19.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

מגזין

מתוך עולמות שבורים היא צומחת

לאחר שעברה מספר משברים קשים במהלך חייה, הזמרת מיכל זאבי וינטר, מקרית טבעון, מוציאה סינגל שני, רגע לפני צאת אלבום הבכורה שלה. בראיון ל”כוכב טבעון” היא מספרת על תאונת הדרכים הקשה שעברה, על השיקום ולידת שלושת ילדיה, וגם: על השירים באלבום ההולך ומתגבש, שנולדו מתוך תהליך הריפוי האישי הארוך שאותו היא עוברת. “הם ניחנים במסרים אופטימיים. לפעמים ההתחלות החדשות לא פשוטות ומאתגרות, אבל אסור לי לוותר”, היא אומרת

מאת: אדי גל , 15 בינואר 2016

מיכל זאבי וינטר, זמרת ויוצרת מקרית טבעון‮ ‬(אוטוטו‮ ‬40), יועצת חינוכית, מדריכת הורים ואמא לשלושה ילדים‮ ‬(אריאל‮ ‬10, הדר‮ ‬7 ויפתח‮ ‬3) לא ויתרה מעולם על חלום השירה. בימים אלו היא מוציאה לאור את הסינגל השני שלה, “התחלה חדשה‮”‬, לאחר שהראשון, זכה להצלחה רבה. “לפעמים ההתחלות החדשות לא פשוטות ומאתגרות אבל אסור לי לוותר‮”‬, היא אומרת ומגלה כי כתיבת השירים, ההתעסקות בשירה וההופעה על במה, הם חלק מהתרפיה שלה וההחלמה. “בשיר הזה, אני מביאה תכנים שממלאים אותי ומחזקים אותי ביומיום, כולל מנטרות שאני אומרת לעצמי, כדי להתגבר על המכשולים שבדרך‮”‬.

מתי הכל התחיל?

‮“‬מאז שאני זוכרת את עצמי אני שרה. יש קלטות שסבא שלי ז”ל צילם והקליט בגיל‮ ‬4-5 ואולי אפילו קודם. תמיד אהבתי לשיר ושרתי בטקסים ובפסטיבלים העירוניים בנצרת עילית, עיר הולדתי. בגיל‮ ‬6 הייתי המתמודדת הצעירה ביותר בפסטיבל שנערך במתנ”ס, שרתי אז‮ “‬הסבון בכה מאוד‮”‬. כנערה, הייתי חברה בלהקת פרחי הגליל, בהנחיית אבי דור ומירון מינסטר, הופענו ברחבי הארץ בין השאר בפסטיבל ערד‮”‬.

מתוך עולמות שבורים צילום: מערכת "כוכב"

הזכרת את סבא ברוך זאבי זל מוותיקי העיר שהיה אישיות ידועה בעיר?

‮“‬אכן כן. סבא בוריס הוא מקור לגאווה גדולה עבורי ועבור כל המשפחה. כולנו חיים על פי הערכים שהנחיל לנו: נתינה ועזרה לזולת. סבא שיתף אותנו מגיל צעיר בסיפורי שואה מצמררים. חלק מהטקסים העירוניים בהם שרתי היו טקסי יום השואה של בית הספר וטקסים עירוניים, שדודתי פיקי קורן ניהלה במשך שנים רבות. כולנו קיבלנו צוואה לזכור ולספר, ואנו עושים זאת. זו גם הסיבה ששמרתי את השם זאבי, יחד עם שמו של בעלי, והיה לי חשוב שיעבור גם לילדיי‮”‬.

נחזור לשירה, למה זה לא פרץ עד כה בגדול

‮“‬בתקופה שאחרי הצבא הייתי מספר שנים זמרת מלווה בתוכנית ריח מנטה, והייתי חברה גם בלהקת אל ניניו, להקת דאנס אתני של ארבע בנות. שרתי כל הזמן, אבל בשל‮ “‬הרקע הפולני‮” ‬והמסרים שקיבלתי, היה ברור לי אז שזמרת היא רק תחביב ושאני צריכה ללמוד מקצוע, להקים משפחה ולהתחיל את מרוץ החיים. וזה מה שעשיתי עד שנקטע הכל בתאונה נוראית שעברתי‮”‬.

ספרי על התאונה, מה בדיוק קרה?

‮“‬הייתי בשיא פריחתי, כשלושה חודשים לאחר החתונה וכעשרה ימים לפני יציאה מתוכננת לירח דבש במקסיקו. נחתתי מגג העולם. נכנס בי חזיתית רכב שחצה על קו לבן והשד יודע כיצד יצאתי בחיים. ריסקתי את כף הרגל, שברתי את השנייה ונחבלתי קשות בגבי ובשאר חלקי גופי. חצי שנה הייתי בכיסא גלגלים, עברתי ניתוח שחזור ושיקום ארוך ומייגע פיזית ונפשית. עד היום אני סובלת בעקבות התאונה‮”‬.

כיצד משתקמים מתאונה כזו?

‮“‬אין ספק שעברתי ואני עדיין עוברת דרך קשה ותהליך ארוך. אחת התובנות החזקות הייתה שאני חייבת להמשיך ולחיות, לחזור למעגל העבודה, לחזור לנהוג למרות החרדה, להמשיך את המסלול האקדמי שהתחלתי, ותוך כדי קושי פיזי בל יתואר, בין לימודים לעבודה, הבאתי לעולם שלושה ילדים מדהימים: חשוב לציין שהמשפחה שלי, הורי המדהימים, אחותי ובעלי, היו לצדי לאורך הדרך וממשיכים ללוות ולתמוך בי בכל דרך אפשרית, גם היום בדרך לאלבום‮”‬.

זה נשמע כמעט בלתי אפשרי.

‮“‬גיליתי את המילה בחירה, ואני חיה אותה. גם כיועצת אני‮ “‬חופרת‮” ‬על זה לכולם. לבחור בחיובי, בהתמודדות, בהגשמה, גם אם זה לא בא באופן אוטומטי והנטייה היא לשקוע. אני מנגבת את הדמעות ובוחרת כל פעם להרים את עצמי מחדש. ואז גם הבנתי, שאני בוחרת בהגשמת החלום של להיות זמרת. לשים בצד את כל התירוצים שמרחיקים מהחלום ולשעוט לכוון החלום‮”‬.

ומה עשית?

‮“‬בהדרגה חזרתי לשיר בכל מיני הרכבים, בהמשך בטבעון, בלהקת סינקופה. חזרתי לשיעורי פיתוח קול והופעות פה ושם, במקביל להכל. הרגשתי כמה אנרגיות השירה מעניקה לי והחלטתי שאני רוצה להתמקצע, להיות זמרת מקצועית, לפרוץ. חיפשתי נגן ומצאתי את עודד רומנו המדהים. יחד, בנינו מופע של קאברים. שירי אהבה בעיקר שבחרנו יחד. התחלנו להופיע באזור העמק באירועים שונים. זה התחיל לפני יותר משנתיים וחצי, כשיצאתי לשנת שבתון ויכולתי להקדיש לכך יותר זמן, ולפתח את עצמי מקצועית בשיעורי תאוריה במוסיקה, סולפז‮’‬, פיתוח קול ולהתחיל לכתוב‮”‬.

מתי התחלת לכתוב שירים מקוריים?

‮“‬בשנת השבתון התחלתי לכתוב, במקביל לתהליכים שעברתי כשאני הולכת ומבינה שזה היעוד שלי. בשנה האחרונה עברתי קורס לכתיבת שירים אצל טל גורדון, בתל אביב, יחד עם‮  ‬אחותי. זה איפשר לי לבחון את הכתיבה שלי מזוויות שונות, להרחיב את ארגז הכלים וגם לעבור תהליך רגשי על הדרך. בתחילת השנה חברתי למוסיקאי אורי ביתן, המוכשר, שהלחין עבורי ברגישות מופלאה ובעבודה משותפת כבר חמישה שירים, וכן למוסיקאים נוספים. בסופו של תהליך של חיפוש הפקה לשירים, מצאתי את המפיק והמעבד רן אביב, והתחלנו להפיק חלק מהשירים. הסינגל הראשון‮ ‬- “שיר ורוד‮”‬, כמו רוב שירי‮  ‬באלבום ההולך ומתגבש, נולדו מתוך תהליך הריפוי האישי הארוך שאותו אני עוברת, וניחנים במסרים אופטימיים של חשיבה חיובית, צמיחה ממשבר, שינוי והסתגלות‮”‬.

איך זה מרגיש שמנגנים שיר שלך ברדיו?

‮“‬השיר הורוד שלי נכנס כבר לפלייליסט של כמה תחנות רדיו, וכל פעם אני מתרגשת מחדש, כמו ילדה, לגלות ששודר. בסילבסטר, כשעתיים לפני כניסת השנה האזרחית החדשה, בדרכנו לחגיגות, הזלתי דמעה ברכב, כשלפתע שמעתי את צלילי השיר שלי, התחלה חדשה, מתנגנים ברשת ג‮’‬. אני לא מאמינה שזה קורה ומתרגשת נורא‮”‬.

מה הלאה?

‮“‬יש לי עוד כמה שירים מולחנים ועוד מגרה שלמה של שירים שמחכים לתורם. אני בדרך, מתקדמת לאלבום ומתרגשת כל פעם שאני שומעת שהשיר שלי ריגש או נגע במישהו. חשוב לי שהשירים יהוו מקור תמיכה ויחזקו גם אנשים אחרים, חשוב לי להעביר את זה הלאה. אני עובדת על מופע וסדנא למבוגרים וגם לבני נוער, שישלב שירים מקוריים שלי ושיח. זה יסייע לעוד אנשים להתמודד עם משברים ולבחור לצמוח‮”‬.

עוד כתבות בתחום מגזין

לכל הכתבות בקטגוריית מגזין >>>