריון: ״תעבדו קשה כי זה שווה את זה. אתם מרוויחים מהתפקיד המון. תזכרו שחשוב להיות הכי טובים שאפשר כי מה שעומד לנגד עיננו זה הרצון והצורך להגן על המדינה״.

טנק פלוגת כפיר צילום: ארכיון "כוכב"

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>