26.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

סופטבול

נבחרת ישראל בסופטבול הוכתרה כסגנית אלופת אירופה

הנבחרת עד גיל 16 הוכתרה אור ליום שבת כסגנית אלופת אירופה, לאחר שהפסידה לצ’כיה המארחת. קפטן הנבחרת, אלון פז, חבר קיבוץ דליה, היה מהמצטיינים באליפות. בלטו: עדי אביב, נדב דיבוני, אורן בוברוב. מחמאות רבות מגיעות גם למאמן הנבחרת, בריאן קאלף, ולצוות עוזריו: ג’ו ונועם, שהובילו את הנבחרת ליכולת פיזית ומנטאלית גבוהה. כבוד

מאת: זליג אהרונוביץ , 2 באוגוסט 2017

נבחרת ישראל בסופטבול חזרה מאליפות אירופה שהתקיימה בפראג, צ’כיה, עם הישג אדיר, לאחר שסיימה במקום השני באליפות. הנבחרת היא אחת מארבע נבחרות שהעפילו לטורניר, יחד עם: קרואטיה, צ’כיה ודנמרק.

צילום: ארכיון "כוכב"

כל הדרך אל הגמר

בשלב הראשון (Round Robin) קיימה הנבחרת 6 משחקים בשיטת ליגה, נגד יתר הנבחרות. בשלב זה היא ניצחה פעמיים את נבחרת קרואטיה והפסידה לצ’כיה ודנמרק, בשני המפגשים מולן.
בשלב הבא, נגד קרואטיה, היא הבטיחה לעצמה את מדליית הארד, אחרי שניצחה 6:5.
ישראל מצאה עצמה מתגוננת באינינג האחרון, מול ניסיונות הקרואטים להשוות ואולי לנצח. במהלך האחרון, אלון פז (התופס) עשה “פריימינג” והביא לפסילת החובט, אל מול ההגשות של איתי דבוש, שהחליף בעמדת המגיש את נדב דיבוני, שנתן משחק גדול עד לרגע החלפתו.
המשחק הצמוד והמותח נתן בסופו של דבר לנבחרת הישראלית את הזכות להתמודד מול דנמרק החזקה, על הזכות לעלות למשחק הגמר, שם חיכתה להם נבחרת צ’כיה.
אגב, דנמרק היא נבחרת חזקה, שכבר ניצחה את ישראל פעמיים בשלב המוקדם. אבל, אלון פז ועדי אביב (שני הקפטנים של הנבחרת) הצליחו להוביל את הנבחרת לניצחון המיוחל.
השניים חבטו בכדי להגיע לבסיס הראשון. משם, שניהם הראו למה הם מובילי האליפות במדד גניבת בסיסים וגנבו את יתר הבסיסים (כולל את בסיס הבית שנחשב למהלך קשה במיוחד) והעלו את הנבחרת ליתרון מבטיח.
הנבחרת הובילה עד לאינינג החמישי, אך דנמרק הצליחה לעשות מהפך גדול שהביא אותם ליתרון של 8:5, ממש לפני האינינג האחרון. דבר שלכאורה לא השאיר סיכויים רבים לנבחרת ישראל. ברצף אירועים וביצועים יוצאי דופן, ובתמיכה ותרומה אדירה של כל אחד מחברי הנבחרת שעלה לחבוט, פז ואביב עשו את הבלתי יאמן וחזרו על מהלך גניבת כל הבסיסים, כדי להעלות את ישראל ליתרון 11:8. כל מה שנותר לנבחרת היה לשמור על היתרון מול החובטים הדנים, עד לניצחון.
הנבחרת התאחדה כיחידה אחת מכוונת מטרה, שלא הייתה מוכנה לתת לאף אחד למצוא פרצה. עברי מרגולין החליף את דיבוני בהגשות (סיים בצמרת כל המדדים של המגישים באליפות) וסגר את המשחק. כמו כן, הוא הביא לפסילת החובט הדני השלישי ב- FLY ל RIGHT FIELD.
ניצחון זה הוביל את נבחרת ישראל, כאמור, לגמר אליפות אירופה. ההתרגשות היתה בשיאה וחברי הנבחרת קפצו והתחבקו כל מה שנקרה בדרכם.
מספר שעות אחר כך, עלתה הנבחרת למשחק הגמר מול צ’כיה, ששלטה ביד רמה באליפות והפגינה ביצועים יוצאי דופן באיכותם. הישראלים נכנעו להם במשחק חד צדדי וסיימו כסגני אלופת אירופה. ראוי לציין כי, אלון פז, עדי אביב, נדב דיבוני, אורן בוברוב ועוד מספר שחקנים, משכו את עיני אנשי המקצוע, שנכחו באליפות. הם סיימו בצמרת דירוג הסטטיסטיקה והאיכות במדדים האישיים, כמו: אחוזי חבטה, גנבת בסיסים, אסיסטים, פסילות ועוד.
מחמאות רבות מגיעות גם למאמן הנבחרת, בריאן קאלף (תושב זכרון יעקוב) ולצוות עוזריו: ג’ו (תושב יקנעם) ונועם, שהובילו את הנבחרת ליכולת פיזית ומנטאלית גבוהה. הם ייצגו את המדינה בכבוד רב, הן בפן המקצועי והן בפן התדמיתי.
הנבחרת סיימה כנבחרת אהודה ואהובה על יתר הנבחרות, המתחרים וכל מי שסבב את האירוע. כמו כן, יחסי חברות רבים נרקמו במהלך האליפות, ולא נתפלא אם נראה שחקני חיזוק מנבחרות אלה מגיעים ארצה, או שנראה את שחקננו כליגיונרים בארצות ניכר.

הכל החל בכיתה ג’

מי שמוביל את הנבחרת, כאמור, הוא הקפטן אלון פז, תלמיד כיתה י’ בתיכון אזורי מגידו, הממוקם בסמוך לקיבוץ עין השופט. אלון משחק לסירוגין בשני התפקידים החשובים ביותר במשחק: התופס (catcher) והמגיש (pitcher).
לעיתון “כוכב” נודע, כי הקשר הראשוני שלו עם המשחק נוצר בזמן שליחות של הוריו בקרקאס וונצואלה, מטעם הסוכנות היהודית, שם הבייסבול נחשב לספורט לאומי, שסיפק לליגה בארה”ב כמה מהכוכבים הגדולים בהיסטוריה של המשחק, כמו: עומר ויסקל, בוב אבראו ואנדרס גלראגה.

גאווה מקומית. אלון פז צילום: ארכיון "כוכב"

פז נושא על גבו את המספר 52, שהיה מספרו של אנדרס גלראגה, שהיה מהחובטים הטובים בעולם, בזמנו, שנבחר לחובט המצטיין בארה”ב (1993), היה מלך ההום ראנים (1996) ונבחר 6 פעמים למשחק האול סטארס. גלראגה הפך לסוג של גיבור לאומי בוונצואלה, עת התמודד עם מחלת הסרטן. כמו כן, בזכות אופיו הנוח והופעתו האצילית. אבל עוד לפני שהגיע למעמדים גבוהים בענף, אלון גויס לקבוצת קרדינלס מגידו בהיותו תלמיד כיתה ו’, בבית ספר עומרים. כיום הוא משחק בקבוצת הנוער של הוואריוס ( warriors במושב מאור) וכן בקבוצה מהליגה הראשונה למבוגרים, הפנטיקונס Penticons.
אלדד פז, אביו של אלון, התראיין לספורט “כוכב”, ואמר: “בנימה אישית אוכל להגיד שזו חוויה אדירה לראות את הילדים, נתפסים למשחק שהוא כל כך מיוחד ושונה ממה שאנחנו מכירים בארץ. הוא מביא תרבות ספורט יוצאת דופן, המושתת על ערכים שונים וצורת התנהלות בין אישית, שנותנת להם הרבה מעבר”.

מדליית ארד במכבייה

למי שלא בקיא בענף ספורט זה, נעשה קצת סדר: הסופטבול הוא ספורט זהה לבייסבול, שזכה לחשיפה גדולה במונדיאל האחרון, עת נבחרת ישראל סיימה במקום השמיני בעולם.
ההבדל בין שני ענפי הספורט הוא במספר פרטים, כמו: גודל הכדור, המרחק בין הבסיסים, גודל המחבטים, והדבר הבולט ביותר: צורת הזריקה של המגיש. הפרטים האלה מביאים איתם גם כמה הבדלים באסטרטגיות, בחשיבה ובניהול המהלכים.
למרות שלצופה מהצד המשחק יכול להראות כמשחק מאוד אינדיבידואלי, הרי שבמציאות הוא מהמשחקים הכי קבוצתיים שיש. זה דורש תיאום מוחלט ועיוור בין השחקנים. התוצאה הקבוצתית וביצועי כל אחד מהשחקנים, תלוי כמעט באופן מוחלט בתיאום המהלכים ובביצועים המשולבים של חברי הקבוצה.
ראוי לציין כי, נבחרת ישראל לבוגרים בסופטבול, זכתה במכבייה האחרונה במדליית הארד, לאחר קרבות מרתקים נגד נבחרות קובה, מקסיקו וארה”ב. משחקים אלו ריתקו אליהם קהל לא קטן, לצד הרבה אמוציות ועידוד קולני.
בהתאחדות האירופאית בסופטובול חברות 33 התאחדויות רשמיות מרחבי היבשת. עמי בראן, יו”ר איגוד האתלטיקה בישראל, משמש כאקזקיוטיב שלה והיא תקיים גם את אליפות אירופה לגילאי 19, במקביל. אגב, וסת’, תושב יקנעם, הוא הפיטשר המוביל.

לכל הכתבות בקטגוריית ספורט >>>