17.01.20

Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Print this pageTweet about this on Twitter

קרית טבעון

ניצחו את הבירוקרטיה: ההסעה תמומן לילדים דתיים שלומדים בשדה יעקב

נציג ההורים, ארנון דוידיאן, שהוביל את המאבק: “חבל שראש המועצה לא השכיל לעשות בזמן אמת למען התושבים”. מועצת טבעון: “הפשרה תואמת לחלוטין את עמדתנו”

מאת: זליג אהרונוביץ , 25 ביולי 2017

“נציגי המועצה עשו ועושים גם היום הכל על מנת להמעיט מההישג של ההורים. הם מעלים אי דיוקים וזה בלשון המעטה, בתגובות שהם מעבירים לתקשורת. בכלל זה, חצי אמיתות וזריית חול בעיני הקוראים. כל זאת, במקום לעמוד ולהודות כי טעו, בכך שלא עמדו איתנים בבעיה של ההורים, ועשו כל שביכולתם על מנת למצוא פתרון לבעיה”, אמר השבוע ארנון דוידיאן, נציג הורי הילדים הדתיים בקרית טבעון, שהוביל בשנה האחרונה את המאבק נגד מועצת קרית טבעון, שהחליטה בתחילת שנת הלימודים תשע”ז, באופן מפתיע, לבטל את הסעת התלמידים הדתיים מהישוב, הלומדים בביה”ס הממ”ד שדה יעקב. וזאת, בטענה כי משרד החינוך הפסיק לממן מחצית מעלות ההסעה.

ארנון דוידיאן צילום: ארכיון "כוכב"

לדוידיאן יש טענות קשות נגד חברי מועצה, שלדבריו מנסים לנכס לעצמם הון פוליטי: “ממשיכים לפזר אמרות חסרות בסיס וחצאי אמיתות בנוגע לעתירה עצמה, והן להסכמים שנתקבלו באותה עתירה. חבל שראש המועצה לא השכיל לעשות בזמן אמת למען התושבים שלו ובחר בדרך הקלה, של השלכת הבעיה על גורם חיצוני. חבל שראש המועצה בחר לפגוע פגיעה קשה בהורי התלמידים ולא בחר למצוא פתרון הולם לבעיה. חבל שראש המועצה לא עמד איתן מול גורמי משרד החינוך במציאת הפתרון ובחר בדרך של הסרת אחריות. לא כך הייתי מצפה מראש רשות, שאמור לדאוג לכלל תושביו וכלל זה לציבור הדתי בישוב, במיוחד בנושא חינוך”.
הסיפור שפורסם לראשונה בעיתון “כוכב” תפס תאוצה, לאחר שדוידיאן (הורה לילדה הלומדת בביה”ס) פנה אישית לראש המועצה, דוד אריאלי, כדי לקבל תשובות בנושא. לדבריו של דוידיאן, תשובתו של ראש המועצה הייתה מתנשאת וכללה הודעה לקונית, כי הוא לt מחויב להסעת התלמידים לביה”ס.
יצוין כי, בהיעדר תשובה ומציאת פתרון, פנה דוידיאן לח”כ מיקי זהר (ליכוד) והעלה בפניו את הסוגיה. ח”כ זהר, שהינו יו”ר הוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי, נרתם מיד לנושא וכינס את הועדה בראשותו. כמו כן, זימן לדיון את הצדדים: ארנון דוידיאן, הרב דוד חכם, ראש המועצה דוד אריאלי, נציגי משרד החינוך, נציגה מטעם המועצה לשלום הילד, ונציג האופוזיציה בטבעון, שמוליק שמחון.
“במהלך הועדה פנה יו”ר הועדה מספר פעמים לאריאלי וניסה להניע אותו מהחלטתו, למנוע הסעה לתלמידים הדתיים. אך ראש המועצה עמד בסירובו”, אמר השבוע דוידיאן, בשיחה לעיתון “כוכב”, בה סיפר כל העתירה שהגיש לבימ”ש בנושא.

דוד אריאלי צילום: ארכיון "כוכב"

עפ”י החלטת בית המשפט, נמסר כי יש חובת ייצוג ע”י עו”ד בעתירה מהסוג הזה. ולכן, דוידיאן פנה לשמוליק שמחון, שיסייע לו במציאת עו”ד שיכין עתירה וייצג את ההורים. דוידיאן: “שמחון הפנה אותי לעו”ד יהודה בכר, תושב קריה. הוא הכין עתירה מנהלית מנומקת ומסודרת, בה נמצאו ליקויים קשים שנעשו ע”י מועצת טבעון. במהלך הגשת העתירה, נציגי המועצה עשו הכל על מנת לחבל בהגעה לבימ”ש”.
בסופו של דבר, נקבע דיון ע”י כבוד השופטת בטינה טאובר, בביהמ”ש המחוזי בחיפה, אליו זומנו נציגי ההורים, יחד עם נציגי המועצה ומשרד החינוך. במהלך הדיון ביקשה נציגת משרד החינוך להפנות את ביהמ”ש לדבר שהינו חריג ובל יעשה מבחינת המועצה, על כך שמנעה תשלום אגרת תלמיד חוץ מהתלמידים, דבר שהינו מחויב עפ”י חוזר מנכ”ל. בהמשך ביקשה הנציגה לצאת להפסקה בדיון, על מנת להגיע לפשרה בתביעה. הנציגים יצאו להפסקה במהלכה הוצגו להורים הסכם, שעיקריו הם: מתן הסעה לתלמידים לשנתיים הקרובות (תשע”ח ו תשע”ט) במימון המועצה ומשרד החינוך, תשלום כל האגרות לתלמידים, הסדרת מיפוי ביה”ס שדה יעקב כביה”ס ממ”ד של קריית טבעון, והסדרת מעמדו של ביה”ס המשלב בקרית טבעון. ראוי לציין כי, נציגי ההורים בראשות דוידיאן ועו”ד בכר הסכימו להצעה וכבוד השופטת בטינה טאובר נתנה תוקף משפטי להחלטה שלה. אגב, באותה הסכמה הוחלט, כי בעוד שנתיים תיבחן הסוגיה שוב. אם המועצה ונציגה יחליטו על המשך מתן הסעה לתלמידים, לא תהיה כלל בעיה. אך במידה ויוחלט על הפסקת ההסעה, ההורים יהיו רשאים לעתור שוב לביהמ”ש.
ארנון דוידיאן אמר השבוע: “ברצוני בראש ובראשונה להודות לקב”ה, על שלא נתן לפגוע בילדים והכווין לפתרון ההולם. כמו כן, להודות לעו”ד יהודה בכר,  שעשה לילות כימים בשקידה על העתירה, שבסופו של יום, הובילה לניצחון מוחץ של הילדים הדתיים, על המועצה ומשרד החינוך”.
דוידיאן הודה לכלל ההורים, על שתמכו וסייעו בכל פרט ופרט בהגשת העתירה. כמו כן, לשמוליק שמחון שקישר אותו, כאמור, עם עו”ד בכר, וליווה את ההורים בתהליך.
מהמועצה המקומית קרית טבעון נמסר בתגובה: “ראש המועצה דוד אריאלי הבהיר מתחילת הדרך, כי הוא מעוניין להמשיך את ההסעות באותה מתכונת: השתתפות שווה של משרד החינוך והרשות המקומית, בהתאם לחוק. ראש המועצה פנה פעמיים בכתובים לוועדת החריגים של משרד החינוך, אך נענה בשלילה. נציגי ההורים סברו, כי יש לקיים את ההסעות אפילו במימון מלא של הרשות המקומית, ולכך ראש הרשות לא מסכים. הפשרה שבית המשפט הוביל תואמת לחלוטין את עמדתה של הרשות המקומית, כפי שהובעה מתחילת הדרך”.

עוד כתבות בתחום קרית טבעון

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות >>>